زبان خارجی

تبدیل اسم به صفت در انگلیسی: بررسی پسوندهای صفت‌ساز و اسم‌ساز در انگلیسی

آشنایی با اسم در گرامر انگلیسی

اسم در انگلیسی مشخصه و نشانی یک فرد، شی، حیوان یا مکان است. نقش صفت در جمله توصیف و شرح اسم است. در حقیقت صفت اطلاعات بیشتری از فرد، مکان، شی و حیوان می‌دهد. صفت می‌تواند یک کلمه واحد مانند exciting و amusing یا مرکب مانند self-centered و hard-working باشد. تبدیل اسم به صفت در انگلیسی همانند زبان فارسی با افزودن پسوندهای مشخصی به انتهای واژه امکان‌پذیر است.

شما با یادگیری پسوندهای صفت‌ساز در انگلیسی به راحتی دایره لغات خود را گسترش می‌دهید. در این یادداشت علاوه بر بررسی پسوندهای صفت‌ساز به معرفی پسوندهای اسم‌ساز در انگلیسی و همچنین نحوه تبدیل صفت و فعل به اسم پرداخته شده است. علاوه بر این به منظور درک بهتر در هر بخش از مثال‌های متعدد استفاده شده است.

پسوندها در انگلیسی

قبل از بررسی نحوه تبدیل اسم به صفت بهتر است به درک درستی از پسوند در این زبان برسیم. در زبان انگلیسی به منظور ایجاد یک گنجینه لغت غنی از پسوندهای زیادی استفاده شده است.

آموزش زبان انگلیسی مقدماتی

 

پسوندها معنی یا عملکرد دستوری کلمه پایه را تغییر می‌دهند. به عنوان مثال به کمک پسوندهای -er و -est و اضافه کردن آن به انتهای صفت می‌توان صفت‌های مقایسه‌ای و عالی ایجاد کرد. از آن گذشته می‌توان -er را به فعل read  اضافه کرد تا آن را به اسم reader تبدیل کرد.

پسوندها باعث ایجاد تنوع در زبان انگلیسی می‌شوند. آن‌ها راه‌ها و روش‌های بی‌پایانی جهت بیان احساسات، یافته‌ها و عواطف ما فراهم می‌کنند. آن‌ها در تبدیل اسم به صفت ، تبدیل فعل به اسم و همچنین تبدیل صفت به اسم به ما کمک می‌کنند.

فراموش نکنید که گاهی اوقات اضافه کردن پسوند به کلمه منجر به تغییر املای آن کلمه می‌شود. برای مثال create پس از اضافه شدن پسوند به شکل creative نوشته می‌شود. علاوه بر این در بیشتر موارد کلماتی که به y ختم می‌شوند و قبل از آن یک حرف صامت وجود دارد (مانند beauty) پس از اضافه شدن پسوند y به i تبدیل می‌شود (beautiful).

از آن گذشته درک معنای پسوندهای رایج در انگلیسی می‌تواند در یادگیری معنی کلمه‌های جدیدی که با آن‌ها روبرو هستید تاثیرگذار باشد. فراموش نکنید شما نمی‌توانید هنگام تبدیل اسم به صفت هر پسوندی را به هر اسمی اضافه کنید. همچنین توجه داشته باشید که ممکن است یک پسوند بیش از یک معنی داشته باشد.

 

مقاله پییشنهادی : بررسی صفات ملکی در زبان انگلیسی

 

پسوندها در انگلیسی

تبدیل اسم به صفت در انگلیسی

هیچ قاعده کلی جهت ساخت صفت در زبان انگلیسی وجود ندارد. با این حال به منظور تبدیل اسم به صفت می‌توانیم از پسوندهای صفت‌ساز در انگلیسی استفاده کنیم. در حقیقت ساده‌ترین راه برای افزودن پسوند به انتهای ریشه کلمه است. متداول‌ترین پسوندهای صفت‌ساز عبارتند از:

-ly, -able, -al, -ous, -ary, -ful, -ic, -ish, -less, -like, -y

اگر چه بعضی از پسوندها تنها اسم را به صفت تبدیل می‌کند اما برخی از پسوندهای صفت‌ساز در انگلیسی نشانگر یک معنی و ویژگی خاص هستند. برای مثال پسوندهای able و ible به طور معمول برای بیان توانایی و قابلیت استفاده می‌شوند. پسوند less برای بیان نبود چیزی به انتهای یک اسم اضافه می‌شود.

Hope + less = Hopeless

برای مثال اسامی Danger، Health و Fashion را در نظر بگیرید. به کمک پسوندهای -ous، y- و -able به راحتی می‌توان آن‌ها را به صفت‌های Dangerous، Healthy و Fashionable تبدیل کرد. به مثال زیر دقت بکنید:

Those who have health are considered healthy, while those who follow fashion are thought of as fashionable.

برای درک بهتر این موضوع به جمله زیر توجه بکنید.

The lady enjoys magic; however, she is not very magical herself.

در این جمله اسم Magic پس از اضافه شدن پسوند صفت‌ساز al به انتهای آن به صفت Magical تبدیل شده است.

گاهی اوقات هنگام تبدیل اسم به صفت اگر ریشه آن به y، e یا t ختم شود مجبور خواهید شد که تغییرات جزئی را اعمال کنید. به عنوان مثال اگر اسم مورد نظر شما offense باشد صفت آن offensive است. در حقیقت ما ابتدا e را از انتهای ریشه اسم حذف و سپس با اضافه کردن پسوند -ive آن را به صفت تبدیل کرده‌ایم.

تمرین نحوه تبدیل صفت به اسم

قبل از ارائه تمرین بهتر است به این نکته اشاره کرد که پسوندهای -ic و -ical به طور معمول دارای معانی مختلفی هستند.

آموزش 504 واژه ضروری زبان انگلیسی

 

به دو جمله زیر دقت بکنید:

The economic policy of this government has failed.

A diesel car is usually more economical than a petrol one.

به منظور تمرین دو سوال در نظر گرفته شده است. ابتدا در سوال ۱ از سه گروه از واژگان نوشته شده صفت را مشخص کنید. در سوال ۲ نیز چند اسم داده شده است که باید آن را به صفت تبدیل کنید.

سوال ۱:

inventive, invent, invented

curiosity, curious, curiously

proliferate, prolific, proud

سوال ۲:

smell, chill, width, poison, mystery, power, life

پاسخ هر دو سوال در انتهای یادداشت آورده شده است و شما می‌توانید پاسخ خود را با آن‌ها مقایسه کنید.

تبدیل فعل و صفت به اسم در انگلیسی

تبدیل فعل و صفت به اسم در انگلیسی

همانطور که مشاهده کردید مانند زبان فارسی تبدیل اسم به صفت به کمک پسوندها صورت می‌گیرد. به همین شکل ما می‌توانیم از پسوندهای اسم‌ساز در انگلیسی جهت تبدیل صفت به اسم یا تبدیل فعل به اسم در انگلیسی بهره ببریم. به عنوان مثال به صفت happy و run دقت بکنید. به کمک پسوندها می‌توانیم آن‌ها را به اسامی  happiness و runner تبدیل بکنیم.

 

مقاله پییشنهادی :  معرفی ضمایر انعکاسی در انگلیسی

تبدیل صفت به اسم در انگلیسی

برای تبدیل صفت به اسم می‌توان از پسوندهای -ness و -ity استفاده کرد. از پسوند -ness بیشتر برای تبدیل صفت‌هایی استفاده می‌کنیم که به حروف y و d ختم می‎‌شود. فراموش نکنید که پس از تبدیل این صفت‌ها املای انتهای کلمه به -iness تبدیل می‌شود. به مثال‌های زیر دقت بکنید:

Eating too much cake was a major weakness of his.

The closure of the post office brought sadness to the community.

It is important to create happiness for everyone.

Your children are not my responsibility.

تبدیل فعل به اسم در انگلیسی

برای تبدیل فعل به اسم در انگلیسی می‌توان از پسوندهای -tion و -sion استفاده کرد. به خاطر داشته باشید که این پسوندهای اسم‌ساز در انگلیسی می‌توانند منجر به تغییر املای کلمه بشوند. برای درک بهتر این موضوع به تبدیل دو فعل inform و admit به اسم در جمله‌های زیر توجه بکنید:

There is enough information about foxes in our area.

The criminal’s admission of guilt got him in trouble.

 

مقاله پییشنهادی : بررسی و معرفی انواع ضمایر شخصی در زبان انگلیسی

 

علاوه بر این می‌توان از پسوندهای -ance، -ence و -ment جهت تبدیل صفت و فعل به اسم استفاده کرد. این پسوندها بیشتر هنگام مواجه با صفت‌هایی که به -ent و -ant ختم می‌شوند به کار گرفته می‌شوند. به طور معمول پسوند -ment منجر به تغییر املای کلمه نمی‌شوند.

Having a car has improved my independence. (independent)

Never underestimate the importance of studying. (important)

The home team put up a strong resistance against their opponents. (resist)

The final essay was a very big assignment. (assign)

Don’t let the rain affect your enjoyment of this walk. (enjoy)

پاسخ سوال ۱:

intentive

curious

prolific

پاسخ سوال ۲:

smelly, chilly, wide, poison, mysterious, powerful / powerless, lifelike / lifeless

مرجع کامل انواع آموزش زبان انگلیسی

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا