زبان خارجی

معرفی چند فیلم آلمانی برای یادگیری زبان

فیلم آلمانی برای یادگیری زبان چقدر مفید است؟

در نگاه اول، ممکن است بسیار تعجب کنید، زیرا آلمانی را زبان سختی برای یادگیری می‌شناسیم و در نتیجه مستلزم آموزش رسمی و شرکت در کلاس‌های درسی می‌دانیم. یادگیری زبان آلمانی به روش‌های گوناگون، از مطالعه‌ی کتب آموزش زبان و حضور در کلاس‌های موسسات آموزش زبان گرفته تا شنیدن ترانه‌ها، می‌تواند صورت گیرد. در این بین کسانی ترجیح می‌دهند در کنار خرید کتاب و شرکت در کلاس‌های آموزشگاه زبان، از فیلم آلمانی برای یادگیری زبان استفاده کنند و به همین روش یادگیری زبان را شروع یا ادامه دهند. شاید در این بین سوال پیش آید که یادگیری زبان آلمانی با فیلم تماشا کردن چه نوع راه و روشی می‌تواند داشته باشد؟ یا انجام این کار چقدر زمان نیاز دارد؟ پاسخ این پرسش‌ها را در ادامه خواهید یافت.

چرا فیلم؟

فیلم آلمانی برای یادگیری زبان را به دلایل مختلفی می‌توان به زبان‌آموزان پیشنهاد کرد. فیلم ها و سریال ها به دلیل ماهیت غالبا سرگرم‌کننده‌، یادگیری زبان را لذت‌بخش می‌کنند. در این حالت حتی زمانی که زبان‌آموز از خواندن انواع مطالب آموزشی بسیار خسته است، اگر به تماشای فیلم بنشیند، به صورت غیرمستقیم به مرور و بررسی آموخته‌های زبانی خویش می‌پردازد. طوری که در ابتدا سعی می‌کند کلمات را متوجه شود و اگر در سطح بالاتری از فراگیری یک زبان باشد، تلاش می‌کند مکالمات فیلم را کامل بفهمد. گفتگوهای درون فیلم نیز با لهجه و حالات گوناگون ادا می‌شود و سرعت صحبت شخصیت‌های مختلف متفاوت است. پس زبان‌آموز در هنگام  تماشای فیلم آلمانی در محیطی قرار می‌گیرد که تاثیر زیادی بر انگیزه یادگیری دارد. علاوه بر اینها، هنگام تماشای فیلم با رسومات و فرهنگ کشورهای آلمانی زبان نیز آشنا می‌شویم.

 

مقاله پییشنهادی : بهترین روش یادگیری زبان آلمانی در خانه

نحوه یادگیری زبان آلمانی با فیلم

تماشای فیلم آلمانی برای یادگیری زبان نیازمند رعایت برخی نکات ریز است و با تماشای فیلم از روی فراغت تفاوت دارد. در حالی که افراد عادی برای  لذت بردن و سرگرمی، منتقدین سینما جهت نقد و بررسی فیلم و هنرجوی بازیگری فیلم و تئاتر نیز، به دنبال یادگیری نکات بازیگری به تماشای فیلم می‌نشینند.

یادگیری آلمانی با فیلم

زبان‌آموز زبان آلمانی، سعی در فراگیری واژگان جدید آلمانی به همراه آشنایی با برخی نکات گرامری است. هنگامی که قصد تماشای فیلم آلمانی برای یادگیری زبان دارید بهتر است به دنبال واژگان جدید یا ناآشنای درون مکالمات فیلم باشید. اگر به واژه جدید برخوردید، در برگه‌ای آن را یادداشت کنید و با استفاده از فرهنگ لغت معتبر به بررسی معنا، تلفظ و نیز ساختار واژگانی آن بپردازید و در صورت نیاز، به کاربرد آن واژه در چند جمله نمونه توجه کنید و در فواصل زمانی معین به حفظ و یادگیری آن واژگان بپردازید. به عبارت دیگر، در هنگام یادیگری زبان آلمانی با فیلم، باید فعال باشید. این کار نیازمند وقت و انرژی کافی است. ممکن است در کوتاه مدت میزان پیشرفت خود را در یادیگری زبان آلمانی متوجه نشوید اما در بلند مدت تاثیر فراوان آن را در توانایی و دانش زبانی خویش درک خواهید کرد.

 

ویدیوهای پییشنهادی : الفبای زبان آلمانی
آموزش الفبای آلمانی

 

در ابتدا پی بردن به نوشتار کلمات از طریق شنیدن تلفظ آنها در فیلم و سریال ممکن است برای زبان‌آموزان سطوح مقدماتی دشوار باشد. آنان می‌توانند با تهیه زیرنویس‌های آلمانی زبان و استفاده از آن در حین تماشای فیلم، واژگان جدید را بهتر تشخیص دهند.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی با سطوح زبان آلمانی

 

چند نمونه فیلم آلمانی زبان

حال بهتر است برای علاقمندان به تماشای فیلم آلمانی برای یادگیری زبان آلمانی به معرفی نمونه‌های مناسب آن بپردازیم.

Good Bye, Lenin!

اولین فیلم آلمانی برای یادگیری زبان، خداحافظ لنین!، به کارگردانی وولفگانگ بکر و تولید سال ۲۰۰۳، اولین فیلمی است که در این لیست معرفی می‌کنیم. داستان فیلم در اکتبر ۱۹۸۹، کمی پیش از ریزش دیوار برلین، با بیان حوادث زندگی یک خانواده سه نفره اتفاق می‌افتد. مادر خانواده به شدت طرفدار کمونیسم است و هنگامی که متوجه می‌شود فرزندش عضو گروه ضدکمونیسم است، به کما می‌رود. پس از ریزش دیوار برلین و اتحاد آلمان شرق و غرب بیدار می‌شود. اما دکتر به خانواده هشدار می‌دهد چنانچه او اخبار ناراحت ‎‌کننده بشنود ممکن است سکته کند و برادر و خواهر مجبور می‌شوند وانمود کنند که دیوار پابرجاست. تماشای این فیلم را به زبان‌آموزان سطح متوسط و بالاتر پیشنهاد می‌کنیم.

یادگیری آلمانی با فیلم

The Lives of Others

در ادامه فهرست فیلم آلمانی برای یادگیری زبان، زندگی دیگران، را پیشنهاد می‌کنیم. فیلمی هیجانی و در عین حال درام، به کارگردانی فلوریان هنکل و تولید سال ۲۰۰۶ است. داستان این فیلم نیز در سال ۱۹۸۳ در برلین شرقی اتفاق می‌افتد. افسر گرد وایزلر مامور مخفی به جاسوسی درباره نمایشنامه نویس معروف و همسر او گمارده می‌شود. اما به طور غیرمنتظره ای وارد رابطه‌ای دوستانه با آنان می‌شود و در پی آن دستور حذف آنان را دریافت می‌کند و این آغازی بر شروع مشکلات شخص اول داستان می‌گردد. در راستای یادیگری زبان آلمانی با فیلم، تماشای آن را به زبان‌آموزان سطح پیشرفته توصیه می‌کنیم.

 Der Untergang

فیلم سقوط به لحاظ داستان تاریخی و صحنه‌های درام آن بسیار جالب است. فیلم به کارگردانی اولیور هرشبیلر و تولید سال ۲۰۰۴ است و مدت زمان آن ۲ ساعت و ۳۶ دقیقه است. که در سال ۱۹۴۲ داستان فیلم روایت می‌گردد. شخصی با نام تروودل یونگه به سمت منشی آدولف هیتلر، در اوج قدرت، گمارده می‌شود و طی ۳ سال بعد، قدرت هیتلر رو به افول می‌گذارد. تروودل به توصیف روزهای پایانی هیتلر می‌پردازد. روزهایی که در آن هیتلر به اطرافیان خود بی اعتماد است و هر روز در حال شکست در جبهه‌های نبرد است. تماشای این فیلم را به زبان‌آموزان سطح مقدماتی پیشنهاد می‌کنیم.

 

مقاله پییشنهادی : معرفی رمان آلمانی‌ برای تقویت زبان

Keinohrhasen

نامی دیگر در راستای معرفی فیلم آلمانی برای یادگیری زبان، خرگوش بدون گوش، فیلمی عاشقانه و جذاب، است. تاریخ اکران ابتدایی این فیلم دسامبر سال ۲۰۰۷ است و تیل اشوایگر آن را کارگردانی نموده است. داستان فیلم درباره‌ی خبرنگار مجله‌‌های زرد به نام آقای  لوودو دکر  است. وی همانند عکاسان پاپاراتزی ، به زندگی شخصی بازیگران و افراد سرشناس می‌پردازد. اما وی پس از ناکامی در هنگام تهیه گزارش از یک جشن، به ۳۰۰ ساعت انجام کارهای خدماتی در یک مهدکودک محلی محکوم می‌شود. در آن مکان با خانم گووتلاوزسکی ، مدیر مهد، مواجه می‌شود. پس از اتفاقات بسیار، وارد روابط دوستانه‌ای می‌شوند. لوودو نیز در پایان دوره محکومیت متوجه علاقه خود نسبت به خانم گووتلاوزسکی می‌شود و در نتیجه منصبی در مهدکودک به عهده می‌گیرد. یادگیری زبان آلمانی با فیلم خرگوش بدون گوش، برای زبان‌آموزان سطح متوسط بسیار مفید خواهد بود.

یادگیری آلمانی با فیلم

 نتیجه گیری

به طور کلی فیلم آلمانی برای یادگیری زبان را نمی‌توان فقط به ذکر چند نمونه فیلم بالا محدود کرد. هنگامی که قصد یادگیری زبان آلمانی با فیلم را داریم، باید در نظر آوریم که فیلم را برطبق سطح زبانی خود انتخاب کنیم. برای مثال تماشای انیمیشن‌های آلمانی زبان برای زبان‌آموزان سطح مقدماتی مناسب است. در حالی که برخی فیلم‌های سینمایی با میزان گفتگوی بیشتر برای زبان‌آموزان سطح متوسط بهتر است زیرا علاوه بر آشنایی با تلفظ کلمات، اصطلاحات و ضرب‌المثل نیز فرا می‌گیرند. علاوه بر چنین فیلم‌هایی، زبان‌آموز سطح پییشرفته به تماشای فیلم‌های مستند و اخبار شاید بیشتر علاقمند باشند.

مقاله پییشنهادی : مهاجرت به آلمان چگونه است؟

یادگیری زبان را نباید محدود به چند روش خاص کنیم تا یکنواختی محیط آموزشی موجب عدم علاقه و دلسردی نسبت به فراگیری زبان شود.برخلاف سایر علوم، یادگیری زبان با فرهنگ،  اجتماع و هنر یک جامعه در ارتباط است.به بیان دیگر یادگیری زبان، تبدیل شدن  از یک شخص به شخصی دیگر است. لذا یادگیری زبان آلمانی با فیلم، کتاب، نرم‌افزار یا هر وسیله‌ی دیگری بسیار سودمند است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا