زبان خارجی

معرفی منابع آزمون آیلتس و روش های آمادگی برای آیلتس بدون کلاس

آیا آمادگی برای آیلتس بدون کلاس امکان‌پذیر است؟

بدون شک برای موفقیت در آزمون آیلتس و کسب امتیاز مورد نظرتان، نیاز به کسب آمادگی دارید. آمادگی برای آیلتس بدون کلاس، یکی از گزینه‌هایی است که ممکن است به هر دلیلی از جمله بالا بودن هزینه‌های کلاس های آیلتس، نداشتن وقت برای شرکت در کلاس ها و … انتخاب نمایید. اصلی‌ترین سوال این است که آیا می‌توان بدون کلاس، سطح زبان خود را ارتقا دهیم و بتوانیم در آزمون آیلتس موفق شویم؟ بله تردید نکنید. شما می توانید آمادگی برای آیلتس را بدون شرکت در کلاس ها کسب نمایید اما لازم است که به چند نکته توجه کنید. در این مقاله به بررسی این نکات و معرفی منابع آیلتس می‌پردازیم.

 

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش آیلتس
آموزش آیلتس

 

 بدون کلاس اما با برنامه ریزی

برای کسب آمادگی برای آیلتس بدون کلاس، برنامه ریزی برای آیلتس اهمیت بسیار زیادی دارد و برای آموزش و ارتقاء سطح زبان خود به صورت مستمر زمان صرف کنید. مطالعه بدون نظم و غیر مستمر شما را به نتیجه مطلوب نخواهد رساند. حتی اگر بهترین منابع را در اختیار داشته باشید و سطح زبانتان خوب باشد، باید برنامه ریزی منظم و مستمری برای آموزش داشته باشید. مقدار زمان لازم و کافی به سطح زبان شما دارد و البته مهم است که چقدر زمان تا شرکت در آزمون آیلتس دارید و چه امتیازی را هدف گرفته اید. اگر هدف شما کسب امتیاز ۷ در مدت زمان ۹ ماه تا یک سال است و سطح زبان شما خوب تا متوسط است، ممکن است لازم باشد روزانه ۵ تا ۶ ساعت برای آموزش و تمرین زمان صرف کنید.

مقاله پییشنهادی : آموزش آنلاین زبان انگلیسی

 

تعیین سطح گامی مهم در کسب آمادگی برای آیلتس بدون کلاس

اگر در حال برنامه ریزی برای کسب آمادگی برای آیلتس بدون کلاس هستید، اهمیت زیادی دارد که قبل از هر اقدامی سطح زبان خود را بدانید. سطح زبان شما تعیین می­‌کند چقدر زمان برای مطالعه لازم دارید و چگونه باید برنامه ریزی کنید. سطح زبان می تواند در انتخاب منابع مناسب مطالعه نیز اهمیت زیادی داشته باشد. تمامی منابع حرفه‌ای دارای سطح بندی هستند و در صورتی که شما سطح زبان خود را ندانید در انتخاب منبع سردرگم می شوید و زمان زیادی را تا یافتن منبع متناسب با خودتان تلف می­‌کنید. با تعیین سطح می‌توانید در مطالعه و برنامه ریزی اولویت‌بندی داشته باشید و برای مهارت هایی که ضعیف‌تر هستید، وقت و انرژی بیشتری در نظر بگیرید. شما می‌توانید از طریق آزمون‌ تعیین سطح زبان مکتبخونه برای تعیین سطح اقدام کنید.

آمادگی برای آیلتس بدون کلاس

انواع منابع آزمون آیلتس و انتخاب آن

انتخاب منابع مهم ترین گام در کسب آمادگی برای آیلتس بدون کلاس است. اولین نکته این که لازم نیست تمامی منابع را مطالعه نمایید. بهتر است در انتخاب اولویت‌بندی داشته باشید. شما به منابعی نیاز دارید که مهارت‌های شما را در تمامی جهات ارتقا دهد. در صورتی که در یکی از بخش‌ها، مهارت کمتری دارید لازم است به مطالعه منابع بیشتری بپردازید.

نکته دیگر در خصوص انتخاب و اولویت‌بندی منابع آزمون آیلتس مربوط به نوع آزمونی است که می‌خواهید در آن شرکت نمایید. آزمون آیلتس در دو نوع جنرال و آکادمیک برگزار می‌شود که نوع اول مناسب افرادی است که قصد مهاجرت دارند و نوع دوم مناسب کسانی است که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارند. هر دو آزمون از ۴ بخش یکسان تشکیل شده‌اند اما در نوع آکادمیک، به ویژه بخش ریدینگ و درک مطلب تخصصی‌تر است و توانایی افراد در خواندن مقالات و ژورنال‌های علمی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

منابع آیلتس خودخوان و آموزش توسط مدرس

در خصوص منابع آزمون آیلتس باید بدانید که کتاب‌های آیلتس به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. کتاب‌هایی که برای آموزش توسط مدرس طراحی شده‌اند و کتاب‌هایی که خودخوان هستند. در صورتی که در کلاس‌های آمادگی آزمون آیلتس ثبت نام نموده‌اید، منابع مفید توسط مدرس از نوع اول به شما معرفی خواهد شد اما اگر تصمیم دارید که از منابع خودخوان استفاده نمایید، برخی منابع معتبر در این مقاله به شما معرفی خواهند شد.

منابع خودخوان یا Self Study منابعی هستند که برای کسب آمادگی بدون کلاس و به صورت خودخوان طراحی شده اند. توصیه می کنیم برای انتخاب منابع، کتاب های برخی انتشارات مثل انتشارات کمبریج را در اولویت قرار دهید.

منابع خودخوان هم به صورت کتاب‌های چاپی و هم به صورت دیجیتالی در دسترس شما هستند. منابع دیجیتالی خود به دو دسته منابع آفلاین و منابع آنلاین تقسیم می شوند. منابع آفلاین معمولا به صورت DVD یا CD در اختیار شما قرار می‌گیرند که در مقایسه با کتب جذابیت بیشتری برای زبان آموزان داشته و معمولا آموزش را تسهیل می‌کنند. منابع آنلاین نیز به شدت در حال توسعه‌اند. زمانی که منابع آنلاین را انتخاب می‌کنید امکان آموزش و سنجش تعاملی برای شما فراهم است. به همین دلیل معمولا زبان آموزان این روش را انتخاب می‌کنند.

منابع آیلتس مهارت‌محور و جامع

منابع آزمون آیلتس به دو گروه جامع و اختصاصی تقسیم می‌شوند.

منابع آیلتس جامع

منابع نوع جامع، مانند آزمون آیلتس از ۴ بخش تشکیل می‌شوند.

بخش مهارت‌های خواندن و درک مطلب، مهارت‌های رایتینگ ، مهارت‌های اسپیکینگ و مکالمه (که معمولا در این بخش‌ دایره لغات و گرامر شما تقویت می‌شود.) و مهارت لیسنینگ

(در صورتی که کتاب‌های چاپ شده را به عنوان منابع انتخاب کرده باشید، به همراه کتاب‌ها CD یا DVD برای تقویت مهارت‌های شنیداری وجود دارد.)

هر منبع سبک مشخص خود را برای تمرین دارد. معمولا در انتهای هر بخش نمونه سوالات مشابه آزمون آیلتس نیز در منابع مختلف طرح می‌شود. نمونه ای از کتاب‌هایی که می توانید از آن ها به عنوان منابع خودخوان استفاده نمایید عبارتند از:

۱- The Official Cambridge Guide to IELTS

۲- Complete IELTS

۳- Simone Braverman’s Target Band 7

۴- Ace the IELTS: IELTS General- How to Maximize Your Score

۵- Improve your IELTS Skills Series

آشنایی با کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS

موسسه کمبریج که خود یکی از مراکز معتبر برگزار کننده آزمون آیلتس نیز هست انواع منابع مناسب برای آزمون آیلتس را منتشر نموده است. برای مثال کتاب The Official Cambridge Guide to IELTS، یکی از رایج‌ترین و پرطرفدارترین منابع آموزشی آیلتس است و مطالعه آن به زبان‌آموزان توصیه می‌شود. این کتاب ضمن تقویت تمامی مهارت‌های مورد نیاز برای آزمون آیلتس در بخش های جداگانه، دارای تمرین های متعدد نیز می‌باشد. همچنین علاوه بر تقویت مهارت‌های چهارگانه شامل نکات و راهنمایی‌هایی برای کسب امتیاز بیشتر در آزمون آیلتس نیز هست. البته این کتاب برای شروع و برای کسانی که سطح زبان خوبی ندارند، توصیه نمی‌شود.

 

آمادگی برای آیلتس بدون استاد

 

آشنایی با کتاب Complete IELTS

نکته دیگر اینکه حتما منابع متناسب با سطح زبان خود را تهیه کنید. برای مثال یکی از بهترین کتاب‌هایی که برای آزمون آیلتس معرفی می‌شود، کتاب Complete IELTS می باشد که دارای سه سطح B1، B2 و C1 می‌باشد. اهمیت زیادی دارد که شما سطح مناسب خود را انتخاب و مطالعه کنید.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش رایتینگ آیلتس
آموزش گرامر

 

آمادگی برای آیلتس بدون استاد

منابع آیلتس مهارت محور

گروه دیگر از منابع آزمون آیلتس، منابع اختصاصی برای مهارت مشخصی هستند. در صورتی که قصد دارید مهارت زبان مشخصی را تقویت کنید تا امتیاز بالاتری را در آزمون آیلتس در این بخش کسب نمایید، ساختار منبع آموزشی متفاوت خواهد بود. برای مثال اگر احساس می‌کنید برای تقویت مهارت های نوشتاری نیاز به منابع اختصاصی‌تری دارید، می‌توانید از منابعی که به صورت مشخص فقط به تقویت این مهارت می‌پردازند، استفاده نمایید. Improve your IELTS Writing Skills یکی از منابع خوب برای تقویت مهارت‌های نوشتاری است.

برخی منابع به صورت اختصاصی برای تقویت دایره لغات، گرامر و دستور زبان یا اصطلاحات تدوین شده است. معمولا این کتاب‌ها به صورت سری عرضه می‌شوند و در صورتی که همه سری‌ها را مطالعه کنید، تمامی مهارت‌ها را کسب خواهید نمود. در این زمینه می‌توانید از سری کتاب‌های IELTS Advantage Series استفاده کنید. برای تقویت مهارت خواندن سری Reading SKILLS، برای تقویت مهارت مکالمه و شنیداری سری Speaking and listening و برای تقویت مهارت‌های نوشتاری Writing SKILLS کتاب‌های بسیار مناسبی هستند.

IELTS Advantage Series از منابع آزمون آیلتس

 

همچنین اگر به دنبال منبعی برای تقویت دایره لغات هستید، Cambridge Vocabulary for IELTS و English Vocabulary in Use از منابع شناخته شده برای این منظور هستند. اگر قصد دارید به صورت اختصاصی آموزش بیشتری در خصوص گرامر زبان انگلیسی دریافت نمایید، می‌توانید از منابع اختصاصی در این زمینه همچون Cambridge Grammar for IELTS یا English Grammar in Use استفاده نمایید.

مجموعه کتاب‌های In Use

مجموعه سه گانه in use شامل سه کتاب English Collocations in Use، English Vocabulary in Use و English Grammar in Use English است که شهرت بسیار خوبی در سراسر جهان دارد. این سری نیز توسط موسسه کمبریج منتشر شده است. این منبع برای کسانی که به دنبال امتیازهای خوب در آزمون آیلتس هستند، توصیه می‌شود. مزیت این منبع آزمون آیلتس این است که علاوه بر آمادگی برای آزمون، مهارت زبان شما به مقدار قابل توجهی ارتقا می‌یابد.

English Collocations in Use به شما کمک می‌کند تا زبان انگلیسی را مثل یک فرد بومی یاد بگیرید. این کتاب در ۶۰ درس، بیش از ۱۵۰۰ اصطلاح را به شما آموزش می‌دهد. اصلاح‌ها شامل موارد مناسب برای مکالمه غیر رسمی و هم برای نوشتار‌های رسمی هستند.

English Vocabulary in Use از جمله منابع آزمون آیلتس است که در سراسر جهان پر فروش‌ترین کتاب آیلتس محسوب می شود. این کتاب علاوه بر آزمون آیلتس در بسیاری از آموزشگاه های زبان، برای توسعه دایره لغات زبان آموزان آموزش داده می‌شود. این منبع از سطح مبتدی تا پیشرفته بوده و شامل بیش از ۳۰۰۰ واژه است که به سبک نوآورانه ای آموزش داده می‌شوند.

کتاب English Grammar in Use از جمله کتاب های محبوب آموزش گرامر در سطح جهان است که علاوه بر داوطلبان شرکت در آزمون آیلتس، به تمامی زبان آموزان توصیه می‌شود.

آکادمیک یا جنرال؟

همانطور که می­­‌دانید برخی منابع آیلتس برای آیلتس آکادمیک و برخی دیگر برای آیلتس جنرال مناسب‌تر هستند. با توجه به هم‌پوشانی بخش های دو آزمون، می‌توانید از تمامی منابع برای هر دو نوع آزمون استفاده نمایید، اما بطور کل توصیه می‌شود منبع متناسب با نوع آزمون خود را در اولویت قرار دهید. برای مثال سری کتاب‌های Mindset for IELTS از جمله منابع بسیار مفید برای آیلتس آکادمیک هستند. مزیت این منبع برای کسانی که به دنبال کسب آمادگی برای آیلتس بدون کلاس هستند، این است که این منبع دارای کتابی برای سطح مبتدی نیز می‌باشد و شما می‌توانید با پیشرفت کتاب سطح بعدی را انتخاب نمایید.

 

آمادگی برای آیلتس بدون کلاس

اگر زمان کافی تا آزمون دارید

برخی از منابع می‌توانند به طرز چشمگیری به شما در ارتقا سطح زبان و کسب آمادگی برای آیلتس بدون کلاس کمک کنند. این کتاب‌ها به تقویت دایره لغات و تقویت گرامر می‌پردازند. در صورتی که زمان کافی تا آزمون دارید می‌توانید مطالعه این منابع را در برنامه خود بگنجانید. انتشارات کالینز منابع خوبی را در این زمینه در اختیار شما قرار می دهد.

Collins Vocabulary for IELTS به شما کمک می‌کند تا دایره لغات خود را توسعه دهید. شما برای کسب امتیاز مناسب در بخش خواندن و همچنین برای نوشتن متن‌های خود در بخش نوشتاری آیلتس به دایره لغات گسترده نیاز دارید. Collins Grammar for IELTS به تقویت دانش دستور زبان شما می‌پردازد. البته بسیاری از صاحب نظران و داوطلبان اعتقاد دارند برای تقویت گرامر کتاب‌های انتشارات کمبریج  با عنوان English Grammar in Use  مفید‌تر هستند.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش گرامر آیلتس
آموزش گرامر

برای یادگیری نکات و تکنیک ها زمان صرف کنید

اغلب منابع آیلتس بدون استاد، نکات و تکنیک ها را نیز به شما می‌آموزند. این منابع در کسب آمادگی برای آیلتس بدون کلاس، اهمیت زیادی دارند. اغلب کسانی که برای کسب آمادگی از کلاس‌ها کمک می‌گیرند، این تکنیک‌ها را از مدرسان می‌آموزند و شما که تصمیم به استفاده از منابع خودخوان دارید باید برای آموزش این تکنیک‌ها از منابع مناسب استفاده نمایید. یکی از منابع خودخوان مفید در این زمینه کتاب New insight into IELTS از انتشارات کمبریج می‌باشد. این کتاب در دسته کتاب های زود بازده است و می توانید به صورت فشرده با استفاده از آن آمادگی لازم برای شرکت در آزمون آیلتس را کسب نمایید و نکات و تکنیک ها را هم بیاموزید. البته توجه کنید این کتاب برای سطح زبان متوسط به بالا مناسب است و اگر سطح زبان ضعیفی دارید، بهتر است از دیگر منابع استفاده کنید.

 

آمادگی برای آیلتس بدون استاد

منابع آزمون آیلتس از نوع تست برای کسب آمادگی برای آیلتس بدون کلاس

گروهی از منابع آزمون آیلتس به صورت مستقیم به آموزش زبان انگلیسی نمی‌پردازند و مناسب افرادی هستند که منابع را مطالعه نموده یا در کلاس های آمادگی آزمون آیلتس شرکت کرده‌اند. این گروه از منابع معمولا شامل آزمون‌های شبیه‌سازی و سوالات مشابه آزمون آیلتس است.

اگر در حال کسب آمادگی برای آیلتس بدون کلاس هستید، بهتر است بخشی از زمان خود را صرف پاسخ به تست‌ها و سوالات مشابه آزمون‌های آیلتس نمایید. این کتاب‌ها برای تمرین، آشنایی با نمونه سوالات،  افزایش تسلط، افرایش سرعت تست‌زنی، سنجش سطح آمادگی و افزایش امتیاز شما در آزمون آیلتس بسیار مفید هستند.

این دسته از منابع آیلتس قابل جایگزین شدن با منابع آموزشی نیستند اما می‌توانند برای تکمیل فرایند آموزش مفید باشند.

مجموعه کتاب‌های Cambridge IELTS books

انتشارات کمبریج برای این نیاز هم پیشنهاداتی دارد. سری کتاب‌های Cambridge IELTS books از بهترین انتخاب‌ها برای این هدف هستند. البته توصیه می‌شود جلد ۷ به بعد را در اولویت مطالعه قرار دهید چون جلد ۱ تا ۷ شامل نمونه سوالات جدید نیست و قدیمی‌تر است.

 

مقاله پییشنهادی : هر آنچه که باید از منابع آزمون آیلتس بدانید

 

کتاب Barron’s IELTS Practice Exams

یکی از کتاب‌هایی که می‌توان در این زمینه معرفی نمود، کتاب Barron’s IELTS Practice Exams است. این کتاب توسط انتشارات Barron’s عرضه شده و مملو از آزمون‌ها و تست‌های بسیار خوبی است. شما می توانید برای سنجیدن مهارت زبان انگلیسی خود؛ افزایش تسلط و افزایش سرعت تست زنی از این کتاب استفاده نمایید. انتشارات Barron’s یکی از شناخته شده‌ترین انتشارات در زمینه تولید کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی است.

منابع آزمون آیلتس از نوع تست

کتاب Kaplan IELTS Premier

Kaplan IELTS Premier with 8 practice test منبع مناسب دیگری است که می‌توانید برای تست‌زنی از آن استفاده کنید. اگر سطح زبان شما خوب است و به یک جمع‌بندی کلی نیاز دارید، این منبع می‌تواند بهترین انتخاب باشد.

کتاب Official IELTS Practice Materials

در صورتی که در مهارت مشخصی ضعیف هستید و در کنار تمامی تست‌ها، ترجیح می‌دهید مهارت مشخصی را با تست زنی تقویت کنید می توانید از کتاب Official IELTS Practice Materials استفاده کنید. یک کتاب دو جلدی حاوی سوالات آیلتس که البته بر اساس مهارت های مختلف تفکیک شده است.

 

آمادگی برای آیلتس بدون استاد

منابع آزمون آیلتس برای آموزش فشرده

برخی منابع آزمون آیلتس هستند که برای آموزش فشرده طراحی شده اند و با استفاده از این منابع می‌توانید در عرض چند هفته برای شرکت در آزمون، آمادگی لازم را کسب نمایید. البته این منابع مناسب کسانی است که آموزش‌های لازم را قبلا گذرانده و برای شرکت در آزمون نیاز به یک جمع بندی یا یادآوری دارند. این گروه نیز نمی‌توانند جایگزین آموزش پایه‌ای زبان انگلیسی برای کسب مهارت لازم باشند. یکی از بهترین منابع برای کسب سریع آمادگی شرکت در آزمون آیلتس آکادمیک، کتاب Target Band 7: How to Maximize Your Score می باشد که به شما کمک می کند در عرض چند هفته برای شرکت در آزمون آیلتس آماده شوید و نکات کلیدی کسب امتیاز بیشتر در این آزمون را بیاموزید

دو کتاب برای هفته های پایانی قبل از آزمون

مطالعه دو کتاب برای تمام کسانی که تصمیم به کسب آمادگی برای آیلتس بدون کلاس را دارند، بسیار توصیه می‌شود. این دو کتاب می‌توانند در هفته‌های پایانی مورد مطالعه قرار گیرند. Top Tips For IELTS یکی از این کتاب­­‌ها است که برای کسانی که سطح زبان بالایی دارند و به دنبال نمرات خوب در آزمون آیلتس هستند، توصیه می‌شود. شما می‌توانید این کتاب را در هفته‌های پایانی بخوانید و یک مرور و جمع‌بندی از تمامی نکات مهم و طلایی برای هر چهار مهارت داشته باشید. کتاب دیگر Common Mistakes at IELTS می‌باشد که البته در دو سطح متوسط و پیشرفته عرضه شده است. این کتاب نیز می‌تواند بسیار مفید باشد و به شما کمک کند اشتباهات رایج را که اغلب زبان آموزان در آزمون آیلتس دارند، تکرار نکنید.

 

دوره پییشنهادی : تصحیح رایتینگ آیلتس
تصحیح رایتینگ آیلتس

توصیه آخر

بسته به سطح زبان خود می‌توانید از منابع جامع یا سری کتاب‌های تقویت مهارت‌های مختلف برای کسب آمادگی لازم جهت شرکت در آزمون آیلتس استفاده نمایید. پس از کسب آموزش‌های لازم، توصیه می شود حتما از منابع آزمون از نوع تست استفاده نمایید تا احتمال موفقیت و کسب امتیاز بالا در آزمون را افزایش دهید. در صورتی که قبلا از منابع آموزشی استفاده نموده‌اید، می‌توانید از منابع آموزش فشرده استفاده نمایید و با یک جمع‌بندی برای آزمون آیلتس آماده شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا