زبان خارجی

مدت زمان لازم برای یادگیری زبان انگلیسی

مدت زمان لازم برای یادگیری زبان انگلیسی چقدر است؟

یکی از سوالاتی که برای خیلی افراد بعد از نیاز پیدا کردن به زبان انگلیسی پیش می‌آید این است که مدت زمان لازم برای یادگیری زبان انگلیسی چقدر است؟ معمولاً این سوال زمانی به وجود می‌آید که فرد نیازمند به یک مدرک مثل آیلتس، تافل و یا GRE است ولی به زبان انگلیسی تسلطی ندارد.

متاسفانه یک جواب ساده و کوتاه برای این سوال وجود ندارد، زیرا به پارامترها و متغیرهای زیادی وابسته است. بسته به سطح تسلط فعلی هر شخص در زبان انگلیسی، میزان وقتی که می‌تواند برای یادگیری وقت بگذارد و یا هدف او. آیا می‌خواهد در یک بازه‌ی کوتاه توان برقراری ارتباط با افراد انگلیسی زبان را داشته باشد و یا به دنبال چیز دیگری است؟

تاثیر سطح زبان انگلیسی بر مدت زبان یادگیری این زبان

برای این که بتوان مدت زمان لازم یادگیری زبان انگلیسی یک فرد را تعیین کرد فهمیدن میزان تسلط هر شخص بر این زبان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. جامعه‌ی جهانی برای تعیین سطح زبان انگلیسی (و زبان‌های دیگر) معمولاً از یک سیستم با نام Common European Framework of Reference for Languages که معمولاً به صورت CEFR و یا CEFRL نوشته می‌شود استفاده می‌کند.

مدت زمان لازم برای یادگیری زبان

این سیستم میزان تسلط هر فرد را بعد از یک آزمون در یکی از سطح‌های A1 – A2 – B1 – B2 – C1 – C2 قرار می‌دهد. A1 سطح مقدماتی در هر زبان را نشان می‌دهد و C2 عملاً نشان‌دهنده‌ی تسلط کامل (قابل مقایسه با سطح زبان مادری دیگران) است. این سطوح را بررسی می‌کنیم:

سطح مقدماتی (A1): افراد مبتدی

سطح A1 مربوط به افراد مبتدی و تازه‌کار است. این افراد شاید چندین کلمه‌ی ساده، سلام و احوالپرسی ساده، معرفی کردن خود و شمارش چندین عدد اولیه را بلد باشند. این افراد شاید به کمک دیکشنری، دیگران و یا ابزارهای کمکی مکالمه توان برقراری ارتباط کمی با دیگران را داشته باشند.

سطح متوسط (A2-B1): تسلط نسبی

زبان‌آموزانی که در این سطح قرار می‌گیرند می‌توانند عبارات مختلفی را در حد ادامه دادن یک مکالمه‌ی معمولی بیان کنند. می‌توانند با زحمت کمی در رابطه با مسائل روزمره‌ای مثل آب‌وهوا، اماکن مختلف، سرگرمی‌ها، فعالیت‌های مختلف و… صحبت کنند.

این دسته همچنین می‌تواند بین زمان‌های گذشته، حال و آینده تفاوت‌هایی را تشخیص دهد، ولی هنوز اشکالاتی در شیوه‌ی صحبت، دایره‌ی لغات و جمله‌بندی آن‌ها وجود دارد. با این که توانایی برقراری ارتباط و ادامه دادن آن را دارند، معمولاً در بحث‌های پیچیده‌تر به مشکل می‌خورند و همچنین دائماً کلمات و اصطلاحات خود را گم می‌کنند.

رسیدن به این سطح یکی از طولانی‌ترین قسمت‌های یادگیری زبان است. ولی در صورت رسیدن به این سطح شما به وضوح می‌توانید توانایی خود را در هر چهار مهارت مختلف زبان انگلیسی ببینید. بعد از رسیدن به این سطح بزرگترین قسمت یادگیری زبان انگلیسی از روی دوش شما برداشته شده و ادامه دادن یادگیری آسان‌تر می‌شود.

 

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش زبان انگلیسی سطح A2
آموزش زبان انگلیسی سطح A2

سطح پیشرفته (B2-C1): تقریباً مسلط

زمانی که یک فرد زبان‌آموز بین B2 و یا C1 قرار می‌گیرد، فاصله‌ی کمی با تسلط کامل دارد. این شخص می‌تواند به راحتی و یا با زحمت کم متون نوشته‌ی انگلیسی را بخواند و یا گفته‌های دیگران را بفهمد. این گونه افراد با میزان تسلط خود می‌توانند جای خالی کلماتی که در جملات نمی‌شنوند را پر کنند.

این سطح برای کسب نمره‌ی خوب تا عالی در آزمون‌های IELTS و TOFEL کافی است و خیلی از افراد دنیا که مهاجرت کرده‌اند و یا زبان دیگری آموخته‌اند و از آن استفاده می‌کنند در این سطح قرار می‌گیرند.

 

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش زبان انگلیسی سطح متوسط
آموزش زبان انگلیسی سطح متوسط

سطح بسیار پیشرفته (C2): مسلط

اگر شخصی در این سطح قرار بگیرد عملاً تفاوتی جز لهجه و گویش بین او و یک فرد Native (کسی که زبان انگلیسی زبان مادری او است) وجود ندارد. این فرد در صحبت با دیگران به مشکل نمی‌خورد و می‌تواند تقریبا تمامی گفته‌ها، نوشته‌ها و… را بفهمد. این گونه افراد همچنین توانایی خوبی در نوشتن با رعایت تمامی ویژگی‌های نوشتاری دارند.

محاسبه مدت زمان لازم برای یادگیری زبان در سطوح مختلف

شما می‌توانید با استفاده از جدول زیر مدت زمان لازم یادگیری زبان انگلیسی خود را محاسبه کنید:

سطح زبان انگلیسی (CEFR) مدت زمان لازم برای یادگیری زبان
صفر تا سطح A1 ۷۰ ساعت
سطح A1 تا سطح A2 ۱۵۰ ساعت
سطح A2 تا سطح B1 ۳۰۰ ساعت
سطح B1 تا سطح B2 ۲۰۰ ساعت
سطح B2 تا سطح C1 ۲۰۰ ساعت
سطح C2 تا سطح C2 ۲۰۰ ساعت

شیوه‌ی محاسبه به این شکل است که زمان رسیدن به سطوح بعدی را از سطحی که در آن قرار دارید با هم جمع می‌کنید. همچنین در صورتی که تا به حال یک زبان دوم دیگری را یاد نگرفته‌اید (فقط فارسی‌زبان هستید)، مدت کل زمان بدست آمده را ۱٫۵ برابر می‌کنید.

جهت فهم بهتر یک مثال برای یک فرد کاملاً ناآشنا با زبان انگلیسی را تا C1 می‌آوریم:

رسیدن از صفر به سطح A1 + رسیدن از A1 به A2 + رسیدن از A2 به B1 + رسیدن از B1 به B2 + رسیدن از B2 به C1 برابر با ۹۲۰ ساعت است. از آنجایی که این فرد آشنایی‌ای با زبان دومی ندارد، مدت زمان او را در ۱٫۵ ضرب کرده و به عدد ۱۳۸۰ ساعت می‌رسیم.

مدت زمان لازم برای یادگیری زبان

به طور مثال اگر این فرد هر روز ۲ ساعت زبان انگلیسی را با شیوه‌ی درست و مناسب مطالعه کند و آن را به طور منظم دنبال کند. در حدود ۲ سال به تسلط کافی می‌رسد و مدت زمان یادگیری آیلتس که در سطح C1 است را طی کرده است.

با استفاده از سیستم CEFR و جدول ارائه شده می‌توانید مدت زمان لازم برای یادگیری زبان انگلیسی را برای خود و یا دیگران محاسبه کنید. و همچنین می‌توانید ببینید چگونه میزان تسلط به صورت مستقیم روی زمان تسلط پیدا کردن شما تاثیر دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا