زبان خارجی

کتاب گرامر ترکی استانبولی: معرفی و بررسی کتاب Turkish Grammar in Practice

اهمیت خواندن کتاب گرامر ترکی استانبولی

برای درک بهتر نقش کلیدی کتاب گرامر ترکی استانبولی تصور کنید که قرار است خانه‌ای را بدون سیمان، آجر و آهن بسازید. ساختار این خانه چگونه کنار هم قرار خواهند گرفت؟ بدیهی است که این ساختمان هرگز شکل نخواهد گرفت. این همان اتفاقی است که هنگام صحبت کردن زبان ترکی یا هر زبان دیگری بدون دانش کافی گرامر خواهد افتاد. در حقیقت با جملاتی آشفته و بدون معنی که توسط کلماتی نامناسب در جای اشتباه ساخته شده‌اند طرف هستیم.

دستور زبان ترکی یکی از مهم‌ترین عناصری است که هنگام یادگیری باید مورد توجه قرار بگیرد. برخلاف دستور زبان انگلیسی که یکی از پیچیده‌ترین و دشوارترین گرامرهاست دستور زبان ترکی منظم و سر راست است که از چند پسوند مختلف تشکیل شده است.

 

مقاله پییشنهادی :  روزهای هفته، فصل‌ها و ماه‌های ترکی

 

یکی از روش‌های تسهیل‌کننده‌ی یادگیری دستور زبان استفاده از کتاب گرامر زبان ترکی استانبولی است. کتاب‌های مختلفی در این زمینه در بازار یافت می‌شوند که در این یادداشت به بررسی یکی از بهترین آن‌ها یعنی Turkish Grammar in Practice خواهیم پرداخت که در کنار بررسی دستور زبان، نکاتی را در مورد خطاهای رایج گرامری زبان‌آموزان بیان کرده است.

کتاب گرامر ترکی استانبولی

کتاب گرامر ترکی استانبولی Turkish Grammar in Practice

این کتاب گرامر ترکی استانبولی به آموزش دستور زبان از سطح مبتدی تا متوسط در ۱۱۴ درس مختلف پرداخته است. این کتاب یک کتاب درسی به حساب نمی‌آید بلکه یک کتاب مرجع و مکمل برای زبان‌آموزان است که می‌تواند هم در کلاس‌ها و دوره‌های آنلاین خود استفاده کنند و هم می‌توانند به صورت خودآموز از آن استفاده کنند.

همانطور که اشاره شد این کتاب از ۱۱۴ درس مختلف تشکیل شده است که هر کدام به یکی از موضوع‌های گرامری اشاره کرده است. این دروس به شکلی طراحی شده‌اند که تمام مباحث اصلی دستور زبان ترکی را پوشش دهند. طراحی این کتاب گرامر ترکی استانبولی به این شکل است که توضیحات روان و قابل فهم هر درس در صفحه سمت چپ بیان می‌شود که پس از بررسی زبان‌آموز باید به حل تمرین‌های صفحه سمت راست بپردازد.

بسیاری از جمله‌ها و مکالمه‌هایی که در کتاب دیده می‌شوند را زبان‌آموز می‌تواند در موقعیت‌های مختلف به صورت عملی استفاده کند. از آن گذشته هر درس با تمرین‌هایی بیان شده است که زبان‌آموز بتواند زبان ترکی را در موقعیتی معتبر و صحیح تمرین کند. در حقیقت تمرین‌ها نه تنها برای عمق پیدا کردن دروسی که به تازگی زبان‌آموز آموخته است طراحی شده‌اند بلکه با توجه به تعداد بسیار زیادی از جمله‌ها و مکالمه‌ها در ایجاد ارتباط در دنیای واقعی به زبان‌آموز کمک می‌کنند.

علاوه بر این ۱۵ درس در بخش Grammar Essential این کتاب گرامر ترکی استانبولی گنجانده شده است. این دروس برخلاف سایر دروس به تنهایی و بدون تمرین بیان شده‌اند. تمرکز اصلی این دروس بر بیان دستور زبان‌های مهم و مورد نیاز برای خواندن و نوشتن زبان ترکی است.

مقاله پییشنهادی : گرامر زبان ترکی استانبولی

هدف و ویژگی‌های Turkish Grammar in Practice

در انتهای این کتاب یک فرهنگ لغت ۱۹۰۰ کلمه‌ای وجود دارد که می‌توان از آن به عنوان  یک کتاب لغات ترکی استانبولی نیز استفاده کرد. این کلمه‌ها برای استفاده راحت‌تر زبان‌آموز به همراه معنی انگلیسی خود در این بخش گردآوری شده‌اند. در حقیقت این کتاب گرامر ترکی استانبولی بیش از ۲۰۰۰ جمله ساده و حدود ۳۰۰۰ سوال تمرینی را با استفاده از ۱۹۰۰ کلمه ترکی استانبولی متداول ارائه داده است.

علاوه بر بخش لغات در انتهای این کتاب یک پاسخ‌نامه کامل در اختیار زبان‌آموزان قرار گرفته است. با استفاده از این پاسخ‌ها پس از نوشتن جواب تمرین‌ها زبان‌آموزان می‌تواند درستی پاسخ خود را بررسی کنند که به یک بازخورد کامل از پیشرفت خود برسند. زبان‌آموز پس از پی بردن به اشتباه خود می‌تواند آن موضوع را دوباره تمرین کند یا از دیگران بپرسد.

هدف کتاب گرامر ترکی استانبولی این است که به عنوان یک کتاب مرجع تمرینی برای کسانی که به تنهایی مشغول یادگیری زبان ترکی هستند یا در یک کلاس آموزشی شرکت کرده‌اند عمل کند. دروس این کتاب به طور پیوسته بیان نشده‌اند اما در عوض تلاش بسیار زیادی شده است که مقدماتی‌ترین مباحث دستور زبان ترکی را در دروس اولیه بیان شود.

شما می‌توانید با وجود اینکه مباحث در این کتاب با توجه به سطح دشواری مرتب نشده‌اند از ابتدای کتاب کار خود را به سمت انتهای آن شروع کنید. اگر از قبل با زبان ترکی آشنا هستید می‌توانید واحدهای مورد نیاز خود را انتخاب و تمرین کنید.

کتاب گرامر ترکی استانبولی

آیا این کتاب برای معلمان زبان ترکی نیز مناسب است؟

علاوه بر زبان‌آموزان این کتاب گرامر ترکی استانبولی می‌تواند یک کتاب بسیار مفید برای معلمان نیز باشد. به این منظور ابتدا شما به عنوان یک معلم زبان ترکی به بررسی درس در سمت چپ می‌پردازید. سپس از زبان‌آموزان می‌خواهید که جملاتی که به عنوان مثال در درس آورده شده‌اند را بخوانند. اگر مکالمه‌ای در درس وجود دارد از هر دو زبان‌آموز بخواهید که آن را با صدای بلند بخوانند. سپس می‌توانید برای تمرین بیشتر و رفع ایرادهای باقیمانده از صفحه تمرین در سمت راست استفاده کنید.

 

مقاله پییشنهادی : یادگیری افعال ترکی استانبولی

 

این کتاب شامل ۴۵۰ تصویر رنگی است که یادگیری زبان ترکی را برای زبان‌آموز جذاب‌تر می‌کند. معلم‌های زبان ترکی می‌توانند از این کتاب به عنوان کتاب مکمل و تمرین در خانه نیز استفاده کنند. در حقیقت در این روش زبان‌آموز در خانه به بررسی توضیحات هر درس می‌پردازد و سپس تمرین‌های هر درس را جداگانه حل می‌کند. در صورت بروز هر گونه مشکل زبان‌آموز می‌تواند با مطرح کردن آن از معلم بخواهد که در مورد آن بیشتر توضیح بدهد.

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا