نقاشیهنر

زغال طراحی چیست؟ انواع زغال‌های طراحی

زغال طراحی چیست؟

اگر طراحی کردن را دوست دارید، به‌ احتمال زیاد اسم زغال طراحی به گوشتان خورده است.  سوال این است که اساساً کاربرد این زغال چیست و در چه مواردی از آن استفاده می‌کنند؟

ممکن است عده‌ای از افراد متناسب با شغلی که دارند یا در حرفه‌ای که مشغول به کار هستند، از این زغال استفاده بکنند. به طور حتم اطلاع دارید که گرافیت و زغال از مواد اصلی تشکیل دهنده و سازنده مدادها و بعضی قلم‌های خاص هستند. در این مطلب همراه ما باشید تا مطالبی را در رابطه با ذغال طراحی و انواع آن و محدوده قیمتی آن بحث کنیم و بدانیم که چه نوع زغالی برای طراحی مناسب‌تر است.

از جمله کاربردی‌ترین و مهم‌ترین ابزارها در نقاشی سیاه و سفید، ذغال طراحی است. زغال طراحی به وسیله سوزاندن بدون اکسیژن شاخه‌های نازک و باریک درخت مو ایجاد می‌شود که در ادامه به طور کامل شرح داده خواهد شد؛ بنابراین برای تهیه زغال طراحی بایستی شاخه‌های ریز و باریک مو را بریده و سپس دسته بندی کنیم.

حتماً برایتان پیش آمده است که  طراحی سیاه و سفید، استفاده از رنگ‌های معمولی و طراحی حاشیه نقاشی، به مقدار زیادی کیفیت کار شما را کاهش می‌دهد. اما با داشتن زغال طراحی و تجهیز مدادها و قلم‌های مخصوص، به وسیله آن، می‌توانید بهترین طراحی‌ها و نقاشی‌ها را خلق نمایید.

طراحی با ذغال یکی از قدیمی‌ترین روش‌های طراحی است. انسان‌های نخستین و اولیه نیز به منظور طراحی دیوارهای غارها و صخره‌ها از چوبی که می‌سوزاندند، استفاده می‌کردند و اکنون هم همان‌طور که اشاره شد، بعد از گذشت هزاران سال و شاید صدها هزار سال، هنوز هم ذغال طراحی، وسیله و ابزاری مهم برای طراحی و نقاشی است.

 

ذغال طراحی

 

طریقه ساخت زغال طراحی

دانستن روش تولید یک وسیله برای تعداد زیادی از استفاده کنندگان آن، یک نوع علاقه است. زیرا دوست دارند تا بدانند ابزاری که استفاده می­کنند چگونه ساخته می‌شود. برای ساخت زغال طراحی، دو روش مهم و اساسی تبیین شده است:

 

روش اول: سوزاندن بدون اکسیژن شاخه‌های نازک و باریک

در ارتباط با طراحی زغال، اولین روش این است که ابتدا همان‌طور که اشاره شد، شاخه‌های باریک درختانی مانند مو و شمشاد را در یک فضای کاملاً بسته، به‌قدری حرارت می‌دهند تا کاملاً به زغال تبدیل شود. زغال طراحی بسیار سریع شکننده است و همچنین سختی آن به نوع درخت انتخابی و جنس چوب آن و نحوه ساخت زغال بستگی دارد.

برای اینکه متوجه شویم، زغال خوب به‌عمل‌آمده است و کیفیت مناسبی دارد یا خیر باید به این نکته توجه کنیم که اگر زغال به‌سادگی روی کاغذ کشیده نشد یا بعد از کشیدن زغال بر روی کاغذ، رنگ آن، کم‌رنگ باشد، می‌توان نتیجه گرفت که زغال تولیدی ما فاقد کیفیت مناسب است.

این روش نسبت به روش دومی که ذکر خواهیم کرد بسیار ساده‌تر است و فقط به چند شاخه باریک از درخت مو و یک الی دو ورقه آلومینیومی برای مانع‌شدن از ورود هوا و سپس شعله آتش به‌منظور تأمین حرارت نیاز داریم. همان‌طور که اشاره شد این روش برای طراحی مبتدیان مناسب است، زیرا طراحان می‌توانند اشتباهات خود را سریعاً و به‌آسانی پاک کنند. به‌منظور پاک کردن بایستی یک تکه ابر به‌کاربرده شود و به‌آرامی قسمت موردنظر را پاک نمایند.

 

روش دوم: پرس کردن و متراکم نمودن گرد زغال

روش دیگری که برای تهیه ذغال طراحی وجود دارد، پرس کردن و متراکم نمودن گرد زغال و استفاده از چسب گیاهی زغال فشرده است. انواع قالب این زغال، استوانه‌ای شکل یا مستطیلی شکل هستند. مزیت زغال فشرده نسبت به زغال طبیعی شکل تیره‌تر و توانایی پوشانندگی بیشتر است. درجه فشردگی زغال را میزان ترکیب آن با چسب گیاهی مخصوص تعیین می‌کند.

زغال فشرده‌ای که ذکر شد، قابلیت تهیه شدن در سه درجه نرم، سخت و متوسط را دارا است. زغال قالب سیاه مخملی دارد که حتی تأثیری که بر جای می‌گذارد قدرتمندتر و پررنگ‌تر از اثری است که مدادهای نوع گرافیتی برجای می‌گذارند. رنگ سیاه زغال فاصله بسیار زیادی ازلحاظ ترکیب رنگی با رنگ سفید کاغذ دارد و از این تمایز رنگ می‌توان انواع رنگ‌های خاکستری متعددی را ایجاد کرد.

از مهم‌ترین ویژگی‌های زغال طراحی که در نقاشی نهایی نیز تاثیرگذارند، انعطاف‌پذیر بودن و تعدد درجات خاکستری در داخل آن است. همان‌طور که اشاره شد، ذغال طراحی، مخصوصاً نوع طبیعی آن، کاملاً نرم و شکننده است؛ بنابراین زمانی که از زغال طراحی استفاده می‌کنید، باید فشار دست خود را برحسب میزان نرمی و سختی زغال مورداستفاده تنظیم نمایید. درنهایت قابل‌ذکر است، زغال ابزاری است که هم از بخش پهنا و هم از بخش نازک آن می‌توان عمل طراحی را انجام داد.

 

انواع زغال طراحی

در رابطه با انواع زغال طراحی بهتر است بدانید، زغال در اشکال مختلفی از قبیل قلمی، گچی، مداد و زغال فشرده و بید ایجاد می‌شود. همان‌طور که اشاره شد زغال‌های طراحی از چوب سوخته در سه نوع مقاومت نرم، سخت و متوسط تولید می‌شوند. به کار بردن تمام انواع زغال طراحی بسیار سهل و کاملاً متعدد است. به‌عنوان‌مثال زغال نوع بید به‌صورت باریک،  نازک و ضخیم در بازار یافت می‌شود. اما زغال فشرده برخلاف زغال بید ایجاد کثیفی نمی­کند. در زیر به چند مورد از انواع ذغال طراحی اشاره می‌کنیم. زغال‌های طراحی از جهت شکل و فرم خود دارای مقطعی چهارگوش و همچنین دارای سطح مقطعی دایره­ای شکل هستند.

 

انواع زغال طراحی

 

زغال بید یا زغال تاک

تمام انواع قلم‌های باریک و پهن دارای درجه‌های متفاوتی از سختی هستند. همچنین با توجه به چوبی که در ساخت آن‌ها به‌کاررفته است، بانام زغال بید یا تاک شناخته می‌شوند. این زغال طراحی مذکور درواقع همان زغالی است که غالباً در مؤسسات آموزش هنری از آن استفاده می‌گردد. عده‌ای از افراد، نام این زغال را تاک که و برخی دیگر نام آن را زغال بید گذاشته‌اند.

این ذغال طراحی از تعداد زیادی قطعات سوخته شده چوب که همان‌طور که اشاره شد، غالباً چوب بید است، ایجاد می‌شوند. نکته‌ی قابل‌ذکر این است که زغال بید یا تاک مخصوصاً زغال‌های با اندازه‌های باریک، سریع و به‌آسانی می‌شکنند. ولی بهتر است بدانید که این موضوع مشکلی در انجام کار طراحی شما ایجاد نخواهد کرد. به‌این‌علت که درهرحال شما برای انجام نقاشی و عمل طراحی، ملزم به تکه‌تکه کردن قطعات زغال هستید.

 

ذغال طراحی یا مداد ذغالی

نوع دیگری از زغال طراحی، زغال فشرده نیز نام دارد. این زغال کاملاً تیره بوده و تقریباً مقداری نیز سبب ایجاد کثیفی می‌شود. بیشتر هنرآموزان و طراحان و نقاشان، غالباً در خرید این نوع زغال طراحی، محتاطانه عمل می‌کنند. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های زغال فشرده با زغال بید این است که زغال فشرده چوب سوخته شده‌ای نیست که از تنور بیرون آمده باشد. در حقیقت نحوه ایجاد زغال فشرده، ترکیب پودر زغال با بیندر است که به‌وسیله فشار، به شکل موجود تبدیل گشته است. خطوطی که توسط زغال فشرده یا مداد زغالی ایجاد می‌شوند، بسیار سخت‌تر و تیره‌تر هستند و متناسب با آن به‌سختی پاک می‌شوند. زغال فشرده دارای درجه‌های مختلفی است و همچنین هر برند اندازه و سایز مرتبط با خود را ایجاد می‌کند.

 

از لحاظ رنگ

زغال‌های طراحی موجود در بازار دارای رنگ‌های متنوعی هستند که بسته به سلیقه خود می‌توانید هر رنگ دلخواهی را که می‌خواهید انتخاب کنید. قدیمی‌ترین و کلاسیک‌ترین رنگ، مربوط به رنگ سیاه است. البته درگذشته نیز زغال‌های طراحی شامل رنگ‌های متنوع دیگری نیز می‌شدند، اما بیشتر از رنگ سیاه استفاده می‌شده است. اما امروزه ذغال طراحی در چند نوع رنگ مختلف و متنوع از قبیل خاکستری و رنگ قهوه‌ای نیز تولیدشده است. البته قابل‌ذکر است انواع زغال‌های طراحی سفید رنگ نیز در بازارهای هنری وجود دارد که باید گفت اصل جنس آن‌ها از گچ نرم است و از زغال نیست.

 

کاربرد انواع زغال طراحی

این نکته مهم را از ما به یاد داشته باشید که به کار بردن انواع ذغال طراحی بسیار آسان و ساده است. به این صورت که با فشار دادن زغال بر روی یک کاغذ صاف یا هر کاغذ معمولی دیگری آثار زغال بر روی آن به‌جا می‌ماند. حال هرچقدر میزان فشاری که وارد می‌شود بیشتر باشد، صد در صد زغال بیشتری بر روی سطح کاغذ قرار می‌گیرد.

شما قادر خواهید بود با استفاده از پاک‌کن مناسب، هر قسمتی از زغال را که خواستید بردارید و درنتیجه قسمت‌های مشخصی را پررنگ کنید. همچنین می‌توانید برای جلوگیری از کثیف شدن کارتان و یا بهبود کیفیت طراحی‌تان از فیکساتیو استفاده نمایید. همان‌طور اطلاع دارید، زغال ماده‌ای با کثیف کاری زیاد است؛ بنابراین به هنگام استفاده از آن شدیداً باید مراقب ورود گردوغبار به دستگاه تنفس و ریه­های خود باشید. نکته آخر این است که برای پاک کردن غبار اضافی از روی کاغذ یا سطوح فعالیت خود، از فوت کردن استفاده نکنید. بهتر است کاغذ را کمی تکان دهید تا مواد اضافی خارج شوند.

 

زغال طراحی

 

قیمت خرید ذغال طراحی

شما می‌توانید برای خرید انواع مختلف ذغال طراحی از فروشگاه‌های حضوری یا کسب‌وکارهای اینترنتی استفاده کنید. زغال طراحی در قالب‌های مختلف و با جعبه‌های متنوعی به فروش می‌رسد. در بعضی از فروشگاه‌ها جنس جعبه، مقوایی و در بعضی موارد، از قاب‌های ویژه فلزی استفاده می‌شود. همچنین در بعضی از بسته‌ها تعداد ۶ عددی و در بعضی‌ها تعداد ۹ عددی وجود دارد. بازه‌ی قیمت مربوط به زغال طراحی متناسب باکیفیت و تعداد عددهای موجود دربسته، ممکن است از ۳۰۰ هزار تومان تا ۶۰۰ هزار تومان باشد.

نکته‌ای که در خرید ذغال طراحی باید به آن توجه نمایید، حتماً قبل از خرید در رابطه‌ باکیفیت زغال و اینکه به چه هدفی، قصد خرید آن رادارید توجه نمایید چون انواع زغال‌های طراحی متناسب باکارهای مختلف فرق می‌کنند.

 

جمع‌بندی

در پایان امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعاتی هرچند کوتاه ولی مفید در رابطه با ذغال طراحی ارائه کرده باشیم. زغال و گرافیت از اجزای اصلی سازنده مداد­ها و قلم­ها هستند. همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، یکی از پرکاربردترین و اساسی‌ترین ابزارها در بین هنرمندان و طراحان، زغال طراحی است. زغال طراحی دارای انواع مختلفی بود که آن‌ها را به‌صورت کامل توضیح دادیم.

طراحی‌ها و نقاشی‌هایی که با استفاده از زغال طراحی انجام می‌شوند، دارای حساسیت زیادی هستند. بنابراین برای استفاده از زغال‌های طراحی باید نهایت دقت خود را به کار ببرید. همان‌طور که ذکر شد، بعضی از انواع ذغال طراحی به‌آسانی توسط پاک‌کن، پاک می‌شوند و همچنین کثیفی کمتری دارند. اما بعضی از انواع دیگر را شاید نتوان به‌آسانی پاک کرد و سبب ایجاد کثیفی خواهند شد. به همین خاطر بایستی حتماً قبل از اقدام به خرید، کاملاً جنس و مارکی که قصد خرید آن را دارید بررسی نمایید و درصورتی‌که میل باب شما بود نسبت به خرید آن اقدام کنید.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا