نرم افزارهای گرافیکی و هنری

آموزش روش‌های نوشتن متن روی عکس در فتوشاپ

آشنایی با نوشتن متن روی عکس در فتوشاپ

فتوشاپ یکی از بهترین نرم‌افزارهای ویرایش عکس است که قابلیت‌های بسیار آن سبب شده تا طرفداران زیادی داشته‌باشد. شما علاوه بر ویرایش تصاویر خود می‌توانید نوشتن متن روی عکس در فتوشاپ بپردازید. انحنا دادن به متن، نوشتن بر روی یک مسیر، تنظیم بزرگی متن و فاصله‌ی خطوط و کاراکترها از هم و سایر موارد در نوار ابزار متن و پنل کاراکتر که مختص متن است در فتوشاپ به ‌راحتی امکان‌پذیر است.

در این مطلب با همراه باشید تا با قابلیت‌هایی که این نرم‌افزار درخصوص ویرایش متن در اختیار شما قرار می‌دهد، بیش‌تر آشنا شوید.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش فتوشاپ
گرامر زبان انگلیسی

 

آشنایی با ابزارها و پنل‌ها برای نوشتن متن

در رابطه با متن در فتوشاپ دو پنل وجود دارد.

 پنل کاراکتر (Character) و پنل پاراگراف (Paragraph)

 پنل کاراکتر برای خصوصیات متن تنها و پنل پاراگراف برای خصوصیات پاراگراف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای نوشتن متن روی عکس در فتوشاپ، از قسمت نوار ابزار، بخش مربوط به تکست را انتخاب می‌کنیم و متن مورد نظر خود را می‌نویسیم.

نوشتن متن روی عکس در فتوشاپ

این نوار ابزار ان امکانات را در اختیار شما قرار می‌دهد. تعیین عمودی یا افقی نوشته شدن متن، نوع فونت، اندازه ی فونت، چینش فونت (راست چین، وسط چین یا چپ چین)، رنگ متن (با کلیک بر روی آن استخر رنگ باز می‌شود)، افکت دادن به متن.

دقت کنید که برای انجام تغییرات (چه در نوار ابزار متن و چه در پنل کاراکتر) باید متن به صورت انتخاب در آمده ‌باشد. برای این کار با یک بار کلیک بر روی متن با ابزار متن آن را به حالت ویرایش در آورید. بعد با فشردادن کلیدهای Ctrl+A کل آن را انتخاب کنید.

یک نکته‌ای که در اینجا باید به آن توجه کنید این است که متن‌هایی که می‌نویسید، در یک لایه‌ی جدید ایجاد می‌شوند، لایه‌ای که قابلیت ویرایش پیکسلی ندارد و تنها با کلیک بر روی آن امکان ویرایش متنی وجود خواهد داشت.

برای تبدیل لایه ی متنی به لایه‌ی پیکسلی بر روی آن راست کلیک کرده و Rasterize Type را انتخاب کنید. با این کار قابلیت ویرایش متنی لایه از بین رفته و تبدیل به لایه‌ای معمولی می‌گردد. این لایه حالت وکتور مانند خود را نیز از دست می‌دهد و با تغییر اندازه دچار افت کیفیت می‌شود.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش قدم به قدم انتخاب بخشی از عکس در فتوشاپ با ابزارهای Lasso و Marquee

 

افکت دادن به متن با استفاده از فتوشاپ

برای افکت دادن به متن در فتوشاپ می‌توانید از امکانات بسیار زیاد این نرم‌افزار استفاده کنید. یکی از روش‌هایی که برای افکت دادن در دسترس است، انجام مراحل زیر است:

متن مورد نظر خود را که می‌خواهید به آن افکت دهید، انتخاب کنید. بعد پنجره‌ی  Warp Textرا باز کنید. در این پنل این امکان به شما داده می‌شود که استایل مورد نظر خود را انتخاب و متن را به آن شیوه در فتوشاپ درآورید.

افکت دادن به متن با استفاده از فتوشاپ

پنل کاراکتر: پنل کاراکتر کاربردی ترین بخش فتوشاپ در کار با متن در این برنامه است. در صورت نبود این پنل آن را از منوی Window فراخوانی کنید.

نکته‌ی جالب در این پنل امکان تغییر متغییر با حرکت ماوس است. برای این کار آیکون موردنظر را با ماوس به چپ و راست drag می‌کنیم. با darg به سمت راست متغییر افزایش و با drag به سمت چپ متغیر کاهش می‌یابد.

شما با استفاده از این قسمت، می‌توانید اندازه‌ی فونت، فاصله‌ی سطرها از هم و حتی فاصله‌ی کاراکترها و یا حروف را از هم تنظیم کنید.

اگر فاصله‌ها عددی مثبت باشد اصطلاحاً به آن Loose (وا رفته) و اگر عددی منفی باشد به آن Tight (در هم فرو رفته) می‌گویند.

هم‌چنین در این قسمت شما می‌توانید طول و عرض متن، رنگ، پررنگ و یا به اصطلاح بولد کردن، کج کردن، بزرگ و یا کوچک کردن، بزرگ کردن اولین حرف جمله از نظر سایز، توانی کردن (کمی بالاتر درج کردن)، اندیس کردن (کمی پایینتر درج کردن) زیرخط‌دار کردن و خط زدن متنی را که نوشته‌اید به سلیقه‌ی خود تغییر دهید.

 

کشیده نوشتن حروف در فتوشاپ

اگر می‌خواهید متنی را که نوشته‌اید، حجیم شود و یا سایه بیندازید، می‌توانید از قسمت Horizontal Type Tool استفاده کنید. در این قسمت می‌توانید متن مورد نظر خودتان را بنویسید و بعد با استفاده از پنل Character، فونتی را که که دوست دارید نوشته‌ی شما با آن نوشته شود انتخاب کنید. در این قسمت، امکان تغییر اندازه متن را هم خواهید داشت.

حالا برای افکت دادن به متنی که نوشته‌اید، روی متن نوشته‌ شده دو بار کلیک کنید. با این کار به قسمت Layer Style خواهید رفت. در قسمت Stroke رنگ متنی را که نوشته‌اید، مشکی و سایز آن را ۴ انتخاب کنید.

پس از انتخاب گزینهOverlay ، به قسمت  Drop Shadow بروید و مقادیر را روی آن انجام دهید. اگر می‌خواهید متن توخالی هم بنویسید، می‌توانید از این روشی که گفته ‌شد، استفاده کنید.

متن فارسی: به دلیل رسم الخط خاص زبان فارسی، امکان اعمال تغییرات فراوان بر روی متن این زبان وجود دارد. اولین کار برای زیباسازی متن فارسی پیکسلی کردن (Rasterize) لایه‌ی مربوط به متن است تا امکان ویرایش پیکسلی فراهم شود. بعد از آن به انتخاب بخش‌های مختلف متن و جابجایی آن ها با استفاده از ابزار Move Tool پرداخته می‌شود.

جهت نوشتن نستعلیق نیازمند برنامه‌ای تخصصی هستید. از میان نرم افزارهای خوشنویسی، استفاده از کلک (Kelk) توصیه می‌شود. به دلیل کپی رایت شدید این نرم افزار و کمیاب بودن آن از سایر توضیحات خودداری می‌شود.

کشیده نوشتن حروف در فتوشاپ

نوشتن متن به صورت دایره‌ای در فتوشاپ

برای نوشتن متن به صورت دایره ای در فتوشاپ، مراحلی را که در ادامه خواهیم گفت، انجام دهید تا متن به صورت دایره‌ای نوشته شود. با استفاده از Shape یک دایره در صفحه بکشید و بعد از آن بر روی Text کلیک کنید. فراموش نکنید که حتما لایه‌ای را که دایره را درآن رسم کرده‌اید را انتخاب کرده ‌باشید.

 

مقاله پییشنهادی : معرفی انواع کلیدهای میانبر در نرم‌افزار فتوشاپ


وقتی که موس را به نزدیکی دایره در صفحه می‌برید، مشاهده می‌کنید که یک خط مورب ظاهر می‌شود.
 

متن خود را تایپ کنید. می‌بینید که متن به صورت خمیده نوشته ‌می‌شود. در پایان هم لایه‌ای را که مربوط به دایره است، حذف کنید تا دایره‌ای که رسم کرده‌اید، دیده نشود.

نوشتن متن به صورت دایره‌ای در فتوشاپ

قرار دادن عکس داخل نوشته

اگر می‌خواهید داخل نوشته خود، عکس بگذارید، این مراحل را انجام دهید.

اول از همه، تصویری را که می‌خواهید به عنوان پس‌زمینه استفاده کنید، باز کنید. در مرحله‌ی بعد، ابزار تایپ را در نوارابزار و فونت رنگ مناسبی را که دوست دارید نوشته‌ی شما به آن شکل باشد، انتخاب کنید. حالا اولین حرف از کلمه‌ای را می‌خواهید بنویسید، تایپ کنید. لایه را در محل مناسب خود قرار دهید و حروف باقی‌مانده از کلمه را تایپ کنید. لایه‌ی اولین حرف را انتخاب و تصویر مورد نظر را در همان لایه باز کنید.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش حذف نوشته از روی عکس در فتوشاپ

 

قرار دادن عکس داخل نوشته

سپس تصویر مدنظر خودتان را به صفحه کاری انتقال دهید و یک Clipping Mask ایجاد کنید. با این کار شما نوشته و حرف را تبدیل به یک ماسک می‌کنید. برای ایجاد Clipping Mask باید روی لایه تصویر کلیک کنید و بعد از منوی Layer گزینه‌ی Create Clipping Mask را انتخاب کنید.

حالا اندازه‌ی تصویر را تغییر دهید و تصویر را با توجه به سلیقه خود در داخل حرف جابه‌جا کنید. در مرحله‌ی آخر هم تمامی مراحلی را که برای حرف اول انجام دادید را برای مابقی حروف تکرار کنید. به این صورت تصویر مورد نظر شما در متنی که نوشته‌اید، کپی خواهد شد.

 

کلام پایانی

در این مطلب سعی بر آن شد تا نحوه نوشتن متن روی عکس در فتوشاپ به شما آموزش داده شود. همان‌طور که گفته شد، شما در فتوشاپ این امکان را دارید که متن دلخواهتان را به شیوه‌ای که دوست دارید بنویسید و به آن افکت دهید. شما با استفاده از نرم‌افزار فتوشاپ، امکان تغییر سایز، افقی، عمودی، مورب و خمیده نوشتن انواع متن، توپر یا توخالی نوشتن کلمات و … را خواهید داشت.

بنابراین اگر قصد دارید پوستری جذاب طراحی کنید، و یا عکس‌نوشته‌های متفاوتی را به انتخاب و سلیقه‌ی خود داشته ‌باشید، حتما از این نرم‌افزار کاربردی برای سهولت کار خود استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا