زبان خارجی

آموزش اعداد در زبان اسپانیایی

آشنایی با اعداد اسپانیایی

زبان اسپانیایی به‌عنوان دومین زبان پرمخاطب دنیا بعد از کشور پرجمعیت چین، تمایل و علاقه بسیاری افراد در سراسر جهان را به خود جلب کرده است. یادگیری این زبان می‌تواند راهی عالی برای ورود به بازارهای بزرگ قاره آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی را هموارتر کند. درواقع موفقیت بسیاری از کسب‌وکارها درگرو ایجاد ارتباطات گسترده با بازارهای پرجمعیت، شرکت‌های موفق و پیشرو و ورود به بازارهای جدید با مشتریان بالقوه بیشتر است. ازاین‌رو، یادگیری زبان پرمخاطب اسپانیایی و یادگیری اعداد به اسپانیایی می‌تواند یک گام بزرگ برای پیشرفت شما باشد.

همواره برداشتن اولین قدم برای شروع هر مسیر بسیار سخت است. شروع به یادگیری یک زبان جدید نیز می‌تواند به همان اندازه دشوار و نگران‌کننده به نظر برسد. اما ایستادن در دامنه یک کوه و ترس از رسیدن به قله نمی‌تواند کاری از پیش ببرد. بر اساس تجربه بسیاری افراد، یادگیری اعداد یک زبان جدید می‌تواند ترفند خوبی برای بالا رفتن از دامنه و برداشتن قدم اول باشد. اعداد همچنین دارای کارایی بسیار بالایی در هر زبان هستند. از قیمت کالا تا بیان تاریخ تولد، سن، مقدارها و… نیازمند آشنایی با اعداد شمارشی و ترتیبی هستند. در ادامه با شمارش اعداد به اسپانیایی بیشتر آشنا می‌شوید.

 

دوره پیشنهادی: لغات اسپانیایی
آموزش عکاسی

 

اعداد ریاضی در زبان اسپانیایی

همان‌طور که شما در ذهن خود اعداد ۱، ۲، ۳، ۴ و… را به‌صورت یک، دو، سه، چهار و… می‌خوانید، برای خواندن اعداد به اسپانیایی نیز باید تلاش کنید تا به‌درستی اعداد را بشناسید و آن‌ها را بخوانید. در اینجا از ۰ تا ۱۰ را با ما بخوانید:

 • Cero
 • Uno با تلفظ OO-noh
 • Dos با تلفظ DOHs
 • Tres با تلفظ TRAYs
 • Cuatro با تلفظ KWAH-troh
 • Cinco با تلفظ SEEN-coh
 • Seis با تلفظ SAYs
 • Siete با تلفظ see-YEH-tay
 • Ocho با تلفظ OH-choh
 • Nueve با تلفظ noo-WEH-vay
 • Diez با تلفظ dee-YEHz

 

اعداد اسپانیایی

 

ترفندهایی برای یادگیری اعداد اسپانیایی

همان‌طور که میدانید اعداد تا بی‌نهایت ادامه پیدا می‌کنند. بنابراین، لازم است که از قواعد خاصی پیروی کنند. شمارش اعداد به اسپانیایی نیز به همین صورت هستند و با به خاطر سپردن چند نکته می‌توانند بهتر در ذهن شما جای بگیرند.

 • با توجه به اینکه اعداد ۱ تا ۱۵ از هیچ قاعده خاصی پیروی نمی‌کنند، حفظ کردن آن‌ها تنها راه ممکن است. این اعداد شامل Uno، Dos، Tres، Cuatro، Cinco، Seis، Siete، Ocho، Nueve، Diez، Once، Dose، Trece، Catorce و Quince هستند.
 • برای به خاطر سپردن اعداد ۱۶ تا ۱۹، به یاد داشته باشید که dieci (بخوانید دیه سی) قبل از یکان این اعداد ظاهر می‌شود. به‌عنوان‌مثال، ۱۶ گفته می‌شود «dieciseis» و ۶ خوانده می‌شود «seis».
 • در اعداد بزرگ‌تر از ۲۰ طی یک قاعده کلی، حرف «y» به میان دهگان و یکان آمده و به آن‌ها معنی جدیدی می‌بخشد. این دقیقاً مانند زبان فارسی است که از عدد ۲۰ به بالا حرف «و» به میان عدد دهگان و یکان آمده و برای عددی جدیدتر و بزرگ‌تر می‌سازد. برای مثال میگوییم «سی‌ویک» که در اسپانیایی به‌صورت « Treinta y uno» ترجمه می‌شود.
 • اعداد ضریب ۱۰ مانند ۱۰، ۲۰، ۳۰ و… را نیز به خاطر بسپارید: veinte، treinta، cuarenta، cincuenta، sesenta، setenta، ochenta، noventa.
 • برای به خاطر به سپردن اعداد ضریب ۱۰ به خاطر داشته باشید که به‌جز، treinta و veinte، تمام این اعداد با پسوند enta به اتمام می‌رسند. همچنین تمام آن‌ها به‌جز veinte، به‌صورت شفاف ارتباط دارند با عدد کوچک‌تری که از آن گرفته می‌شوند. برای مثال، ارتباط ochenta و Ocho را به‌راحتی می‌توان تشخیص داد.
 • به یاد داشته باشید که اعداد ۲۰ تا ۲۹ دارای الگویی قراردادی هستند و به شکل یک کلمه نوشته می‌شوند. درواقع به‌جای «Veint y tres» نوشته می‌شود «Veintitres».

 

مقاله پییشنهادی : راهنمای جامع خرید کتاب آموزش زبان اسپانیایی

 

قواعد استفاده از عدد یک در کنار اسم

عدد Uno زمانی که در کنار یک اسم بیاید، ممکن است تغییر شکل دهد. برای درک بهتر این نکته، به نکات و مثال‌های زیر توجه کنید:

 • در زبان اسپانیایی نیز مانند زبان انگلیسی، تفاوتی میان دو حرف «a/an» و «one» وجود ندارد. بنابراین، «Un paraguas» را می‌توان به «one Umbrella» یا «an Umbrella» ترجمه کرد. درواقع در زبان انگلیسی تنها میزان تأکید است که موجب تمایز این دو با یکدیگر می‌شود.
 • ازآنجاکه کلمات در زبان اسپانیایی دارای جنسیت هستند، بسیار مهم است که به مطابقت Uno با جنسیت اسمی که در کنار آن قرار می‌گیرد است، دقت کنید. برای مثال، بعد از اسم مذکر به Un و پیش از اسم مؤنث به Una تبدیل می‌شود.

اعداد ۱۰۰ تا ۹۹۹ در زیان اسپانیایی

شمارش اعداد به اسپانیایی تنها زمانی جذابیت بیشتری پیدا می‌کنند که با قواعد آن آشنا شوید. زیرا نحوه استفاده از آن‌ها با اعداد فارسی تفاوت‌هایی دارد. برای مثال، عدد ۱۰۰ را در ترجمه اسپانیایی به دو شکل «cien» و «ciento» آورده می‌شود. تفاوت این دو در کاربرد آن‌ها است.

 • کلمه «cien» زمانی به کار می‌رود که ۱۰۰ عدد از چیزی را به‌طور کامل داشته باشیم. برای مثال، زمانی که بخواهید به ۱۰۰ چتر اشاره‌کنید، گفته می‌شود «Cien paraguas».
 • کلمه «ciento» زمانی به کار می‌رود که بخواهیم تنها به بخشی از یک عدد بزرگ اشاره‌کنیم. برای مثال، برای ۱۰۵ چتر گفته می‌شود «Ciento cinco paraguas» که شامل Ciento به معنای ۱۰۰ و cinco به معنای ۵ است.
 • لازم به ذکر است که در اعداد بزرگ‌تر از ۱۰۰ نیازی به اضافه کردن «y» در میان Ciento و عدد بعدی نیست.

برای یادگیری اعداد بالاتر از ۱۰۰ ابتدا لازم است اعداد صدگان را به خاطر بسپارید. اعداد صدگان (به‌جز اعداد ۵۰۰، ۷۰۰ و ۹۰۰ که در میان اعداد بی‌قاعده قرار می‌گیرند) در ارتباط کامل با اعداد کوچک‌تر تک‌رقمی مرتبط با خود قرار دارند و با یادگیری ۱۰ عدد اول، به خاطر سپردن آن‌ها بسیار ساده می‌شود. توجه داشته باشید که این اعداد در هنگام استفاده باید با جنسیت اسمی که آن را توصیف می‌کنند، مطابقت داشته باشد. الگوی رفتاری اعداد صدگان مانند ۲۰۰، ۳۰۰ و … برای افزایش پیدا کردن و تبدیل‌شدن به ۲۰۱، ۳۰۱ و … کاملاً مانند «Ciento» یا همان ۱۰۰ است. اعداد صدگان تا ۹۰۰ شامل موارد زیر هستند:

۲۰۰- doscientos

۳۰۰- trescientos

۴۰۰- cuatrocientos

۵۰۰- quinientos

۶۰۰- seiscientos

۷۰۰- setecientos

۸۰۰- ochocientos

۹۰۰- novecientos

 

اعداد به زبان اسپانیایی

 

اعداد ترتیبی در زبان اسپانیایی

اعداد ترتیبی اسپانیایی درواقع صفت‌هایی هستند که برخلاف بسیاری از انواع صفت‌های این زبان، پیش از اسم می‌آیند و با جنسیت و شمار اسمی که توصیفش می‌کنند مطابقت دارند. برای درک بهتر به مثال‌های زیر دقت کنید:

 • پنجمین چتر: چتر مذکر است بنابراین گفته می‌شود «El quinto paraguas».
 • پنجمین دختر: ازآنجاکه اسم مؤنث است، گفته می‌شود «La quinta chica».

به این نکته توجه داشته باشید که هنگام استفاده از دو عدد ترتیبی اولین (Primero) و سومین (Tercero)  برای توصیف اسم مذکر، حرف «o» انتهای کلمه حذف می‌شود و به شکل «Primer» و «Tercer» به کار می‌روند. بعد از یادگیری اعداد می‌توانید آن‌ها را با یکدیگر ترکیب کرده و به‌صورت مطابق با اسم، آن‌ها را به کار ببرید. برای مثال، کلمه «Vigésimo» به معنای بیستم و «Segundo» به معنای دوم است. ترکیب آن‌ها به‌صورت «vigesimo segundo» به‌صورت بیست و دوم معنی می‌شود. البته این قاعده برای تمامی اعداد ترکیبی صادق نیست و بهتر است اعداد ترکیبی را به خاطر بسپارید.

 

مقاله پییشنهادی : بهترین اپلیکیشن آموزش زبان اسپانیایی

 

سخن پایانی

در خواندن اعداد به اسپانیایی باید چند نکته را موردتوجه قرار دهید. باوجوداینکه ما عدد ۰٫۵ را به‌عنوان نیم می‌شناسیم، اما در زبان اسپانیایی «نیم» با استفاده از ویرگول و به‌صورت «۰,۵» نوشته می‌شود. همچنین در جدا کردن اعداد بزرگ مانند ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ به‌جای ویرگول از نقطه استفاده‌شده و به‌صورت ۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ نوشته می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا