زبان خارجی

آیلتس کامپیوتری یا کاغذی – انتخاب صحیح این است

یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که داوطلبان آزمون بین المللی آزمون آیلتس باید بگیرند، این است که بین آیلتس کاغذی و کامپیوتری یکی را انتخاب کنند. در این مواقع، خیلی از متقاضیان سوال می‌پرسند که آیلتس کامپیوتری یا کاغذی؟! کدام برای من بهتر است؟ اخیرا تکنولوژی‌های اینترنتی باعث شده‌اند که افراد با مراجعه به اینترنت و کامپیوتر قادر به امتحان دادن باشند. در پاسخ به این سوال باید ابتدا  تفاوت‌های این دو آزمون بررسی شوند تا در نهایت یکی از آن‌ها انتخاب گردد. اگر شما نیز سردرگم هستید که کدام روش آزمون آیلتس را انتخاب کنید، در ادامه با ما همراه باشید. چرا که می‌خواهیم به بررسی تفاوت آیلتس کامپیوتری و کاغذی بپردازیم.

آزمون آیلتس کاغذی چیست؟

اگرچه داوطلبان آزمون بین المللی آیلتس با ماهیت و چگونگی برگزاری آزمون‌ها در اشکال مختلف آشنایی دارند، اما در بحث انتخاب آیلتس کامپیوتری یا کاغذی جا دارد که ابتدا به بررسی چیستی این آزمون‌ها بپردازیم. آزمون‌های کتبی آزمون‌هایی هستند که در یک مکان معین، در یک زمان معین و تحت نظر مراقبان انجام می‌شوند. در این آزمون‌ها متقاضی باید سه مهارت لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ را تقویت کند تا نمره خوبی بیاورد. معمولا در آزمون‌های کتبی مهارت اسپیکینگ از مهارت‌های دیگر جدا می‌شود و به موعد دیگری معوق می‌شود. در این آزمون تست زدن با مداد انجام می‌شود. از آنجایی که تایم خاصی برای این آزمون در نظر گرفته شده است، پس متقاضی از نظر تایم امتحان محدودیت دارد و باید سرعت عمل بالایی داشته باشد.

آزمون آیلتس کاغذی چیست

آزمون آیلتس کامپیوتری چیست؟

یکی از نوین‌ترین انواع آزمون‌های ایلتس، آزمون آیلتس کامپیوتری است. این آزمون برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ ابداع شد و پس از آن در ۲۰ کشور جهان مورد استفاده قرار گرفت. امروزه با توجه به تعدد متقاضیان این آزمون، در سر تا سر جهان می‌توان به صورت کامپیوتری امتحان آیلتس را به سرانجام رساند‌. آزمون کامپیوتری نسبت به آزمون‌های کاغذی مزایای برتری دارند. این آزمون‌ها باعث می‌شوند که امنیت و اعتبار آزمون افزایش یابد و یکپارچگی آن نیز در همه جا اعمال شود.

این نوع از آزمون در یک زمان واحد توسط طیف گسترده ای از متقاضیان قابل انجام شدن است. البته ویژگی‌های این دو آزمون در نوع کاغذی و آیلتس یکسان هستند. یعنی تایم و مطالب هر دو آزمون کاملا به هم شبیه هستند. امروزه مؤسسات زیادی وجود دارند که زمینه را برای برگزاری آیلتس کامپیوتری فراهم کرده‌اند. با این حال، اگر شما هم برای دریافت مدرک آیلتس شک دارید که آیلتس کامپیوتری یا کاغذی را انتخاب کنید، باید به تفاوت این دو آزمون توجه ویژه‌ای داشته باشید.

پیشنهاد مطالعه: خودآموز آیلتس – آمادگی برای آزمون آیلتس بدون شرکت در هیچ کلاسی

مزایای آیلتس کامپیوتری

آیلتس کامپیوتری می‌تواند مزایای زیادی را ایجاد کند:

 • هر فرد در این آزمون با یک کامپیوتر مجزا کار می‌کند.
 • نتایج سریعا اعلام می‌شوند.
 • بازه زمانی انجام این آزمون گسترده است.
 • این آزمون تایمر زمانی معکوس دارد.

مزایای آیلتس کتبی

با این حال که آیلتس کامپیوتری مزایای جالب و زیادی دارد، باز هم متقاضیان ترجیح می‌دهند که آزمون کتبی بدهند:

 • عملکرد سریع
 • تسلط بیشتر در پاسخ دادن به سوالات
 • عدم نیاز به کامپیونر و آشنایی با مبانی آن
 • استرس کمتر
 • عدم نیاز به تجهیزات خاص

تفاوت آیلتس کاغذی و کامپیوتری

اصلی‌ترین تفاوتی که آیلتس کامپیوتری و کاغذی با یکدیگر دارند، تفاوت در تجربه شما در آزمون است. چرا که قالب سوال، زمان و نوع سوال در هر دو آزمون مشابه است. چنانچه شما آزمون کامپیوتری آیلتس را انتخاب کنید، قطعا بخش‌های اسپیکینگ، رایتینگ آیلتس و سایر بخش‌های امتحان را به صورت کامپیوتری سپری خواهید کرد. در حالی که در آزمون کتبی چنین نیست. با این وجود، اگر از خود می‌پرسید که آیلتس کامپیوتری یا کاغذی؟ کدام بهتر است؟ توجه شما را به موارد زیر معطوف می‌کنیم.

تفاوت آیلتس کاغذی و کامپیوتری

تفاوت در زمان برگزاری آزمون

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که بین امتحان آیلتس کتبی با کامپیوتری وجود دارد، تفاوت در زمان برگزاری آزمون است. آزمون‌های کامپیوتری به دلیل این که از سیستماتیک منظم کامپیوتر پیروی می‌کنند، در هفت روز هفته انجام می‌شوند. در هر وز، شما سه بار فرصت دارید که این آزمون را انجام دهید یعنی در سه تایم مختلف می‌توانید اقدام به انجام آزمون آیلتس کنید. اما در آیلتس      Paper based چنین نیست. این آزمون در یک بازه زمانی مشخص و طی ۴۸ ساعت انجام می‌شود. بنابراین شما به جای هفت روز، تنها دو روز فرصت دارید که آزمون بدهید. افرادی که شاغل هستند یا به هر دلیلی تایم کافی جهت شرکت در این آزمون را ندارند، معمولا روش اینترنتی را انتخاب می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: معرفی بهترین کتاب اسپیکینگ آیلتس

تفاوت در اعلام نتایج آزمون

تفاوت مهم دیگری که به افراد کمک می‌کند که در انتخاب آیلتس کامپیوتری یا کاغذی به خوبی عمل کنند، تفاوت در اعلام نتایج است. آزمون کامپیوتری به سه روز تا پنج روز زمان نیاز دارد تا نتایج آن اعلام شوند‌ اما گاها ممکن است نتایج آزمون‌های کتبی به دو هفته پس از برگزاری آزمون محول شوند. افراد عجولی که دوست دارند نتایج را سریعتر مشاهده کنند، باید آزمون کامپیوتری آیلتس را انتخاب نمایند.

تفاوت در روش امتحان

اگرچه در هر دو روش سوالات بخش اسپیکینگ آیلتس، ریدینگ و رایتینگ یکسان هستند، اما شیوه امتحان دادن متفاوت است. افرادی که آیلتس Computer based را انتخاب می‌کنند، باید از صفحه نمایش کامپیوتر برای مشاهده سوالات کمک بگیرند. در آزمون کتبی یک برگه به شما داده می‌شود که تمامی سوالات روی آن چاپ شده‌اند. در آزمون کتبی شما باید با مداد پاسخ‌های خود را ثبت کنید اما در آزمون کامپیوتری چنین نیست. در ضمن در آزمون کتبی شما می‌توانید نکاتی که حین آزمون به ذهنتان می‌رسد را در کنار برگه یادداشت کنید اما آزمون کامپیوتری این قابلیت را ندارد. در آزمون‌های کامپیوتری حتی پاسخ‌های شما نیز باید سریعا تایپ شوند. پس به مهارت تایپ سریع هم نیاز دارید. از این نظر خیلی از افراد آزمون کتبی را به آزمون کامپیوتری آیلتس ترجیح می‌دهند.

تفاوت آیلتس کامپیوتر و کاغذی چیست

تفاوت در شیوه ثبت نام

لازم به ذکر است که در نحوه ثبت نام تفاوت‌هایی بین آزمون کامپیوتری آیلتس و آزمون کاغذی دیده می‌شود. برای هر دو آزمونی که وجود دارد، می‌توانید به صورت حضوری و اینترنتی به مراکز فعال مراجعه کنید. در اینجا تعیین نوع آزمونی که قرار است در آن شرکت کنید اهمیت زیادی دارد. بسیاری از متقاضیان آیلتس کامپیوتری را به نوع کاغذی ترجیح می‌دهند. شما می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی فعال همچونInstagram  نحوه انجام این آزمون را یاد بگیرید و چگونگی ثبت نام ان را نیز بدانید.

پیشنهاد مطالعه: چطور در خانه برای آیلتس بخوانیم؟ نقشه راه موفقیت در آیلتس

آیلتس کامپیوتری یا کاغذی؟ کدام برای من خوب است؟

پاسخ به این سوال می‌تواند بسیار سخت باشد. چرا که هر فردی بنا بر ترجیحاتی که دارد و تجربیات پیشین خود، نوعی از آزمون را انتخاب می‌کند. در کل آزمون‌های کامپیوتری راحت‌تر اجرا می‌شوند و بازه زمانی طولانی‌تری دارند. نتایج آن‌ها نیز سریع اعلام می‌شود. اما آزمون‌های کتبی چنین نیستند. اگر وقت کافی برای دریافت نتایج آزمون را ندارید، بهترین کار این است که آزمون کامپیوتری را انتخاب کنید. در غیر این صورت در آزمون کتبی تسلط بیشتری خواهید داشت و سرعت عمل شما هم بالا می‌روند. پس آیلتس کامپیوتری یا کاغذی هر دو برای یک متقاضی مناسبند. این خود فرد است که شرایط را بررسی می‌کند و یک آزمون مناسب را انتخاب می‌نماید.

سخن پایانی

ما در این مطلب در مورد تفاوت آیلتس کتبی با کاغذی صحبت کردیم. این که آیلتس کامپیوتری یا کاغذی را انتخاب کنیم، سوالی است که خیلی از متقاضیان این آزمون جهانی می‌پرسند. هر کدام از این آزمون‌ها ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. ترجیحات یک فرد مهم‌ترین عاملی است که باعث انتخاب این آزمون‌ها می‌شود. با این حال، در شیوه ثبت نام، شیوه برگزاری امتحان، زمان برگزاری امتحان و اعلام نتایج تفاوت‌هایی دیده می‌شود. باید توجه داشت که آزمون کامپیوتری آیلتس اخیرا ایجاد شده اما آزمون کتبی قدیمی‌تر است. با مراجعه به شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام، Youtub یا سایر شبکه‌ها قادر خواهید بود که ماک آیلتس ( آزمون شبیه سازی شده) بدهید و در مورد این دو روش آیلتس اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سوالات متداول

 1. آیا مهارت اسپیکینگ در هر کدام فرق می‌کند؟

همان طور که گفتیم، ازمون‌هایی که متقاضیان هر دو روش می‌دهند، کاملا یکسان هستند. پس شیوه اسپیکینگ آیلتس، رایتینگ ایلتس و ریدینگ آیلتس همگی با هم مشابه هستند.

 1. کدام آیلتس بهتر است، آیلتس کاغذی یا کامپیوتری؟

نمی‌توان به صورت قطعی به این سوال پاسخ داد. با بررسی تقاوت‌های بین هر دو روش می‌توانید به پاسخ این سوالات پی ببرید.

 1. شباهت های آزمون آیلتس کتبی و کامپیوتری در چیست؟

در کنار بحث تفاوت‌ها، شباهت‌هایی نیز در هر دو آزمون وجود دارند. هر دو دستور العمل یکسانی دارند، در دو بخش آکادمیک و جنرال برگزار می‌شوند و روز اسپیکینگ آن‌ها جدا از روز امتحان اصلی است.

آموزش آیلتس با مکتب خونه

اگر به دنبال مدرسان فارسی‌زبان با سابقه و مجرب در زمینه آموزش آیلتس هستید؛ می‌توانید با خیالی راحت روی دوره آموزش آیلتس در مکتب خونه تمرکز کنید. دوره‌های این سایت، فضایی فراهم کرده تا شما بتوانید هر زمانی که دوست دارید آموزش ببینید و در مهم‌ترین بخش‌های آزمون آیلتس یعنی مکالمه، خواندن، نوشتن و شنیدن امتیاز بالایی کسب کنید.

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و هم اکنون به عنوان عضو تیم سئو و مدیر تیم نویسنده‌های مکتب خونه در این مجموعه فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا