زبان خارجی

نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس: بررسی نمونه سوالات مختلف بخش شنیداری آیلتس به همراه جواب آن‌ها

آشنایی با بخش لیسنینگ آزمون آیلتس

نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس به شما کمک می‌کنند که با انواع سوالات بخش شنیداری و موضوعات مختلف آن قبل از شرکت در آزمون آشنا بشوید. علاوه بر این شما به کمک این نمونه سوالات می‌توانید توانایی‌های خود را بررسی و با مشخص کردن مشکلات آن‌ها را رفع بکنید.

بخش شنیداری آیلتس آکادمیک و آیلتس عمومی یکسان است. شما باید پس از شنیدن ۴ فایل صوتی به ۴۰ سوال پاسخ بدهید. ۴ فایل صوتی می‌توانند مونولوگ یا یک گفت‌وگو باشند. هر فایل صوتی را تنها و تنها یک بار خواهید شنید که پس از آن باید به ۱۰ سوال مرتبط با آن پاسخ بدهید.

این سوالات توانایی درک شما از موارد زیر را ارزیابی می‌کنند:

 • ایده اصلی و اطلاعات واقعی و دقیق
 • نظرات و نگرش گویندگان
 • هدف از بیان
 • توانایی پیگیری ایده بسط داده شده

در ادامه پس از بررسی نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس خواهید دید که جنس هر فایل صوتی با سایر فایل‌ها متفاوت است. شما در این بخش با ۴ نوع فایل صوتی با موضوع‌های مختلف به شرح زیر مواجه خواهید شد:

 • فایل ۱: این فایل صوتی گفت‌وگو دو نفر در یک زمینه اجتماعی و روزمره است.
 • فایل ۲: این فایل صوتی یک مونولوگ در یک زمینه اجتماعی و روزمره مانند صحبت‌های راهنمای تور گردشگری است.
 • فایل ۳: این فایل صوتی مانند فایل صوتی شماره ۱ یک گفت‌وگو چند نفره (حداکثر ۴ نفر) است. با این تفاوت که این فایل صوتی در یک زمینه آموزشی و آکادمیک مانند گفت‌وگو یک استاد دانشگاه و یک دانشجو در مورد یک پروژه دانشگاهی است.
 • فایل ۴: این فایل صوتی نیز مانند فایل صوتی شماره ۲ یک مونولوگ است. موضوع این فایل صوتی یک موضوع علمی و آکادمیک است.

در این یادداشت برای آشنایی بیشتر شما نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس با جواب به همراه متن فایل صوتی و متن آن‌ آورده شده است.

نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس: سوالات چند گزینه‌ای

در این نوع سوال شما می‌توانید یک پاسخ صحیح یا بیش از یک پاسخ صحیح را انتخاب بکنید. قبل از هر چیزی سوالات را خیلی دقیق بخوانید تا بدانید که به چه تعداد پاسخ لازم است.

ویدیوهای پییشنهادی : دوره آموزشی لیسنینگ آیلتس
آموزش گرامر

در یک سوال چند گزینه‌ای در صورت نیاز به انتخاب یک پاسخ صحیح بین گزینه‌های شما با جمله زیر روبرو خواهید شد:

    a question followed by three possible answers

با این حال در صورت نیاز به انتخاب بیش از یک پاسخ صحیح لیست طولانی‌تری از پاسخ‌های ممکن در اختیار شما گذاشته و گفته می‌شود که باید بیش از یک پاسخ را انتخاب بکنید.

سوالات چند گزینه‌ای برای ارزیابی طیف گسترده‌ای از مهارت‌ها اعم از درک دقیق یک نکته خاص یا درک کلی از نکات بیان شده در متن استفاده می‌شوند.

یکی از نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس مربوط به سوالات چند گزینه‌ای به همراه متن فایل صوتی را از طریق لینک‌های زیر می‌توانید دانلود و بررسی بکنید. این نمونه سوال مربوط به فایل صوتی ۲ یعنی یک مونولوگ عمومی است که شما باید یک گزینه صحیح را از میان ۳ گزینه پس از شنیدن فایل صوتی انتخاب بکنید.

دانلود نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس با جواب: سوالات چند گزینه‌ای

 

نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس: برچسب‌گذاری نقشه، پلان و دیاگرام

نمونه سوالات بخش شنیداری آیلتس: تطبیق دادن

شما در این نوع سوال باید یک لیست شماره از مواردی را که در فایل صوتی می‌شنوید با مجموعه‌ای از گزینه‌های موجود در تطبیق بدهید. مجموعه گزینه‌ها ممکن است برای مثال یک دستورالعمل باشد.

این نوع سوال مهارت و توانایی گوش دادن به جزئیات را ارزیابی می‌کند. علاوه بر این آن‌ها بررسی می‌کنند که آیا می‌توانید اطلاعات داده شده در گفت‌وگو در مورد یک موضوع روزمره مانند شناسایی محل اقامت در هتل یا مهمان‌خانه را درک بکنید یا خیر. این نوع سوالات همچنین توانایی شما در دنبال کردن گفت‌وگو بین دو نفر را ارزیابی می‌کنند. ممکن است از این نوع سوال جهت ارزیابی توانایی شما در شناخت روابط و ارتباطات بین حقایق علمی موجود در متن بیان شده استفاده شود.

 

مقاله پییشنهادی : منابع آزمون آیلتس

 

همانطور که بیان شد نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس به شما کمک می‌کنند که با انواع سوالات علاوه بر موضوعات مختلف آشنا شوید تا روز امتحان غافلگیر نشوید. از این رو دو نمونه سوال از نوع تطبیق دادن به همراه متن فایل صوتی و جواب در این بخش آورده شده است که می‌توانید از طریق لینک‌های زیر آن‌ها را دانلود بکنید.

دانلود نمونه سوال ۱

دانلود نمونه سوال ۲

نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس: برچسب‌گذاری نقشه، پلان و دیاگرام

در این نوع از سوالات شما باید برچسب‌های مشخص شده یک پلان (برای مثال پلان ساختمان کتابخانه عمومی شهر)، نقشه (به عنوان مثال نقشه بخشی از شهر) یا یک دیاگرام (به عنوان مثال دیاگرام یک قطعه) تکمیل کنید.

شما در این نوع از سوال به طور معمول پاسخ را از لیستی که در برگه سوال ارائه شده است انتخاب می‌کنید.

این نوع از سوالات لیسنینگ آیلتس توانایی شما در درک توصیف یک مکان و مرتبط کردن آن با اطلاعات بصری داده شده را بررسی می‌کند. این نوع سوال ممکن است شامل دنبال کردن دستورالعمل‌های آدرس دادن مانند مستقیم برو و بپیچ سمت چپ باشد.

 

مقاله پییشنهادی : آمادگی برای آزمون آیلتس بدون کلاس

یکی از نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس مربوط به این نوع از سوال به همراه متن فایل صوتی و جواب سوالات را می‌توانید از طریق لینک‌های زیر دانلود بکنید. این نمونه سوال مربوط به بخش دو آزمون آیلتس است که شما باید به صحبت‌های یک نفر گوش بدهید تا بتوانید برچسب‌ها را از طریق لیست داده شده کامل بکنید.

 

دانلود نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس با جواب: برچسب‌گذاری نقشه، پلان و دیاگرام

نمونه سوالات بخش شنیداری

نمونه سوالات بخش شنیداری: یادداشت، فرم، فلوچارت و تکمیل خلاصه

در این نوع از سوال شما باید جاهای خالی مربوط به بخشی از متن یا کل آن را پس از گوش دادن به فایل صوتی پر کنید. این سوالات به هدف اصلی و حقایق بیان شده در فایل صوتی می‌پردازند. به طور کلی شما ممکن است با موارد زیر روبرو شوید:

 • فرم: برای یادداشت جزئیاتی مانند نام، آدرس و شماره تلفن استفاده می‌شود.
 • مجموعه‌ای از یادداشت‌ها: برای خلاصه‌نویسی اطلاعات با استفاده از طرح کلی برای نشان دادن نحوه ارتباط اجزا مختلف با یکدیگر استفاده می‌شود.
 • جدول: برای جمع‌بندی اطلاعات مربوط به موضوعاتی مانند مکان، زمان و قیمت استفاده می‌شود.
 • فلوچارت: برای خلاصه کردن فرآیندی که مراحل آن در فایل صوتی بیان می‌شود استفاده می‌شود.

شما کلمات مورد نظر هر سوال را یا مستقیم از طریق فایل صوتی مشخص می‌کنید یا از یک لیست ارائه شده در سوال کمک می‌گیرید. فراموش نکنید که محدودیت تعداد کلمه اشاره شده در دستورالعمل سوال را رعایت بکنید و از کلماتی استفاده کنید که آن‌ها را در فایل صوتی می‌شنوید.

شما باید قبل از پاسخ به این نوع از سوالات با دقت تمام دستورالعمل‌ها را بخوانید زیرا تعداد کلمات و اعدادی که باید استفاده کنید متفاوت خواهد بود.

اگر محدودیت بیان شده را رعایت نکنید نمره آن سوال را از دست می‌دهید و پاسخ شما به عنوان پاسخ نادرست شناخته می‌شود. لازم به ذکر است که کلمات با خط تیره مانند «L-shaped» به عنوان یک کلمه در نظر گرفته می‌شوند.

برای آشنایی بیشتر با این نوع سوالات دو نمونه سوال زیر را می‌توانید دانلود بکنید. در این نمونه سوالات لیسنینگ هر سه سوال محدودیتی برای تعداد کلمه در نظر گرفته‌اند که با توجه به این دستورالعمل شما مجاز به استفاده حداکثر ۳ کلمه هستید.

 

دانلود نمونه سوالات بخش شنیداری با جواب: فرم

دانلود نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس: یادداشت

جواب نمونه سوال

نمونه سوالات بخش شنیداری: کامل کردن جمله

در این نوع از سوال از شما خواسته می‌شود که پس از گوش دادن به فایل صوتی جملات ناقص را کامل بکنید. ممکن است این نوع سوالات از تمام متن فایل صوتی یا تنها بخشی از آن ارائه شود.

در این نوع از سوالات نیز محدودیتی برای تعداد کلمه مورد استفاده جهت پر کردن جمله در نظر گرفته شده است. برای مثال ممکن است شما تنها مجاز به استفاده از یک کلمه باشید.  قبل از هر چیزی با دقت دستورالعمل هر سوال را بخوانید تا نمره آن سوال را از دست ندهید.

 

مقاله پییشنهادی : آیلتس یا تافل؟ کدام آزمون انتخاب بهتری است؟

این نوع از سوالات بخش شنیداری توانایی شما در شناسایی اطلاعات اصلی در متن را هنگام گوش دادن ارزیابی می‌کند.

برای درک بهتر یکی از نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس با جواب مرتبط با این نوع سوال همراه با متن فایل صوتی تهیه شده است که می‌توانید از طریق لینک زیر آن را دانلود بکنید. در این نمونه سوال شما می‌توانید در هر جای خالی حداکثر ۲ کلمه بنویسید.

دانلود نمونه سوال

نمونه سوالات لیسنینگ

نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس: پاسخ کوتاه

در این نوع از سوالات شما باید یک سوال را بخوانید تا با استفاده از اطلاعات متن فایل صوتی یک پاسخ کوتاه برای آن بنویسید. گاهی اوقات سوالی به داوطلبان داده می‌شود و از آن‌ها می‌خواهد که دو یا سه نکته مهم را بنویسند.

در این نوع سوال نیز محدودیت استفاده از کلمه جهت پاسخ‌دهی به سوالات در نظر گرفته شده است.

این نوع از سوالات توانایی و مهارت شما را در زمینه گوش دادن به حقایق مشخص مانند مکان‌ها، قیمت‌ها و زمان‌ها ذکر شده در متن فایل صوتی و تشخیص آن‌ها ارزیابی می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با این نوع سوال یکی از نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس همراه با جواب و متن فایل صوتی در ادامه برای دانلود قرار داده شده است. در این نمونه سوال شما اجازه دارید که به سوال‌ها با حداکثر ۳ کلمه پاسخ بدهید.

دانلود نمونه سوالات لیسنینگ آیلتس با جواب: پاسخ کوتاه

لازم به ذکر است در تمام سوالاتی که در دستورالعمل پاسخ‌دهی به سوال برای استفاده از کلمه محدودیت در نظر گرفته شده است شما می‌توانید از تعداد کلمه کمتر استفاده بکنید. در حقیقت تنها استفاده از تعداد کلمه بیشتر از محدودیت باعث از دست دادن نمره سوال می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا