00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 13 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 13 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوا
  +
 • گواهی‌نامه مکتب‌خونه
 • پروژه محور
 • تالار گفتگو
 • تسهیل استخدام
140,000 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

دوره فن بیان

دوره‌های مکتب‌پلاس
3 ساعت
94٪ (916 رای)

فن بیان، انتخاب درست و مناسب کلمات و توانایی صحبت کردن به شیوه‌‌ای ساده و روان به طوری که بتواند بر روی مخاطب تاثیر‌گذار باشد و پیام شما را به خوبی به مخاطب منتقل کند، است. به این معنی که بتوانید از تمام اجزای ارتباطی خود استفاده کنید و بهترین پیام را به مخاطب منتقل و آنچه مدنظرتان است را نیز به طور دقیق و کامل دریافت کنید. 

تمرین فن بیان خوب ( تقویت فن بیان ) :

1-تمرین خودکار انجام دهید: 

 این تمرین برای افرادی مناسب است که هنگام صحبت کردن نمی‌توانند به راحتی دهان‌شان را خوب باز و بسته کنند. این تمرین به آنها کمک می‌کند که صدایی رسا و پرانرژی به دست آورند. نحوه استفاده از این تمرین به این صورت است که خودکار را بین دندان‌های خود قرار می‌دهید و بلند صحبت می‌کنید. اتفاقی که می‌افتد این است که اگر این تمرین را زیاد انجام دهید؛ چون به نوعی فک شما و اندام‌های ارتباطی‌تان بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و به مرور زمان دهان شما موقع صحبت کردن کاملاً باز و بسته خواهد شد ( درست مانند کسی که نرمش انجام می‌دهد بعد به سراغ ورزش اصلی می‌رود). 

فواید این تمرین عبارت است از:

 • محکم و قدرتمندتر کردن صدا
 • افزایش انرژی هنگام صحبت کردن
 • افزایش رسایی و وضوح صدا.
 • افزایش هوای خروجی از دهان و درنتیجه افزایش بلندی و بُرد صدا 
 • ایجاد حالت لبخند زدن در صورت

2-تمرین ضبط کردن صدای خود

شما باید سخنرانی چند دقیقه‌ای خود را ضبط کنید و طبق معمول بعد از پایان سخنرانی خود، فایل صوتی را گوش دهید و شروع به بررسی کردن آن کنید. نکته‌ای که در این تمرین حائز اهمیت است، دقت به لحنِ ادای کلمات و جملات است. باید جملات را با لحنی مناسب آن بخش بخوانید. به مواردی همچون: سوالی بودن، خبری بودن، تعجب کردن، حیرت زده شدن و… جملات بسیار دقت کنید و تلاش کنید جملات را با همان لحن درست ادا کنید.

این نکته را فراموش نکنید که طبق تحقیقات صورت گرفته 38 درصد از کلام ما را لحن تشکیل می‌دهد که این خود نشان دهنده میزان اهمیت آن در ارتباط کلامی می‌باشد.

3-شمارش در هنگام نفس کشیدن: 

این تمرین، ساده در عین حال بسیار مهم است. اگر در زمان صحبت کردن دچار مشکل در تنفس می‌شوید و این امر باعث مکث‌های ناگهانی شما درهنگام صحبت کردن می‌شود، این تمرین ساده را حتما انجام دهید. کم‌آوردن نفس پیشامدی طبیعی است و به دلایلی مانند استرس، گرمای هوا، داشتن لباس‌های رسمی بر تن، بالا نگه داشتن تُن صدا و... ایجاد می‌شود که با تمرین‌های مختلف می‌توانید آن را به کمترین حالت ممکن برسانید.

تمرین شمارش در هنگام نفس کشیدن به این صورت است که یک نفس عمیق بکشید و زمانی که می‌خواهید نفس‌تان را بیرون دهید شروع به شمارش کنید. شمارش باید به این صورت باشد که با نفس اول عدد یک را با صدای بلند بگویید. بعد از نفس دوم اعداد یک و دو را با صدای بلند بگویید، سپس اعداد یک و دو و سه را و به همین ترتیب تا عدد 10 ادامه دهید. بهترین حالت این است که این تمرین را روزانه 4 الی 5 بار انجام دهید تا با افزایش حجم ریه‌هایتان، انرژی و رسایی صدای شما نیز افزایش یابد.

4-ورزش کنید :

برای سخنرانی نیاز است از نظر ذهنی و جسمی آمادگی و آرامش داشته باشید. برای این کار می‌توانید از روش‌های کاهش استرس، مانند ورزش کردن، تغذیه مناسب، داشتن خواب کافی و مناسب، یوگا و... استفاده کنید. تمرینات ورزشی و اهمیت دادن به سلامت جسم علاوه بر اینکه برای آرامش ذهن مفید هستند اعتماد به نفس و عزت نفس را نیز افزایش می‌دهند و احساس اضطراب و استرس را تا اندازه زیادی می‌توانند از بین ببرند.

5-با قدرت شروع کنید:

تفاوتی ندارد که برای چه افرادی و در چه مکانی صحبت می‌کنید؛ در هر صورت باید صحبت‌تان را مقتدرانه شروع کنید. اگر در ابتدای سخنرانی با قدرت شروع نکنید و با صدای آهسته صحبت کنید صدای‌تان برای مخاطب خسته کننده و یکنواخت می‌شود و دیگر امید چندانی به تغییر آن نمی‌توان داشت. دلیل این اتفاق آن است که اگر آرام صحبت کنید هنگامی که می‌خواهید به صدایتان قدرت دهید احساس می‌کنید که در حال انجام دادن یک کار عجیب و نامتعارف هستید و به همین دلیل از این کار منصرف می‌شوید. بنابراین سعی کنید از ابتدا با صدای بلند، رسا و پر انرژی صحبت کنید؛ این کار باعث می‌شود اعتماد به نفس‌تان بالا رفته و اجازه نمی‌دهد تا رفتارها و احساسات منفی در شما شکل بگیرد. 

6-مقابله با کم‌رویی:

یکی از مهمترین تمرین‌های تاثیرگذار برای کاهش ترس از صحبت در جمع یا ترس از سخنرانی، مقابله با کم‌رویی است. اگر فردی خجالتی و کم رو هستید به جای تنبیه خود و فرار کردن از آن،  سعی کنید با مشکل خود کنار بیایید و با آن مقابله کنید این تمرین را به قدری تکرار کنید تا احساس کم رویی‌تان کاملا از بین برود. معمولاً افراد زیادی از انجام دادن برخی فعالیت‌ها مثل پوشیدن لباس‌های عجیب و غریب در جمع و آواز خواندن با صدای بلند در بین جمعیت، و از این قبیل فعالیت‌ها خجالت می‌کشند؛ بنابراین اگر قصد دارید بر خجالت‌تان غلبه کنید باید به سراغ انجام دادن این قبیل فعالیت‌ها بروید. البته مفهوم این نیست که مجبور شوید که همیشه چنین فعالیت‌هایی را انجام دهید باید توجه داشته باشید که فعالیت‌های گفته شده را فقط تا جایی ادامه دهید که مشکل خجالتی بودنتان کاملا رفع شود.  

برخورداری از فن بیان مناسب کار چندان دشواری نیست، بلکه فقط نیاز به تمرین و تکرار دارد. همین‌طور برای پرورش دادن این مهارت لازم است که، در زمان صحبت کردن نکات زیر را رعایت کنید:

1- مهارت‌های ارتباطی مانند مهارت ارتباط چشمی را فرا بگیرید. توصیه‌های زیادی وجود دارد که چشم‌‌های خود را موقع سخنرانی چطور حرکت دهید و به کجا نگاه کنید و به کجا نگاه نکنید.

2- مهارت غلبه بر استرس را به دست آورید: بدون شک یکی از مهمترین مهارت‌هایی ارتباط موثر درهر سخنرانی است به همین علت، معمولاً در آموزش فن بیان، بخشی از تمرین‌ها و تکنیک‌ها به مهارت غلبه بر استرس اختصاص پیدا می‌کند. 

3- اعتماد به نفس داشته باشید.

4- به نوع ایستادن، نشستن، حرکات دست و صورتتان توجه بیشتری کنید.

5- تن صدای خود را کنترل کنید. (یکنواخت صحبت نکنید)

6- متن صحبت خود را تمرین کنید.

7- تمرین‌های گرم‌کردن صدا و آماده‌سازی آن را مرتب انجام دهید.

8- آرامش‌تان را حفظ کنید. 

9- به مخاطب احترام بگذارید.

10- شمرده صحبت کنید.

11-  به سرعت ادای کلمات و شیوه درست ادای کلمات نیز توجه کنید.

12- حتما به آنچه میگویید اول از همه خودتان اعتقاد داشته باشید.

13- حواستان به آنچه می پوشید باشد، همیشه سعی کنید آراسته و تمیز لباس بپوشید؛ (این کار باعث افزایش اعتماد به نفستان میشود)

14- حتما برای صحبتتان یک مقدمه چینی داشته باشید و یک بستر ذهنی مناسب ایجاد کنید.

15- از استفاده کردن از تیکه کلام‌ها و عبارات اضافی بپرهیزید.

حوزه‌های مختلف فن بیان:

فن بیان شامل حوزه‌های مختلف است که در هر یک از این حوزه‌ها، تمرینات و آموزش‌های خاص آن وجود دارد که با انجام آن‌ها فن بیان شما به میزان قابل توجهی بهبود پیدا خواهد کرد. فن بیان را در 3 حوزه اصلی دسته بندی میشود:

1- زبان بدن 

برای اینکه فن بیان خوبی داشته باشید باید به این حوزه توجه خاص و ویژه‌ای داشته باشید. اگر صحبت شما با حرکات بدنی شما در تضاد باشد، قطعاً اثربخشی آن کاهش پیدا خواهد کرد و مخاطب نیز علاقه‌ای به شنیدن صحبت‌های شما نشان نخواهد داد.

2-فن بیان و صداسازی

تن صدا، لحن شیوا، نوع و شیوه تلفظ درست کلمات همگی از عواملی هستند که صحبت‌های شما را زیبا و جذاب می‌کنند و یا بالعکس، می‌توانند به طور کامل جذابیت آنها را از بین ببرد. این که بتوان کلمات را درست و صحیح استفاده کرد، باعث می‌شود مخاطب بهتر متوجه صحبت‌های شما شود و احساس بهتری هنگام صحبت با شما داشته باشد.

3-دایره واژگان و بداهه گویی 

افرادی که دایره لغات گسترده‌ای در ذهن خود دارند، اغلب در استفاده از کلمات در هنگام صحبت کردن دچار مشکل نمی‌شوند و می‌توانند در هر موقعیتی به خوبی از کلمات درست استفاده کنند و جمله‌بندی‌های مناسبی را ارائه دهند و صحبت کنند. بنابراین افرادی که خواهان تقویت مهارت فن بیان خود هستند، باید این نکته را بداند که دایره واژگان یکی از نکات اثرگذار در بیان است.

دوره فن بیان:

یکی دیگر از راه‌های بسیار خوبی که برای تقویت فن‌بیان پیشنهاد می‌شود، شرکت در کلاس‌های آموزش و تقویت فن بیان است. در این کلاس‌ها علاوه بر یادگیری مطالب مفید و کاربردی، تمرین‌های عملی نیز به شما داده می‌شود.

یکی از بخش‌هایی که در دوره جامع فن بیان و تکنیک‌های سخنرانی به آن پرداخته می‌شود، بحث شخصیت شناسی است. اعتقاد بر این است که اگر سخنرانی بتواند سبک شخصی خود را بشناسد، مزایای زیادی به دست خواهد آورد از جمله این که:

1. حیطه توانمندی‌های خود را بهتر می‌شناسد.

2. چهارچوبی دقیق برای اقداماتش دارد.

3. ارتباط با دیگران برای او راحت‌تر خواهد شد.

4. سخنرانی زیباتر و گیراتری خواهند داشت.

سرفصل‌های دوره دوره فن بیان

تالار گفت‌وگو

استاد دوره
شایان خسروی‌نژاد شایان خسروی‌نژاد

شایان خسروی نژاد دانشجوی کارشناسی دانشگاه‌ خوارزمی است‌. ایشان در زمینه «فن بیان» بصورت تخصصی فعالیت می‌کنند و  سابقه برگزاری بیش از ده‌ها ساعت وبینار در این زمینه داشته و با بیش از صد هنرجو در این زمینه کار می‌کنند؛ همچنین موضوعات دیگری هم از قبیل تدریس برنامه‌ریزی به روش GTD، ساخت ریزعادت‌های حرفه‌ای در کارنامه حرفه‌ای ایشان دیده می‌شود.

اطلاعات بیشتر
درباره گواهینامه
مکتب‌خونه مکتب‌خونه
حد نصاب قبولی در دوره:
80.0 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد.

پیش‌نیاز‌های دوره دوره فن بیان

چون مطالب ارائه شده در این دوره به ابتدایی‌ترین مطالب مرتبط با فراگیری فن بیان و سخنوری می‌پردازد نیازی به پیش نیاز ندارد.

ویژگی‌های دوره دوره فن بیان

Combined Shape1 Created with Sketch. گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

 

مشاهده نمونه گواهینامه

خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

تسهیل استخدام

در صورت قبولی در دوره، شما می‌توانید با وارد کردن اطلاعات آن در بخش دوره‌های آموزشی رزومه‌ساز «جاب ویژن»، تایید مهارت خود را در قالب اضافه شدن «مدال مهارت» به روزمه آنلاین خود دریافت نمایید. این مدال علاوه بر ایجاد تمایز در نمایش رزومه شما، باعث بالاتر قرار گرفتن آن در لیست انبوه رزومه‌های ارسالی به کارفرما شده و بدین ترتیب شانس شما را برای استخدام در سازمانهای موفق و پر متقاضی افزایش می‌دهد. 

 

مشاهده اطلاعات بیشتر

نظرات  (28 نظر)

صفحه 

از 

3

فاطمه
01:50 - 1401/11/13
دانشجوی دوره
با سلام و درود انقدر این دوره برام جذاب بود که به جای دو هفته یک روزه تمومش کردم. چون همیشه موقع صحبت کردن تو جلسات شرکت برای شروع واقعا نفس کم میاوردم و احساس میکردم الان صدام و دستامم داره میلرزه. چهار بار تمرین تصویر سازی رو هر بار با تعداد افراد مختلف تمرین کردم و امروز خودم متعجب شدم از خودم. مثل همیشه نبود شروع صحبتم.انگار خیلی راحت اصطلاحا جلسه رو دست گرفته بودم.انگار اون تمرین هزار نفر تا چهار هزار نفر باعث شده بود این 20 نفر دیگه به چشمم نیان و اونقدر برام سخت نباشه. به هر حال خیلی به موقع به دادم رسیدید استاد و ممنونم ازتون.قطعا این تمرین رو هرگز ترک نخواهم کرد چون بسیار برام مفید بود.ممنون
سینا
12:32 - 1401/09/12
دانشجوی دوره
با سلام این دوره جهت شروع و آگاهی از مقدمات شروع بسیار مفید بود اما به نظرم باید دوره تکمیلی تر گذرانده شود. لذا خوشحال میشم استاد محترم در این خصوص اعلان نظر کنن تا بتوانیم در این زمینه مهارت لازم را جهت سخنرانی ها و ارائه مطالب بدست بیاریم
شهرام
11:24 - 1401/07/01
فارغ‌التحصیل دوره
خوب بود
سالار
17:17 - 1401/06/16
فارغ‌التحصیل دوره
ضمن تشکر از استاد محترم بنظرم کامنت های استاد برای پروژه ها اثر تکمیل کننده ای داره و واقعا برام ارزشمند بود و سعی میکنم موارد تذکر داده شده رو مد نظر قرار بدم
عباس
15:49 - 1401/05/26
فارغ‌التحصیل دوره
از مدرس محترم بابت مطالب مفید و کارآمد سپاسگزارم و اینکه تکالیف دوره بسیار عالی طراحی شده بود،ممنونم استاد عزیز🙏🏼
سهیلا
12:10 - 1401/05/22
دانشجوی دوره
سلام. دوره خوبی بود راضیم. هر چند به نظرم مباحث بیشتری میتونست مطرح بشه اما برای کسی که دوست داره تو کمترین زمان ممکن متوجه ایرادات بیان خودش بشه دوره خیلی مفیدیه. من بیشتر از تصحیح مدرس راضی بودم که با اشکالاتی که داشتم و خودم متوجه نبودم رو گفتند. درسته شاید هنوز زود باشه کامل بتونم رفعشون کنم اما حداقل الان تو صحبت کردنم متوجه میشم این ایرادات رو دارم و سعی میکنم تصحیح کنم. ممنون از این دوره.
کوثر
13:20 - 1401/04/30
فارغ‌التحصیل دوره
دوره ی بسیار عالی و کاربردی بود. با تمرینات خیلی مفید
ماهان
22:59 - 1401/04/29
فارغ‌التحصیل دوره
مطالب دوره خیلی کاربردی و تمرین محور بود . اضافه گویی های وقت تلف کن حذف شده بود و در کل خیلی راضیم . ممنون از مکتب خونه و جناب خسروی نژاد عزیز 🌹🥰👍
کاربر مکتب‌خونه
13:43 - 1401/04/27
دانشجوی دوره
خیلی پیش پا افتاده و ساده بود و خیلی زمان ویدئوها کم بود
ساحل
16:58 - 1401/02/17
دانشجوی دوره
دوره خیلی خوبی هست, ممنون از مدرس فن بیان که با دقت و ریزکاری تمارین را صحیح میکنند .

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

اطلاعات بیشتر

ویژگی‌های متمایز دوره رایگان فن بیان چیست؟

 • ایجاد انگیزه یادگیری حتی برای افراد درون‌گرا
 • همراهی استاد مربوطه در تمامی مسیر ارائه‌ی درس
 • ارائه‌ی تمرینات متنوع و کاربردی

در نهایت در این وبینار با به‌کار‌گیری ابزاری ساده در انجام تمرین‌ها، می‌توان مهارت‌هایی را در خود ارتقا بخشید که تا قبل از یادگیری آن، به اهمیت وجود آن‌ها پی نبرده بودیم. ابزاری ساده همچون کش پول و یا خودکار باعث می‌شود تا نسبت به عملکرد خودمان آگاهی بیشتری پیدا کنیم و ذهن خودمان را شرطی سازیم!

روند آموزش در دوره رایگان فن بیان به چه صورت است؟

مطالب این وبینار به صورت کاملا کلاسه‌بندی شده ارائه می‌گردد. بنابراین در هر لحظه از وبینار می‌توانیم به‌راحتی پی‌ببریم که در کجای مسیر قرار داریم و چه مطالبی از آن باقی مانده‌است. نحوه آموزش به صورت تعاملی بوده به‌طوری که در طول آموزش سعی شده تا هرچه بیشتر به سوالات افرادی که در آموزش حضور دارند پرداخته‌شود.

با به‌کارگیری اسلایدها در حین آموزش، می‌توان به خوبی به مطلبی که در حال آموزش است پی برد. با استفاده از تمرین‌های متنوع و کاربردی، می‌توان در امر فراگیری مشارکت داشت و خود را در جلسه وبینار حاضر، تجسم نمود.

مدرس از چهار گام برای آموزش این مهارت استفاده می‌کند که در طی آن در ابتدا به تعریف هر گام می‌پردازد سپس به علت یادگیری آن اشاره می‌کند و در نهایت با بیان تمرین و یا مثال‌هایی برای آن تلاش می‌کند تا به نحو احسن مطالب به فراگیران انتقال یابد.

در انتهای هر گام به مرور مطالب پرداخته می‌شود تا مانع از تداخل مطالب بعدی با قبلی و فراموشی مطالب اولیه باشد همچنین خستگی و کسالت از بین رفته و با بیان طنزها و مطالبی هیجان‌زا سعی در حضور فعال افراد در وبینار می‌شود.

سرفصل‌های وبینار فن بیان و سخنوری:

 • گام صفر: چطور یاد بگیریم؟

در این گام یک چرخه برای یادگیری و یک جدول برای مطالبی که با آن‌ها مواجه می‌شویم نمایش داده می‌شود.

 •  گام یک: تقویت فن بیان

در ابتدا به معیار‌های یک صدای خوب سپس به اثر هاله‌ای ناشی از یک صدای خوب پرداخته می‌شود. تمرین‌های کاربردی در این گام (نظیر کش فن بیان، خودکار فن بیان، شوخی با تپق، شمارش، تأکید، نقد و بررسی دیگران، بداهه‌گویی) بسیار جالب و اثربخش خواهند بود.

 • گام دوم: ارتباطات حرفه‌ای

گام دو با عباراتی که باعث قطع ارتباط با مخاطب می شود شروع شده سپس ویژگی‌های یک پیام صوتی حرفه‌ای در شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام بیان می‌شود. تکنیک مورد استفاده در این بخش، سی‌دی خش‌دار است که به دنبال آن عوامل مهمی که به حرفه‌ای شدن شیوه برقراری ارتباطات‌مان (لحن درست، کاریزمای کلمات و سرعت صحبت) کمک می‌کند، رسیدگی می‌شود.

 

آموزش توسعه فردی

آموزش جرات‌مندی

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟