زبان خارجی

آزمون آیلتس لایف اسکیل؛ از ثبت نام تا موفقیت در آن

آیا شما هم به دنبال آزمونی ساده‌تر از آیلتس می‌گردید؟ اگر اینطور است، آزمون آیلتس لایف اسکیل (IELTS Life skills)، دقیقاً همان چیزی است که به آن نیاز دارید. این آزمون که از سال 2015 میلادی توسط سازمان UKVI (اداره ویزا و مهاجرت بریتانیا) معرفی شده است، نسخه کوتاه‌تر و ساده‌تری از آزمون آیلتس است. شرکت‌کنندگان در این آزمون، اغلب افرادی هستند که قصد مهاجرت و دریافت ویزای انگلستان دارند. البته در ابتدا این آزمون برای خانواده افرادی طراحی شد که در انگلیس زندگی کرده یا سکونت دارند. با این حال، اگر شما هم به دنبال این هستید که خیلی سریعتر از غول آیلتس عبور کنید و نمره قابل قبولی بگیرید، این مقاله راهنمای خوبی برای شما است. در این مطلب، قصد داریم به طور کامل به معرفی آزمون آیلتس لایف اسکیل پرداخته و نکات و مهارت‌های لازم برای موفقیت در آن را بررسی کنیم.

با آزمون آیلتس لایف اسکیل آشنا شوید

نام آزمون آیلتس لایف اسکیلز (IELTS Life Skills)، به معنای «مهارت‌های زندگی» است و به همین دلیل، در این آزمون، قرار نیست روی مهارت‌هایی مانند ریدینگ و رایتینگ تمرکز کند. در آزمون لایف، مهارت‌های گفتاری (Speaking) و شنیداری (Listening) مرتبط با زندگی روزمره فردی و اجتماعی شما سنجیده می‌شود. در حقیقت، دولت انگلیس با ارائه این آزمون، اهداف خاص مهاجرتی را دنبال می‌کند، تا افرادی که در برخی حوزه‌ها مانند شغلی و گردشگری، تنها به این مهارت‌ها نیاز دارند، بتوانند راحت‌تر وارد این کشور شوند.

این آزمون، براساس استاندارد سطح‌بندی اتحادیه اروپا (CEFR) تعریف شده است؛ بنابراین سه سطح A1، A2 و B1 برای آن وجود دارد. Skills a1، سطح ابتدایی در آزمون آیلتس لایف اسکیلز است. افرادی که نمره قبولی سطح Skills a1 این آزمون را کسب می‌کنند، تقریباً 1000 لغت انگلیسی را بلد بوده و تا حد قابل قبولی روی گرامر مسلط هستند. این افراد، زمان‌های حال، گذشته و آینده ساده و همچنین حال استمراری را به خوبی می‌شوند.

سطح A2، سطح بالاتری نسبت به A1 است و برای افرادی است که دایره لغات آنها، دو برابر داوطلبان سطح A1 است. این افراد می‌توانند از جملات طولانی‌تری در اسپیکینگ استفاده کنند.

معرفی آزمون لایف اسکیل

در سطح B1 که بالاترین سطح در آزمون آیلتس لایف اسکیل است، افرادی می‌توانند نمره قبولی بگیرند که تا 4 هزار لغت انگلیسی را بلد بوده و توانایی گفتن جملات شرطی را داشته باشند. خوب است بدانید که سطوح A1 و A2، دارای دو بخش و سطح B1 دارای سه بخش امتحانی است.

آیا می‌دانستید؟ در آزمون آیلتس لایف اسکیل، یک داوطلب دیگر در کنار شما حضور خواهد داشت. دلیل این کار، سنجش مهارت شرکت در بحث و گفتگو با دیگران و نیز مهارت‌های اسپیکینگ و لیسنینگ شما است. بنابراین، برای موفقیت در این آزمون، بهتر است یک پارتنر آموزشی برای خود داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه: مدرک آیلتس یا مدرک تافل؟ تفاوت‌های این دو آزمون چیست؟

این آزمون برای چه کسانی مناسب است؟

چه کسانی به دنبال شرکت در آزمون آیلتس لایف اسکیل هستند؟ در زیر، فهرست داوطلبانی که به قبولی در این آزمون نیاز دارند، آورده شده است:

 • داوطلبانی که یکی یا چند نفر از اعضای خانواده‌ آنها در کشور انگلیس است (بهترین سطح برای این افراد، سطح A1 است).
 • داوطلبانی که به دنبال افزایش اعتبار ویزای انگلیس خود هستند (این افراد می‌توانند در آزمون سطح A2 شرکت کنند).
 • افرادی که به دنبال دریافت ویزای دائمی کشور بریتانیا هستند و می‌خواهند برای همیشه به آن کشور مهاجرت کنند (سطح موردنیاز برای این افراد، سطح B1 است).

تفاوت لایف اسکیل با دیگر آزمون‌های آیلتس چیست؟

خوب است بدانید که تفاوت‌های مهمی بین آزمون‌های ایلتس عمومی و آکادمیک با آزمون آیلتس لایف اسکیل وجود دارد؛ بنابراین اگر واقعاً قصد شرکت در این امتحان را دارید، بهتر است با این تفاوت‌ها آشنا شوید.

تفاوت لایف اسکیل با دیگر آزمون‌های آیلتس چیست

تفاوت در مدت زمان آزمون

مدت زمان برگزاری آزمون آیلتس (عمومی و آکادمیک)، خیلی بیشتر از آزمون لایف اسکیل است. امتحان آیلتس، تقریباً 2 ساعت و 44 دقیقه از شما زمان خواهد گرفت؛ این در حالی است که در لایف اسکیل، فقط 16 تا 22 دقیقه فرصت خواهید داشت.

تفاوت در نحوه برگزاری آزمون

در آیلتس، مجموعه کاملی از سؤالات کتبی و شفاهی از شما پرسیده خواهد شد؛ در حالی که در لایف اسکیل، تمام سؤالات و روند امتحان به صورت کاملاً شفاهی است. در بخش مکالمه آیلتس، یک فرد امتحان‌گیرنده در کنار شما حضور خواهد داشت. در حالی که در آیلتس لایف اسکیل، به احتمال زیاد، یک نفر یا چند نفر از داوطلبان دیگر نیز با شما خواهند بود تا مهارت‌های اسپیکینگ و شرکت در بحث شما سنجیده شود.

تفاوت در منابع و سؤالات امتحان

آیلتس، شامل سؤالاتی از چهار مهارت Speaking، Reading، Writing و Listening است؛ در حالی که در لایف اسکیلز، Speaking و Listening شما سنجیده می‌شود.

تفاوت در تعداد کشورهای قابل پذیرش

خوب است بدانید که مدرک قبولی در آزمون آیلتس، در بسیاری از کشورهای انگلیسی زبان، از جمله استرالیا، انگلیس، نیوزلند، ایرلند، کانادا و غیره قبال پذیرش است. در حالی که آزمون لایف اسکیلز، فقط برای مهاجرت به انگلیس است و باید مدرک قبولی در آن را به سفارت انگلیس ارائه کنید.

پیشنهاد مطالعه: ۱۰ تا از بهترین منابع آزمون آیلتس جنرال (۵ کتاب+۵ سایت رایگان)

در آزمون آیلتس لایف اسکیل، چه سؤالاتی پرسیده می‌شود؟

این سؤال را نمی‌توان به طور دقیق پاسخ داد، زیرا سؤالات ممکن است بسته به سطح و موضوع تغییر کنند. اما به طور کلی، می‌توان گفت که در این آزمون، شما باید نشان دهید که می‌توانید در موقعیت‌های روزمره با افراد دیگر به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید. برای این منظور، شما با یک امتحان‌دهنده و یک هم‌آزمون صحبت کرده و در مورد موضوعات مختلف گفتگو خواهید کرد. برخی از موضوعات ممکن است شامل خانواده، کار، تحصیل، سلامت، علاقه‌مندی‌ها، سفر و فرهنگ باشند.

در آزمون آیلتس لایف اسکیل، چه سؤالاتی پرسیده می‌شود

شما باید قادر باشید که نظرات، احساسات، تجربیات و برنامه‌های خود را به زبان انگلیسی بیان کنید و همچنین به سؤالات و نظرات دیگران پاسخ دهید و با آن‌ها موافقت یا مخالفت نمایید. در آزمون آیلتس لایف اسکیل، شما نه تنها باید صحبت کنید، بلکه باید گوش کرده و دقیقاً بفهمید که دیگران چه می‌گویند. برای این منظور، شما باید به تلفظ، لغت، دستور زبان و فرهنگ انگلیسی تسلط کافی داشته باشید.

معیارهای قبولی در آزمون آیلتس لایف اسکیلز چیست؟

برای سنجش مهارت‌های زبانی شرکت کنندگان در آزمون آیلتس اسکیلز، ممتحن تایید شده (Certified Examiner) از ۴ معیار اصلی استفاده می‌کند که عبارتند از:

 • درک صحیح اطلاعات: این معیار نشان می‌دهد که شرکت کننده چقدر قادر است اطلاعاتی را که در طول مکالمه به او داده می‌شود، به درستی فهمیده و تفسیر کند.
 • ارائه موفقیت آمیز اطلاعات: این معیار ثابت می‌کند که داوطلب آزمون، چقدر می‌تواند اطلاعات و مفاهیم خود را به صورت صحیح و روان به دیگران منتقل کند.
 • توانایی برقراری ارتباط: ممتحن بررسی می‌کند که آیا داوطلب، با داشتن مهارت‌های نرم و دایره لغات مناسب، می‌تواند با شرکت‌کننده دیگر گفتگو کرده و مکالمه داشته باشد یا خیر.
 • توانایی مشارکت در بحث: با این معیار، ممتحن بررسی می‌کند که داوطلب تا چه اندازه می‌تواند در حین فهمیدن موضوعات بحث، نظر خود را به زمان مناسب بیان کرده و در گفتگو سهم داشته باشد.

معیارهای قبولی در آزمون آیلتس لایف اسکیلز چیست

ممتحن در طول جلسه امتحان، با استفاده از این ۴ معیار، نمرات شرکت کنندگان را تعیین می‌کند.

آیا می‌دانستید؟
در صورت قبولی در آزمون آیلتس لایف اسکیل، نمره Pass (یعنی قبولی) و در صورت عدم موفقیت، نمره Fail (یعنی عدم قبولی) را دریافت می‌کنید. بنابراین در این آزمون، مانند آیلتس عمومی یا آکادمیک، نمره‌ها به صورت اعداد تا 9 نیستند!

برای شرکت در آزمون IELTS Life Skill، باید به کدام کشور برویم؟

این آزمون زبان انگلیسی یکی از معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی است که در کشورهای مختلف جهان اجرا می‌شود. قبلاً داوطلبان ایرانی برای شرکت در این آزمون مجبور بودند به کشورهای اطراف یا ترکیه سفر کنند و امکان گذراندن آیلتس لایف اسکیلز در داخل کشور وجود نداشت؛ ولی از سال ۹۴ این آزمون هم در ایران برگزار می‌شود و شما می‌توانید بدون نیاز به خروج از کشور، مدرک آن را دریافت کنید. مدرک این آزمون برای همه لازم نیست و فقط کسانی که با شرایط خاص قصد درخواست ویزای بریتانیا (U.K. Visa) را دارند، به آن نیاز خواهند داشت. روش درخواست ویزای بریتانیا تعیین می‌کند که شما باید مدرک آزمون آیلتس آکادمیک و جنرال را داشته باشید یا مدرک آیلتس لایف اسکیلز برای شما کافی است.

مدت زمان برگزاری آزمون لایف اسکیل چقدر است؟

اگر منتظر یک امتحان طولانی هستید، سخت در اشتباهید! آیلتس لایف اسکیل در دو سطح A1 و B1، مدت زمان کمی را از شما می‌خواهد. سطح A1 فقط ۱۶ تا ۱۸ دقیقه و سطح B1 حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. سطح A2 نیز در حدود ۲۲ دقیقه به پایان می‌رسد. در این آزمون، توانایی شنیداری و گفتاری شما همزمان ارزیابی می‌شود و فرصت استراحت بین بخش‌های مختلف وجود ندارد. شما یک هفته بعد از شرکت در آزمون، نتیجه خود را دریافت خواهید کرد و فقط یک نسخه از کارنامه به شما داده می‌شود. این مدرک مانند آیلتس، دو سال اعتبار دارد.

منابع آزمون Life skills چیست؟

برای شرکت در آزمون آیلتس لایف اسکیل، بهتر است با منابع این امتحان آشنا شده و از آنها استفاده کنید. همچنین، خوب است بدانید که نمونه سؤالات این امتحان نیز وجود دارد و می‌توانید قبل از شرکت در امتحان، این نمونه سؤالات را پاسخ داده و تمرین نمایید. در کنار آن، استفاده از کتاب Unlock IELTS life نیز یکی از پیشنهادات جذاب برای شما است. سایت مکتب خونه، به عنوان یکی از معتبرترین آکادمی‌های آنلاین، این امکان را برای شما فراهم می‌کند که به بهترین منابع آزمون ایلتس لایف اسکیلز دسترسی داشته و آخرین نمونه سؤالات لایف اسکیل را تمرین کنید. از جمله منابع امتحانی این آزمون، می‌توان به موضوعاتی مانند علاقه‌مندی‌ها، چالش‌های زندگی، اوقات فراغت و غیره اشاره کرد.

برای آموزش آزمون لایف اسکیل از کجا شروع کنیم؟

شما می‌توانید با شرکت در کلاس‌های آنلاین و دوره‌های حرفه‌ای آزمون آیلتس لایف اسکیل در مکتب خونه، تمام مهارت‌های این آزمون را به خوبی یاد گرفته و روی آنها مسلط شوید. از جمله مزایای شرکت در این دوره‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آموزش زیر نظر اساتید باتجربه آیلتس
 • آموزش تضمینی
 • قیمت مقرون به صرفه
 • ثبت نام آسان
 • امکان برقراری ارتباط با استاد و پرس و پاسخ

پیشنهاد مطالعه: نحوه گرفتن آیلتس از ابتدا

برای شرکت در این امتحان، چندبار فرصت داریم؟

شما می‌توانید بدون هیچ محدودیتی در آزمون آیلتس لایف اسکیلز شرکت کنید و تعداد دفعات شرکت در آزمون را خود انتخاب کنید. اما باید توجه داشته باشید که اگر در آزمون موفق شوید و امتیاز کسب کنید، دو سال باید صبر کنید تا بتوانید دوباره در آزمون شرکت نمایید. پس اگر به یک سطح خاص از مدرک نیاز دارید، حتما در طول آزمون سعی کنید که مهارت‌های خود را به خوبی به ممتحن ارائه دهید. در غیر اینصورت، حتی اگر قبول شوید ولی سطح مورد نظر خود را نگیرید، دو سال باید منتظر بمانید تا مجددا در آزمون شرکت نمایید.

مدت زمان برگزاری آزمون لایف اسکیل

6 تکنیک برای موفقیت در آزمون آیلتس لایف اسکیل

برای موفقیت در این آزمون، چند ترفند و راز مهم وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • قبل از شروع آزمون، با هم‌آزمون‌دهنده خود گفتگو کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا با صدای و سبک گفتار او آشنا شوید و در طول آزمون بهتر با هم هماهنگ باشید.
 • در حین گفتگو، به سوالات هم‌آزمون‌دهنده خود پاسخ دهید و نظرات خود را بیان کنید. سعی کنید که پاسخ‌های خود را با استفاده از جملات کامل و با ساختار صحیح بدهید. از استفاده از لغات و عبارات تخصصی و پیچیده خودداری کنید.
 • به نکات گرامری، تلفظ و لحن صحبت خود توجه کرده و سعی کنید که با صدای بلند و روشن صحبت کنید؛ همچنین از لحاظ گرامری دقت کافی را به خرج دهید. از طرفی، لحن صحبت خود را با موضوع گفتگو سازگار کنید. برای مثال، در مورد مسائل جدی با لحن رسمی و در مورد مسائل سبک با لحن غیررسمی صحبت کنید.

انتخاب منابع آموزش آیلتس معتبر و شرکت در دوره‌های آمادگی نیز می‌تواند به افزایش اطمینان و توانایی‌های شما در موفقیت در آزمون کمک کند. به‌طورکلی، آزمون آیلتس به افراد فرصتی ارزشمند برای ارتقاء توانایی‌های زبانی و دستیابی به اهداف تحصیلی، حرفه‌ای و مهاجرتی در دنیای انگلیسی‌زبان ارائه می‌دهد. در مسیر گرفتن مدرک آیلتس و تافل مکتبخونه می‌تواند مسیر شروعی برای هر آنچه که نیاز دارید باشد.

جمع‌بندی؛ چرا باید لایف اسکیل را جدی بگیریم؟

در پایان خوب است به این نکته اشاره کنیم که قبولی در آزمون آیلتس لایف اسکیل، در حقیقت، یک قدم ساده و سریع برای ورود به کشور انگلیس است؛ خصوصاً اگر شما می‌خواهید دیدار یکی از اعضای خانواده‌تان در این کشور بروید، این آزمون بهترین پیشنهاد برای شما است. اگر قصد دارید برای گرفتن ویزای انگلیس، راه آسان‌تری را دنبال کنید، لایف اسکیل را جدی بگیرید و روی مهارت‌های گفتاری و شنیداری خود بیشتر تمرین کنید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا