مدیریت

چگونه قدرت تفکر خود را بالا ببریم؟

شما در روز چقدر مغز خود را تقویت می‌کنید؟ دانشمندان در گذشته تصور می‌کردند، مغزی که ما داریم، بدون هیچ قدرت خارق العاده، فقط با آن فکرمی‌کنیم. خوشبختانه این تئوری با به وجود آمدن یک نظریه جدید حل شد. نظریه‌ای که واقعیت بسیار شگفت انگیز را ثابت کرده است، مغز ما توانایی تغییر دارد.  این بدان معناست که اگر شما در یک زمینه آنقدر باهوش نیستید، می‌توانید تغییرش دهید. شما این گزینه را دارید که با کمی آموزش آن قسمت مغز را “تغییر دهید”.

ما به طرز حیرت انگیزی، حدود ۱۰٪ از مغز خود را استفاده می‌کنیم ، اما به ندرت فکر می‌کنیم که هر از چند گاهی روی کمی آموزش سرمایه گذاری کنیم.

روش‌های ساده برای قدرت تفکر :

مغز یک عضله است، برای همین به تقویت منظم نیاز دارد. نکته هیجان انگیز این است که شما برای تقویت قدرت مغز خود نیازی به میلیونر شدن ندارید و همینطور مجبور نیستید آموزش خاصی ببینید، یا روی کلاس‌های گران قیمت سرمایه گذاری کنید. تمام چیزی که شما نیاز دارید این است که کمی وقت صرف کنید تا مغز خود را آموزش دهید.

آموزش جامع و کامل فن بیان

 

با توجه به این نکته، در این مقاله هفت روش ساده برای تقویت قدرت تفکر و بهبود هوش وجود دارد.

 

 • مدیتیشن کنید.

ساده ترین مدیتیشن که می‌توانید همین حالا شروع کنید، بستن چشم‌ها و دقت زیاد شما به تعداد تنفس است. همانطور که ذهن شما مشغول است، توجه خود را روی تعداد نفس‌های خود برگردانید. فقط پنج تا ده دقیقه از این مدیتیشن می‌تواند به شما کمک کند تا آرام باشید، ذهن خود را تقویت کنید. این کار شما را برای انجام هرگونه فعالیت ذهنی آماده‌تر می‌کند. اینکار را می‌توانید در طول یک روز انجام دهید، یا اگر در روزهای تعطیل خود در استراحت مشکل دارید.

قدرت تفکر

 • منظم ورزش کنید.

ورزش مداوم به افزایش عملکرد مغز و تقویت نوروژنز (رشد و نمو بافت عصبی) کمک می‌کند. این بدان معناست که هر بار که ورزش می‌کنید سلول‌های مغزی جدیدی دارید و همینطور ذهن و بدن خود را بر روی یک عمل خاص متمرکز می‌کنید (در حالت ایده آل). از روی مبل بلند شوید و حرکت کنید! مغز شما قرار است از شما بخاطر این کار تشکر کند!

 • خودکار بردارید و بنویسید.

نوشتن روشی ساده‌ای برای بیان چیزهای مهم به حافظه و فعال کردن افکار شماست و به شما برای یادآوری آسان مسائل در آینده کمک می‌کند. همینطور روشی است برای استفاده از توانایی تحلیلی و خلاقیت شما. دفتر خاطرات، یادداشت برداری، شعر و داستان نویسی همه راه‌هایی هستند که می‌توانید قدرت تفکر خود را افزایش دهید.

نوشتن شما به این معنی نیست که شما باید برنده جایزه خاصی شوید. به سادگی با این عمل می‌توانید به بهتر و بیشتر شدن قدرت تفکر خود کمک کنید، حتی اگر چیزی باشد که هیچ کس هرگز آن را نخواند.

 

 • به موسیقی گوش دهید.

در تحقیقی از دانشگاه کالیفرنیا، دانشمندان دریافتند افرادی که روزانه آواز می‌خوانند و پیانو می‌نوازند، در حل معماها بسیار بهتر هستند و از نظر هوش فضایی ۸۰ درصد بالاتر از یک گروه غیر موسیقیایی هستند.

۳۶ دانش آموز سه آزمون استدلال فضایی را در یک آزمون ضریب هوشی تست دادند، درست قبل از اولین امتحان آن‌ها به مدت ۱۰ دقیقه آهنگی را شنیدند. قبل از امتحان دوم، آن‌ها پیانو نواختند و قبل از امتحان سوم، آن‌ها در اتاقی ساکت بودند. میانگین نمرات برای ۳۶ دانش آموز: امتحان اول: ۱۱۹٫ امتحان دوم: ۱۱۱٫ امتحان سوم: ۱۱۰ شد!

افزایش قدرت تفکر با گوش دادن به موسقی

 • بیشتر بخندید.

ترشح اندورفین حاصل از خنده باعث کاهش سطح استرس یا همان هورمون کورتیزول می‌شود که برای سلامت مغز بسیار مناسب است. خنده ذهن شما را نسبت به فکرها و ایده‌های کاملاً جدید بازتر می‌کند.

 • رژیم غذایی سالم داشته باشید.

رژیم‌های غذایی ما تأثیر زیادی بر عملکرد مغز دارند. مغز بیش از ۲۰ درصد کل اکسیژن و مواد مغذی را که ما مصرف می‌کنیم مصرف می‌کند، بنابراین به یاد داشته باشید که مواد مغذی مغز را با خوراکی‌های مفید تامین کنید!  (یعنی سبزیجات و میوه‌های تازه و روغن امگا ۳ که در ماهی یافت می‌شود).

فنون یادگیری، تند خوانی و تقویت حافظه

 

آنتی اکسیدان‌ها و اسیدهای آمینه از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و ویتامین E نیز می‌تواند مفید باشد و عملکرد شناختی شما را بهبود می‌بخشد، با فرض اینکه آن را به میزان متوسط ​​مصرف می‌کنید و آجیل، غلات کامل و آووکادو نیز مفید هستند. آنچه برای بدن شما مفید است برای مغز شما هم مفید است.

 

مقاله پیشنهادی : تفکر مثبت چیست ؟
تفکر مثبت چیست

 

 • خواب کافی داشته باشید.

خواب شبیه مینی سم زدایی برای مغز شما است. و زمانی است که بدن سلول‌ها را بازسازی می‌کند و تمام سموم جمع شده در طول روز را از بین می‌برد.  بین ساعت ۹:۰۰ تا ۱۲:۰۰ صبح بخوابید تا از کارآمدترین ساعت خواب بهره مند شوید.

 • متفاوت بودن را تمرین کنید.

 اگر راست دست هستید، ساعات روز را با استفاده از دست چپ خود سپری کنید. ولی اینکار ممکن است برایتان دشوار باشد، اما واقعاً مغز شما را به رشد بیشتر سوق می‌دهد.

 • فکر‌های خلاقانه کنید.

 وقتی چیزی خراب است، با استفاده از اشیا مشترک راه حل‌های خلاقانه برای تعمیر پیدا کنید.  با داشته‌های خود کنار بیایید، تعمیرات را با وسایل عجیب و غریب انجام دهید.

 • آب بیشتر بنوشید.

 آب فعالیت الکتروشیمیایی مغز را افزایش می‌دهد. کمبود آب بدن مغز را کند کرده و منجر به مشکلاتی می‌شود. بنابراین یک لیوان برای خود بریزید و بنوشید.

 • دیدگاه خود را تغییر دهید.

همین کار را با خواندن کتاب جدید و تصاویر مختلف انجام دهید و به مغز خود اجازه دهید با این دیدگاه جدید سازگار شود.

زمان را بدون نگاه کردن به ساعت حدس بزنید

 سعی کنید ساعت را از نظر ذهنی تخمین بزنید. نه تنها به افزایش قدرت مغزی شما کمک می‌کند، بلکه به توجه و حافظه نیز کمک می‌کند.

 • به موسیقی کلاسیک گوش دهید.

 مطالعه ای که در دانشگاه کالیفرنیا ایروین انجام شد، نشان داد که دانش آموزان پس از گوش دادن به موسیقی، ضریب هوشی خود را به طور موقت افزایش می‌دهند.

 • غذا نخوردن را تمرین کنید.

 یک استراتژی برای به دست آوردن یک قدرت مغزی فوق العاده گرسنه بودن است، و منظور ما از آن به معنای واقعی کلمه است.

 شواهد نشان می‌دهد روزه داری متناوب باعث افزایش هورمون رشد انسانی (HGH) می‌شود که برای بازگرداندن عملکردهای بدن شما و رشد ارتباطات عصبی در مغز کمک می‌کند.

 

ویدئو پیشنهادی : مدیریت
مدیریت

 

 • یک زبان خارجی یاد بگیرید.

 آیا می‌دانید ۴۶ کلمه توصیفی مختلف برای برف در ایسلندی وجود دارد؟ احتمالاً یکی دو مورد را می‌شناسید. هرچه زبان شما به اشکال مختلف بیشتر شود، ذهن شما بیشتر تقویت می‌شود.

 • ایده پردازی کنید.

 تمرین طوفان مغزی همیشه این چالش را برای شما ایجاد می‌کند که خارج از راحتی و مرزهای خود فکر کنید، و به شما این امکان را می دهد که ذهن و قدرت مغز خود را رشد دهید.

 • هر ماه کتاب جذاب بخوانید.

 فقط ماهی یک کتاب بخوانید. یکی از موارد قابل تأمل برای افزایش قدرت تفکر مغز است.

 • سبک یادگیری خود را پیدا کنید.

 سبک یادگیری شما چیست؟ آیا شما یک یادگیرنده بصری هستید؟ یا یک یادگیرنده شنیداری (گوش دادن)، یا یک زبان آموز کلامی یا یک یادگیرنده فیزیکی هستید؟

چندین تست آنلاین وجود دارد که می‌توانید برای فهمیدن آن‌ها شرکت کنید. هنگامی که دانستید چه سبکی از یادگیری برای شما مناسب تر است، می‌توانید از آن برای جذب آسان و موثر اطلاعات استفاده کنید.

 • نفس عمیق بکشید.

 اکسیژن اضافی به مغز فعالیت عصبی را افزایش می‌دهد. همچنین اگر بدن شما در خستگی جسمی ، عاطفی و روحی قرار دارد  به آن کمک می‌کند. برای کمک به افزایش قدرت مغزی، نفس عمیق کشیدن را تمرین کنید.

 • تمرین سریع خواندن کنید.

 خواندن سریع به شما امکان می‌دهد تا حداکثر ۴۰۰ کلمه در دقیقه را بخوانید. مغز شما در حالت یادگیری قرار می‌گیرد!

 • کار جدیدی انجام دهید.

 وقتی چیز جدیدی را تجربه می‌کنید، در واقع مغز شما را “تحریک” می‌شود!

 همان کارهای قدیمی را زیاد تکرار نکنید تنها راه تغییر ساختار مغز شما انجام کار جدید است. مغز مسیرهای عصبی جدیدی ایجاد می‌کند، سطح هوش شما افزایش می‌یابد. می‌توانید مسیر جدیدی را برای کار انتخاب کنید، می‌توانید شکل جدیدی از ورزش را امتحان کنید.

 

ویدئو پیشنهادی : توسعه فردی
توسعه فردی

 

 • قهوه بنوشید.

 بسیاری از مردم روز خود را با یک فنجان قهوه شروع می‌کنند، و به نظر می‌رسد این کار می‌تواند به عملکردهای شناختی شما در کوتاه مدت کمک کند.

 کافئین به هوشیاری شما کمک می‌کند. با این حال، می‌تواند به شما در تمرکز روی کارهای تکراری و خسته کننده کمک کند، و حتی باعث افزایش هوش شما، از جمله زمان واکنش و استدلال شما شود.

بدیهی است که تأثیرات قهوه دائمی نیست. با این حال، می‌تواند مغز شما را با کارآیی بیشتری آماده کند تا زمانی که مقدار کافئین از بین برود.

 • مقداری آفتاب بگیرید.

 نور خورشید و ورزش گاهی می‌توانند دست به دست هم دهند. اما بیشتر به این بستگی دارد که در کدام قسمت از جهان زندگی می‌کنید، میزان آفتاب در زمان‌های مختلف سال چه مقدار در دسترس است و چقدر می‌توانید در خارج از خانه وقت بگذارید.

 سطح بالاتری از ویتامین D در مغز شما به شما امکان می‌دهد عملکرد بهتری داشته باشید، و حتی می‌تواند پیری مغز شما را آهسته کند.

 نور زیاد خورشید می‌تواند برای پوست شما مضر باشد، اما اگر به اندازه کافی هم نباشد عملکرد مغز شما ممکن است آسیب ببیند. البته، اگر نمی‌توانید به اندازه کافی بیرون بروید، می‌توانید مکمل ویتامین D مصرف کنید.  فقط به یاد داشته باشید که مکمل‌ها را به میزان متوسط ​​مصرف کنید.

 • بازی فکری انجام دهید.

بازی فکری چندین اثر مثبت بر مغز شما دارد و باعث افزایش ماده خاکستری مغز برای مدت زمان کوتاهی می‌شود و می‌تواند در افزایش قدرت تفکر به شما کمک کند.

 

مقاله پیشنهادی : هر آنچه درباره تفکر نقادانه باید بدانید!
هر آنچه درباره تفکر نقادانه باید بدانید!

 

قدرت تفکر

نتیجه گیری

آیا دوست ندارید که کنترل بیشتری بر مغز خود داشته باشید؟  از ایجاد ایده‌ها گرفته تا جمع کردن اعداد و نوشتن متن، شرایط مختلفی وجود دارد که تمرکز بیشتر و عملکرد شناختی بهتر داشته باشید. 

آموزش مهارت‌های خودآگاهی

 

این کارها به شما این امکان را می‌دهد که در مدت زمان کمتری کارهای بیشتری انجام دهید و راه حل‌های منحصر به فردی برای حل مشکلات پیدا کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا