زبان خارجی

آیلتس لایف اسکیلز: تاریخ برگزاری، هزینه و نحوه ثبت‌نام آزمون لایف اسکیلز

آشنایی با آیلتس لایف اسکیلز

آیلتس لایف اسکیلز نسبت به آزمون آیلتس آکادمیک آسان‌تر و ساده‌تر است. این آزمون میان متقاضیان مهاجرت و زندگی در انگلستان نام غریبی نیست.

این آزمون برخلاف دو آزمون آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال قدمت خاصی ندارد. علاوه بر این ساختار این آزمون هیچ شباهتی با دو آزمون شناخته‌ شده‌ی آیلتس ندارد.

در این یادداشت به بررسی آزمون لایف اسکیلز پرداخته شده است. در مورد ساختار این آزمون، موضوعاتی که با آن مواجه خواهید شد و برخی از جزئیات مانند تاریخ برگزاری، زمان ثبت‌نام و قیمت‌ها صحبت خواهد شد.

آیلتس لایف اسکیلز چیست؟

آیلتس لایف اسکیلز برای افرادی در نظر گرفته شده است که باید مهارت‌های گفتاری و شنیداری زبان انگلیسی خود را در چارچوب اروپایی مشترک مرجع برای زبان‌ها یا همان CEFR اثبات کنند.

این آزمون به طور خاص جهت اخذ اقامت انگلستان به عنوان یکی از مدارک معتبر طراحی شده است. به طور کلی افرادی که قصد اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند در این آزمون شرکت نمی‌کنند.

آزمون آیلتس لایف اسکیلز برخلاف دو نوع دیگر که ۴ مهارت شنیداری، نوشتاری، گفتاری و خواندن داوطلبان را ارزیابی می‌کنند تنها ۲ مهارت گفتاری و شنیداری را می‌سنجد.

به طور معمول در این آزمون یک داوطلب با داوطلب دیگر و یک ممتحن در آزمون شرکت می‌کند. عملکرد هر داوطلب در دو بخش آزمون در یک جلسه ارزیابی می‌شود. زمان استراحتی بین دو بخش آزمون در نظر گرفته نشده است زیرا هر دو مهارت به طور همزمان بررسی می‌شوند.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی با منابع آزمون آیلتس

 

در حقیقت هدف اصلی از آزمون لایف اسکیلز این مساله است که آیا متقاضی زندگی در انگلستان قادر به برقراری ارتباطی شفاف و واضح است یا خیر. از این رو برخلاف دو نوع دیگر این آزمون نمره‌ای ندارد و تنها قبولی یا عدم قبولی داوطلب اعلام می‌شود.

آیلتس لایف اسکیلز چیست؟

انواع آیلتس لایف اسکلیز

سه نوع آزمون لایف اسکیلز به شرح زیر وجود دارد که هر داوطلب می‌تواند با توجه به هدف و ویزایی که قرار است بگیرد در یکی از آن‌ها شرکت بکند.

  • سطح A1: این آزمون بین ۱۶ تا ۱۸ دقیقه طول خواهید کشید. این آزمون برای داوطلبانی که آشنایی اولیه با زبان انگلیسی دارند بسیار مناسب است.
  • سطح A2: زمان این آزمون بین ۱۸ تا ۲۰ دقیقه است. داوطلبانی که نسبت به سطح A1 از دانش زبانی وسیع‌تری برخوردار هستند می‌توانند این آزمون را انتخاب بکنند.
  • سطح B1: این آزمون حدود ۲۲ دقیقه طول خواهد کشید. این آزمون مناسب داوطلبانی است که از نظر آشنایی با دستور زبان قواعد جملات شرطی در زبان انگلیسی و از نظر لغوی بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ کلمه انگلیسی را می‌دانند.

نحوه برگزاری آزمون آیلتس لایف اسکیلز

از آنجایی که آزمون لایف اسکیلز قرار است میزان توانایی برقراری ارتباط به انگلیسی را ارزیابی کند بهترین روش برای آزمودن این توانایی جفت کردن داوطلبان در سطح مشابه است. بدین وسیله شما می‌توانید نشان دهید که چقدر می‌توانید به انگلیسی صحبت بکنید، با دیگران ارتباط برقرار کنید و درگیر بحث شوید.

آزمون لایف اسکیلز از دو بخش تشکیل شده است. در بخش اول از شما انتظار می‌رود که در مورد موضوعات آشنایی مانند آب و هوا و غذا به درستی سوال بپرسید و پاسخ بدهید.

 

مقاله پییشنهادی : روش‌های آمادگی برای آزمون آیلتس بدون کلاس

 

بخش دوم آزمون آیلتس لایف اسکیلز ترکیبی از شنیدن و حرف زدن است. شما به یک فایل صوتی گوش خواهید شد. در ادامه شما با پاسخ دادن به سوالات خواسته شده توانایی خود را در تشخیص جزئیات و کلیات نشان می‌دهید.

در حین پخش شدن فایل صوتی شما اجازه دارید که نکات مورد نظر خود را یادداشت کنید. علاوه بر این در سطح B1 موضوعی در اختیار شما و دیگر داوطلب گذاشته می‌شود تا در مورد آن بحث بکنید.

با توجه به هدف آزمون لایف اسکیلز بدیهی است که شما در این آزمون با موضوعات روزمره مانند اطلاعات شخصی، خانواده، دوستان، کار و سلامتی بیش از سایر موضوعات مواجه شوید. از آنجایی که آیلتس لایف اسکیلز نسبت به دو نوع دیگر بسیار راحت‌تر است و داوطلب به راحتی با نمره ۴ می‌تواند در هر سه سطح موفق عمل بکند بین متقاضیان مهاجرت به انگلستان بسیار محبوب است.

نحوه ارزیابی

همانطور که اشاره شد تنها دو نتیجه ممکن قبولی یا عدم قبولی برای آیلتس لایف اسکیلز در نظر گرفته شده است. این نتیجه بر اساس نظر و قضاوت ممتحن آیلتس مشخص می‌شود.

معیارهای ارزیابی در این آزمون نحوه به دست آوردن اطلاعات، توانایی انتقال اطلاعات، توانایی برقراری ارتباط و شروع گفت‌وگو و درگیر شدن در بحث است.

اگر چه دو داوطلب همزمان در آزمون لایف اسکیلز مورد بررسی قرار می‌گیرند اما آن‌ها به طور جداگانه ارزیابی می‌شوند و نتیجه یکی از داوطلبان تحت تاثیر دیگری نیست.

اگر داوطلبی نتواند با موفقیت این آزمون را پشت سر بگذارد قادر به استفاده از نتیجه آن جهت اخذ ویزا نیست. نتیجه آزمون آیلتس لایف اسکیلز به طور معمول ظرف هفت روز پس از آزمون در اختیار دانشجویان گذاشته می‌شود.

در صورت رد شدن شما می‌توانید مجدد در آن شرکت کنید. علاوه بر این در صورت قبولی در آزمون لایف اسکیلز شما تا ۲ سال اجازه ندارید که در این آزمون شرکت بکنید. با توجه به این مساله که این آزمون نمره نیاز ندارد منطقی است که تا زمان اعتبار نتیجه آزمون نیازی به شرکت مجدد در آن نیست.

آزمون آیلتس لایف اسکیلز

اعتراض

این امکان در نظر گرفته شده است که داوطلبان پس از رد شدن در این آزمون نسبت به نتیجه آزمون اعتراض کنند. به همین منظور داوطلبان تا ۶ هفته پس از تاریخ آزمون لایف اسکیلز خود فرصت دارند که اعتراض خود را در مرکز برگزاری آزمون ثبت بکنند. داوطلبان باید مشخص کنند که کدام بخش از آیلتس لایف اسکیلز بررسی شود.

پس از پرداخت هزینه (در حال حاضر۳۵۰۰۰۰۰ تومان) نتیجه درخواست بازبینی آزمون لایف اسکیلز طی دو تا بیست و یک روز اعلام می‌شود. لازم به ذکر است که ممتحن‌‌های آیلتس از دستورالعمل‌های دقیق و مشخص جهت ارزیابی پیروی می‌کنند. از این رو قبل از ثبت اعتراض تمام جوانب را در نظر بگیرید. علاوه بر این تنها در صورت تغییر نتیجه آزمون هزینه پرداختی به شما برگردانده می‌شود.

 

مقاله پییشنهادی : آیلتس یا تافل؟ تفاوت‌های این دو آزمون چیست؟

هزینه آزمون لایف اسکیلز و محل برگزاری آن

ثبت‌نام آیلتس لایف اسکیلز به صورت آنلاین صورت می‌گیرد و شما به یک مدرک معتبر شناسایی احتیاج دارید. اگر در حال حاضر در کشور انگلستان زندگی می‌کنید برای ثبت‌نام باید از گذرنامه خود را استفاده بکنید. ممکن است شما بتوانید به صورت حضوری نیز نسبت به ثبت‌نام در این آزمون اقدام بکنید. لازم به ذکر است این مساله به مرکز برگزاری آزمونی که شما انتخاب کرده‌اید بستگی دارد.

در زمان نوشتن این یادداشت موسسه ایرسافام تنها موسسه‌ای است که در ایران آزمون آیلتس لایف اسکیلز را برگزار می‌کند. شما همچنین می‌توانید از خدمات مراکز برگزاری آزمون لایف اسکیلز کشورهای همسایه مانند ترکیه، آذربایجان و امارات بهره ببرید.

هزینه آزمون لایف اسکیلز ممکن است متفاوت باشد. به همین دلیل بهتر است هنگام انتخاب مرکز برگزاری آزمون قیمت‌ها را بررسی بکنید. با این حال به طور کلی قیمت‌ها بین ۱۷۵ تا ۲۰۰ دلار است. در حال حاضر قیمت این آزمون در ایران ۵۱۳۸۰۰۰ تومان است.

مراکز برگزاری زمان و تاریخ آزمون لایف اسکیلز را در وب‌سایت خود ارائه می‌کنند. هنگام ثبت‌نام اطمینان حاصل کنید که تاریخ درست را انتخاب کرده‌اید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا