00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
  • اضافه شدن دوره به پروفایل
  • اضافه شدن دوره به پروفایل
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD

آموزش تایپ ده‌انگشتی

دوره‌های رایگان
9 جلسه
97٪ (48 رای)

آموزش تایپ ده انگشتی
تایپ ده انگشتی یکی از مهارت‌های لازم در یادگیری کامپیوتر است. تایپ ده انگشتی یا همان تایپ سریع و لمسی، مهارتی است که به شما کمک می‌کند بدون نگاه کردن به صفحه کلید، بتوانید سریع‌تر از افراد عادی تایپ کنید. در حالت عادی افراد در هر دقیقه 20 تا 30 کلمه می‌توانند تایپ کنند. دوره‌ای که برای شما عزیزان آمده شده‌است، باعث می‌شود بتوانید با فراگیری مهارت تایپ 10 انگشتی فارسی و انگلیسی و روش‌های تایپ سریع، سرعت تایپ خود را حداقل 3 برابر بیشتر کنید. درواقع دوره آموزش تایپ سریع مکتب‌خونه شما را با تنظیم استاندارد صفحه کلید، نحوه قرارگیری انگشت‌های دست روی صفحه کلید و تایپ ده انگشتی انگلیسی و فارسی آشنا می‌کند. تنها لازمه یاد گرفتن تایپ ده انگشتی تلاش، پشتکار و تمرین تایپ خودتان در کنار دوره تایپ 10 انگشتی مکتب‌خونه است. پس با ما همراه باشید.

سرعت تایپ شما چقدر است؟
یک الگوی مشخص برای اندازه‌گیری سرعت تایپ وجود دارد که به شما می‌گوید تا چه حد در تایپ کردن سریع هستید. حتی می‌توانید با این الگو سرعت تایپتان را بعد از آموزش تایپ ده انگشتی با قبل از آن مقایسه کنید.

o       اگر در یک دقیقه کمتر از 40 کلمه تایپ می‌کنید، سرعتتان پایین است.

o       اگر در یک دقیقه بین 40 تا 65 کلمه تایپ می‌کنید، سرعتتان متوسط است.

o       اگر در یک دقیقه بین 65 تا 75 کلمه تایپ می‌کنید، سرعتتان خوب است. سرعت متوسط تایپیست‌های حرفه‌ای در این حدود است.

o       اگر در یک دقیقه بین 75 تا 95 کلمه تایپ می‌کنید، سرعتتان عالی است و برای مشاغلی که نسبت به زمان حساس هستند، بسیار مناسبید.

o       البته تایپیست‌های فوق حرفه‌ای هم وجود دارند که می‌توانند بیش از 120 کلمه در دقیقه تایپ کنند.

چرا باید تایپ ده انگشتی را یاد بگیریم؟
در گذشته تایپ 10 انگشتی مهارتی مختص تندنویسان دادگاه‌ها، رونویس‌ها و بعضی از نویسنده‌ها بود. اما امروزه در عصر دیجیتال، تایپ سریع به مهارتی همگانی تبدیل شده است؛ چرا که اکثر افراد برای کارهای روزمره خود مانند ارسال ایمیل، نوشتن گزارش‌ها، برنامه‌ریزی‌های روزانه، تکالیف درسی و دانشگاهی و غیره از کامپیوتر کمک می‌گیرند.

مزایای تایپ ده انگشتی چیست؟
·        افزایش سرعت تایپ

تایپ ده انگشتی سرعت تایپ را افزایش می‌دهد. شاید بعد از مدت‌ها کار با کامپیوتر از سرعت تایپ خود راضی باشید؛ ولی بدانید که هرچقدر هم تجربه زیادی در تایپ داشته باشید، باز هم سرعت شما نسبت به سرعت تایپ به روش تایپ سریع و اصولی کمتر خواهد بود.

·        صرفه‌جویی در زمان

همانطور که گفته شد تایپ ده انگشتی سرعت شما را افزایش می‌دهد؛ این بدان معناست که می‌توانید کلمات زیادی را در زمان کمی تایپ کنید. روش تایپ سریع بازده شما را هم بیشتر از قبل می‌کند.

·        تمرکز

نگاه کردن به صفحه کلید و گشتن دنبال حروف موردنظر رشته ذهن شما را از چیزی که باید درموردش بنویسید، پاره می‌کند. حتی اشتباه‌های تایپی و برگشت و اصلاح آن‌ها تمرکزتان را پایین می‌آورد. در آموزش تایپ ده انگشتی به شما گفته می‌شود که چگونه برای تایپ از حافظه محرک خود برای نوشتن استفاده کنید و تمام تمرکزتان را به‌جای صفحه کلید روی صفحه نمایش قرار دهید.

·        سلامتی

نشستن طولانی مدت پشت میز آسیب‌های جدی به گردن، کمر، شانه‌ها و مچ‌های دست وارد می‌کند. هر چه سرعت شما در تایپ بیشتر باشد، زمان انجام کارتان کاهش خواهد یافت. آموزش تایپ ده انگشتی علاوه بر اصول تایپ سریع، نحوه صحیح نشستن و قرارگیری اصولی دست‌ها روی صفحه کلید را هم به شما یاد می‌دهد.

تایپ ده انگشتی انگلیسی چگونه است؟
تایپ ده انگشتی انگلیسی در سال 1888 توسط فرانک ادوارد مک گورین، یک تندنویس در دادگاه آمریکا، اختراع شد. در صفحه کلیدهای استاندارد که به آن QWERTY هم می‌گویند، کلیدهای «ASDF» با دست چپ و کلیدهای «JKL;» با دست راست نوشته می‌شوند. اکثر صفحه کلیدهای کامپیوتر دو خط برجسته برای قرارگیری انگشت‌های اشاره روی دو حرف «F» و «J» دارند که هنگام گم کردن حروف به تایپیست کمک می‌کند تا بدون نگاه کردن به صفحه کلید، آن‌ها را پیدا کند.

روش‌های یادگیری تایپ ده انگشتی چیست؟
آموزش‌های زیادی برای تایپ ده انگشتی فارسی و انگلیسی روی اینترنت وجود دارد. شما می‌توانید از روش‌های مختلف سرعت تایپ خود را بسنجید و با کمک تمرین تایپ، آن را افزایش دهید. ما دو روش زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

·        سایت‌ها و وب اپلیکیشن‌های مختلف به شما کمک می‌کند تا بتوانید مهارت‌های تایپ سریع را گام به گام آموزش ببینید و تاثیرات محسوسی را مشاهده کنید.

·        نرم‌افزار رپید تایپینگ (RapidTyping) نرم‌افزاری است که با استفاده از تمرین‌های ساده ولی کاربردی در محیطی جذاب و سرگرم‌کننده، می‌تواند سرعت تایپ شما را افزایش دهد. این نرم‌افزار از زبان فارسی هم پشتیبانی می‌کند؛ یعنی شما می‌توانید علاوه بر آموزش تایپ ده انگشتی انگلیسی، تایپ ده انگشتی فارسی را هم به راحتی یاد بگیرید.

نکات مهم هنگام تایپ 10 انگشتی چیست؟
·        برای شروع آموزش تایپ 10 انگشتی باید جای انگشتان خود را روی صفحه کلید پیدا کنید. بهتر است این کار را با استفاده از صفحه کلید استاندارد و یک میز و صندلی راحت شروع کنید.

·        انگشتان اشاره باید روی کلیدهای «ت» و «ب» در صفحه کلید فارسی یا «J» و «F» در صفحه کلیدهای انگلیسی قرار بگیرد و پس از تایپ سایر حروف تحت پوشش این دو انگشت، آن‌ها باید به سر جای خود برگردند.

·        انگشت‌های شست باید روی دکمه space قرار گیرند.

·        در هر لحظه تنها یک انگشت از هر دست باید استفاده شود.

·        هنگام استفاده از کلیدهای ترکیبی، دو کلید را با انگشت‌های یک دست فشار ندهید. 

کلام آخر
تایپ ده انگشتی از جمله مهارت‌هایی است که در عصر دیجیتال امروز بسیار کاربردی و مهم تلقی می‌شود. به همین منظور ما در مکتب‌خونه دوره آموزش تایپ ده انگشتی را برایتان تدارک دیده‌ایم. در این دوره از دو ابزار سایت‌ها یا وب اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزار رپید تایپینگ (RapidTyping) برای آموزش تایپ ده انگشتی استفاده شده است. هردوی این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا قدم به قدم مهارت‌های مورد نیاز برای تایپ ده‌انگشتی را فرا بگیرید و به کمک آزمون‌ها سطح خودتان را در هر مهارت مشخص کنید.

سرفصل‌های دوره آموزش تایپ ده‌انگشتی

مدرس دوره
تیم تایپکده

تکتم عباسی دانشجوی کارشناسی نرم‌افزار از دانشگاه انقلاب بجنورد و عضوی از تیم تایپکده می‌باشد. تیم تایپکده که متشکل از افرادی جوان و خلاق که هدفشان ارتقا سطح آموزشی کاربران در تایپ ده انگشتی است، برای رسیدن به هدفشان سایت آموزشی تایپکده را تاسیس کردند و ابزار و آموزش رایگان آموزش تایپ متون فارسی و انگلیسی را در اختیار کاربران خود قرار داده‌اند.

اطلاعات بیشتر

نظرات 

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.
اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.
آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟