معرفی دانشگاه هنر تهران

همه چیز در مورد دانشگاه هنر تهران

دانشگاه هنر تهران یک دانشگاه دولتی در شهر تهران می باشد که بزرگترین دانشگاه جهت تحصیل در رشته های هنری در کشور ایران می باشد. این دانشگاه در سال ۱۳۵۸ با ادغام ۵ موسسه آموزشی عالی هنر قبل از انقلاب تشکیل شد که این موسسات عبارتند از: دانشکده هنرهای دراماتیک، دانشکده هنرهای تزئینی، دانشگاه فارابی، هنرستان عالی موسیقی و هنرکده موسیقی ملی. این دانشگاه دولتی به صورت دوره های روزانه و شبانه دانشجو می پذیرد.

دانشگاه هنر تهران در رتبه ۷۹ قرار گرفته است و تعداد مقالات منتشر شده  ۷۳۳ مقاله می باشد.

دانشکده های دانشگاه

قدیمی ترین هنرکده، هنرستان عالی موسیقی می باشد که «کلاس موزیک» در سال ۱۲۹۷ به صورت یک مدرسه مستقل از دارالفنون جدا گردید و تحت نظر وزارت معارف درآمد و نام مدرسه موزیک بر آن گذاشته شد. این دانشگاه در سال ۱۳۶۲ بازگشایی و به طور رسمی به فعالیت خود پرداخت.

با گسترش فعالیت های آموزشی و پژوهشی، از قبیل ایجاد رشته های متعدد در مقاطع تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس و افزایش تعداد دانشجویان، این مجمع دانشگاهی هنر از سال ۱۳۷۰ به نام دانشگاه هنر تهران تغییر یافت و با ۴ دانشکده هنرهای کاربردی، هنرهای تجسمی، سینما، تئاتر و پردیس اصفهان به فعالیت خود ادامه داد.

لازم است بدانید که دانشکده موسیقی در سال ۱۳۷۳ و دانشکده معماری و شهرسازی در سال ۱۳۸۰ به مجموعه دانشکده های دانشگاه هنر تهران اضافه شدند.

طبق مصوبه شورای گسترش آموزش عالی دانشکده پردیس اصفهان نیز از سال ۱۳۷۹ از مجموعه دانشکده ها حذف شد.

مقاله پییشنهادی : آشنایی با زیر شاخه های هنر

دانشگاه هنر تهران در زمینه توسعه تحصیلات تکمیلی از جمله برنامه ریزی و برگزاری دوره دکترای پژوهش هنر موفق شد که برای اولین بار در کشور ایران برگزار شده است.

لازم است بدانید که در حال حاضر تعداد دانشکده های دانشگاه هنر تهران ۵ تا می باشد، که در شهرهای تهران و کرج قرار دارند. در مجموع دارای ۱۶ رشته در مقطع کارشناسی، ۱۶ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۳ رشته در مقطع دکترا می باشد.

دانشکده هنرهای تجسمی، از سال ۱۳۸۶ به پردیس ولیعصر و کنار دانشکده هنرهای کاربردی انتقال یافته است. دانشکده های حفاظت و مرمت و دانشکده علوم نظری و مطالعات عالی هنر در سال ۱۳۹۴ به مجموعه دانشکده های دانشگاه هنر تهران اضافه شدند.

معرفی دانشکده هنرهای تجسمی

دانشکده هنرهای تجسمی از سال ۱۳۵۷ در دانشگاه هنر تهران تاسیس شد و برخی دیگر از رشته های دانشگاه فارابی و دانشکده هنرهای تزئینی نیز در این دانشکده تدریس داده می شوند.

این دانشکده در سال ۱۳۶۱ اقدام به ارائه واحدهای درسی به دانشجویان منتقل شده از موسسات ادغامی کرده که ۲۵ واحد درسی تا اتمام دوره تحصیلی داشتند و از سال ۱۳۶۲ فعالیت خود را با رشته های کارشناسی عکاسی، نقاشی و ارتباط تصویری شروع کرد.

این دانشکده تا سال ۱۳۵۸ در تهران در محیطی مشترک با دانشکده هنرهای کاربردی مستقر شد و بعد از این تاریخ به مجموعه کرج منتقل شد ولی در سال ۱۳۸۶ دوباره به تهران منتقل شد و در پردیس ولیعصر دانشگاه هنر تهران واقع شد.

 

ویدیو پییشنهادی : مبانی هنرهای تجسمی

معرفی دانشکده سینما و تئاتر

اداره کل هنرهای زیبای کشور ایران در سال ۱۳۳۶ مجوز تاسیس اداره هنرهای دراماتیک را صادر کرد. با صدور مجوز وزارت فرهنگ و هنر سابق، هنرکده هنرهای دراماتیک در سال ۱۳۴۳ تاسیس گردید.

هدف این هنرکده آموزش به افرادی می باشد که در تمام فعالیت های مربوط به نمایش مانند نویسندگی، کارگردانی، دکور و صفحه آرایی و بازیگری علاقه داشته باشند.

پس از مدتی رشته سینما و تلویزیون به این هنرکده اضافه شد و در سال ۱۳۴۹ این هنرکده به نام دانشکده هنرهای دراماتیک تغییر نام و به فعالیت خود ادامه داد. این دانشکده دارای ۲ رشته کارشناسی و ۴ رشته کارشناسی ارشد می باشد.

 

معرفی دانشکده موسیقی 

در پی ادغام این دانشگاه با هنرستان، هنرکده موسیقی و تشکیل مجمع دانشگاهی هنر، رشته موسیقی در مقطع کارشناسی در سال ۱۳۶۸ ایجاد شد و زیر نظر دانشکده هنرهای کاربردی به فعالیت پرداخت.

این دانشکده در سال ۱۳۷۳ به عنوان اولین دانشکده موسیقی در کشور ایران به ۲ رشته موسیقی و موسیقی نظامی در مقطع کارشناسی تاسیس شد و در پردیس کرج مستقر گردید.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش رایگان موسیقی

معرفی دانشکده معماری و شهرسازی

فعالیت این دانشکده از سال ۱۳۷۸ در مقطع کارشناسی شهرسازی و در سال ۱۳۷۹ در مقطع کارشناسی معماری در مجموعه پردیس کرج شروع شد. با توسعه دانشکده معماری و شهرسازی، پذیرش دانشجو در مقطع فوق لیسانس معماری در سال ۱۳۸۳ و فوق لیسانس معماری داخلی در سال ۱۳۸۴ شروع شد.

شایان به ذکر است که مقطع فوق لیسانس معماری داخلی برای اولین بار در این دانشکده راه اندازی شد.

 

 

پذیرش دانشجو در رشته برنامه ریزی در مقطع فوق لیسانس در سال ۱۳۸۹ آغاز شد و همچنین در همین سال این دانشکده فعالیت خود را در رشته طراحی صنعتی در مقطع کارشناسی ارشد و در سال ۱۳۹۱ دوره دکترای تخصصی رشته شهرسازی و در سال ۱۳۹۲ دوره دکترای تخصصی رشته معماری آغاز کرد.

 

مقاله پییشنهادی : انواع سبک های نقاشی و تفاوت آنها با یکدیگر

معرفی دانشکده هنرهای دراماتیک

وزارت فرهنگ و هنر با پیشرفت سریع هنر و فنون تئاتر، تلویزیون و رادیو و سینما اقدام به تاسیس مدرسه عالی برای تربیت هنرمندان و محققین در این حوزه کرد. در سال ۱۳۶۶ اداره هنرهای دراماتیک برای اولین بار از سوی اداره هنرهای زیبای کشور تاسیس شد و در ماه دی این اداره به هنرکده هنرهای دراماتیک تبدیل گردید سپس به دانشکده هنرهای دراماتیک تغییر نام داد.

معرفی دانشکده هنرهای تزئینی

دانشکده هنرهای تزئینی در سال ۱۳۳۹ با هدف ایجاد هنرکده هنرهای زیبا و رفع نیازهای آموزشی هنرجویان و بقیه علاقه مندان به تحصیلات عالی در زمینه هنر تاسیس شد. در سال ۱۳۵۳ نام هنرکده به دانشکده هنرهای تزئینی تغییر یافت.

معرفی دانشکده حفاظت و مرمت

دانشکده حفاظت و مرمت در سال ۱۳۵۵ جهت آموزش عالی مرمت بناها و بافت های تاریخی و مرمت اشیا تاریخ در کشور ایران تاسیس شد. پس از انقلاب اسلامی تدریس در مقطع کارشناسی ارشد مرمت در دانشگاه هنر تهران دوباره پیگیری شد.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی کامل با هنرهای هفتگانه جهانی

 

دانشگاه هنر تهران برای نزدیک به دو دهه به عنوان تنها دانشگاهی می باشد که به آموزش مرمت بناها و بافت های تاریخی و مرمت اشیا فرهنگی می پردازد.

این دانشکده در سال ۱۳۹۴ به عنوان دانشکده تخصصی در زمینه های حفاظت و مرمت به عنوان دانشکده ای تخصصی در سطح تحصیلات تکمیلی و با وجود ۴ رشته مرمت و احیا بناها و بافت های تاریخی، اشیا فرهنگی و تاریخی و بافت های تاریخی، مطالعات موزه و هنرهای اسلامی در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترای مرمت اشیا بعد از طی مراحل قانونی راه اندازی شد.

معرفی دانشکده علوم نظری و مطالعات عالی

در حال حاضر دانشکده علوم نظری و مطالعات عالی هنر دانشگاه هنر تهران با داشتن اساتید عالی در سه رشته پژوهش هنر، تاریخ تطبیقی و تحلیلی هنر و فلسفه هنر در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد.

همچنین در آینده ای نزدیک با برنامه ریزی های صورت گرفته، ۳ رشته جدید تحت عنوان های حکمت هنرهای دینی، فلسفه هنر و تاریخ هنر در مقطع دکتری به مجموع رشته های ارائه شده در این دانشکده اضافه خواهد شد.

رشته های ارائه شده

لیست رشته های ارائه شده در دانشگاه هنر تهران به شرح زیر است:

 1. ادبیات نمایشی
 2.  ارتباط تصویری
 3. تصویرسازی
 4. تصویر متحرک
 5. چاپ
 6. سینما
 7. شهرسازی
 8. برنامه ریزی شهری
 9. برنامه ریزی منطقه ای
 10. آهنگسازی
 11. کارشناسی موسیقی – نوازندگی ساز کلاسیک
 12. کارشناسی حرفه ای موسیقی – نوازندگی ساز ایرانی
 13.  کارگردانی
 14. کارگردانی نمایش
 15. بازیگری
 16. پژوهش هنر
 17.  فلسفه هنر
 18. مدیریت پروژه و ساخت
 19. تاریخ تطبیقی و تحلیلی هنر اسلامی
 20. صفحه آرایی
 21. عکاسی
 22. فرش
 23. طراحی پارچه
 24. طراحی پارچه و لباس
 25. طراحی صنعتی
 26. فرش گرایش پژوهش در فرش
 27. مرمت اشیا فرهنگی و تاریخی
 28. مرمت و احیا ابنیه و بافت های تاریخی گرایش مرمت و حفاظت میراث شهری
 29. مرمت و احیا ابنیه و بافت های تاریخی گرایش میراث معماری
 30. مطالعات موزه
 31. معماری
 32. معماری داخلی
 33. نقاشی
 34. نوازندگی موسیقی ایرانی
 35. نوازندگی موسیقی جهانی
 36. نمایش عروسکی

شرایط پذیرش دانشجو

شرایط پذیرش دانشجو مانند بقیه موسسات دولتی می باشد و هیچ تفاوتی بین آنها وجود ندارد. جهت ورود به این دانشگاه بایستی در کنکور هنر شرکت کرد. لازم به ذکر است که در مقطع کارشناسی بدون کنکور دانشجو قبول نمی کند.

 

ولی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می توان با استفاده از سهمیه استعدادهای درخشان بدون کنکور، پذیرش شد.

نحوه ثبت نام 

جهت ثبت نام، مدارک زیر لازم می باشد که به شرح زیر است:

خروج از نسخه موبایل