زبان خارجی

معرفی کامل آزمون MSRT

همه چیز در مورد آزمون MSRT

آزمونMSRT یا به عبارتی دیگر Ministry of Science ,Research and Technology، یک آزمون زبان انگلیسی است که توسط سازمان امور دانشجویان وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران به صورت هر ماه یک بار در چند شهر کشور برگزار می‌شود.

قبلا این آزمون با نام MCHE برگزار می‌شد اما بعدا توسط اداره بورس و امور دانشجویان خارج کشور، نام این آزمون به MSRT تغییر یافت. این آزمون عموما به عنوان یک نمونه کوچک از آزمون بین المللی تافل شناخته می‌شود.

به همین دلیل اکثر دانشجویان برای آمادگی در این آزمون منابع آزمون تافل را مطالعه می‌‌کنند. آزمون MSRT، ویژه دانشجویان دکتری در داخل کشور بوده و مدرک آن برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور را دارند، فاقد اعتبار است. لازم به ذکر است که مدرک این آزمون برای دانشجویان متقاضی مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی معتبر است.

 

همه چیز در مورد آزمون MSRT

نحوه‌ی ثبت نام آزمون MSRT

MSRT توسط وزارت علوم و تحقیقات و فناوری کشور تقریبا هر سال 10 مرتبه برگزار می‌شود. متقاضیان ثبت نام این آزمون می‌تواند به سامانه سجاد به آدرس اینترنتی https: //portal.saorg.ir/ مراجعه کرده و اقدام به ثبت نام کنند.

پیش تر این آزمون از طریق آدرس اینترنتی https: //msrt-exam.saorg.ir/ صورت می‌گرفت که از تیرماه 98 آدرس ثبت نام آزمون تغییر پیدا کرد. برای کسانی که در آزمون‌های قبلی شرکت کرده و اطلاعات خود را تایید کرده‌اند، نیازی به ثبت دوباره اطلاعات شخصی و عمومی خود در سامانه ندارند.

 

 

پس از ورود به سامانه سجاد گزینه ثبت نام را در بالای صفحه انتخاب کنید تا مطابق شکل زیر فرم ثبت نام نشان داده شود. قبل از آغاز ثبت نام حتما اقدام به تهیه اسکن مدارک مورد نیاز (عکس تمام رخ داوطلب، آخرین مدرک تحصیلی و یا کارت دانشجویی، کارت ملی، صفحه اول شناسنامه) کنید. حجم هر یک از این مدارک باید کمتر از 500 کیلو بایت باشد.

 

نحوه‌ی ثبت نام آزمون MSRT 

 

پس از تکمیل اطلاعات مربوطه، نام کاربری و رمز عبور به ایمیل شما ارسال خواهد شد و پس از گذشت 24 ساعت امکان ورود به صفحه ثبت نام آزمون MSRT را خواهید داشت. در گام بعد می‌بایست اطلاعات شخصی خود را وارد سامانه کنید.

ورود به سامانه سجاد

بدین منظور، به منو آزمون زبان رفته و در منوی ثبت اطلاعات شخصی، اقدام به ثبت اطلاعات مورد نیاز کنید. پس از آن باید منتظر تایید اطلاعات توسط مسئول مربوطه در مرکز آزمون زبان باشید. این امر در روزهای شنبه تا چهارشنبه در ساعات اداری (ساعت 8 تا16) در اسرع وقت صورت می‌گیرد.

اگر مدارک شما ناقص باشد، پیغام مربوطه را در همین قسمت توسط مسئول ثبت نام دریافت خواهید کرد. در قسمت پیشخوان شما می‌توانید از وضعیت تایید اطلاعات و یا عدم تایید اطلاعات آگاه شوید. باید توجه داشته باشید که تا زمانی که اطلاعات شما تایید نشود، امکان ورود به قسمت‌های بعدی ثبت نام آزمون MSRT را نخواهید داشت.

در گام نهایی با تعیین حوزه امتحانی و پرداخت وجه مورد نیاز برای شرکت در آزمون، ثبت نام شما با موفقیت به پایان خواهد رسید. وجه مورد نیاز در حال حاضر 60 هزار تومان است که نسبت به آزمونهای بین المللی زبان بسیار ارزان‌تر است. پس از تکمیل فرایند ثبت نام، داوطلب تنها 14 روز فرصت دارد که اقدام به تغییر زمان امتحان کند.

 

 

لازم به ذکر است که تنها امکان انتقال آزمون به دوره بعدی وجود دارد و داوطلب قادر نخواهد بود که امتحان خود را از یک سال به سال دیگر و یا چند دوره بعدتر، انتقال دهد. برای آشنایی بیشتر با نحوه‌ی ثبت نام آزمون MSRT می‌توانید به سایت ثبت نام مراجه کنید.

تاریخ های آزمون MSRT

تقریبا هر ماه، یکبار در چندین شهر کشور برگزار می‌شود. به منظور آگاهی از آخرین تاریخ ها می‌توانید به سایت ثبت نام مراجعه کنید. در شکل زیر برخی از تاریخ های آزمون MSRT را در سال 98 مشاهده می‌کنید. این آزمون در اکثر استان‌های کشور برگزار می شود.

 

تاریخ های آزمون MSRT

نمرات آزمون MSRT

نمرات از 100 سنجیده می‌شود و نمره مورد نیاز برای قبولی در آزمون بسته به دانشگاه مورد نظر متفاوت است. اما طبق آیین نامه مصاحبه دکتری، حداقل نمره قبولی 45 است. البته دانشگاه‌های سطح اول کشور عموما نمره بین 60 تا 65 را مورد قبول می‌دانند.

لازم به ذکر است که مدرک این آزمون تا 2 سال اعتبار داشته و در صورت عدم قبولی در یک دوره می‌توان در دوره‌های بعدی شرکت کرد. ولی داوطلبانی که نمرات آن‌ها بالاتر از 75 باشد تا یکسال نمی‌تواند در آزمون شرکت کنند. این آزمون هیچ گونه نمره منفی نداشته، بنابراین بهتر است داوطلبان به تمامی سوالات پاسخ دهند.

 

مقاله پییشنهادی : آزمون EPT به چه شکل انجام می گیرد
آزمون EPT به چه شکل انجام می گیرد

ساختار آزمون MSRT

MSRT دارای 100 سوال بوده و هر سوال یک نمره دارد. ساختار آزمون MSRT شامل 30 سوال شنیداری (Listening )، 30 سوال گرامر و ساختار (Structure and Written Expression) و 40 سوال درک مطلب (Reading Comprehension) است. تفاوت این آزمون با اکثر آزمون‌های بین المللی این است که تمامی مهارت‌های مورد نیاز آزمون در یک روز ارزیابی می‌شود و مهارت گفتاری (Speaking) داوطلب مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرد، از این حیث ساده‌تر به نظر می‌رسد.

در قسمت شنیداری آزمون، مکالمات کوتاه و بلندی پخش شده و دواطلب در مدتی حدود 35 دقیقه به 30 سوال این قسمت پاسخ بدهد. لازم به ذکر است که دفترچه سوالات این قسمت، متفاوت از دفترچه سایر قسمت‌ها پخش میشود. قسمت گرامر و ساختار آزمون MSRT شامل 30 سوال است که در آن مهارت‌های گرامری و نوشتاری داوطلب ارزیابی می‌شود. مدت زمان پاسخگویی به این قسمت حدودا 20 دقیقه است.

 

ساختار آزمون MSRT

 

اما یکی از مهمترین قسمت‌های آزمون، درک مطلب است. در این قسمت معمولا 4 متن ارائه شده و از هر متن 10 سوال در نظر گرفته می‌شود که داوطلب حدودا 55 دقیقه وقت دارد به سوالات این قسمت پاسخ دهد. به طور کلی از مزیت‌های ساختار آزمون برای داوطلبان می‌توان به عدم ارزیابی مهارت گفتاری داوطلب و عدم تخصیص نمره منفی برای پاسخ‌های اشتباه می‌باشد.

منابع آزمون MSRT

MSRT از بسیاری جهات با آزمون تافل مقایسه می‌شود و دانشجویان از آن به عنوان تافل داخلی یاد می‌کنند. لذا اکثر منابع آزمون MSRT مشابه با منابع آزمون تافل است.

سایت‌های اینترنتی زیادی هستند که اقدام به توزیع نمونه سوالات آزمون MSRT می‌کند. البته باید توجه داشت این نمونه سوالات، تفاوت‌هایی با سوالات واقعی آزمون MSRT دارند، چرا که سوالات آزمون منتشر نمی‌شوند.

برای یادگیری واژگان مورد نیاز برای این آزمون، عموما کتاب‌های 504 و واژگان ضروری تافل (Essential Word for the TOEFL) توصیه می‌شود. در کتاب واژگان ضروری تافل، لغات پرکاربرد در قالب متن قرار گرفته‌اند از اینرو یادگیری آنها راحت‌تر است.

 

منابع آزمون MSRT

 

کتاب تافل کیت (TOEFL Test Preparation Kit ETS) یکی دیگر از منابع آزمون MSRT است. این کتاب ارزشمند، به تقویت سه مهارت شنیداری، گرامر و درک مطلب داوطلب می‌پردازد. از این نظر تمامی مهارتهای مورد نیاز برای آزمون MSRT را پوشش می‌دهد. همچنین این کتاب حاوی سوالات سال‌های گذشته تافل است.

همه چیز در مورد آزمون MSRT

کتاب ارزشمند دیگری که استفاده از آن برای این آزمون توصیه می‌شود کتاب لانگمن (Longman Preparation Course for the TOEFL iBT) است که به تقویت هر چهار مهارت مورد نیاز زبان آموز (شنیداری، گفتاری، نوشتاری و درک مطلب) می‌پردازد.

استفاده از کتابBetty Azar-Understanding and Using English Grammar برای قسمت گرامر آزمون پیشنهاد می‌شود که قواعد و گرامر زبان انگلیسی را برای افراد با تمامی سطوح ارائه می‌دهد. با این حال بعضی از سایت‌های اینترنتی هستند که اقدام به شبیه‌سازی آنلاین آزمون MSRT می‌کند که شرکت در آن برای داوطلب بسیار می‌تواند مفید باشد و به آمادگی و آشنایی بیشتر داوطلب با شرایط آزمون کمک می‌کند.

تفاوت آزمون MSRT با سایر آزمون‌های زبان داخلی

آزمون‌های زبان متعددی در داخل کشور توسط مراجع مختلف برگزار می‌شود. از جمله می‌توان به آزمون‌های EPT دانشگاه آزاد اسلامی، تولیمو سازمان سنجش کشور،MHLE دانشگاه‌های تحت نظارت بهداشت اشاره کرد. تعداد سوالات آزمون MSRT مشابه با تمامی این آزمون‌ها (به جز تولیمو که 140 سوال دارد) مشابه است.

داوطلب در آزمون MSRT در مقایسه با آزمون MHLE مدت زمان بیشتری برای پاسخگویی دارد و همچنین نمره مورد نیاز برای قبولی در آن کمتر از آزمون MHLE است.

 

مقاله پییشنهادی : پرکاربردترین کلمات مخفف انگلیسی
پرکاربردترین کلمات مخفف انگلیسی

 

مرجع برگزار کننده آزمون MSRT وزارت علوم بوده در حالی که آزمون MHLE توسط وزارت بهداشت برگزار می‌شود و تنها افرادی که در دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت تحصیل می‌کنند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. در آزمون MHLE بر خلاف MSRT، 20 سوال لغت برای ارزیابی محدوده واژگان داوطلب مطرح می‌شود.

آزمون EPT نسبت به آزمون MSRT راحت‌تر به نظر می‌رسد چرا که مدت زمان پاسخگویی در آزمون EPT بیشتر بوده و خبری از ارزیابی مهارت شنیداری داوطلب در آن نیست. به طور کلی در میان این آزمون‌های زبان، EPT ساده‌تر از تمامی موارد است.

اما آزمون تولیمو نسبت به سایر آزمون‌های زبان مشکل تر بوده و تعداد برگزاری آن در سال کمتر از سایر آزمون‌های مشابه است. آزمون تولیمو دو دفترچه پاسخ تشریحی و تستی دارد.

برخلاف سایر آزمون‌های زبان در آزمون تولیمو داوطلب می‌بایست یک متن (Writing) در مورد موضوع خاصی که ارائه می‌شود در پاسخنامه بنویسد. نتایج آزمون MSRT حدودا سه تا چهار روز پس از امتحان اعلام می‌شود. اما روند اعلام نتایج آزمون تولیمو بیشتر بوده و حدودا 40 روز پس از تاریخ برگزاری آزمون، نتایج در سایت سازمان سنجش قابل روئیت است.

سعید هابطی

چند سالی میشه که در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ در حال فعالیت هستم. به موسیقی و فلسفه علاقه ی خاصی دارم و بیشتر زمان رو صرف مطالعه و نوازندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا