نرم افزار کامفار: با توجه به این واقعیت که مشاوره‌های با کیفیت بالا قبل از سرمایه‌گذاری منجر به ایجاد پروژه‌های بهتری می‌شود، UNIDO، سهامداران عمومی و خصوصی را به ابزارها و روش های ارزیابی پروژه و تحلیل امکان سنجی مجهز کرده است و اینگونه به افزایش سرمایه گذاری‌های  داخلی و خارجی کمک می‌کند. بهتر است بدانید مدل رایانه‌ای UNIDO برای امکان سنجی تحلیل و گزارش، نرم افزار کامفار(COMFAR) نام دارد.

تجزیه و تحلیل کوتاه مدت و بلند مدت در مورد پیامدهای مالی و اقتصادی پروژه‌های صنعتی و غیر صنعتی، روند انجام این پروژه‌ها را تسهیل می‌کند. راهنما، مواد آموزشی و نرم افزار کامفار جهت شناسایی و تامین پروژه بسیار ضروری و کاربردی است. نرم افزار کامفار همچنین ماژول‌های تخصصی از قبیل مکانیسم توسعه پاک(CDM) و حسابداری مدیریت محیط زیست را ارائه می‌دهد.

 

ویدیو پییشنهادی :آموزش نرم افزار کامفار
آموزش نرم افزار کامفار

 

استراتژی نرم افزار کامفار(COMFAR):

نرم افزار کامفار که در حال حاضر به ۱۹ زبان موجود است، پیشنهاد محصولات خود را گسترش داده و نسخه‌های تخصصی‌تری را مطابق با آخرین استانداردهای حسابداری بین المللی(IAS) و استانداردهای بین المللی گزارش مالی(IFRS)، توسعه داده است. جهت گسترش و ارتقای نرم افزار کامفار در جهان، طرح صدور گواهینامه این نرم افزار برای مربیان، ایجاد مراکز آموزشی ملی و منطقه‌ای جهت افزایش تعداد کاربران و آموزش آنلاین از طریق بستر یادگیری الکترونیکی، پایه گذاری گردید.

 

 

تأثیر و نتایج نرم افزار کامفار:

در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰ کاربر COMFAR در ۱۶۰ کشور جهان وجود دارد. در بیش از ۳۰ سال توسعه COMFAR، دو تأثیر اصلی توسعه ثبت شد:

 1.  مزایای سرمایه گذاری کلاسیک از جمله افزایش اشتغال، گسترش فناوری/نوآوری، عملکرد بهتر محیط زیست و بهبود قابلیت‌های نهادی برای اطمینان از امکان سنجی
 2.  مزایای اقتصادی سرمایه گذاری در کشورهای در حال توسعه.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی با نرم افزار primavera
آشنایی با نرم افزار primavera

 

 • COMFAR III Expert:

این نسخه نرم افزار کافمار به کاربر اجازه می‌دهد وضعیت اقتصادی کوتاه مدت و بلند مدت پروژه‌های سرمایه‌گذاری را شبیه سازی کند. این نرم افزار تجزیه و تحلیل پروژه‌های صنعتی و غیر صنعتی، اعم از سرمایه گذاری‌های جدید، توانبخشی، توسعه، پروژه‌های سرمایه گذاری مشترک یا خصوصی سازی را تسهیل می‌کند.

 • COMFAR III Planner Business:

این نرم افزار کامفار کاربر را قادر می‌سازد تجزیه و تحلیل مالی پروژه‌های سرمایه‌گذاری را انجام دهد. ماژول ارزیابی اقتصادی در این محصول گنجانده نشده است.

 • COMFAR III Mini Expert:

یک بسته نرم افزاری است که برای ارزیابی‌های اولیه فرصت‌های سرمایه‌گذاری از دیدگاه صرفاً مالی طراحی شده است. برخلاف COMFAR III Expert و COMFAR III Planner Business، این نسخه از انعطاف‌پذیری کامل تعریف شده توسط کاربر پشتیبانی نمی‌کند. ماژول ارزیابی اقتصادی در این محصول گنجانده نشده است.

این نسخه از نرم افزار کامفار با COMFAR III Expert و COMFAR III Planner Business سازگار است. به این معنی که پرونده‌های اطلاعاتی تولید شده توسط COMFAR III Mini Expert می‌توانند مستقیماً در دو نسخه دیگر وارد شوند و این قابلیت برای زمان‌هایی که فرصت‌های سرمایه‌گذاری بایستی به پروژه‌های قابل پرداخت تبدیل شوند، حیاتی است.

نرم افزار کامفار مینی عمدتا برای تجزیه و تحلیل مالی برای مشاغلی از جمله سرمایه گذاری‌های مشترک استفاده می‌شود. کاربر می‌تواند داده‌های مربوط به زمان پروژه‌ها، هزینه‌های سرمایه‌گذاری ثابت، هزینه‌های تولید، بازاریابی و تقسیم هزینه‌ها، برنامه‌های فروش، تقاضای سرمایه قابل حمل و شرایط مالی را با برآورد حاشیه‌های آینده، ترازنامه و جریان نقدی تخفیف پردازش کند.

 

ویدیو پییشنهادی :آموزش دوره مدیریت پروژه
آموزش دوره مدیریت پروژه

 

دامنه قیمت COMFAR III Mini Expert:

– ۴۰۰٫۰۰ یورو برای همه کشورها

– ۱۵۰ یورو برای زمان اضافی در زمان اجرا

(زمان اجرای اضافی: هر نرم افزار محصول دارای یک دیوار محافظتی است و کاربر برای به اشتراک گذاری نرم افزار در بین چندین کاربر به یک کلید زمان اجرای اضافی نیز نیاز دارد.)

 

 

نرم افزار کامفار چند زبانه:

کلیه برنامه‌های این نرم افزار به زبانی که توسط کاربر انتخاب شده است، تحویل داده می‌شود. امکان دستیابی و نصب در هر زمان با یک یا چند مجموعه زبان اضافی وجود دارد. این قابلیت به تحلیلگر این امکان را می‌دهد تا خود نرم افزار را به یک زبان کار کند(به عنوان مثال انگلیسی) و چاپ کلیه جداول و نمودارها به زبانی متفاوت(به عنوان مثال فرانسوی) صورت بگیرد.

نرم افزار کامفار در حال حاضر به زبان‌های زیر موجود است:

عربی، چینی، کرواسی، چک، انگلیسی، فارسی، فرانسوی، آلمانی، اندونزیایی، ایتالیایی، ژاپنی، کره‌ای، مغولی، لهستانی، پرتغالی، روسی، صربی، اسلواکی و اسپانیایی.

سخت افزار مورد نیاز برای نصب و راه اندازی نرم افزار کامفار:

نرم افزار کامفار را می‌توان بر روی سیستم رایانه‌ای مجهز به سخت افزار و نرم افزار زیر نصب و راه اندازی کرد:

 1. Microsoft Windows 98 / ME ، Microsoft Windows 2000 / XP / Vista / 7/8
 2. درایور هارد دیسک
 3. پورت USB(برای کلید محافظت)
 4. درایور سی دی(برای نصب)
 5. مانیتور گرافیکی SVGA ، ۸۰۰ * ۶۰۰ پیکسل(یا بالاتر) با ۲۵۶ رنگ
 6. ماوس سازگار مایکروسافت
 7. چاپگر که توسط ویندوز پشتیبانی می‌شود.

طرح توجیهی با نرم افزار کامفار:

نرم افزار کامفار اساساً ابزاری است که محاسبه صحیح نتایج مالی را بر اساس یک ورودی خاص به دنبال روش‌های استاندارد تضمین می‌کند. مشاغل کشورهای صنعتی معمولاً برای انجام این نوع محاسبات اساسی از ابزار مشابهی استفاده می‌کنند.

طرح‌های توجیهی نرم افزار کامفار از سه بخش کلیدی مطالعات بازار، بررسی فنی و آنالیز مالی تشکیل یافته‌اند. قابل توجه است که بخش سوم با عنوان تجزیه و تحلیل مالی و اتقصادی نقش بسیار مهمی در روند انجام تحلیل‌های پروژه داشته و از بخش‌های اصلی گزارش‌های توجیهی در هر صنعتی محسوب می‌گردد. تمامی شاخص‌های حسابداری و مالی این بخش شامل موارد زیر می‌باشند:

نرم افزار کامفار

 •  دوره برگشت سرمایه ساده
 •  دوره برگشت سرمایه مورد تنزیل
 •  آنالیز روند نقدینگی
 • بررسی شاخص سودآوری کل طرح و صاحبان سهام
 • خالص ارزش فعلی تجمعی و بررسی نقطه سر بسر
 • بررسی نتایج برگرفته از ارزیابی یک طرح صنعتی و غیر صنعتی
 •  ورودی داده‌های اطلاعاتی توسعه و مشارکت
 •  ورود کل هزینه‌های در جریان پروژه و مراکز تامین آن‌ها
 •  آنالیز تجزیه‌های اقتصادی و میزان ارزش افزوده
 •  بررسی میزان هزینه‌های تولید و ظرفیت تولید لازم
 •  ارائه برنامه‌های فروش و گردش‌های مالی
 •  ورود تمامی برنامه‌های وام با بازپرداخت‌ها و برنامه‌های زمانی باز پرداخت اقساط آن
 •  ورود تمامی گزارش‌های هزینه‌های متغیر و ثابت با نحوه منابع تامین آن‌ها
 •  تحلیل خطاهای رایج در حین محاسبات مالی و حسابداری

خروجی نرم افزار کامفار:

دفترچه راهنمای زرد کتابچه راهنمای تهیه مطالعات امکان سنجی صنعتی شامل روش شناسی و پیشینه نظری برای تجزیه و تحلیل مالی پروژه‌های سرمایه گذاری است.
دفترچه راهنمای سبز راهنماي ارزيابي عملي پروژه‌ها و تحليل هزينه اجتماعي در درجه اول شامل روش شناسي و زمينه‌هاي نظري براي تحليل اجتماعي و اقتصادي پروژه‌هاي سرمايه گذاري است.
مدل جعبه سیاه COMFAR III، برخلاف مثال راه حل‌های مایکروسافت اکسل، یک مدل ورودی و خروجی دقیق را به کاربران ارائه می‌دهد، در واقع قوانین محاسبه ممکن است تغییر نکنند اما نتایج اشتباه تنها ممکن است تابعی از فرضیات یا داده‌های ورودی اشتباه باشند.

نحوه اعتبارسنجی درست برای کاربران اصلی نرم افزار کامفار:

در صورتی که مراحل روش شناختی به این نتیجه برسد که به تجزیه و تحلیل عمیق COMFAR در زمینه کاربردی نیاز است، ماموریت‌های میدانی در سایت‌های منتخب پروژه انجام می‌شود. این ماموریت‌ها شامل هر دو جنبه زیر می‌شود:

ظرفیت سازی ابعاد COMFAR (مراجعین نهادی) و تأثیرات سرمایه گذاری مستقیم COMFAR (بازدید از پروژه‌های صنعتی که در مرحله اولیه از COMFAR استفاده کرده‌اند). ماموریت‌های میدانی در یک، حداکثر دو کشور متمرکز خواهند شد. در صورت عدم انجام مأموریت‌های میدانی، از مصاحبه‌های نیمه ساختار یافته با کاربران COMFAR استفاده می‌شود تا درک عمیقی از موضوعات مرتبط با COMFAR از یک مشتری به دست آید.

چشم انداز: ذینفعان مختلف، اطلاعاتی از منابع مختلف را یافته و دیدگاه‌ها و تفسیرهای مختلفی از ارتباط، اثربخشی، کارآیی، تأثیر و پایداری فعالیت‌های نرم افزار کامفار ارائه می‌دهند. این کار باعث می‌شود که یافته‌های مثلثی پیدا شده و به نتیجه گیری‌های قوی‌تری منجر گردد.

 

 

عملیات و مدل کسب و کار با کمک نرم افزار کامفار:

 •  نرم افزار کامفار باید توسط UNIDO به شیوه‌ای یکپارچه‌تر و استراتژیک اداره شود. برای رسیدن به این هدف، می‌توان یک کمیته مدیریتی ایجاد کرد از جمله نمایندگان مشتری(سازمانی)، کاربران و سایر آژانس‌های درگیر در امکان سنجی و همچنین از تجزیه و تحلیل‌های هزینه و فایده اقتصادی نیز بهره برد.
 •  فعالیت‌های COMFAR و سهم آن‌ها در نتایج و اهداف UNIDO باید در یک سند برنامه ریزی شرح داده شود که شامل چارچوب کلی نتایج است و امکان نظارت و ارزیابی عملکرد توسعه در آینده را فراهم کند. چنین سندی باید شامل روال‌های نظارت و کنترل در برنامه‌های کاری COMFAR باشد.
 •  علاوه بر سیستم نظارت پیشرفته، ارزیابی مستقل از نتایج و تأثیر باید بطور منظم انجام شود و زمینه‌هایی برای توسعه و یادگیری مستمر فراهم کند.
 •  توصیه نمی‌شود که از فعالیت‌های عملیاتی نرم افزار کامفار خارج شوید، زیرا مهم است که بر نرم افزار نظارت داشته باشید تا آن را به عنوان یک ابزار ظرفیت سازی شکل دهید. با این کار نقش مستقیم‌تری در تامین و مدیریت پروژه داخلی خواهید داشت.
 • هنگامی که یک چارچوب نتایج برای نرم افزار کامفار تهیه شده است، باید مدل کسب و کار به طور دقیق مورد بازنگری قرار گیرد.
 • مدیریت UNIDO باید منابع انسانی کافی را جهت توسعه، نگهداری و آموزش نرم افزار کامفار تامین کند. این کار باید از ابتدای ارزیابی جهت حفظ کارآیی صورت بگیرد.
 • نرم افزار کامفار باید همچنان بر مبنای ساختار پرداختی باشد که هدف آن پوشش بیشتر هزینه‌ها است. هزینه‌ها هم برای آموزش و هم برای نرم افزار باید پرداخت شود. اگر شرکت‌های خارجی، نرم افزار کامفار را به بازار عرضه می‌کنند، برای تحویل پایدار بسیار مهم است که آن‌ها نیز بتوانند از این کار درآمد کسب کنند.

نرم افزار کامفار

ظرفیت سازی و انتشار در حوزه نرم افزار کامفار:

 • برای افزایش ارتباط مستقیم در کشورهای در حال توسعه، بر ظرفیت سازی باید به عنوان هدف اولویت‌بندی برای COMFAR 4 جدید تاکید شود.
 •  آموزش‌های نرم افزار کامفار باید بهتر و مناسب تر برای مشتری‌های موجود باشد.
 •  ظرفیت باید فراتر از تمایز بین آموزش‌های پایه و پیشرفته باشد. از طرف دیگر باید یک فیلتر دقیق‌تری از کارآموزان برای فعالیت‌های همکاری فنی UNIDO اعمال شود.
 •  برای گسترش و فراتر از آنچه که امروز وجود دارد، لازم است تمرکز منابع آموزشی، حمایت از ایجاد موسسات برای اجرای دوره‌ها و آموزش COMFAR غیر متمرکز شود. ایده‌های ممکن شامل ساخت نسخه‌های آنلاین، آموزش آنلاین، پشتیبانی آنلاین و برنامه‌های صدور گواهینامه برای مربیان و موسساتی است که می توانند COMFAR را در مناطق یا کشورها نشر دهند.
 • در این زمینه، فعالیت‌های متناسب TC باید توسعه یابد و فعالیت‌های نرم افزار کامفار در فعالیت‌های تجاری و همچنین برنامه‌های اقتصادی و اجتماعی مؤسسات دولتی و سازمان‌های پشتیبانی بخش خصوصی درج گردد.

 

 

این نرم افزار کامفار می‌تواند در چندین زمینه کلی پیشرفت / ارتقاء را در نظر بگیرد:

 •  باید این امکان را برای ادغام بهتر با دیگر نرم افزارها مانند Microsoft Excel بدست آورد.
 •  در مورد وارد کردن داده ها(ساده سازی رابط کاربری) به منطق و وضوح بیشتری نیاز دارد. زیرا درک این ورودی احتمالاً مانع اصلی بسیاری از کاربران است.
 •  برای حضور بیشتر در آینده، به متدولوژی بیشتری نیاز است. در عوض یک مدل برای دامنه آنالیز، باید تعدادی مدل کوچکتر وجود داشته باشد تا کاربر از قبل انتخاب داده‌ها را انجام دهد.
 •  علاوه بر این به یک نوع سبک‌تر و سریعتر از ماشین حساب مالی نیاز دارد.
 • قابل استفاده در مراحل اولیه تحلیل سرمایه گذاری
 •  نسخه آینده باید بهتر با اینترنت ادغام شود و امکانات بیشتری برای تعامل با کاربران و توسعه دهندگان فراهم کند.
 • مشتریان مختلف نیازهای متفاوتی دارند و نرم افزار کامفار باید آن‌ها را در نظر بگیرد.
 • در حالی که به نظر می‌رسد دو ماژول محیطی و CDM توسط اقلیتی از کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما باید همچنان ادامه یابد زیرا این ابزارها برای برخی از گروه‌ها بسیار مناسب هستند.