نقاشیهنر

آموزش اصول طراحی آناتومی بدن

طراحی آناتومی بدن چگونه است؟

برای یادگیری اصول طراحی آناتومی بدن انسان، ابتدا باید تکنیک‌های اولیه طراحی بدن و تناسب موجود بین اعضا را فرا گرفته و سپس اقدام به کشیدن آناتومی بدن کنید. در ادامه قصد داریم که با نگاهی موشکافانه و دقیق، ساختار طراحی آناتومی بدن انسان را بررسی کنیم.

اگر چه برای یادگیری کشیدن اعضای بدن جلسات زیادی لازم است، اما سعی می‌کنیم که به سادگی و موجز‌ترین حالت ممکن نحوه کشیدن اجزای مختلف بدن را بررسی کنیم.

بدن انسان یکی از شگفت انگیزترین سازه‌های جانوری در طبیعت است که بیشترین تنوع را دارد. تعداد کمی از گونه‌های دیگر موجودات زنده به اندازه انسان‌ها، تنوع و شکل‌های مختلف دارند. یکی کوتاه است و یکی بلند، یکی ظاهری خمیده دارد و دیگری راست قامت و بلند قد. یکی چاق و یک لاغر، به همین دلیل است که کشیدن آناتومی بدن انسان در حالت‌های مختلف بسیار پیچیده است. نباید از یادگیری طراحی آناتومی بدن، دلسرد و بی‌انگیزه شوید. چرا که نیاز به صرف وقت و تمرکز و دقت فراوان دارد.

آموزش اصول طراحی پیشرفته

 

اگر آماتور هستید و تازه می‌خواهید که طراحی آناتومی بدن را انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم که این مطلب از سایت مکتب خونه را مطالعه کنید. چرا که طراحی بدن انسان را با ساده‌ترین و البته اصولی‌ترین روش در چند دقیقه یاد می گیرید.

آموزش طراحی آناتومی بدن

در این مقاله ابتدا مهارت طراحی آناتومی بدن را از ابتدا به ترتیب توضیح می دهیم و سپس مطابق با فرآیند طراحی بدن، اسکلت ساده بدن انسان را در شکل‌ها و حجم‌های مختلف طراحی می کنیم.

اولین مهارت‌های اساسی برای طراحی آناتومی بدن، یادگیری تکنیک‌های ترسیم نسبت‌های انسانی است. برای اینکه بتوانید طراحی آناتومی بدن زن و مرد را به خوبی یاد بگیرید، باید تمرین زیادی کنید تا به نسبت های‌ ایده ال اجزای بدن بیشتر آشنا شوید و همچنین نحوه تغییر آن‌ها را بر اساس سن، جنسیت و حتی نژاد فرا بگیرید.

اجازه دهید با اصول اولیه طراحی آناتومی بدن انسان شروع کنیم. یک طراحی متناسب، صرف نظر از تغییرات جنسیتی، معمولاً با تراز مفاصل و نسبت های مشخصی تعریف می‌شود که این نسبتها تغییر ناپذیر است. (یعنی اگر تغییر کند، شکلی عجیب و غریب ایجاد می‌کند. این مقیاس، اساس کار نقاش‌ها برای طراحی آناتومی بدن است.)

 

آموزش طراحی آناتومی بدن

 

کشیدن سر در آموزش طراحی آناتومی بدن

برای یادگیری نحوه آموزش کشیدن آناتومی بدن، از سر شروع می‌کنیم. یک شکل بیضی یا تخم مرغی با انتهای نوک تیز به سمت پایین بکشید و به سمت پایین تا هشت قسمت را علامت‌گذاری کنید. علامت هشتم برای مشخص کردن زمین گذاشته می‌شود.

دردوران رنسانس، ‌ایده‌آل‌ترین شکل و سایز بدن انسان به این صورت بوده است که قد هر فرد به اندازه هشت برابر سرش طراحی می شده است.

البته درصد کمی از افراد به اندازه هشت برابر سرشان قد دارند. حتی اروپایی‌ها هم که در دوران رنسانس پایه این مدل بوده‌اند، نیز قدشان به اندازه هفت برابر سرشان بوده است.

در طراحی آناتومی بدن قد به اندازه هشت برابر سر، بهترین و‌ایده‌آل‌ترین مدل برای شروع است. چرا که هم کار طراحی را آسان می‌کند و هم باعث می‌شود که شما معیار مشخصی برای قیاس و ترسیم تناسب‌ها داشته باشید.

برای درک بهتر به تصویر زیر دقت کنید:

 

کشیدن سر در آموزش طراحی آناتومی بدن

 

لگن در آموزش کشیدن آناتومی بدن

برای کشیدن آناتومی بدن زن و مرد ابتدا از سر شروع می‌کنیم. در واقع مرجع طراحی آناتومی بدن انسان کشیدن سر است. بعد از آن با در نظر گرفتن تناسب‌ها، استخوان لگن را نشانه‌گذاری کرده و می‌کشیم. استخوان لگن را به صورت یک دایره صاف بین علامت‌های سه و چهار جای می‌دهیم و مفاصل لگن را روی علامت چهار اضافه می‌کنیم. عرض لگن تقریباً یک و نیم تا دو برابر عرض سر است. بعد از کشیدن لگن نوبت به کشیدن ستون فقرات می‌رسد. در این مرحله باید سر را به مهمترین قسمت بدن یعنی ستون فقرات وصل کنیم.

 

لگن در آموزش کشیدن آناتومی بدن

 

پا‌ها و زانو‌ها در طراحی آناتومی بدن

فرض کنید در حال کشیدن یک فرد‌ ایستاده هستید. دراین حالت باید پا‌ها را به صورت عمودی با مفاصل ران در یک راستا قرار دهید. مفاصل زانو معمولاً روی علامت ششم کشیده می‌شوند. چرا که خط مفاصل با پایین کاسه زانو در یک راستا قرار می‌گیرند.

هنگامی که ساق پا کشیده می‌شود، مفصل زانو روی یک خط مستقیم با ران و مچ پا (سمت چپ) قرار می‌گیرد. برای تکمیل ساق پا، مفصل ران را به داخل کاسه زانو و سپس دوباره، قسمت خارجی زانو را به داخل مچ پا (راست) متصل کنید. این یک طراحی بسیار ساده، اما دقیق از ساختار واقعی آناتومی بدن انسان است که به ترسیم ظاهر طبیعی پای انسان کمک می‌کند.

بدین ترتیب که از لگن به سمت داخل پا به صورت مخروطی کشیده می‌شود، سپس از زانو به سمت خارج رفته و دوباره باریک می‌شود. این حالت به قرار گرفتن عضلات در مراحل بعدی طراحی کمک می‌کند.

 

پا‌ها و زانو‌ها در طراحی آناتومی بدن

 

کشیدن قفسه سینه در طراحی آناتومی بدن زن و مرد

سومین قسمت از بدن را که باید در طراحی آناتومی بدن بکشیم، بعداز لگن و سر، قفسه سینه است. در طراحی آناتومی بدن برای کشیدن قفسه سینه، باید یک بیضی ساده بین علامت‌های یک و دو ایجاد کنیم و تا علامت سه ادامه دهیم.

بهتر است قسمت پایینی آن را همانطور که در عکس نشان داده شده است، برش دهیم تا درست مانند قفسه سینه واقعی شود. کشیدن قسمت خالی میانی بین دو قسمت نیز بسیار مهم است، چرا که در این قسمت باید شکم مدل کشیده شود. البته جایی است که بیشترین حرکت و پیچش در ستون فقرات را دارد. مراقب باشید که در این مرحله لگن و نیم تنه را مانند دو بلوک به هم وصل نکنید، چرا که انجام این کار باعث خراب شدن طراحی آناتومی بدن می‌شود. به یاد داشته باشید که در این مرحله عرض بیضی تقریباً به اندازه لگن است.

 

کشیدن قفسه سینه در طراحی آناتومی بدن زن و مرد

 

کشیدن شانه‌ها در طراحی آناتومی

شانه‌ها مهمترین قسمت برای کشیدن تنه بدن محسوب می‌شوند. خط‌ شانه تقریباً در قسمت میانی علامت‌های ۱ و ۲ قرارمی گیرد.

عرض ‌شانه معمولاً ۲ تا ۳ برابر عرض سرکشیده می‌شود، اما شکل و موقعیت آن در طراحی آناتومی بدن زن و مرد متفاوت است. ‌شانه‌ها معمولاً کمی خمیده به پایین هستند، اما در حالت‌های‌ ایستاده کششی به طرف بالا کشیده می‌شوند.

آموزش اصول طراحی

 

علاوه بر این، عضله ذوزنقه‌ای که به نظر می‌رسد، قسمت جلو ‌شانه را به گردن متصل می‌کند، در هر فردی متفاوت است. در صورت چاق بودن فرد و یا بیش از حد عضلانی بودن این خط دیده نشده و باعث می‌شود که خط ‌شانه آنقدر بلند نشان داده شود که انگار گردنی وجود ندارد. بر عکس این حالت ذوزنقه کامل نشده که غالبا در زنان جوان دیده می‌شود، باعث می‌شود که گردن بلندتر نشان داده شود.

کشیدن بازو در طراحی آناتومی بدن

مرجع طراحی بدن انسان برای کشیدن‌شانه‌ها، بازو، مچ دست و دست‌ها هستند. بازو‌ها معمولاً روی قسمت چهار جایگزین می‌شوند، کمی پایین‌تر از مفاصل ران. برای اطمینان از قرار گرفتن صحیح مچ‌ها می‌توانید بایستید و مچ‌هایتان را روی باسن فشار دهید. آن وقت می‌بینید که کمی پایین‌تر از مفاصل ران قرار می‌گیرند.

انگشت‌ها تقریباً در قسمت پنجم و در قسمت میانی ران قرار می گیرند. کشیدن مفصل آرنج‌ها کمی پیچیده است، اما به صورت بیضی‌های کشیده در قسمت سوم قرار می‌گیرند.

قسمت نهایی طراحی آناتومی بدن کشیدن بازو‌ها است که با توجه به ساختار کلی بدن کشیده می‌شود. بدین ترتیب طراحی آناتومی بدن را کامل کردید.

طراحی بازو در آناتومی بدن

 

آموزش کشیدن آناتومی بدن برای طراحی لباس

کارشناسان ما در سایت مکتب خونه در این مطلب، نکات مهم زیادی را در مورد آموزش طراحی آناتومی بدن بیان کرده‌اند. اکنون زمان مناسبی است که مطالعه کتاب‌های آموزش طراحی را متوقف کنید و با این راهنمای طراحی آناتومی بدن انسان با اصول طراحی متناسب آناتومی بدن آشنا شوید.

آموزش طراحی مقدماتی

 

شما می‌توانید از ترفند‌های گفته شده در آموزش کشیدن آناتومی بدن حتی برای طراحی لباس نیز استفاده کنید. بدین ترتیب می‌توانید مدل‌ها و طرح های‌ ایده‌آل و مناسبی را برای آناتومی بدن زن و مرد پیشنهاد دهید.

نکات مهم طراحی آناتومی بدن

اگرچه تمام نقاشان و طراحان حرفه‌ای، طراحی آناتومی بدن زن و مرد را با کشیدن سر شروع می‌کنند، اما اگر راحت باشید و نتیجه خوبی بگیرید، واقعاً مهم نیست که اول چه قسمتی از بدن را طراحی کنید.

اگر آماتور هستید و یا فکر می‌کنید که نقاشی کشیدن خصوصاً طراحی آناتومی بدن زن یا مرد برایتان سخت است، پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا از کشیدن سر شروع کنید.

اگر به طراحی آناتومی بدن انسان در آموزش کشیدن آناتومی بدن به سبک مکتب خونه عادت کنید، به راحتی می توانید آناتومی بدن زن یا مرد را طراحی کنید.

چرا که تناسب‌های عنوان شده در این مطلب آموزشی، کاملاً اصولی و واقعی است. بهتر است که ابتدا تمامی ساختار‌های عنوان شده را طراحی کنید و سپس بعد از تکمیل طراحی آناتومی بدن، خطوط پایه را پاک کنید و روی طراحی خود کار کنید.

امیدواریم از آموزش کشیدن آناتومی بدن گام به گام لذت برده باشید. اگر می‌خواهید نکات بیشتری در مورد آموزش طراحی آناتومی بدن یاد بگیرید، می‌توانید در دوره‌های آموزش نقاشی مکتب‌خونه شرکت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا