زبان خارجی

خودآموز آیلتس – آمادگی برای آزمون آیلتس بدون شرکت در هیچ کلاسی

سیستم بین‌المللی آزمون زبان انگلیسی یا همان امتحان آیلتس یکی از آزمون‌هایی است که در سراسر جهان به منظور ارزیابی مهارت زبان انگلیسی افراد برگزار می‌شود. این امتحان بین‌المللی برای کسانی که به دنبال گرفتن پذیرش در مؤسسات آموزش عالی در کشورهای انگلیسی‌ زبان هستند یا حتی قصد پیدا کردن شغل و گرفتن اقامت برای زندگی آینده در همان کشور را دارند، ضروری است. با توجه به اهمیت این آزمون گرفتن نمره قبولی به یکی از دغدغه‌های اصلی زبان‌آموزان تبدیل شده است. در اینجا این سؤال پیش می‌آید که برای افزایش آمادگی خود در آیلتس از کلاس‌های مختلف استفاده کرده یا به روش خود خوان جلو برویم. اگر به هر دلیل نمی‌توانید در کلاس زبان شرکت کنید به کمک روش‌های خودآموز آیلتس و منابع پیشنهادی ذکر شده در این مقاله می‌توانید به راحتی از خانه برای این امتحان آماده شده و نمره قبولی را کسب کنید. پس تا انتها این مطلب با ما همراه باشید.

مزایا و معایب روش خودآموز آیلتس

حتی اگر از بهترین منابع موجود در بازار نیز استفاده کنید همچنان شیوه خود خوان آیلتس مزایا و معایب زیادی خواهد داشت که تعدادی از آن‌ها عبارت‌اند از:

مزایای مطالعه خودخوان آیلتس

برخی از مزیت‌های خواندن آیلتس به صورت خودخوان عبارتند از:

راحتی

مطمئناً مطالعه خودآموز زبان آیلتس گزینه هوشمندانه‌ای است و با انتخاب آن شما می‌توانید از هر زمان و مکانی برای خواندن و آموزش استفاده کنید. در واقع با آموزش آیلتس خودآموز این اجبار برای شما وجود ندارد که تنها در یک زمان مشخص به آموزشگاه رفته و در کلاس‌های زبان شرکت کنید؛ بلکه به جای آن در زمانی که ممکن است در این رفت و آمدها به هدر برود صرفه‌جویی کرده و آن را برای افزایش آمادگی‌های خود صرف می‌کنید. همچنین می‌توان گفت که بیشتر زبان‌آموزان به منظور راحتی بیشتر در برنامه‌های خود گزینه مطالعه خود خوان آیلتس را انتخاب می‌کنند.

مزایا و معایب روش خودآموز آیلتس

هزینه

یکی از نکات بسیار مهم که هنگام آماده شدن برای آزمون آیلتس به صورت خودآموز باید به آن توجه کرد این است که در این روش تا چه اندازه می‌توانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید. در واقع شرکت در کلاس‌های زبان آیلتس هزینه زیادی را می‌طلبد؛ بنابراین می‌توان گفت که مطالعه خودآموز و استفاده از منابع خود خوان آیلتس مثل کتاب تست تمرینی گزینه بسیار معقول‌تری به نظر می‌آید.

پیشنهاد مطالعه: معرفی بهترین کتاب اسپیکینگ آیلتس

معایب مطالعه خودخوان آیلتس

هرچند مطالعه خودخوان آیلتس ساده‌تر به نظر می‌رسد، اما معایبی هم دارد که عبارتند از:

نگرفتن بازخورد

با مطالعه خود خوان بدون شرکت در کلاس و نبود هیچ استادی شما نمی‌توانید بفهمید که آیا در قسمت رایتینگ آیلتس مشکل دارید یا اسپیکینگ شما ضعیف است؛ بنابراین در نظر داشته باشید که بدون وجود تعامل مستقیم بین زبان‌آموز و استاد، تقویت مهارت زبان انگلیسی در بخش‌های مختلف آزمون می‌تواند کار بسیار مشکلی باشد.

نبود راهنمایی‌های استاد

از نظر بیشتر داوطلبین امتحان آیلتس، بخش رایتینگ سخت‌ترین جنبه این امتحان است که به طور معمول زبان‌آموزان از این بخش نمرة کمتر کسب می‌کنند. اما اگر از راهنمایی‌های یک معلم برای بهبود این بخش برخوردار باشید اوضاع کاملاً فرق می‌کند؛ بنابراین با شرکت در کلاس‌ها هرکدام از مشکلات و نقاط ضعف شما به صورت کاملاً جداگانه بررسی شده و راه‌حلی کارساز برای حل اشکالات به شما ارائه می‌شود.

شیوه‌های مؤثر برای مطالعه خودآموز آیلتس

در اینجا چندین روش آورده شده است که به شما کمک می‌کند مدرک آیلتس خود در خانه و بدون هیچ استاد راهنمایی با نمره بالایی دریافت کنید:

پیشنهاد مطالعه: معرفی بهترین نرم افزار آموزش آیلتس

درک فرمت آزمون آیلتس

قبل از شروع مطالعه خودآموز آیلتس، بهتر است با این آزمون بیشتر آشنا شوید. این امتحان بین‌المللی در دو نوع آزمون آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال برگزار شده که هر کدام اهداف خاص خود را در مهاجرت دارند. به طور کلی آیلتس از چهار بخش Listening، Reading، Writing و Speaking تشکیل شده است. دانستن این اطلاعات به عنوان فرمت و شکل کلی آزمون به شما برای ایجاد یک برنامه مطالعه هدفمند و کارآمد کمک می‌کند.

استفاده از راهنمای اصلی آزمون

اولین قدم در این روش این است که راهنمای رسمی آزمون آیلتس را دانلود کرده و بادقت آن را بخوانید. از این طریق می‌توانید همه چیز را در مورد ۴ بخش خواندن، گوش دادن، نوشتن و صحبت کردن با جزئیات کامل بیاموزید. همچنین توصیه می‌کنیم برنامه‌ریزی و آماده‌سازی‌های لازم برای امتحان را حداقل 3 تا 6 ماه قبل از تاریخ امتحان آیلتس شروع کنید.

تمرین و تکرار منظم

حتماً به جلسات تمرینی خود که زمان‌بندی‌شده‌اند به طور منظم ادامه دهید. همچنین بهتر است زمان مناسبی را برای سؤالات درک مطلب و رفع اشکالات خود بگذارید. اگر تابه حال در آزمون‌های واقعی آیلتس شرکت کرده‌اید، حتماً از تجربیات و نظرات شرکت‌کننده‌ها و پاسخ‌های آن‌ها را برای ارزیابی عملکرد خود استفاده کنید.

پیشنهاد مطالعه: چطور در خانه برای آیلتس بخوانیم؟ نقشه راه موفقیت در آیلتس

در نظر گرفتن محدودیت‌های زمان امتحان

شما باید درک روشنی از چارچوب زمانی آزمون آیلتس داشته باشید. همان‌طور که گفته شد باید با تست‌های زمان‌بندی‌شده تمرین کنید. محدودیت زمانی آزمون و محدودیت‌های زمانی برای هر بخش را در نظر داشته باشید. اگر نتوانید پاسخ‌نامه خود را در محدوده زمانی مربوطه تکمیل کنید یا به طور ناگهانی به دلیل فشار زمان، تمرکز نداشته باشید، ممکن است نمرات حیاتی از دست بروند و نتوانید نمره قبولی را کسب کنید.

تقویت مهارت‌های انگلیسی خود را از راه‌های مختلف

شما علاوه بر ادامه دادن تمرین تست‌ها و خواندن مطالب درسی باید سعی کنید دایره لغات خود را به صورت جامع‌تری تقویت کنید. فیلم‌های انگلیسی تماشا کنید، ویدئوها و پادکست‌ها را مرور کنید، کانال‌های تلویزیونی انگلیسی را تماشا کنید، مجلات و کتاب‌ها بخوانید و دایره لغات خود را تقویت کنید.

ساعات مطالعه منظم

خودآموزی، مستلزم نظم و انضباط و فداکاری بسیار است. اطمینان حاصل کنید که برنامه مطالعه خود را منظم و بدون هیچ‌گونه مزاحمتی برای مدت‌زمان موردتوجه قرار می‌دهید. یادگیری خود را به بخش‌های قابل‌مدیریت تقسیم کنید و برای جلوگیری از فرسودگی، استراحت کنید.

تقویت مهارت‌های انگلیسی خود را از راه‌های مختلف

بهترین منابع خودآموز آیلتس

منابع خود خوان آیلتس شامل کتاب‌هایی است که نکات موردنیاز برای یادگیری زبان انگلیسی را به صورت ساده‌تر به شما آموزش می‌دهند تا بتوانید با مطالعه این منابع آیلتس به عنوان بهترین خودآموزش آیلتس به مهارت موردنیاز برای قبولی دست پیدا کنید. در ادامه برخی بررسی تعدادی کتاب خودآموز آیلتس را جهت کسب آمادگی برای این آزمون بین‌المللی بررسی می‌کنیم تا بتوانید به راحتی از بین منابع آیلتس متعدد پکیج آیلتس موردنیاز خود را انتخاب کنید.

  • کتاب‌های آیلتس کمبریج که در سه جلد منتشر شده و با ارائه نکات مهم و آزمون‌های کامل مسیر قبولی در آیلتس را برای شما هموارتر می‌کنند.
  • مجموعه کتاب‌های دانشجویی آیلتس که به طور خاص برای دانشجویان در نظر گرفته شده و با یک رویکرد صحیح در هر بخش آزمون به شما کمک می‌کند انواع مختلف سؤالات هر بخش و نحوه پاسخ به آنها را یاد بگیرید.
  • برنامه آمادگی آیلتس که برای هر دو سیستم عامل iOS و Android موجود است و به عنوان یکی از بهترینخودآموز آیلتس رایگان انواع تمرین‌ها و تست‌ها، آزمون‌ها و حتی نکاتی برای تمرین گرامر و واژگان را ارائه می‌دهد.
  • پکیج آموزشی آیلتس آفاق که می‌تواند به عنوان یک منبع خود خوان هر نوع آموزشی را برای پیشرفت شما و به دست آوردن درک بهتر از سؤالات آزمون‌های آیلتس در اختیار شما قرار دهد.
  • سایت مکتب خونه که انواع آموزش‌های رایگان و دوره‌های آیلتس را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما می‌توانید از طریق اینترنت، به سادگی با بهترین اساتید کلاس گرفته و در محضر آنها باشید.

پیشنهاد مطالعه: چگونه 6 ماهه آیلتس بگیریم؟ نقشه راه جادویی

سخن پایانی

آمادگی برای آیلتس حتی به صورت خود خوان و از خانه نیز امکان‌پذیر بوده و در صورت پیروی از روش‌های گفته شده در بالا و استفاده از بهترین منابع می‌تواند منجر به نتایج عالی شود. توصیه ویژه ما به شما این است که علاوه بر تمام روش‌ها و منابع گفته شده از دوره‌های آموزشی وب‌سایت مکتب خونه نیز استفاده کنید. این دوره های آموزش آیلتس منبع جامعی برای داوطلبان هستند که می‌خواهند سطح مهارت خود را در هر 4 بخش بالا برده و آزمون و تمام اجزای آن را تجزیه کنند. در نهایت با پایبندی به این برنامه و اهدافتان می‌توانید به راحتی با نمره‌ای عالی در آزمون آیلتس موفق شوید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و سرپرست تیم محتوای مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا