برنامه نویسی و ITپایتون

کد آنلاین پایتون – معرفی منابع و کامپایلرهای آنلاین پایتون

کد آنلاین پایتون به شما امکان می‌دهد برنامه‌های پایتون را مستقیماً از یک مرورگر وب بدون نصب پایتون به صورت محلی بنویسید و اجرا کنید. این یک راه در دسترس و راحت برای آزمایش پایتون و یادگیری مفاهیم برنامه‌نویسی ارائه می‌دهد. در این مطلب از مجله مکتوب قصد داریم که این ابزارهای آنلاین را معرفی کرده و طریقه استفاده هرکدام از آن‌ها را یاد بگیریم.

پایتون چیست؟

پایتون نوعی زبان برنامه‌نویسی سطح بالا و مفسری محسوب می‌شود که به دلیل سادگی و خوانایی‌اش شناخته شده است. این زبان سینتکسی واضح و مختصر شبیه انگلیسی دارد که آن را برای مبتدیان مناسب خواهد کرد. پایتون از پارادایم‌های برنامه‌نویسی شی گرا و کاربردی، با کتابخانه استاندارد گسترده و اکوسیستم غنی از بسته‌های شخص ثالث برای کارهای مختلف پشتیبانی می‌کند طوری که بیشتر راحتی آن به لطف کتابخانه‌ های پایتون موجود است.

آموزش پایتون مقدماتی با جادی

 

کاربردهای پایتون بسیار زیاد هستند و تطبیق‌پذیری این زبان اجازه می‌دهد تا از آن برای توسعه وب، تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، اتوماسیون، یادگیری ماشین و موارد دیگر استفاده شود. از طرفی دیگر پایتون زبانی بین پلتفرمی بوده و به طور گسترده در جامعه توسعه نرم‌افزار پذیرفته‌شده است.

کد آنلاین پایتون

«کد آنلاین پایتون» معمولاً به توانایی نوشتن، اجرا و اجرای کد پایتون به طور مستقیم از طریق یک مرورگر وب بدون نیاز به نصب پایتون در دستگاه محلی شما اشاره دارد. چندین پلتفرم آنلاین و محیط‌های توسعه یکپارچه (IDE) این قابلیت را ارائه می‌دهند و راهی راحت را برای آزمایش کد پایتون و یادگیری برنامه‌نویسی بدون هیچ تنظیماتی در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

کد آنلاین پایتون

این پلتفرم‌های آنلاین اغلب ویژگی‌هایی مانند ویرایش کد، برجسته‌سازی نحو، اجرای کد و نمایش نتایج را در یک رابط وب ارائه می‌کنند. برخی از پلتفرم‌ها از همکاری پشتیبانی می‌کنند و به چندین کاربر اجازه می‌دهند به طور هم‌زمان روی یک کد کار کنند. کاربران می‌توانند از این ویرایشگرهای کد آنلاین پایتون برای اهداف مختلف ازجمله نمونه‌سازی سریع، یادگیری مفاهیم پایتون، آزمایش قطعات کوچک کد و شرکت در مسابقات کدنویسی استفاده کنند. با این حال، مهم است که هنگام اجرای کدهای حساس یا خصوصی روی چنین پلتفرم‌هایی احتیاط کنید، زیرا ممکن است سطح امنیت و حریم خصوصی را با اجرای کد پایتون در دستگاه محلی شما ارائه نکنند.

پیشنهاد مطالعه: تمرین برنامه ‌نویسی پایتون + سؤالات مقدماتی پایتون

برنامه‌ نویسی پایتون به صورت آنلاین

کامپایلرهای بسیار زیاد و مختلفی برای پایتون به صورت آنلاین در دسترس هستند که بدون هیچ زحمتی کد شما را در مرورگر اجرا می‌کنند. توجه به این نکته که برخی از این کامپایلرها دارای محدودیت هستند نیز اهمیت زیادی دارد چون برای سناریوهای پیچیده و کدهای پیشرفته حتماً نیاز است که محیط‌های توسعه را برای آزمایش کد نصب کنید. در ادامه با چند تا کد آنلاین پایتون آشنا خواهیم شد و از آن‌ها استفاده خواهیم کرد.

١. کدنویسی آبلاین پایتون با online-python

اولین مورد از کد آنلاین پایتون به منظور اجرای کدهای پایتون سایت online-python است. در این سایت کاربران می‌توانند که کدهای پایتون خود را نوشته و آن‌ها را امتحان کنند. این ابزار در نوع خودش بی‌نظیر است و قابلیت‌های مختلفی دارد. همچنین با این ابزار مستقیماً می‌توان کدهای خود را از کامپیوتر به آنجا آپلود و آن‌ها را اجرا کرد. در زیر ما برای امتحان یک قطعه کد ساده پایتون را در آن اجرا کرده‌ایم.

برنامه‌ نویسی پایتون به صورت آنلاین

برای کار با این ابزار کافی است که کدهای خود را نوشته و ری دکمه RUN به منظور اجرای کد کلیک کرد.

2. محیط پایتون آنلاین programiz

دومین ابزار آنلاین محبوب برای اجرای کدهای زبان پایتون programiz بوده که نوعی ide آنلاین پایتون است. در این ابزار هم کاربران می‌توانند کدهای خود را نوشته و مستقیماً از همان جا آن‌ها را اجرا کنند. این ادیتور علاوه بر اجرای کدهای پایتون قابلیت اجرای کدهای سایر زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر را بر عهده دارد. نحوه کار با این ابزار اجرای پایتون آنلاین هم بسیار ساده بوده و کاربران کافی است که کدهای خود را وارد کرده و اجرا کنند. در زیر ما همان برنامه ساده بالا را این بار در این کد آنلاین پایتون اجرا می‌کنیم.

کامپایلر آنلاین پایتون

این وب‌سایت در کنار اینکه ابزاری است برای اجرای کدهای آنلاین پایتون همچنین منبع بسیار ارزشمندی برای یادگیری پایتون است چون در آن مقالات و آموزش‌های مبتدی تا پیشرفته پایتون موجود بوده و کاربران می‌توانند از طریق آن‌ها چیزهای بسیار زیادی از پایتون یاد بگیرند.

پیشنهاد مطالعه: آموزش توسعه بازی با پایتون + کد پایتون برای ساخت بازی

٣. تست آنلاین پایتون با w3schools

سومین کد آنلاین پایتون در این فهرست سایت یا برنامه آنلاین پایتون w3schools است که هم منبع آنلاین خوبی یادگیری پایتون است و هم قابلی اجرای کدهای پایتون را به صورت آنلاین برای کاربران خودش فراهم کرده است. در این سایت شما می‌توانید از طریق وبلاگ و بخش python آن تمامی مقالات تخصصی و مقدماتی زبان برنامه‌نویسی پایتون را بخوانید و مستقیماً آن‌ها را در طول خواندن متن اجرا کنید. تصویر زیر این موضوع را نشان می‌دهد:

تست آنلاین پایتون

شیوه استفاده از این مفسر آنلاین پایتون هم بسیار ساده است و کاربران کافی است که از طریق دکمه Try it yourself به ابزار مد نظر رفته و از آنجا کدهای خود را اجرا کنند. برای مثال ما برای یکی از بخش‌های یادگیری پایتون این کار را امتحان کردیم که به صورت تصویر زیر است:

کدنویسی آنلاین پایتون

لینک این محیط نوشتن پایتون آنلاین: https://www.w3schools.com/python/python_compiler.asp

٤. کامپایلر پایتون آنلاین tutorialspoint

یکی دیگر از منابع ارزشمند و کد پایتون آنلاین دیگری که ذکر نام آن در این فهرست ضروری است، tutorialspoint نام دارد. این وب‌سایت هم مانند وب‌سایت‌های بالا در کنار اینکه محیطی حرفه‌ای برای اجرای کدهای پایتون فراهم می‌کند، منبع ارزشمندی برای یادگیری پایتون است.

آموزش پایتون پیشرفته با جادی

 

در این سایت انواع مقالات حرفه‌ای و مبتدی موجود است که به کاربران کمک می‌کنند که به صورت حرفه‌ای به یادگیری پایتون بپردازند و از یادگیری لذت ببرند. در زیر تصویری از محیط این مفسر آنلاین پایتون آورده شده است که همان برنامه‌های بالا را اجرا می‌کند.

کامپایلر پایتون آنلاین

همچنین انواع وب‌سایت‌ها و منابع دیگر نیز با چنین اهدافی در دسترس هستند که ذکر نام همه آن‌ها خارج از حوصله این بحث است.

پیشنهاد مطالعه: یادگیری هوش مصنوعی با پایتون + مزایا، نقشه راه و معرفی بهترین منابع

بهترین منابع آنلاین پایتون

منابع آنلاین زیادی برای یادگیری پایتون وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان موارد فهرست زیر را نام برد. توجه به این نکته مهم است که فهرست نام برده به هیچ وجه تکمیل نیست و می‌توان موارد بیشتر زیادی برای یافتن کد آنلاین پایتون به این منابع اضافه کرد:

  • وب‌سایت رسمی پایتون: وب‌سایت رسمی پایتون یک نقطه شروع عالی برای یادگیری پایتون است. این وب‌سایت آموزش و مستندات جامع پایتون را ارائه می‌دهد که هم برای مبتدیان و هم برای توسعه‌دهندگان با تجربه مناسب است.
  • Codecademy: Codecademy یک دوره آموزشی تعاملی پایتون را ارائه می‌دهد که شما را از طریق اصول اولیه پایتون راهنمایی می‌کند و به شما امکان می‌دهد مستقیماً در مرورگر کدنویسی را تمرین کنید. همچنین مقالات بسیار زیادی برای مطالعه بخش‌های مختلف پایتون دارد
  • کورسرا: Coursera میزبان دوره‌های مختلف پایتون از دانشگاه‌ها و مؤسسات معتبر است. در این وب‌سایت می‌توانید دوره‌هایی را برای مبتدیان و همچنین موضوعات پیشرفته‌تری مانند علم داده و یادگیری ماشین پیدا کنید.
  • edX: مشابه Coursera، edX مجموعه‌ای از دوره‌های پایتون را از دانشگاه‌ها و سازمان‌های برتر ارائه می‌دهد که بسیاری از آن‌ها رایگان هستند.
  • Real Python :Real Python پلتفرمی است که آموزش‌ها، مقالات و دوره‌های ویدیویی عمیق پایتون را برای سطوح مختلف مهارت ارائه می‌دهد.
  • SoloLearn :SoloLearn یک برنامه تلفن همراه با دروس Python ارائه می‌دهد که برای یادگیری بسیار عالی هستند.
  • GeeksforGeeks :GeeksforGeeks هم نوعی سایت پایتون آنلاین است که مجموعه وسیعی از آموزش‌ها، مقالات و تمرین‌های کدنویسی پایتون را ارائه می‌دهد که برای تقویت مهارت‌های کدنویسی شما ایده‌آل است.
  • راهنمای Python for Data Science: اگر به علم داده علاقه دارید، این کتاب آنلاین توسط Jake VanderPlas بر استفاده از Python برای تجزیه‌وتحلیل و مصورسازی داده‌ها تمرکز دارد.
  • GitHub :GitHub میزبان پروژه‌های منبع باز متعدد Python است. تحقیق کد نوشته شده توسط دیگران یک راه عالی برای یادگیری سبک‌های مختلف کدنویسی و بهترین شیوه‌ها است.

به یاد داشته باشید، یادگیری پایتون به طور مؤثر نیازمند تمرین و کدنویسی عملی است؛ بنابراین، در حالی که این منابع و انواع سایت آنلاین پایتون ارزشمند هستند، کدنویسی و کار روی پروژه‌های ساده پایتون و رفته رفته انجام پروژه‌های سنگین‌تر برای بهبود مهارت‌های شما بسیار مهم است. علاوه بر این، از آنجایی که حوزه منابع آنلاین همواره در حال تغییر است، توصیه می‌کنم در زمان جستجو، آخرین و محبوب‌ترین منابع پایتون را بررسی کنید.

پیشنهاد مطالعه: مسیر هکر شدن با پایتون + نمونه کد پایتون برای هک

 یادگیری پایتون با مکتب خونه

اگر با منابع رفرنس مشکل دارید و وقت کافی برای ترجمه و درک مفاهیم زبان انگلیسی ندارید، بهترین پیشنهاد استفاده از دوره‌های آموزش پایتون فارسی است. مکتب خونه به عنوان یکی از قدیمی‌ترین سایت‌های آموزشی در ایران در زمینه آموزش پایتون بسیار خوب عمل کرده و هم‌اکنون از معتبرترین منابع آموزش پایتون با ارائه آموزش‌هایی همچون آموزش پایتون جادی و غیره است.

مرجع کامل آموزش پایتون + اعطای گواهینامه

 

در مکتب خونه انواع دوره آموزش پایتون اعم از مقدماتی و پیشرفته با رویکردهای مهمی مانند طراحی سایت و و توسعه وب، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، علم داده و غیره موجود است که هم‌اکنون می‌توانید از طریق صفحه آموزش پایتون به این منابع پایتون دست‌ یابید. به امید اینکه مطلب فوق در رابطه با کد آنلاین پایتون مورد رضایت شما قرار گرفته باشد.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا