آموزش تایپ ده‌انگشتی

تایپ ده انگشتی یکی از مهارت‌های لازم در یادگیری کامپیوتر است. تایپ ده انگشتی یا همان تایپ سریع و لمسی، مهارتی است که به شما کمک می‌کند بدون نگاه کردن به صفحه کلید، بتوانید سریع‌تر ... ادامه

برگزارکننده:  مکتب‌خونه  مکتب‌خونه
مدرس دوره:
4.9 (38 رای)
سطح: مقدماتی
 رایگان
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  9 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  1:23 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)

آنچه در این دوره می‌آموزیم:

 تنظیم استاندارد صفحه کلید

 نحوه قرارگیری انگشت‌های دست روی صفحه کلید

  تایپ ده انگشتی انگلیسی

  تایپ ده انگشتی فارسی

سرفصل‌های دوره آموزش تایپ ده‌انگشتی

تایپ ده‌انگشتی
  تایپ ده انگشتی چیست و چه مزایایی دارد؟
مشاهده
"04:27  
  یادگیری ردیف وسط (حروف ب، ت، ی، ن)
مشاهده
"06:41  
  یادگیری تمام حروف ردیف وسط
مشاهده
"09:34  
  یادگیری ردیف بالا صفحه کلید
"11:56  
  یادگیری ردیف پایین (حروف ر، پ، ز، و، ط، نقطه.)
"09:07  
  یادگیری تمام حروف ردیف پایین + کلیدهای دیگر
"15:06  
  نحوه استفاده از کلید shift
"10:06  
  یادگیری تایپ اعداد
"08:28  
  استفاده از نرم افزار RapidTyping
"08:05  

درباره دوره

تایپ ده انگشتی یکی از مهارت‌های لازم در یادگیری کامپیوتر است. تایپ ده انگشتی یا همان تایپ سریع و لمسی، مهارتی است که به شما کمک می‌کند بدون نگاه کردن به صفحه کلید، بتوانید سریع‌تر از افراد عادی تایپ کنید. در حالت عادی افراد در هر دقیقه 20 تا 30 کلمه می‌توانند تایپ کنند.

دوره‌ای که برای شما عزیزان آمده شده‌است، باعث می‌شود بتوانید با آموزش مهارت تایپ 10 انگشتی فارسی و انگلیسی و روش‌های تایپ سریع، سرعت تایپ خود را حداقل 3 برابر بیشتر کنید. درواقع دوره آموزش تایپ سریع مکتب‌خونه شما را با تنظیم استاندارد صفحه کلید، نحوه قرارگیری انگشت‌های دست روی صفحه کلید و تایپ ده انگشتی انگلیسی و فارسی آشنا می‌کند. تنها لازمه یاد گرفتن تایپ ده انگشتی تلاش، پشتکار و تمرین تایپ خودتان در کنار دوره آموزش تایپ 10 انگشتی مکتب‌خونه است. پس با ما همراه باشید.

سرعت تایپ شما چقدر است؟

یک الگوی مشخص برای اندازه‌گیری سرعت تایپ وجود دارد که به شما می‌گوید تا چه حد در تایپ کردن سریع هستید. حتی می‌توانید با این الگو سرعت تایپتان را بعد از آموزش تایپ ده انگشتی با قبل از آن مقایسه کنید.

o       اگر در یک دقیقه کمتر از 40 کلمه تایپ می‌کنید، سرعتتان پایین است.

o       اگر در یک دقیقه بین 40 تا 65 کلمه تایپ می‌کنید، سرعتتان متوسط است.

o       اگر در یک دقیقه بین 65 تا 75 کلمه تایپ می‌کنید، سرعتتان خوب است. سرعت متوسط تایپیست‌های حرفه‌ای در این حدود است.

o       اگر در یک دقیقه بین 75 تا 95 کلمه تایپ می‌کنید، سرعتتان عالی است و برای مشاغلی که نسبت به زمان حساس هستند، بسیار مناسبید.

o       البته تایپیست‌های فوق حرفه‌ای هم وجود دارند که می‌توانند بیش از 120 کلمه در دقیقه تایپ کنند.

چرا باید تایپ ده انگشتی را یاد بگیریم؟


در گذشته تایپ 10 انگشتی مهارتی مختص تندنویسان دادگاه‌ها، رونویس‌ها و بعضی از نویسنده‌ها بود. اما امروزه در عصر دیجیتال، تایپ سریع به مهارتی همگانی تبدیل شده است؛ چرا که اکثر افراد برای کارهای روزمره خود مانند ارسال ایمیل، نوشتن گزارش‌ها، برنامه‌ریزی‌های روزانه، تکالیف درسی و دانشگاهی و غیره از کامپیوتر کمک می‌گیرند.

مزایای تایپ ده انگشتی چیست؟

 •  افزایش سرعت تایپ

تایپ ده انگشتی سرعت تایپ را افزایش می‌دهد. شاید بعد از مدت‌ها کار با کامپیوتر از سرعت تایپ خود راضی باشید؛ ولی بدانید که هرچقدر هم تجربه زیادی در تایپ داشته باشید، باز هم سرعت شما نسبت به سرعت تایپ به روش تایپ سریع و اصولی کمتر خواهد بود.

 •   صرفه‌جویی در زمان

همانطور که گفته شد تایپ ده انگشتی سرعت شما را افزایش می‌دهد؛ این بدان معناست که می‌توانید کلمات زیادی را در زمان کمی تایپ کنید. روش تایپ سریع بازده شما را هم بیشتر از قبل می‌کند.

 •  تمرکز

نگاه کردن به صفحه کلید و گشتن دنبال حروف موردنظر رشته ذهن شما را از چیزی که باید درموردش بنویسید، پاره می‌کند. حتی اشتباه‌های تایپی و برگشت و اصلاح آن‌ها تمرکزتان را پایین می‌آورد. در آموزش تایپ ده انگشتی به شما گفته می‌شود که چگونه برای تایپ از حافظه محرک خود برای نوشتن استفاده کنید و تمام تمرکزتان را به‌جای صفحه کلید روی صفحه نمایش قرار دهید.

 • سلامتی

نشستن طولانی مدت پشت میز آسیب‌های جدی به گردن، کمر، شانه‌ها و مچ‌های دست وارد می‌کند. هر چه سرعت شما در تایپ بیشتر باشد، زمان انجام کارتان کاهش خواهد یافت. آموزش تایپ ده انگشتی علاوه بر اصول تایپ سریع، نحوه صحیح نشستن و قرارگیری اصولی دست‌ها روی صفحه کلید را هم به شما یاد می‌دهد.

تایپ ده انگشتی انگلیسی چگونه است؟


تایپ ده انگشتی انگلیسی در سال 1888 توسط فرانک ادوارد مک گورین، یک تندنویس در دادگاه آمریکا، اختراع شد. در صفحه کلیدهای استاندارد که به آن QWERTY هم می‌گویند، کلیدهای «ASDF» با دست چپ و کلیدهای «JKL;» با دست راست نوشته می‌شوند. اکثر صفحه کلیدهای کامپیوتر دو خط برجسته برای قرارگیری انگشت‌های اشاره روی دو حرف «F» و «J» دارند که هنگام گم کردن حروف به تایپیست کمک می‌کند تا بدون نگاه کردن به صفحه کلید، آن‌ها را پیدا کند.

روش‌های یادگیری تایپ ده انگشتی چیست؟


آموزش‌های زیادی برای تایپ ده انگشتی فارسی و انگلیسی روی اینترنت وجود دارد. شما می‌توانید از روش‌های مختلف سرعت تایپ خود را بسنجید و با کمک تمرین تایپ، آن را افزایش دهید. ما دو روش زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

 •   سایت‌ها و وب اپلیکیشن‌های مختلف به شما کمک می‌کند تا بتوانید مهارت‌های تایپ سریع را گام به گام آموزش ببینید و تاثیرات محسوسی را مشاهده کنید.
 •  نرم‌افزار رپید تایپینگ (RapidTyping) نرم‌افزاری است که با استفاده از تمرین‌های ساده ولی کاربردی در محیطی جذاب و سرگرم‌کننده، می‌تواند سرعت تایپ شما را افزایش دهد. این نرم‌افزار از زبان فارسی هم پشتیبانی می‌کند؛ یعنی شما می‌توانید علاوه بر آموزش تایپ ده انگشتی انگلیسی، تایپ ده انگشتی فارسی را هم به راحتی یاد بگیرید.

تایپ ده انگشتی فارسی

تایپ ده انگشتی فارسی یکی از مهارت‌های کار با کامپیوتر است که وجود آن در بیشتر شغل‌ها ضروری است. در تایپ کردن به این روش، نگاه شما به صفحه مانیتور است. در واقع شما بدون نگاه کردن به صفحه کلید می‌توانید جایگاه حروف را به خوبی تشخیص دهید.
روش تایپ ده انگشتی فارسی دقت و تمرکز شما را در نوشتن متن مورد نظرتان بالا می‌برد. درواقع شما بدون اینکه بخواهید حواستان را درگیر دکمه‌های صفحه کلید کنید، بر آنچه سعی دارید بنویسید، تمرکز می‌کنید.
تایپ ده انگشتی فارسی علاوه بر افزایش دقت، سرعت شما را هم در تایپ افزایش می‌دهد. بدین ترتیب با مشکلات پشت میز نشینی مانند درد گرفتن کمر، گردن و دست‌ها مواجه نمی‌شوید.
در حالت عادی ممکن است شما در هر دقیقه 20 تا 30 کلمه تایپ کنید. اگر زمان برایتان اهمیت دارد، این سرعت تایپ اصلاً مناسب کار شما نیست. پس باید تلاش کنید روش تایپ ده انگشتی فارسی را فرا بگیرید و سرعت خود را به بالای 60 کلمه در دقیقه برسانید.
سرعت متوسط تایپیست‌های حرفه‌ای بالای 70 کلمه در دقیقه است. اگر دوست دارید شما هم از مزایای تایپ سریع برخوردار شوید، بهتر است سریع‌تر شروع به تمرین تایپ فارسی آنلاین کنید. 
سایت‌های زیادی در اینترنت وجود دارد که می‌توانید ابتدا سرعت تایپ خود را بسنجید. سپس با کمک تمرین تایپ‌هایی که موجود است،  بر روش تایپ ده انگشتی فارسی تسلط یابید. این کار به شما کمک می‌کند، جایگاه هر کلید را در ذهنتان ثبت کنید، در زمان کوتاهی آن را بیابید و با استفاده از انگشت مناسب، آن را فشار دهید.
با کمک تمرین تایپ فارسی آنلاین و مشاهده فیلم تایپ ده انگشتی فارسی می‌توانید روش تایپ ده انگشتی فارسی و حتی انگلیسی را بیاموزید.

پنج ترفند افزایش سرعت تایپ

برای تایپ سریع باید بتوانید انگشت‌های خود را دقیقا روی حروف مخصوص خود قرار دهید. در این صورت می‌توانید با تمرین و تکرار و از طریق حافظه عضلانی، بدون نگاه کردن به صفحه کلید و با سرعت بیشتری نسبت به حالت معمولی تایپ کنید. بدین منظور این پنج ترفند افزایش سرعت تایپ را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

1- حالت نشستن صحیح برای تایپ کردن

حالت نشستن صحیح علاوه بر حفظ سلامتی بدن سرعت تایپ شما را هم افزایش می‌دهد. بنابراین صاف بنشینید و کمر خود را هم صاف نگه دارید. آرنج‌هایتان را در زاویه مناسب خم کنید. مانیتور یا صفحه لپتاپ را طوری تنظیم کنید که دقیقا مقابل صورتتان قرار گیرد. به یاد داشته باشید که از چشم‌ها تا صفحه نمایش باید 45 تا 70 سانتی‌متر فاصله باشد. شانه، مچ و بازوهایتان را باید در حالتی قرار دهید که کمترین فشار به عضلاتشان وارد شود. بهتر است مچ دست‌ها صفحه کلید را لمس کنند. هرگز وزن خود را روی مچ‌هایتان قرار ندهید.

2- قرار دادن انگشت‌ها روی موقعیت‌های مخصوص به خود

همواره برای شروع تایپ باید انگشتان خود را کمی خم کرده و روی دکمه‌های ASDF و JKL قرار دهید. اگر به دنبال افزایش سرعت تایپ انگلیسی هستید، باید این کلیدها را به خوبی به خاطر بسپارید و بعد از تایپ هر حرف دوباره انگشتان خود را روی این کلیدها قرار دهید.

3- طرح صفحه کلید

طرح کلی صفحه کلید را به ذهنتان بسپارید. افزایش سرعت تایپ فارسی دقیقا بعد از یاد گرفتن طرح صفحه کلید اتفاق خواهد افتاد. سعی کنید جایگاه کلیدها را حفظ کنید و هر کلید را فقط و فقط با همان انگشت مختص خود فشار دهید. این روش در ابتدا شاید خوشایند به نظر نرسد، اما روندتان را حفظ کنید. در نهایت شاهد افزایش سرعت تایپ فارسی و انگلیسی خود خواهید بود.

4- حرکت انگشت‌ها

هنگام تایپ به کلیدها نگاه نکنید. سعی کنید با حرکت دادن انگشت‌های خود، کلید مورد نظرتان را بیابید. حرکت دست و انگشت‌های خود را به فشار دادن یک کلید خاص محدود کنید و موقعیت اصلی آن‌ها را ثابت نگه دارید. در این صورت تمرکزتان افزایش پیدا کرده و این منجر به افزایش سرعت تایپ انگلیسی و فارسی خواهد شد.

5- سرعت تایپ

در ابتدای آموزش تایپ سرعتی عجله نکنید. با تمرین و تکرار حافظه عضلانی شما تقویت شده و به مرور زمان سرعتتان بیشتر و خطاهایتان کمتر خواهد شد.

آموزش تایپ اعداد در تایپ 10 انگشتی

تایپ اعداد از دیگر مهارت‌های لازم برای تایپ سریع است. چرا که بسیاری از مشاغل با عدد و رقم سروکار دارند. از طرفی اشتباه در نوشتن هر رقم می‌تواند مشکلات بزرگی را برای کسب‌وکار شما به وجود آورد. بسیاری از صفحه کلید‌ها دارای یک بخش مجزا در سمت راست خود هستند. چیدمان این بخش از صفحه کلید مانند ماشین حساب است. بنابراین تایپ عدد در کامپیوتر می‌تواند با استفاده از دو روش انجام شود؛ یکی با استفاده از عددهای بالای صفحه کلید و دیگری صفحه کلید اعداد که در سمت راست شما قرار دارد.‍

نکات مهم هنگام تایپ 10 انگشتی چیست؟


 • برای شروع آموزش تایپ 10 انگشتی باید جای انگشتان خود را روی صفحه کلید پیدا کنید. بهتر است این کار را با استفاده از صفحه کلید استاندارد و یک میز و صندلی راحت شروع کنید.
 • انگشتان اشاره باید روی کلیدهای «ت» و «ب» در صفحه کلید فارسی یا «J» و «F» در صفحه کلیدهای انگلیسی قرار بگیرد و پس از تایپ سایر حروف تحت پوشش این دو انگشت، آن‌ها باید به سر جای خود برگردند.
 •  انگشت‌های شست باید روی دکمه space قرار گیرند.
 •  در هر لحظه تنها یک انگشت از هر دست باید استفاده شود.
 • هنگام استفاده از کلیدهای ترکیبی، دو کلید را با انگشت‌های یک دست فشار ندهید. 

کلام آخر


تایپ ده انگشتی از جمله مهارت‌هایی است که در عصر دیجیتال امروز بسیار کاربردی و مهم تلقی می‌شود. به همین منظور ما در مکتب‌خونه دوره آموزش تایپ ده انگشتی را برایتان تدارک دیده‌ایم. در این دوره از دو ابزار سایت‌ها یا وب اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزار رپید تایپینگ (RapidTyping) برای آموزش تایپ ده انگشتی استفاده شده است. هردوی این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا قدم به قدم مهارت‌های مورد نیاز برای تایپ ده‌انگشتی را فرا بگیرید و به کمک آزمون‌ها سطح خودتان را در هر مهارت مشخص کنید.

درباره استاد

maktabkhooneh-teacher تیم تایپکده

تکتم عباسی دانشجوی کارشناسی نرم‌افزار از دانشگاه انقلاب بجنورد و عضوی از تیم تایپکده می‌باشد. تیم تایپکده که متشکل از افرادی جوان و خلاق که هدفشان ارتقا سطح آموزشی کاربران در تایپ ده انگشتی است، برای رسیدن به هدفشان سایت آموزشی تایپکده را تاسیس کردند و ابزار و آموزش رایگان آموزش تایپ متون فارسی و انگلیسی را در اختیار کاربران خود قرار داده‌اند.

مشاهده پروفایل و دوره‌‌های استاد

نظرات کاربران

تا کنون نظری برای این دوره ثبت نشده است. برای ثبت نظر باید ابتدا در دوره ثبت نام کرده و دانشجوی دوره باشید.
پویا رئیسی نسب 1402-08-19
من وقتی متوجه شدم این دوره رایگان هست و سایت تایپکده اشتراک لازم نداره واقعا جا خوردم. ممنون از مکتب‌خونه و تیم تایپکده.
آرش اکبری 1401-05-24
سلام و عرض ادب میخواستم از سایت مکتب خانه و تایپ کده برای راهنمایی و فراهم کردن این بستر تشکر کنم. عالی و کاربردی بود.
1401-04-18
عالی بود مرسی از شما
1401-04-07
عالیه و بی نظیر
حمید رضا بورقان فراهانی 1401-01-23
سپاس از لطف و زحمات تیم شما 🌷
امیررضا نوری 1401-01-11
دوره خیلی خوبی بود، ممنون از آموزش و سایت خوبی که به صورت رایگان در اختیارمون قرار دادید.
محمد اسلام نور 1401-01-09
خیلی ممنون از دوره خوبتون عالی وکاربردی
حکیم افغان 1400-12-20
عالی
1400-11-24
خیلی خیلی عالی بود
نعیمه دمیرچی 1400-11-13
عالی بود
علی واحدتی نیا 1400-08-22
good
1400-06-21
عالی 🌹
1400-02-03
عالی بود
1400-01-27
بسیار عالی دست شما درد نکنه
آقای ربات 1400-01-26
عالی بود
1
2

دوره‌های پیشنهادی

سوالات پرتکرار

آیا ممکن است که درسی ناقص ضبط شده باشد؟
ما همواره تلاش کرده­‌ایم که دروس را به طور کامل ضبط نماییم و در اختیار شما دوستان قرار دهیم. اما گاهی برخی ناهماهنگی ها سبب می شود که یک یا تعدادی از جلسات یک درس ضبط نشود. توضیح این گونه نواقص در توضیح درس­ ها آمده است.

سوالات پرتکرار

اگر لینک دانلود یا پخش ویدئو مشکل داشت چه باید کرد؟
در صورتی که با هر گونه مشکلی رو به رو شدید می توانید از طریق صفحه ارتباط با ما به ما اطلاع دهید تا ما سریعا مشکل را پیگیری و برطرف نماییم.

سوالات پرتکرار

آیا امکان دریافت فیلم های یک درس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود دارد؟
در حال حاضر امکان ارسال دروس به صورت سی دی یا دی وی دی وجود ندارد.

آموزش تایپ ده انگشتی

روش تایپ 10 انگشتی یک تکنیک بسیار شناخته شده برای استفاده مؤثر از صفحه کلید کامپیوتر شما است. با کمی تمرین و با یادگیری موقعیت‌های صحیح انگشتان می‌توانید به صورت کورکورانه روی صفحه کلید تایپ کنید. اگر آموزش تایپ ده انگشتی را بگذرانید، می‌توانید میزان خطای خود را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهید و هم‌زمان سرعت تایپ خود را افزایش دهید.

قدم اول: پیدا کردن و ضربه زدن

اگرچه مزایای روش 10 انگشتی کاملاً آشکار است، هنوز هم بسیاری از مردم در حال پیدا کردن کلید و ضربه زدن به آن هستند. در اینجا شما به صفحه کلید خود خیره شده‌اید تا زمانی که کلید سمت راست را ببینید و سپس با انگشت اشاره خود به آن ضربه بزنید.

بعد از چند سال شروع به استفاده از انگشتان بیشتری می‌کنید و ممکن است موقعیت کلیدها را بهتر بشناسید، با این حال، بدون ترکیب مشخصی از انگشتان بر صفحه کلید، تنها تعداد کمی از افراد می‌توانند "کورکورانه" و به همان اندازه سریع مدیریت کنند.

قدم دوم: موقعیت اصلی برای تحریر

مفهوم اصلی تایپ سریع را در این مقاله به زبان ساده توضیح خواهیم داد: انگشتان شما یک موقعیت شروع ثابت را در نظر می‌گیرند، از آنجا می‌توانید به هر کلیدی که نیاز دارید برسید. انگشتان چپ شما روی کلیدهای A ،S ،D و F قرار می‌گیرند. انگشتان راست شما روی کلیدهای J، K، L و نقطه‌ویرگول قرار دارند. انگشت شست شما روی کلید فاصله است.

نکته: می‌توانید موقعیت اصلی را بدون نگاه کردن به صفحه کلید خود پیدا کنید. کلیدهای F و J، جایی که انگشتان اشاره شما قرار می‌گیرند، کمی برآمدگی دارند. به‌این‌ترتیب می‌توانید احساس کنید که انگشتان اشاره خود را در کجا قرار دهید، بقیه انگشتان شما بر این اساس قرار می‌گیرند.

قدم سوم: انگشتان و کلیدها

هر انگشت باید چندین کلید مختلف را بزند. در نمودارهای آموزش تایپ ده انگشتی می‌توانید علائم رنگی را ببینید: آن‌ها به شما نشان می‌دهند که کدام انگشت و کدام کلید با هم مرتبط هستند. بعد از اینکه چیدمان صفحه کلید خود را انتخاب کردید و تمرینی را شروع کردید، می‌توانید موقعیت صحیح انگشتان را با دوره‌های آموزش تایپ بررسی و دبل چک نمایید که درست باشد.

مثال: می‌خواهید E را بزنید. در اینجا انگشت وسط چپ شما مسئول است که در موقعیت اصلی قرار دارد روی کلید D.

هدف از یادگیری تایپ 10 انگشتی

هدف این است که کنترل صفحه کلید را در ناخودآگاه خود جا بیاندازید. ضمیر ناخودآگاه ما به ما کمک می‌کند تا در عرض چند ثانیه و تقریباً به طور خودکار با اعمال کم‌وبیش پیچیده برخورد کنیم.

پیدا کردن و ضربه زدن به سمت منفی انرژی غیرضروری مصرف می‌کند (کلید بعدی کجاست؟). با این حال، ترکیبات متمایز انگشت بر کلید به شما کمک می‌کند تا روی مهم‌ترین چیز تمرکز کنید: و آن هم محتوا است.

اگر سیستم نوشتاری خود را تطبیق داده‌اید و برای مدت طولانی از آن استفاده می‌کنید، احتمالاً پس از تغییر به روش 10 انگشتی کندتر از قبل خواهید بود. دلسرد نشوید. پس از مدت کوتاهی متوجه پیشرفت چشمگیری خواهید شد و سریع‌تر و راحت‌تر از سیستم قدیمی خود می‌نویسید.

مزایای یادگیری تایپ ده انگشتی

استفاده از روش 10 انگشتی چندین مزیت دارد که کار روزانه شما را با رایانه بهبود می‌بخشد.

سرعت

با استفاده از روش 10 انگشتی به صورت ناخودآگاه می‌توانید سرعت تایپ خود را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهید، به‌عبارت‌دیگر در زمان گران‌بها صرفه‌جویی خواهید کرد.

بهره‌وری

از آنجایی که دیگر نیازی به زدن کلیدهای تکی ندارید، می‌توانید روی متن‌هایی که می‌نویسید تمرکز کنید. دیگر نیازی به جابجایی به جلو و عقب ندارید، مغز شما با کمی مهارت تسکین می‌یابد و می‌تواند کارآمدتر کار کند.

ارگونومی

چشم دائمی روی صفحه کلید از یک وضعیت ناسالم در محل کار پشتیبانی می‌کند. با استفاده از روش تایپ 10 انگشتی، نیازی نیست همیشه به صفحه کلید خود نگاه کنید. این به شما کمک می‌کند تا بنشینید و در وضعیت مناسبی قرار بگیرید.

آیا باید با هر 10 انگشت تایپ کنم؟

بسیاری از کاربران از خود می‌پرسند که آیا واقعاً باید از هر 10 انگشت استفاده کنند یا اینکه 6 یا فقط 4 انگشت کافی است؟ البته استفاده از همه انگشتان حالت بهینه است و کسی که واقعاً با 10 انگشت تایپ کند، سریع‌تر و راحت‌تر تایپ می‌کند، اکثر این افراد تایپیست‌های حرفه‌ای هستند و تایپ برای آن‌ها حکم یک حرفه را دارد.

با این حال، اگر آموزش مجدد تکنیک تایپ خودآموز بسیار دشوار است یا اگر در استفاده از تمام انگشتان دچار مشکل هستید، مطمئناً می‌توانید از انگشتان کمتری استفاده کنید یا با انگشتان دیگری که راحت هستید، تایپ کنید.

نکته کلیدی برای عملکرد مؤثر صفحه کلید کامپیوتر این است که موقعیت کلیدها و حرکات ضروری انگشتان خود را بدانید و بدون فکر طولانی یا نگاه کردن به صفحه کلید از آن‌ها استفاده کنید. تکنیکی که ما توصیه می‌کنیم فقط روشی را به شما ارائه می‌دهد که خود را ثابت کرده است. با این حال، مطمئناً اگر فکر می‌کنید لازم است می‌توانید آن را با نیازهای خود تطبیق دهید. در غیر این صورت می‌توانید از آموزش‌های تایپ آنلاین که به شما در راه صحیح یادگیری تایپ کمک می‌کند استفاده نمایید.

چرا یادگیری تایپ ده انگشتی ارزشش را دارد؟

پیشنهاد ما در واقع برای چه کسی در نظر گرفته شده است؟ و آیا ارزش آن را دارد که وقت بگذارید و یاد بگیرید که به "روش صحیح" تایپ کنید؟

برای آموزش تایپ ده انگشتی حتماً برای خود برنامه‌ی زمانی طراحی کنید، برنامه‌ریزی زمانی انگیزه‌ی شما را برای یادگیری روش صحیح تایپ ده انگشتی افزایش می‌دهد.

امروزه، دو سوم از تمام فعالیت‌های حرفه‌ای نیاز به کار بر روی کامپیوتر دارد؛ و همچنین به صورت خصوصی زمان بیشتری را در دنیای دیجیتال می‌گذرانیم. زمانی که ما هر روز برای واردکردن متون در رایانه صرف می‌کنیم ممکن است بر اساس حرفه و الگوهای استفاده خصوصی ما متفاوت باشد و ممکن است به نظر ما چندان زیاد نباشد، اما رویکرد بلندمدت در اینجا تعیین‌کننده است.

بیایید فرض کنیم به طور متوسط 1 ساعت در روز را صرف تایپ کردن متن می‌کنید. پیش‌بینی‌شده تا یک سال که در حال حاضر 365 ساعت است. اگر سرعت تایپ خود را دو برابر کنید، حدود 180 ساعت در سال صرفه‌جویی خواهید کرد. برای یک هفته کاری 40 ساعته، این به معنای 4 1/2 هفته زمان آزاد در سال است که می‌توانید از آن برای کارهای دیگر استفاده کنید یا حداقل به شما امکان می‌دهد خیلی بیشتر به موقع سر کار بروید.

البته این فقط یک محاسبه نمونه است. بسته به میزان تناسب شما روی صفحه کلید در حال حاضر، حتی 3 تا 4 برابر افزایش سرعت تایپ امکان‌پذیر است، با صرفه‌جویی در زمان نسبتاً بالاتر.

تعداد کلمات در هر دقیقه
زمان تایپ در هر روز
مدت‌زمان یک سال
مدت‌زمان 5 سال
10
2 ساعت
18 هفته
90 هفته


20
1 ساعت
9 هفته
45 هفته


40
30 دقیقه
4,5 هفته
22,5 هفته


60
20 دقیقه
3 هفته
15 هفته

زمان موردنیاز که احتمالاً شما را از یادگیری تایپ با 10 انگشت بازمی‌دارد، می‌تواند در مقایسه با صرفه‌جویی در زمان ممکن در درازمدت کاملاً نادیده گرفته شود. اگر در حال حاضر نمی‌توانید خیلی سریع با تکنیک تایپ، متن خود را تایپ کنید، تلاش برای یادگیری قطعاً ارزشمند است.

تست سرعت تایپ

پس از آموزش تایپ ده انگشتی برای بررسی سرعت یادگیری خود در تایپ می‌توانید از سایت‌های آنلاین تست سرعت بدهید این آزمون‌ها به صورت کوتاه هستند. برای مثال یک متن کوتاه در اختیار شما قرار می‌دهند که باید در یک دقیقه به صورت فارسی یا انگلیسی تایپ نمایید بعد از اتمام وقت سایت به شما نتیجه‌ی تعداد کلمات را مشخص می‌کند علاوه بر آن شما را در جریان تعداد غلط های تایپ شده نیز قرار می‌دهد؛ که این فرآیند علاوه بر سنجش سرعت تایپ شما، دقت عمل شما را نیز می‌سنجد.

کلام آخر

تایپ ده انگشتی از جمله مهارت‌هایی است که در عصر دیجیتال امروز بسیار کاربردی و مهم تلقی می‌شود. به همین منظور ما در مکتب‌خونه دوره آموزش تایپ ده انگشتی را برایتان تدارک دیده‌ایم. در این دوره از دو ابزار سایت‌ها یا وب اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزار رپید تایپینگ (RapidTyping) برای آموزش تایپ ده انگشتی استفاده شده است. هردوی این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا قدم‌به‌قدم مهارت‌های موردنیاز برای تایپ ده انگشتی را فرابگیرید و به کمک آزمون‌ها سطح خودتان را در هر مهارت مشخص کنید.

poster
پیش‌نمایش دوره
  
برگزار کننده:  مکتب‌خونه
  
زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره:  9 جلسه
مجموع محتوای آموزشی:  1:23 ساعت ویدئو
 (قابل دانلود می‌باشد)