زبان خارجی

 آموزش زمان گذشته در زبان آلمانی

شاید به نظر برسد که آموختن زبان‌های دیگری همچون زبان آلمانی سخت و ترسناک است ولی به خاطر داشته باشید که این یک تفکر نادرست است زیرا با آموزش‌های مناسب و دقت در یادگیری و تمرین فراوان شما در این راه موفق می‌شوید و یادگیری زبان‌های دیگر برایتان لذت بخش می‌شود، از این رو در این مقاله قصد داریم به آموزش گذشته کامل در زبان آلمانی بپردازیم تا شما عزیزان با مطالعه این مقاله بتوانید در مسیر آموزش خود گامی به جلو بردارید.

آموزش  گذشته کامل در زبان آلمانی

شما با استفاده از زمان گذشته کامل در زبان آلمانی می‌توانید وقوع یک اتفاق آن هم در گذشته را پیش از یک زمان مشخص نشان بدهید و یا به صورت دیگر شما با استفاده از گذشته می‌توانید برای توصیف عملی که در گذشته پیش از عمل دیگری رخ داده‌است استفاده نمایید.

آموزش زبان آلمانی سطح مقدماتی (A1)

 

برای مشخص شدن بهتر این توضیح به مثال‌های زیر توجه کنید.

Sie hatte sehr lannge geübt, bevor sie das stück so perfekt spielen konnte

به معنای جمله بالا دقت کنید: پیش از آن که او بتواند به خوبی بنوازد، برای مدت زمان زیادی تمرین کرده‌بود.

جمله بالا را نیز می‌توانید به صورت دیگری معنا کنید: او مدت زمانی را به تمرین پرداخت، پیش از آن که بتواند قطعه‌ای را به خوبی بنوازد.

در مثال بالا عبارت او مدت زیادی تمرین کرده‌است در زمان گذشته کامل و عبارت پیش از آن که بتواند قطعه‌ خوبی را بنوازد در گذشته ساده اتفاق افتاده‌است، از این رو شما متوجه خواهید شد که تمرین کردن قبل از نواختن قطعه‌ی خوب اتفاق افتاده‌است.

بررسی ساختار گرامری زمان گذشته کامل در زبان آلمانی

می‌توان گفت که ساختار گرامری زمان گذشته کامل در زبان آلمانی دارای شباهت بسیاری زیادی به زمان حال کامل دارد ولی دارای تفاوت‌هایی نیز هستند به طور مثال افعال کمکی haben و یا sein به صورت گذشته در جمله آورده می‌شوند. علاوه بر این در زمان گذشته کامل نیز همانند زمان حال کامل تنها فعل کمکی صرف می‌شود و شکل سوم فعل اصلی به انتهای جمله برده می‌شود. این‌ها نکته‌های گرامری است که در هنگام یادگیری زمان گذشته در زبان آلمانی باید به آن‌ها توجه کنید و به خوبی آن‌ها را یاد بگیرید.

 

گذشته کامل در زبان آلمانی

 

البته به این نکته نیز توجه داشته‌باشد که در زبان آلمانی برای بیشتر فعل‌ها از فعل کمکی haben استفاده می‌شود و کمتر از فعل کمکی seinاستفاده می‌کنند مگر در مواردی از جمله:

افعال ناگذر که هیچگونه مفعولی ندارند و نشان دهنده جابه‌جایی هستند. مانند فعل fligen به معنای پرواز کردن و فعل reisenبه معنای مسافرت کردن و همچنین افعال ناگذری که تغییر در وضعیت را نشان می‌دهند مانند فعل tauenبه معنای گرم شدن و فعلsterben به معنای مردن از این رو به این نکات نیز توجه خاص داشته باشید.

 

مقاله پییشنهادی : ضمایر انعکاسی در زبان آلمانی

 

برای آموزش بهتر می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید و نحوه صرف افعال haben وsein را به صورت گذشته مشاهده نمایید و با آن‌ها آشنا شوید.

 

Sein haben فاعل جمله
Ich war Ich hatte اول شخص مفرد
Du warst Du hattest دوم شخص مفرد
Er war Er hatte سوم شخص مفرد
Wir waren Wir hatten اول شخص جمع
Ihr wartq Ihr hattet دوم شخص جمع
Sie waren Sie hatten سوم شخص جمع

 

همچنین شما اگر این فعل‌ها را بخواهید به صورت محترمانه بیان نمایید باید از این افعال در دوم شخص استفاده کنید، از این رو گذشته haben در دوم شخص محترمانه به‌صورت sie hatten و گذشته sein در دوم شخص محترمانه به‌صورت sie waren کاربرد دارد و بیان می‌شود.

ساختن شکل سوم فعل در گذشته کامل در زبان آلمانی

در زبان آلمانی برای ساختن شکل سوم هر فعلی یک قائده عمومی و ساده وجود دارد البته ممکن است که فقط تعداد اندکی از افعال نیز وجود داشته باشند که از این قائده پیروی نکنند ولی به صورت کلی بیشتر افعال از این قائده پیروی می‌کنند.

آموزش حروف الفبای آلمانی

 

حال به سراغ این قائده می‌رویم، بر اساس این قائده اگر بخواهید افعال را به صورت شکل سوم آن‌ها بیاورید باید en را از آخر فعل حذف نموده و به جای آن پسوند t را جایگزین کنیم و همچنین به ابتدای فعل نیز ge اضافه کنیم. به فعل‌های زیر توجه کنید. در زبان آلمانی به قسمت سوم فعل partizip ll گفته‌می‌شود.

 

Partizip ll مصدر فعل
gespielt spielen
gebaut bauen

 

البته قائده گفته‌شده دارای استثنا‌های نیز می‌باشد که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

استثناهای ساخت شکل سوم فعل‌ها در گذشته کامل در زبان آلمانی

همان گونه که در قسمت قبل به این موضوع اشاره نمودیم برخی از افعال وجود دارند که برای تبدیل نمودن آن‌ها به شکل سوم از این قائده پیروی نمی‌کنند که به آن‌ها افعال قوی گفته می‌شود.

این استثناها عبارت اند از:

۱.توجه کنید ما گفتیم که برای تبدیل فعل‌ها به شکل سوم en را از آخر آن‌ها حذف می‌کنیم ولی گاهی ممکن است با افعالی مواجه شوید که آخر آن‌ها به‌جای enبه dو یا tختم‌ می‌شود از این رو برای تبدیل نمودن آن فعل‌ها به شکل سوم به جای اضافه کردن t بایدetاضافه کنید.

مثال: warten_gewartet

۲. افعال عبارتی که تفکیک ناپذیر هستند نباید برای تبدیل نمودن آن‌ها به شکل سوم پیشوند geاضافه نمود.

مثال: beantworten_beantwortet

  1. افعالی که به مصدر ierenختم‌ می‌شوند نباید برای تبدیل نمودن آن‌ها به شکل سوم از پیشوندgeاستفاده نمود.

مثال:studieren_ studiert

۴٫برای فعل‌هایی که تفکیک پذیر هستند در هنگامی که بخواهیم آن‌ها را به شکل سوم تبدیل کنیم حرف geبه ابتدای فعل اصلی اضافه می‌شود و نه ابتدای حرف اضافه به طور مثال:

Zusammenfassen_zusammengefasst

تا کنون به معرفی زمان گذشته کامل در زبان آلمانی پرداختیم در ادامه قصد داریم در مورد گذشته ساده و زبان گذشته در زبان آلمانی بپردازیم.

 

گذشته کامل در زبان آلمانی

 

معرفی گذشته ساده در زبان آلمانی

از این زبان برای روایت یک رویداد در زمان گذشته بهره‌گرفته می‌شود که به آن در زبان آلمانی präteritum می‌گویند که دارای کاربردهای متفاوتی هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. این کاربرد‌ها عبارت‌اند از:

۱.برای توصیف کارهایی که در زمان گذشته انجام شده‌است.

Im letzten jahr machte ich urlaub in deutschland.

سال قبل من برای تعطیلات به آلمان رفتم.

۲. شرایطی که در زمان گذشته وجود داشته‌است. مثال:

Die strecke war fantastisch und ich hatte tolles wwtter

مسیر عالی بود و هوا برای من فوق‌العاده بود.

۳. تکرار عادت‌ها در زمان گذشته، مثال:

jeden Samstag machten wir eine wanderung

هر شنبه ما به پیاده روی می‌رویم که اشاره به تکرار یک رفتار و یا عادت دارد.

 

مقاله پییشنهادی : ضمایر اشاره در زبان آلمانی

 

معرفی ساختار گرامی زمان ساده گذشته

برای این که بتوانیم یک‌ جمله را به صورت گذشته ساده در زبان آلمانی در بیاوریم لازم نیست که فعل کمکی اضافه کنیم؛ ولی به خاطر داشته باشید که باید فعل اصلی جمله حتما باید به صورت گذشته بیان شود. از این رو برای این که فعل‌ها به صورت گذشته بیان شوند لازم است که پسوند مصدری enاز آخر جمله حذف شود و مطابق فاعل جمله به فعل پسوند مناسبی اضافه شود.

این پسوند‌ها را متناسب با فاعل جمله در جدول زیر تقسیم بندی نموده‌ایم.

 

نمونه پسوند فعل فاعل جمله
Ich lernte te اول شخص مفرد
dulerntest test دوم شخص مفرد
Er lernte te سوم شخص مفرد
Wir lernten ten اول شخص جمع
Ihr lerntet tet دوم شخص جمع
Sie lernten ten سوم شخص جمع

 

همچنین برای سوم شخص محترمانه نیز از پسوند فعل ten استفاده می‌کنند مانند: sie lernten

به خاطر داشته باشید که صرف فعل گذشته ساده در زبان آلمانی همانند گذشته کامل در زبان آلمانی دو حالت با قائده و بی‌قائده را شامل می‌شود که اکثر فعل‌ها به صورت باقائده هستند که در جدول بالا به آن‌ها اشاره نمودیم ولی تعداد کمی از فعل‌ها بی‌قائده هستند که برای درک بهتر نحوه صرف آن‌ها را در جدول زیر مطالعه کنید. در جدول زیر نحوه صرف فعل بی‌قائدهsehen را مشاهده می‌کنید.

مثال پسوند صرف فعل جمله
Ich sah _ اول شخص مفرد
Du sahst St دوم شخص مفرد
Er sah _ سوم شخص مفرد
Wir sahen en اول شخص جمع
Ihr saht t دوم شخص جمع
Sie sahen

 

en سوم شخص جمع

 

 

مقاله پییشنهادی :  صفت تفضیلی و صفت عالی در زبان آلمانی

 

استثنا گذشته ساده در زبان آلمانی

۱.در هنگامی که یک فعل قوی به یکی از حروف s_b_z ختم شود، در این صورت شما sرا از پسوند صرف فعل حذف می‌کنید و یا پیش از آن یک eاضافه می‌کنید به طور مثال:

Iesen_ las_ du lasest و یا du lasest

۲٫در هنگامی که بن یک فعل قوی به ieختم بشود در اول شخص مفرد به فعل eاضافه نمی‌کنیم و در سوم شخص جمع به جای enبه فعلn اضافه می‌کنیم.

Schreien_ich schrie, wir/sie schrien.

۳.اگر بن فعل قوی ما به حرف d و یاtختم شود به‌جای t و st به فعل et و یا estاضافه می‌کنیم.

Landen_ ich landete, du landetest, er landete

 

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی نمودیم به صورت کاملا شفاف در مورد گذشته کامل در زبان آلمانی و گذشته ساده در زبان آلمانی و یا به صورت کلی زبان گذشته در زبان آلمانی به شما توضیحاتی را ارائه بدهیم. شما با دقت در مطالعه این مطالب و تمرین می‌توانید به خوبی مطالب را فرا گرفته و در یادگیری زبان آلمانی پیشرفت کنید.

مرجع کامل آموزش زبان آلمانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا