زبان خارجی

آسان‌ترین زبان ‌های دنیا کدامند؟

آشنایی با آسان ترین زبان های دنیا

کدام زبان آسان است؟ کدام زبان را ساده‌تر می‌آموزیم؟ آسان‌ترین زبان ‌های دنیا کدامند؟ و … تنها بخشی از هزاران سوالی است که اغلب مشتاقان یادگیری زبان ممکن است قبل از یادگیری هر نوع زبان خارجه به عنوان زبان دوم یا سوم از خود بپرسند یا حداقل یک‌بار در اینترنت برای یافتن پاسخی مناسب جستجو کرده باشند. در حقیقت زبان‌ها را نمی‌توان به سادگی، به آسان و یا دشوار بودن تقسیم کرد. برطبق توانایی افراد و استعدادهای آنان، پیچیده‌ترین زبان‌های خارجه ممکن است برای برخی ساده و آسان‌ترین زبان‌ها می‌تواند برای برخی دیگر دشوار باشد.

 

مقاله پییشنهادی : مهمترین زبان‌ های دنیا کدامند؟

 

با پذیرش این نکات، عوامل دیگری می‌تواند درجه‌ی دشواری یا سادگی زبان را تعیین کند. در ادامه به چند نمونه از این عوامل اشاره می‌کنیم.

عوامل موثر در آسانی و یا دشواری زبان‌ها

  • انگیزه

یکی از عوامل تعیین‌کننده در تسهیل یادگیری، انگیزه‌ی شما است. اگر هر زبانی را جهت یادگیری انتخاب کنید تا زمانی که انگیزه‌ی کافی در تمرین و یادگیری نکات دستوری یا واژگان جدید، از خود نشان ندهید. همچنان درک ساده‌ترین نکات را دشوار می‌یابید. پس داشتن انگیزه بالا به افراد کمک می‌کند تا هر زبانی را برای یادگیری، آسان‌ ترین زبان دنیا بشناسد.

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش زبان آلمانی
آموزش GRE
  • زبان مادری

زبان مادری شما یکی‌دیگر از عوامل تعیین‌کننده در میزان دشواری یا سادگی یک زبان است. هنگامی که زبانی را برای یادگیری انتخاب می‌کنید چنانچه آن زبان با زبان مادری شما دارای اشتراکاتی مانند دستوری، آوایی و یا واژگانی باشد، توانایی شما در تسلط بر آن راحت‌تر خواهد بود. برای مثال شخصی که زبان مادری وی آلمانی باشد، زبان‌های سوئدی و نروژی آسان‌ترین زبان‌های دنیا برای این فرد خواهد بود در حالی که شخص عرب زبان، چنین احساسی نسبت به این دو زبان اروپایی نخواهد داشت.

آسان‌ ترین زبان ‌های دنیا

  • زبان دوم

زبان دوم نیز به تنهایی می‌تواند از عوامل تشخیص آسان‌ ترین زبان دنیا به شمار آید. به دلایل مختلفی ممکن است فردی دو زبانه باشد و یادگیری زبان جدید به عنوان زبان سوم تلقی گردد. در این حالت ویژگی‌های خاص زبان دوم شما، در تسلط بر زبان جدید بسیار تاثیرگذار خواهد بود. به عنوان مثال شخصی از کشور عرب زبان بواسطه‌ی زبان مادری شاید نتواند چندان در یادگیری زبان انگلیسی موفق عمل کند اما تسلط وی بر زبان دوم، آلمانی، کمک می‌کند سریع‌تر زبان فرانسه را فراگیرد.
آنچه تا به اینجا بیان نمودیم، مجموعه‌ی عواملی بود که از نگاه فردی، تشخیص آسان‌ ترین زبان دنیا را می‌تواند ساده‌تر کند. حال با توجه به عوامل زبان‌شناختی به معرفی چند نمونه از آسان‌ترین زبان‌های دنیا می‌پردازیم.

 

مقاله پییشنهادی : سخت‌ ترین زبان‌های دنیا کدامند؟

آسان ترین زبان های دنیا

۱- زبان انگلیسی

در اولین جایگاه آسان‌ ترین زبان دنیا، می‌توان زبان انگلیسی را قرار داد. زبانی که در سرتاسر جهان به عنوان زبان بین‌المللی شناخته می‌شود و وسایل آموزشی و کمک آموزشی فراوانی را درمناطق مختلف دنیا به راحتی می‌توان یافت و در نتیجه علاقمندان به آن، فرصت‌های تمرین و یادگیری فراوانی را بدست می‌آورند. همچنین عدم وجود پیچیدگی‌های دستوری، نبود جنسیت در تعیین اسم‌های دستوری و همچنین کلمات ساده و کوتاه در این زبان را می‌توان از عوامل موثر دانست.

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش زبان چینی
آموزش چینی

۲- زبان فرانسه

فرانسوی نیز یکی از آسان‌ترین زبان ‌های دنیا است. این زبان با وجود آثار ادبی و هنری فراوانی، جایگاه ویژه‌ای در آموزش برای خود کسب کرده است. زبانی که در برخی کشورها همچون فرانسه، کانادا، بلژیک، ماداگاسکار و نیز برخی کشورهای آفریقایی به آن صحبت می‎‌کنند. این زبان دارای منابع غنی واژگانی است و در طول تاریخ تغییرات بسیاری را در زمینه‌ی زبان‌شناختی تجربه کرده است.

وجود برخی اشتراکات واژگانی با زبان انگلیسی و آلمانی، سبب تسهیل یادگیری این زبان برای افراد آشنا با این دو زبان شده است. یکی دیگر از مواردی که سبب شد آن را از آسان‌ ترین زبان های دنیا بدانیم، وجود کشورهای مختلفی است که از این زبان به عنوان زبان دوم رسمی استفاده می‌کنند، بطوری که تقریبا ۱۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان به این زبان مسلط هستند. علاقمندان به راحتی می‌توانند در محیط آموزشی این زبان قرار گرفته و نسبت به یادگیری آن اهتمام ورزند. لازم به ذکر است که در حین یادگیری ممکن است در ابتدا تلفظ و املای کلمات برایتان دشوار باشد.

آسان‌ ترین زبان ‌های دنیا

۳- زبان اسپانیایی

از میان دیگر آسان‌ترین زبان‌های دنیا، می‌توان به زبان اسپانیایی اشاره کرد. یکی از دلایل آسان بودن این زبان، نوشتار کلمات بر طبق نوع تلفظ آن است. به عبارت دیگر طرز نوشتار و گفتار آن بسیار به هم نزدیک است. اما وجود زمان‌های مختلف افعال در این زبان ممکن است یادگیری را با کمی چالش همراه سازد. بهتر است اشاره کنیم که در این زبان تنها ۱۰ حروف صدادار با احتساب مصوت‌های مرکب وجود دارد که دلیل دیگری بر سادگی این زبان می‌تواند باشد. در کنار این عوامل می‌توان به ریشه لاتینی این زبان اشاره کرد که سبب شده اشتراکات بسیار واژگانی با زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و سایر زبان‌های لاتین داشته باشد لذا آن دسته از افرادی که به یکی از زبان‌های لاتین تسلط دارند،زبان اسپانیایی را به راحتی فرا خواهند گرفت.

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش زبان ترکی
آموزش زبان ترکی

۴- زبان ایتالیایی

این زبان را در جایگاه چهارم در میان آسان‌ترین زبان‌های دنیا قرار داده‌ایم زیرا که این زبان در ۲۵ کشور مختلف دنیا مانند آرژانتین، سوییس، ایتالیا و… مورد استفاده قرار می‌گیرد و فرصت مناسبی برای تسلط بیشتر افراد فراهم می‌آورد.

 یکی از مزیت‌های این زبان اشتراک صداها، حروف صدادار و بی‌صدا، با زبان‌های مختلف است طوری که زبان‌آموز نیاز به تولید صدایی جدید ندارد.

از موارد دیگر می‌توان به اشتراکات دستور زبانی آن با دیگر زبان‌های اروپایی و تعداد اندک افعال صرفی در مقابل زبان‌هایی مانند اسپانیایی و فرانسوی اشاره کرد. همچنین وجود لغات با ریشه لاتین، ترجمه واژگان را به دیگر زبان‌های اروپایی ساده کرده است مانند کلمه FOREST  انگلیسی به معنای جنگل که در زبان ایتالیایی نیز FORESTA  خوانده می‌شود.

یکی دیگر از دلایل فراگیری این، نوع خوانش کلمات بر طبق طرز نوشتار آن‌ها است که مانند زبان اسپانیایی و ترکی استانبولی، می‌باشد به عبارت دیگر برخلاف زبان‌هایی مثل انگلیسی یا فرانسوی، نگارش کلمه با تلفظ آن متفاوت نیست.

در پایان نیز به آهنگین بودن جملات این زبان بهتر است اشاره کنیم یعنی اغلب جملات در پایان خود حرف صدادار دارند که باعث ایجاد نوعی آهنگ هنگام ادای جملات می‌شود.

آسان‌ ترین زبان ‌های دنیا

نتیجه گیری

تصمیم‌گیری و انتخاب آسان‌ ترین زبان دنیا، نیازمند بررسی عوامل زبانی بسیار است که در این مقاله به ذکر چند نمونه از آنها بسنده نموده‌ایم. امیدواریم زبان‌آموزان هنگام انتخاب زبان مناسب، معیار و ملاک‌های دقیق‌تری را مدنظر قرار دهند و به عواملی هم چون کاربرد زبانی در برنامه‌های شغلی خود و موفقیت‌های شخصی بیشتر توجه نمایند.

فارغ از سهل و یا دشواری یک زبان، یادگیری زبان خارجه افراد را با فرهنگ‌های مختلف در گوشه و کنار این جهان آشنا می‌کند و دیدگاهی جدید را القا می‌نماید.

زبان‌های پیشنهادی فوق از مجموعه زبان‌هایی هستند که به راحتی به آموزش آن‌ها دسترسی پیدا خواهید کرد و از منابع متعدد ادبی، هنری و … بهره‌مند خواهید شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا