زبان خارجی

آموزش ساعت به زبان ترکی استانبولی: نحوه بیان ساعت در زبان ترکی به همراه مثال

اهمیت یادگیری ساعت و بیان زمان به زبان ترکی استانبولی

آموزش ساعت به زبان ترکی استانبولی یکی از بخش‌های مهم آموزش زبان ترکی استانبولی به حساب می‌آید. علاوه بر این به کمک آشنایی با نحوه بیان ساعت در سفرهای کاری و تفریحی می‌توان با دیگران ارتباط برقرار کرد.

اهمیت درک این موضوع زمانی مشخص می‌شود که در موقعیت‌های مختلف به دلیل فقدان و عدم آشنایی با نحوه بیان ساعت در زبان ترکی به مشکل بخورید. برای مثال ممکن است دوست ترک شما در مورد این مساله بپرسد که فردا چه ساعتی آزاد هستید تا به دیدن یک گالری یا فیلم بروید. از آن گذشته استفاده از حمل و نقل عمومی در ترکیه بدون دانستن ساعت امکان‌پذیر نیست.

 

مقاله پییشنهادی : جمع بستن در زبان ترکی استانبولی

 

برای بیان ساعت شما باید چند قانون و لغت مختلف را به خاطر بسپارید. در این یادداشت به آموزش ساعت به زبان ترکی استانبولی به همراه چند مثال پرداخته شده است.

آموزش ساعت به زبان ترکی استانبولی

برای رسیدن به یک پاسخ صحیح شما بیش از هر چیزی به یک سوال درست نیاز دارید. برای پرسیدن زمان در زبان ترکی باید از سوال زیر استفاده بکنید:

Saat kaç?

ساعت چند است؟

شما به کمک کلمه‌ی Saat (ساعت) و کلمه‌ی پرسشی kaç (چه مقدار) به دنبال زمان دقیق هستید. به خاطر داشته باشید که کلمه‌ی Saat در ترکی به معنی ساعت و نشان‌دهنده یک مدت زمان مشخص است. برای پاسخ به این سوال شما می‌توانید از یک عدد برای بیان ساعت همانند زبان فارسی استفاده کنید. همچنین شما می‌توانید همراه آن عدد کلمه‌ی Saat را نیز به کار ببرید.

Saat yedi.

ساعت هفت است.

Saat dokuz.

ساعت نه است.

Beş / Saat beş.

پنج یا ساعت پنج است.

به آخرین مثال اگر دقت بکنید متوجه خواهید شد که شما می‌توانید در پاسخ سوال ساعت چند است به تنهایی از یک عدد استفاده کنید. این نحوه بیان ساعت بی‌شباهت به بیان حالت عادی ساعت در زبان فارسی نیست. پس برای بیان زمان‎‌های رند از ترکیب زیر استفاده می‌کنیم:

Saat + XXX

شما ممکن است در مورد زمان وقوع یک چیزی بپرسید. به همین منظور باید از عبارت سوالی زیر استفاده بکنید.

Saat kaçta?

در چه زمانی…؟

Saat üçte.

در ساعت سه

 

مقاله پییشنهادی : زمان گذشته در ترکی استانبولی

 

همانطور که در مثال مشاهده کردید ما در این حالت باید از حرف اضافه «در» در سوال و جواب استفاده کنیم.

آموزش ساعت در زبان ترکی استانبولی

ساعت شش و نیم است

در ادامه‌ی آموزش ساعت به زبان ترکی استانبولی در این بخش به نحوه اشاره به گذشتن نیم ساعت از زمان پرداخته شده است. در این حالت از کلمه‌ی buçuk (نیم) استفاده می‌شود. به خاطر داشته باشید که از buçuk زمانی استفاده می‌شود که نیم ساعت از آن زمان گذشته باشد نه به آن مانده باشد.

Saat on bir buçuk.

ساعت یازده و نیم است.

Saat iki buçuk.

ساعت دو و نیم است.

Saat beş buçuk.

ساعت پنج و نیم است.

در این حالت نیز می‌توانید به تنهایی از عدد و کلمه نیم استفاده کنید. برای مثال برای بیان ساعت ۲:۳۰ و ۸:۳۰ می‌توانید به ترتیب عبارت‌های iki buçuk و sekiz buçuk را به کار ببرید.

 

مقاله پییشنهادی : زمان آینده در ترکی استانبولی


آموزش ساعت به زبان ترکی استانبولی: نحوه بیان زمان‌های غیررند

در صورت گذشتن زمان از ساعت دقیق تا قبل از رسیدن به نیم ساعت از دقیقه برای اشاره به میزان زمان گذشته از آن ساعت استفاده می‌کنید. به همین ترتیب از نیم ساعت تا ساعت بعدی از دقیقه برای اشاره به مدت زمان مانده به ساعت بعد استفاده می‌کنید.

کلمات geçiyor و var به ترتیب به معنی گذشته و مانده است. برای بیان زمان از دو ترکیب زیر استفاده می‌کنیم:

Saat + hours-I + minutes + geçiyor

Saat + hours-e + minutes + var

همانطور که مشاهده می‌کنیم ابتدا کلمه‌ی Saat و  پس از آن به ترتیب عدد ساعت به همراه پسوند -i یا -e مطابق اصول تطابق آوایی، دقیقه و کلمات geçiyor و var بیان می‌شوند. لازم به ذکر است برای اشاره به یک ربع در زبان ترکی استانبولی از کلمه‌ی çeyrek استفاده می‌شود. برای درک بهتر این دو ترکیب به مثال‌های زیر دقت بکنید:

      .saat beşi on geçiyor

ده دقیقه از ساعت پنج گذشته است.

saat yediyi yirmi beş geçiyor.

بیست و پنج دقیقه از ساعت هفت گذشته است.

altıyı çeyrek geçiyor.

یک ربع از ساعت شش گذشته است.

saat altıya yirmi var

بیست دقیقه مانده به ساعت شش است.

saat dörte yirmi beş var

بیست و پنج دقیقه مانده به ساعت چهار است.

saat beş on var

ده دقیقه مانده به ساعت پنج است.

 

مقاله پییشنهادی : زمان حال در ترکی استانبولی

 

علاوه بر این برای بیان زمان مشخص باید با اعداد در زبان ترکی آشنا باشید. در این حالت از همان ساختار دستوری زبان انگلیسی و زبان فارسی استفاده می‌شود. برای مثال همانطور که ۹:۵۲ در زبان فارسی به صورت نه و پنجاه و دو گفته می‌شود در ترکی نیز به همین شکل بیان می‌شود. در این حالت به این مساله دقت کنید که باید زمان را ۲۴ ساعته در نظر بگیرید.

۲۲:۱۸

Saat yirmi iki on sekiz.

۴:۵۵

Saat dört elli beş.

ساعت در زبان ترکی

شش عصر در مقابل شش صبح

در این بخش از آموزش ساعت به زبان ترکی استانبولی به بیان دقیق ساعت جهت جلوگیری از سردرگمی پرداخته شده است. در زبان ترکی استانبولی برای بیان دو حالت ساعت‌ها از عبارت‌های Sabah، gece، Akşam و Öğlen که به ترتیب به معنی صبح، شب، عصر و ظهر است استفاده می‌شود.

در حقیقت در صورت عدم بیان ساعت به صورت ۲۴ ساعته باید زمان دقیق را به کمک این عبارت‌ها جهت جلوگیری از گمراهی شنونده یا خواننده مشخص کنید. برای مثال ممکن است شما عبارت Saat altı را برای اشاره به ساعت شش است به کار ببرید اما ساعت شش عصر است یا شش صبح؟

Saat oğlen bir

ساعت یک ظهر است.

Saat sabah yedi

ساعت هفت صبح است.

Saat gece on

ساعت ده شب است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا