زبان خارجی

بهترین روش یادگیری آیلتس چیست؟ چند گام تا موفقیت

آزمون IELTS یکی از مهم‌ترین آزمون‌های زبان در سراسر جهان است که برای اخذ ویزای تحصیلی، کاری و مهاجرت به کشورهای مختلف موردنیاز است. در این مقاله، راهکارهایی برای آماده‌شدن در آزمون IELTS را بررسی خواهیم کرد. با همراه باشید تا بهترین روش یادگیری آیلتس را کشف کنیم!

یادگیری اصولی زبان انگلیسی برای مدرک آیلتس

یادگیری زبان انگلیسی، مانند هر مهارت دیگری، نیاز به تمرین و تکرار دارد. اما چگونگی یادگیری این زبان می‌تواند تأثیر زیادی در سرعت پیشرفت و ماندگاری اطلاعات در حافظه طی بلندمدت داشته باشد. بسیاری از آموزشگاه‌های زبان شعارهای غیرواقعی در ارتباط با یادگیری سریع مهارت‌های لازم را دارند، اما واقعیت این است که یادگیری یک زبان جدید، مستلزم زمان و تلاش فراوان است و هیچ راه کوتاهی برای آن وجود ندارد.

در این مقاله، قصد داریم تمامی نکات و تکنیک‌های مهم برای یادگیری اصولی زبان انگلیسی و کسب مدرک آیلتس، از شناسایی هدف و برنامه‌ریزی تا منابع آیلتس، اسپیکینگ، رایتینگ، لغات و خواندن آیلتس به روش اصولی بررسی کنیم تا با کمک بهترین روش یادگیری آیلتس بهترین نتیجه ممکن را کسب کنیم.

یادگیری اصولی زبان انگلیسی برای مدرک آیلتس

شناسایی هدف

گام اول در یادگیری هر مهارت، مخصوصاً زبان انگلیسی و دریافت مدرک آیلتس، شناسایی هدف برای یک برنامه ریزی صحیح است. آیلتس دارای چهار نوع مختلف است که هر کدام برای یک هدف خاص طراحی شده‌اند. انواع مختلف آزمون آیلتس شامل:

 • آزمون آیلتس آکادمیک IELTS Academic
 • آزمون آیلتس عمومی یا جنرال IELTS General Training
 • آزمون آیلتس ویزا و مهاجرت بریتانیا IELTS for UKVI
 • آزمون آیلتس لایف اسکیلز IELTS Life Skills

قبل از شروع کلاس آیلتس، باید مدرک موردنیاز خود را شناسایی کنید. همچنین، تعیین یک هدف مشخص برای نمره آیلتس نیز حائز اهمیت است. برای مثال، اگر قصد دارید برای تحصیلات تکمیلی به یک دانشگاه خاص بروید، باید بدانید که آن دانشگاه حداقل چه نمره‌ای را برای پذیرش دانشجو می‌پذیرد. با تعیین یک هدف مشخص برای نمره آیلتس، می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری برای مطالعه و تمرین داشته باشید و پیشرفت خود را به‌صورت مداوم ارزیابی کنید.

پیشنهاد مطالعه: آیلتس کامپیوتری یا کاغذی – انتخاب صحیح این است

برنامه ریزی

پس از تعیین هدف، نوبت به برنامه ریزی برای امتحان آیلتس است. با در نظر گرفتن 4 نکته زیر می‌توانید برنامه ریزی صحیح و اصولی برای مطالعه منابع آیلتس داشته باشید.

 1. چهارچوب زمانی: اولین قدم در برنامه ریزی، مشخص‌کردن چهارچوب زمانی است. 1- باید مشخص کنید که چقدر زمان برای آمادگی دارید و باید مشخص کنید که چه میزان در روز می‌توانید وقت بگذارید.
 2. استفاده از منابع مناسب: با توجه به منابع متنوع و مختلفی که تحت عناوین مختلفی مثل پکیج آیلتس موجود هستند، با بررسی چهارچوب زمانی خود می‌توانید منابع مناسب زمان و توانایی‌های خود را پیدا کنید و آموزش خواندن آیلتس را با برنامه خود هماهنگ کنید.
 3. تمرین منظم: تمرین منظم و مداوم کلید موفقیت در آزمون آیلتس است. شما باید به طور منظم تمرین کرده و مهارت‌های خود را در هر چهار بخش آزمون (شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت‌کردن) تقویت کنید.
 4. بازخورد و ارزیابی: شما باید پیشرفت خود را به طور مداوم ارزیابی کنید. با دریافت بازخورد از یک معلم یا یک هم‌کلاسی که تسلط بیشتری بر زبان انگلیسی دارد، می‌توانید نقاط ضعف خود را شناسایی و روی آن‌ها کار کنید. استفاده از نمونه سؤالات نیز می‌توانید بازخورد مناسبی برای ارزیابی سطح مهارت‌ها در اختیارتان قرار دهد.

بهترین روش یادگیری آیلتس

پس از برنامه ریزی و انتخاب منابع، نوبت به شروع درس‌خواندن است! تکنیک‌های زیر که با روش‌های علمی تأثیر مثبت خود را نشان داده‌اند، می‌توانند به شما جهت یادگیری عمیق‌تر زبان انگلیسی و آمادگی برای آزمون آیلتس کمک کنند.

بهترین راه یادگیری آیلتس

۱. برنامه روزانه

زمان موجود برای خواندن منابع مختلف را به حداقل 2 بخش مثلا صبح و غروب تقسیم کنید. به این صورت می توانید زمان یادگیری مطالب جدید را از زمان مرور مطالب خوانده شده جدا کنید. این کار به شما اجازه می دهد تا هیچوقت مرور کردن را فراموش نکنید.

 1.  مرور مطالب خوانده شده پس از 24 ساعت تا 80 درصد به ماندگاری بیشتر کمک می کند.
 2.  مرور هفتگی همان مطالب زمان بسیار کمتری خواهد برد و منجر به ماندگاری بیشتر می شود.
 3.  مرور ماهانه نیاز به دقت و جزئیات نخواهد داشت و می توانید بر مواردی که ایراد داشتید تمرکز کنید.

پیشنهاد مطالعه: خودآموز آیلتس – آمادگی برای آزمون آیلتس بدون شرکت در هیچ کلاسی

۲. قدرت نوشتن

نوشتن مطالب باعث می‌شود تا مفاهیم برای مدت بیشتری در ذهن ماندگار شوند. این موضوع مخصوصاً به دلیل اهمیت رایتینگ آیلتس در نمره نهایی اهمیت دارد و منجر به کاهش مشکلات گرامری خواهد شد. توصیه می‌شود همیشه حین درس‌خواندن یک خودکار به همراه داشته باشید و حتی به طور خلاصه، مطالبی که متوجه می‌شوید را یادداشت کنید.

۳. با خودتان صحبت کنید

تحقیقات انجام شده در زمینه یادگیری زبان اثبات کرد که یکی از دلایل یادگیری بسیار سریع زبان مادری توسط کودکان، حرف‌زدن آنها با خودشان است. هر چند بلند صحبت‌کردن به بهبود لهجه کمک می‌کند، اما فرقی نمی‌کند بلند صحبت می‌کنید یا در دلتان، درهرصورت فکرکردن یا حرف‌زدن به زبان انگلیسی باعث افزایش سرعت یادگیری می‌شود.

۴. پادکست، رادیو و آهنگ

استفاده از محتوای شنیداری یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای تحکیم مهارت‌های زبانی است. شما می‌توانید حین کارهای خانه، رانندگی یا هر کار دیگری به آنها گوش کرده و حتی اگر توانایی توجه‌کردن یا فهمیدن مطالب را ندارید، کوچک‌ترین فایده این کار آشناشدن گوش و ذهنتان به زبان انگلیسی است.

۵. مطالعات جانبی

اهمیت‌دادن به علایق یکی از راه‌های آسان برای حفظ یا افزایش انگیزه است. خواندن لغات آیلتس از دیکشنری یا مطالعه متن‌های خشک کتاب‌های درسی بسیار خسته‌کننده است و می‌تواند انگیزه شما را کم‌رنگ کند؛ اما با اهمیت‌دادن به مطالعات جانبی مثل کتاب‌های داستان انگلیسی، رمان‌ها یا حتی مقالات انگلیسی‌زبان می‌توانید در حین یادگیری، علایق خود را نیز ارضا کنید.

پیشنهاد مطالعه: معرفی بهترین نرم افزار آموزش آیلتس

۶. آشنایی با آزمون

بعد از به‌دست‌آوردن مهارت کافی، آشنایی با آزمون اهمیت بسیار زیادی دارد. ساختار آزمون آیلتس پیچیده یا گیج‌کننده نیست؛ اما با بررسی نمونه سؤالات و حتی شرکت در آزمون‌های آزمایشی باعث می‌شود تا حین آزمون اصلی توانایی بیشتری در کنترل استرس و مدیریت زمان داشته باشید.

۷. ارتباط با صحبت کنندگان بومی

ارتباط با افراد با زبان مادری انگلیسی، فواید زیادی در پروسه یادگیری دارد. ازآنجایی‌که فهم مطلب، شمرده حرف‌زدن و پیوستگی گفتار اهمیت زیادی در بخش اسپیکینگ آیلتس دارد، ارتباط‌گرفتن با صحبت‌کنندگان بومی این فرصت را فراهم می‌کند تا این مهارت‌ها را بسنجید. نرم‌افزارهای زیادی برای این کار وجود دارند (مثل Wespoke) که این ارتباط را فراهم می‌کنند.

جمع‌بندی

یادگیری زبان انگلیسی مثل هر مهارت دیگری نیاز به شناخت هدف و برنامه ریزی دارد؛ اما برای کشف بهترین روش یادگیری آیلتس باید به خودتان، توانایی‌هایتان، زمان و منابعتان رجوع کنید تا بهترین روش را کشف کنید. با این وجود، نکات کاربردی زیادی وجود دارند که می‌توانند به شما در کشف این مسیر کمک کنند و قطعاً آموزشگاه زبان و استفاده از دوره‌های آموزش آیلتس برای رسیدن به این هدف ضروری نیست.

آموزش آیلتس با مکتب خونه

اگر به دنبال مدرسان فارسی‌زبان با سابقه و مجرب در زمینه آموزش آیلتس هستید؛ می‌توانید با خیالی راحت روی دوره آموزش آیلتس در مکتب خونه تمرکز کنید. دوره‌های این سایت، فضایی فراهم کرده تا شما بتوانید هر زمانی که دوست دارید آموزش ببینید و در مهم‌ترین بخش‌های آزمون آیلتس یعنی مکالمه، خواندن، نوشتن و شنیدن امتیاز بالایی کسب کنید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا