زبان خارجی

بهترین کتاب دیکشنری آلمانی به فارسی

آشنایی با دیکشنری آلمانی به فارسی

در کنار انواع ابزار و لوازم یادگیری زبان آلمانی، داشتن یک کتاب دیکشنری آلمانی به فارسی خوب، اهمیت ویژه‌ای دارد. با استفاده از یک کتاب لغت آلمانی به فارسی یا دیگر زبان، می‌توانیم معنای درست کلمات را بهتر بیابیم. هم‌چنین با بررسی کاربرد و تلفظ صحیح آن، می‌توانیم بهتر در مکالمات خود از آن‌ها استفاده کنیم. در برخی از دیکشنری‌ها حتی به ریشه و ساختار یک واژه نیز اشاره می‌شود که تاثیر بهتری در یادگیری دارد. البته فایده فرهنگ واژگانی را نمی‌توان به همین یک یا چند مورد خاص محدود نمود. در اهمیت این کتاب مفید همین بس که با تعریف دقیق واژگان، ما را از بسیاری از  تفاسیر اشتباه می‌رهاند.

اهمیت کتاب دیکشنری آلمانی

هنگامی که با واژه جدیدی در یک متن، فیلم، موسیقی و یا مکالمات کسی مواجه می‌شوید، استفاده از یک دیکشنری آلمانی مناسب بهترین راهنمای شما خواهد بود. در یک دیکشنری آلمانی به فارسی شما با معنای واژه، تلفظ صحیح و نحوه کاربرد آن در جمله آشنا می‌شوید. تصور کنید در حال تماشای فیلمی آلمانی، با واژه‌ی نسبتا دشوار مواجه شوید، در این زمان اگر معنی را نیابید، متوجه روند داستانی فیلم نخواهید شد. هنگام مکالمه با فردی آلمانی زبان، چنانچه واژه‌های ناآشنا را بررسی نکنید، متوجه منظور گوینده نخواهید شد. به همین صورت در هنگام استفاده از زبان آلمانی در دیگر شرایط، فرهنگ لغت آلمانی مناسب، بهترین راه حل برای این مشکلات خواهد بود.

پس یک دیکشنری مناسب برای شما می‌تواند حکمی بالاتر از صرف آشنایی با واژه داشته باشد. علاوه بر موارد مذکور در یک لغتنامه آلمانی مناسب، شما موضوع متن را بهتر درک می‌کنید. همچنین ارتباط بهتری با دیگری برقرار می‌کنید و نیز با کاربرد صحیح واژه و تلفظ آن آشنا می‌شوید.

مقاله پییشنهادی : بهترین کتاب آموزش زبان آلمانی

برخی نکات برای انتخاب دیکشنری آلمانی

خواه زبان‌آموز باشید خواه مربی زبان آلمانی، انتخاب یک لغت‌نامه آلمانی نقش مهمی برای شما می‌تواند داشته باشد. پس هنگام تهیه‌ی لغت‌نامه آلمانی باید توجه بیشتری به آن داشته باشید. در این جا ما قصد داریم شما را با برخی از انواع آن آشنا کنیم.

الف) لغت‌نامه تک زبانه یا دو زبانه

در هنگام تهیه یک کتاب دیکشنری آلمانی، باید بدانید که فرهنگ لغت را به کدام منظور انتخاب می‌کنید. اگر هدف شما دانستن معنا به زبان اصلی خودتان باشد، قطعا دیکشنری دوزبانه مفید خواهد بود. گاها زبان‌آموزان برای درک بهتر زبان آلمانی، از فرهنگ لغت تک زبانه استفاده می‌کنند. در این حالت شما با نحوه تعریف واژه به زبان آلمانی آشنا خواهید شد. هم چنین با مثال‌های بیشتری نیز برخورد خواهید کرد. اگر شما در مراحل ابتدایی یادگیری زبان آلمانی قرار دارید، فرهنگ لغت دوزبانه برای شما مناسب خواهد بود. چنانچه در مرحله پیشرفته یادگیری زبان قرار گرفته‌اید، فرهنگ لغت آلمانی به آلمانی برای شما بهتر خواهد بود.

ب) لغت‌نامه ویژه زبان‌آموزان آلمانی یا گویشواران آلمانی

اگر شما هم زبان آلمانی، زبان رسمی کشور یا زبان مادری شما باشد، مطمئنا فرهنگ لغت متفاوتی باید انتخاب کنید. در فرهنگ لغت آلمانی، زبان‌آموزان تعاریف ساده‌تر بیان شده است، همچنین مثال‌های بیشتری نیز گنجانده شده است. در نوع اصلی فرهنگ لغت آلمانی معمولا از مترادف کلمات بیش از تعریف توضیحی استفاده شده است.اغلب مثال‌های مربوط نیز از میان متون ادبی یا هنری استخراج شده است.

ج) اطلاعات دستوری یا آوایی

هنگامی که فرهنگ لغت آلمانی را به دست می‌گیرید، در جستجوی اطلاعاتی غیر از معنا نیز برمی‌آیید. در این حالت پی‌بردن به اطلاعات دستوری یک واژه مانند اسم، فعل و حرف یا نحوه تلفظ کلمه بسیار پراهمیت است.

مقاله پییشنهادی : معرفی بهترین کتاب گرامر زبان آلمانی

د) تعداد واژگان

یکی دیگر از مواردی که بهتر است در هنگام خرید فرهنگ لغت به آن توجه کرد، مقدار واژه‌های مدخل آن است. سعی کنید قبل از خرید، کتاب دیکشنری آلمانی را ورق بزنید و بررسی کنید تا چه حد به روز است.قطعا کتاب فرهنگ لغت چاپ دو دهه قبل کاربرد کمتری نسبت به جدیدترین دیکشنری‌ها دارد. پس وقتی که کتاب لغت‌نامه آلمانی را در دست دارید به مقدار واژکان جدید، تنوع اصطلاحات و ضرب‌المثل‌ها توجه کنید. به یاد داشته باشید که بهتر است فرهنگ لغت را در هر ده سال تعویض کنید زیرا که واژه‌های فرهنگ لغت جدید بسیار متفاوت‌تر خواهد بود.


دیگر موارد مهم

در راستای تهیه بهترین دیکشنری آلمانی به فارسی، بهتر است موارد زیر را نیز در یاد داشته باشید.

1- اندازه:

بسته به مقدار واژه‌های مدخل در یک دیکشنری آلمانی، اندازه آن نیز متفاوت خواهد بود.اگر می‌خواهید دیکشنری را به همراه داشته باشید، باید مدل جیبی آن را انتخاب کنید. این نوع لغت‌نامه دارای 2000 واژه و اصطلاح خواهد بود. اگر معنای دقیق کلمات مهم‌تر است، می‌بایست نوع قطور آن را انتخاب کنید که واژگان نزدیک به تعداد 300.000 واژه ر در خود جای داده است.

2- جملات نمونه:

اگر فرهنگ لغت، تنها منبع مرجع شما در یافتن معنای کلمات باشد، بهتر است به جملات نمونه و کاربردی مذکور در آن بیشتر توجه کنید. جملاتی معمولا ماخوذ از محاوره‌ی دوستانه یا متون ادبی، هنری و رسمی می‌باشد.

3- مطالب پیوست:

یکی دیگر از نشانه‌های لغت‌نامه آلمانی، داشتن مطالب مفید در پایان کتاب تحت عنوان پیوست می‌باشد. پیوست‌هایی که معمولا صرف انواع افعال،نحوه آوانگاری، اطلاعات درباره کشورهای آلمانی زبان و سایر معلومات زبانشناسی را ارائه کرده باشد.

4- فرهنگ لغت عمومی یا تخصصی:

به صورت کلی دو نوع کتاب فرهنگ‌لغت را در بازار می‌توان یافت، یک نوع عمومی که معمولا لغات و اصطلاحات کلی را شامل می‌شود. دیگری نوع تخصصی آن، در این نوع معانی تخصصی واژه را بسته به نوع تخصص یا رشته دانشگاهی مورد نظر ذکر می‌کنند. مانند واژه‌نامه های راون‌شناسی، پزشکی و….

جستجوی واژه در فرهنگ لغت آلمانی

1) بخش مربوط به واژه ناآشنا را برطبق اولین حرف کلمه بیاید.

2) اولین واژه در هر صفحه در نقش واژه راهنما عمل می‌کند. با توجه به آن سریع‌تر به واژه مورد نظر دست یابید.

3) هنگامی که ترتیب الفبایی واژه راهنما، به کلمه مورد نظر نزدیک شد، آن صفحه را بررسی کنید.

4) وقتی که کلمه را یافتید، معنای آن را بخوانید و به جملات نمونه نیز توجه کنید.

معرفی بهترین دیکشنری آلمانی

فرهنگ لغت آلمانی آکسفورد

دیکشنری آلمانی، تالیف بخش امتشاراتی دانشگاه آکسفورد است. این انتشارات بین‌المللی در چاپ و تهیه انواع کتاب‌های دانشگاهی در سطح جهان پیشگام است.حال در این قسمت اولین دیکشنری آلمانی را از این انتشارات معرفی می‌کنیم. این لغت‌نامه آلمانی واژه های بسیاری را در خود جای داده است. با بیش از 320.000 کلمه و اصطلاح آلمانی و بیش از 520.000 ترجمه واژگانی به زبان انگلیسی، می‌توان به عنوانی یکی از بهترین لغت‌نامه ها معرفی نمود. در این لغت‌نامه اطلاعاتی مفید درباره‌ی فرهنگ زبان آلمانی، کاربردها و ساختار بان آلمانی و هم‌چنین نحوه نامه‌نگاری خواهید یافت. در کنار این مطالب، اطلاعاتی کوتاه درباره‌ی کشورهای آلمانی زبان نیز مشاهده خواهید نمود.

 

دیکشنری آلمانی به انگلیسی

فرهنگ لغت آلمانی آکسفورد (فشرده)

لغت‌نامه‌ای دو زبانه، به زبان‌های آلمانی به انگلیسی، که بیش از 90.000 لغات و اصطلاحات کاربردی و نیز ترجمه بیش از 120.000 واژه در خود گنجانده است. چنانچه شما به زبان انگلیسی مسلط باشید، این کتاب را نیز می‌توانید به عنوان منبعی معتبر استفاده کنید. تمامی واژگان مورد استفاده در مکالمات روزمره و نیز انواع متون را می‌توانید در این کتاب بیابید. این کتاب را در دو شکل برخط ( آن‌لاین) و کتابی می‌توانید تهیه کنید.

 

مقاله پییشنهادی : بهترین روش یادگیری زبان آلمانی در خانه

فرهنگ لغت دودن (DUDEN)

این لغت‌نامه آلمانی کتابی فراتر از یک فرهنگ لغت ساده است. فرهنگ لغتی که به دست توانای کنراد دودن نگاشته شده است. در حال حاضر این کتاب به بیست و هفتمین چاپ خود رسیده است و در 12 جلد در دسترس قرار گرفته است. در ابتدا این کتاب را در 187 صفحه و با 27000 واژه نگاشته است. اما اکنون با ارائه توضیحاتی درباره‌ی لهجه، تعاریف و نکات دستوری ، تبدیل به بهترین کتاب دیکشنری آلمانی در نوع خود شده است.این کتاب ارزشمند هرچند سال یکبار با افزودن چند هزار واژه جدید فنی، علمی وادبی ، نسخه جدیدی ارائه می‌کند. برای نمونه تنها در سال 2017 در آخرین ویرایش با افزایش 5000 واژه جدید به زبان رسمی آلمانی تالیف گشت.

دیکشنری آلمانی به آلمانیسخنی کوتاه درباره دودن DUDEN : نام کامل این فرد کنراد الکساندر فردریش دودن (Konrad Alexander Friedrich Duden) است. معلم ورزش در یکی از دبیرستان‌ها بود که بعدا به رشته لغت‌شناسی علاقمند شده است. در طول دوران زندگی خود در راه ساده‌سازی و بهترنویسی زبان آلمانی گام برداشت. در سال 1880 در 182 صفحه اولین فرهنگ لغت خود را با 28000 واژه مدخل به چاپ رساند.

لغت‌نامه آلمانی Collins

استفاده از فرهنگ لغت آلمانی به انگلیسی و باالعکس، برای افرادی که علاوه بر زبان آلمانی بر زبان انگلیسی تسلط کافی دارند، پیشنهاد می‌کنیم. این لغت‌نامه آنلاین آلمانی نیز با بهره‌گیری از متخصصان امر و چندین سال تجربه کاری، در میان یکی از بهترین لغت‌نامه‌ها قرار گرفته است. این فرهنگ لغت دارای 250.000 واژه ترجمه به انگلیسی و آلمانی است.در این لغت‌نامه هزارن عبارت، اصطلاح، ضرب‌المثل و کلمه گنجانده شده است.در کنار این واژه‌ها عکس مربوط به واژه جدید نیز ارائه می‌شود. با تلفظ کلمات به دو صورت صوتی و تصویری آشنا می‌شوید.از دیگر مزیت این لغت‌نامه اینترنتی، ارائه‌ی معنی کلمات به 27 زبان زنده دنیا است.

 

دیکشنری آلمانی به انگلیسی

دیکشنری آلمانی به فارسی آریان‌پور

فرهنگ لغت آریان‌پور، توسط امیر اشرف آریان‌پور تالیف شده است. این کتاب 996 صفحه‌ای ، واژگانی نزدیک به تعداد 60.000 واژه را در خود جای داده است. در این کتاب مقوله‌های دستوری، انواع معنا کلمه در حوزه‌های مختلف و هم‌چنین انواع حالات ملکی و اسمی بیان شده است. این کتاب از سوی انتشارات فرهنگ معاصر به چاپ رسیده است.

دیکشنری آلمانی به فارسی واریگ

یکی دیگر از بهترین کتاب‌ دیکشنری آلمانی به فارسی را می‌توان فرهنگ واریگ دانست. کتابی که توسط گرهارد واریگ تالیف شده است. این کتاب البته توسط نادر گلستانی ترجمه شده است و از سوی انتشارات امیرکبیر به چاپ رسیده است. در این کتاب به غیر از انواع واژه‌های آلمانی، شما می‌توانید اصطلاحات و ضرب‌المثل‌های آلمانی برگرفته از انواع متون را مشاهده نمایید.

گرهارد واریگ : زبان‌شناس مشهور آلمانی است که بویژه در زمینه‌ی لغت‌شناسی فعالیت کرده است. هم‌چنین در زمینه معناشناسی و دستور زبان نیز تالیفات ارزنده‌ای دارد.

فرهنگ لغت فارسی به آلمانی به قلم فرامرز بهزاد

این دیکشنری فارسی به آلمانی با بیش از چهل هزار واژه، یکی از بهترین کتاب دیکشنری‌های آلمانی است. کتابی که اصطلاحات، ضرب‌المثل‌ها و انواع لغات پرکاربرد امروزی را در خود جای داده است. همانطور که مولف این کتاب در ابتدای آن بیان می‌کند، در حد امکان واژگان را برحسب معنای پرکاربرد متمایز نموده است. در کنار معانی رسمی یک واژه، حالات محاوره‌ای آن نیز بیان شده است.

دیکشنری آلمانی آنلاین

با مطالعه این قسمت از مقاله، شما با چند نمونه از فرهنگ لغت آلمانی آنلاین آشنا خواهید شد. در مواقعی که به یک لغت‌نامه معتبر دسترسی ندارید، بررسی معنا و دیگر ویژگی‌های یک واژه ناآشنا از طریق اینترنت، بهترین روش در نوع خود است. از میان انواع مختلفی از دیکشنری آنلاین به موارد زیر اشاره کوتاه خواهیم داشت.

دیکشنری آلمانی به فارسی Langenscheidt

این فرهنگ لغت مجموعه‌ای از 25.000 واژه و عبارت را در اختیار شما قرار می‌دهد. تلفظ دقیق کلمات را با استفاده از فنوتیک لاتین بیان می‌کند. توضیحات مربوط به واژه‌ها به طور دقیق و مفصل بیان شده است. کلمات روزمره و محاوره هر دو زبان نیز در این دیکشنری گنجانده شده است.

لغت‌نامه آلمانی Lexilogos.com

در این وبسایت، مجموعه‌ای از انواع دیکشنری‌ها قرار گرفته است. طوری که زبان‌آموز با یک کلیک ساده، در کنار تلفظ و کاربرد واژه، به ریشه واژه نیز پی می‌برد. در این وبسایت، انواع کتاب‌های لغت‌نامه آلمانی را به صورت آن‌لاین گنجانده‌اند. مزیتی که در این جستجو نهفته است، یافتن معانی مختلف یک واژه در بیش از چند لغت‌نامه به طور هم‌زمان است.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی با سطوح زبان آلمانی

نتیجه گیری

دسترسی به یک دیکشنری آلمانی به فارسی مناسب، بسیار پراهمیت است. همان‌طور که می‌دانید تسلط بر انواع واژه در برقراری ارتباط با فرد آلمانی زبان مهم است. یادگیری و آشنایی با واژه‌های جدید به شما در درک انواع متون و مکالمات کمک می‌کند. از میان انواع وسایل آموزشی جهت یادگیری لغت جدید، استفاده از یک دیکشنری معتبر می‌تواند در افزایش دامنه واژگانی نقش کلیدی داشته باشد. همانطور که ذکر شد، فرهنگ لغت انواع مختلفی دارد. از فرهنگ واژگانی زبان‌آموزان سطوح پایین گرفته تا مراحل پیشرفته یادگیری زبان آلمانی، را می‌توان یافت.

بهتر است هنگام تهیه این کتاب به نکات مهمی که چند نمونه آن در این مقاله ذکر شد، توجه شود. فرهنگ لغت مناسب به شما در انتخاب واژه صحیح یاری می‌رساند و به این طریق موجب برقراری ارتباطی بهتر میان افراد می‌شود.در هنگام انتخاب فرهنگ لغت دقت کافی داشته باشید، زیرا فرهنگ لغتی کم کیفیت، ممکن است معانی نادرستی به شما آموزش دهد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا