00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
ثبت‌نام رایگان
 • دسترسی به 7 جلسه نمونه از دوره
 • دسترسی به 7 جلسه نمونه از دوره
 • عضویت در تالار گفت‌وگوی دوره
 • اضافه شدن دوره به پروفایل
فقط محتوا
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
 • تمام قابلیت‌‌های پلن رایگان
  +
 • دسترسی کامل و نامحدود به محتوای دوره
419,000 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
دوره کامل
 • دسترسی به تمام قابلیت‌های دوره
 • تمام قابلیت‌های پلن محتوا
  +
 • گواهی‌نامه مکتب‌خونه
 • پروژه محور
 • تمرین و آزمون
 • تالار گفتگو
1,219,000 تومان
امکان پرداخت ارزی ‎
00:00 / 00:00
1.8x
1.4x
1.0x
0.7x
HD SD
HD
SD
مکتب‌خونه مکتب‌خونه

آموزش نقاشی با آبرنگ مقدماتی

دوره‌های مکتب‌پلاس
51 ساعت
99٪ (448 رای)

دوره‌ی آموزش آبرنگ مقدماتی چیست؟

در دوره نقاشی با آبرنگ، ابتدا نگاهی کوتاه به انواع سوژه‌های مرتبط با فصل داشته و با نحوه‌ی اجرای این سوژه‌­ها، با به‌کارگیری تکنیک بسیار جذاب و منحصربه‌فرد آبرنگ، آشنا خواهیم ‌شد. سپس در ادامه‌ی آموزش نقاشی با آبرنگ، به شما آموزش داده خواهد شد که با تکنیک آبرنگ چگونه نقاشی‌های ساده و در عین حال زیبا را اجرا کنید، با انواع وسایل آبرنگ و نحوه­‌ی استفاده از آن‌ها آشنا شوید و انواع تکنیک‌های آبرنگ و نحوه‌ی طراحی سوژه­‌های هر درس را به شما آموزش می‌دهد. 

دوره‌ی آموزش آبرنگ مقدماتی، شامل 5 سرفصل از سوژه‌های مختلف نقاشی آبرنگ است. این سرفصل‌ها شامل، معرفی وسایل ترکیب رنگ و تکنیک‌­ها، طبیعت، گل­‌ها، طبیعت بی‌جان و حیوانات می‌­باشد.

دوره‌ی آموزش آبرنگ مقدماتی، تاکید بسیار زیادی بر شناخت رنگ­‌ها، ترکیبات رنگی، نور و سایه و پرسپکتیو داشته و اجزای مختلف هر فصل، که به‌طور مثال، اجزای نقاشی طبیعت که شامل درختان، سنگ­‌ها، آسمان و... می­باشد را، به‌صورت جداگانه و در سطح مبتدی، به شما آموزش خواهد داد.

مدرس این دوره، استاد آناهیتا کریمی است که سابقه‌ی طولانی تدریس در زمینه‌ی نقاشی و تکنیک آبرنگ به شیوه‌های حضوری و مجازی را داشته و از مهارت بسیار بالایی در زمینه‌ی اجرای تکنیک آبرنگ برخوردار است.

 

هدف از دوره‌ی آموزش آبرنگ مقدماتی چیست؟

هدف از دوره‌ی آموزش نقاشی با آبرنگ مقدماتی، آشنایی صحیح و کاربردی هنرآموزان با نقاشی آبرنگ، رنگ­‌ها، انواع وسایل آبرنگ و تکنیک‌­ها و سوژه‌­های مختلفی است که هنرمندان در نقاشی با تکنیک آبرنگ می‌­توانند اجرا کنند. پس از این ‌دوره، هنرجویان با آبرنگ آشنایی خوبی خواهند یافت و قادر خواهند بود، سوژه‌هایی که به  آن‌ها تدریس می‌شود و همچنین مدل­‌هایی که جهت تمرین هر جلسه در اختیارشان قرار گرفته ‌شده را به زیبایی روی صفحه به اجرا درآورند. 

به ‌منظور حرفه‌ای‌تر شدن در نقاشی با آبرنگ، نیاز به گذراندن دوره‌­های تکمیلی هر فصل، شامل دوره­‌ی تکمیلی طبیعت، دوره­­‌ی تکمیلی گل‌­ها، دوره­‌ی تکمیلی طبیعت بی‌جان و حیوانات بوده و بعد از آن، گذراندن دوره‌­های پیشرفته و اجرا از روی عکس و مدل­‌های زنده، پیشنهاد می‌شود. 

پس از گذراندن دوره‌ی آموزش آبرنگ مقدماتی، اگر همراه با تماشا، به نکته‌برداری، مرور و انجام تمریناتی که مدرس برای هر جلسه، تعیین نموده ‌است، پرداخته شود، هنرجویان قادر خواهند بود که سوژه­‌های تدریس ‌شده و مدل‌هایی که شبیه به  آن‌ها هستند را به زیبایی به اجرا درآورند و در نقاشی با آبرنگ بتوانند ابتکارعمل پیدا کنند. به خاطر داشته ‌باشید که این دوره، جهت آشنایی مقدماتی با تکنیک آبرنگ و سوژه­‌ها و ایجاد پایه‌‌های قوی در هنرجویان می‌­باشد.

 

دوره‌ی آموزش آبرنگ مقدماتی مناسب چه‌ کسانی است؟

دوره‌ی آموزش آبرنگ مقدماتی، مناسب افرادی با سن 9 سال به بالا و همچنین افرادی که آشنایی با آبرنگ نداشته و در سطح مبتدی می‌­باشند، است. البته گذراندن این دوره، به هنرآموزانی که قبلا هم آبرنگ را به صورت دوره­‌های کوتاه گذرانده‌ و هنوز به مرحله­ی حرفه‌ای نرسیده­‌اند نیز، توصیه می‌­شود؛ چراکه نحوه­‌ی آموزش و سبک و روشی که مدرس در این آموزش، در نظر دارد، متفاوت بوده و افرادی که می‌­خواهند دوره‌­های حرفه‌ای‌تر و پیشرفته‌­تر آموزش را بگذرانند، بهتر است که از ابتدا، با مدرس دوره‌ی آموزش آبرنگ مقدماتی، کلاس‌های مقدماتی و تکمیلی را پشت سر گذاشته و با او به مراحل حرفه‌ای‌تر بروند. 

این توصیه به این دلیل است که امکان دارد، در دوره‌­های حرفه‌ای‌تر به نکاتی ارجاع داده‌ شود که در ترم­‌های مبتدی و مقدماتی آموزش داده ‌شده است. پس گذراندن این‌ دوره به تمام علاقه‌مندان به یادگیری نقاشی با آبرنگ توصیه می ­شود.

 

بعد از فراگیری آموزش آبرنگ مقدماتی چه مهارت‌هایی کسب خواهید کرد؟

بعد از گذراندن دوره‌ی آموزش آبرنگ مقدماتی، قادر خواهید بود که درختان، برگ­‌ها، آسمان، سنگ­ها، برخی از گل­ ها، برخی از حیوانات و سوژه‌­های طبیعت بی‌جان را، درحد مبتدی، با تکنیک آبرنگ اجرا کرده، با ترکیبات گسترده‌ی رنگی آشنا شده و همچنین می‌توانید که رنگ‌­های متعددی ساخته و اطلاعات بسیار خوبی در مورد نور و سایه و پرسپکتیو به دست ‌آورید.

 به‌طور کلی، این دوره، شما را به آشنایی نسبی با تکنیک زیبای آبرنگ رسانده و توانایی رسم با استفاده از این تکنیک، در سطح پایه و مقدماتی، از دستاوردهای آن خواهد بود. 

 

ویژگی‌های متمایز دوره‌ی آموزش آبرنگ مقدماتی چیست؟

شیوه‌ی آموزش دوره‌ی مقدماتی آبرنگ، به ‌صورت جز به جز می­باشد؛ به این صورت که در دوره­ی مقدماتی، هنرجویان با اجزای مختلف سوژه‌های نقاشی با آبرنگ آشنا شده و قبل از اینکه مدرس شروع به اجرای یک طرح، (به ‌طور مثال طبیعت) از ابتدا تا انتها کند، هنرجویان به صورت جز به جز با اجزای آن سوژه آشنا می‌شوند.

دلیل این سبک آموزشی این است که، یادگیری مرحله به مرحله‌ی اجزای یک تابلو، بسیار ساده‌تر از اجرای همزمان آن، به‌خصوص در تکنیک خاص آبرنگ می­‌باشد. از آنجایی‌ که در تکنیک آبرنگ، آب، قلم‌مو، مقوا، رنگ، دستمال و همچنین شناخت سوژه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و ایجاد ارتباط بین این المان­‌ها زمان­بر و نیازمند تمرین می­باشد، این سبک آموزش کارایی بیشتری دارد.

بنابراین یادگیری به ‌صورت مرحله به مرحله و جز به جز از روش­های تدریس این استاد می‌­باشد. همچنین در این دوره، مدرس به‌طور کامل تمام سوژه­‌ها را از ابتدا تا انتها طراحی و در مورد نحوه­ی طراحی سوژه‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فردی که هرکدام دارند، توضیح خواهد داد. 

توضیحات برای شناخت سوژه‌ها، گاهی همراه با آوردن و معرفی  آن‌ها به صورت زنده خواهد بود؛ به‌طور مثال معرفی زنده‌­ی سنگ‌ها، برگ‌­ها، گل­‌ها و نشان‌دادن بافت آن‌ها در ویدئوهای دوره. 

در دوره‌ی آموزش آبرنگ مقدماتی، مدرس ترکیبات رنگی بسیار متنوعی را به هنرجویان آموزش داده و آن‌ها را با انواع رنگ‌ها، قلم‌مو و انتخاب رنگ و قلم‌موی مناسب از میان تنوع تولید کننده‌ها آشنا خواهد کرد؛ تا هنرآموز قادر به خرید لوازم مناسب نقاشی با آبرنگ بوده و شناخت بسیار خوبی نسبت به وسایل پیدا کند.

همچنین دوره آموزش نقاشی با آبرنگ مبتدی، شامل پروژه­‌ها و تمریناتی می‌­باشد که هنرجو باید در پایان هر جلسه و هر فصل انجام دهد. در جریان آموزش، امکان رفع اشکال و پرسش و پاسخ و ارتباط با استاد نیز وجود داشته و هنرجویان می‌­توانند از طریق سایت مکتب‌خونه با مدرس در ارتباط بوده و سوالات خود را پرسیده و اجراهای خود را جهت رفع اشکال برای مدرس ارسال نمایند.

 

آموزش‌های پیشنیاز و یا مکمل پیشنهادی برای این دوره:

به ‌طور کلی، ضروری است که برای شروع هر تکنیک از نقاشی، تا حدودی با طراحی و اصول آن آشنا بوده و تا حد قابل‌ قبولی آگاهی نسبت به نقاشی و تکنیک‌ها و رنگ‌های داشته باشید. برای مشاهده دوره‌های بیشتر می‌توانید به صفحه آموزش نقاشی مراجعه کنید. 

هنرجویان لازم است، با اجزای مختلف هر سوژه قبل از رنگ‌آمیزی با تکنیک مورد نظر، آشنا بوده و بتوانند به خوبی سوژه‌ی خود را، چه با مداد و چه با قلمو طراحی کنند. شناخت سایه‌ها، انواع قوانین طراحی و طراحی اصولی، نیازمند گذراندن دوره‌­ی طراحی، چه به صورت مقدماتی و چه به صورت ­حرف‌ه­ای می­ باشد.

پس توصیه می­‌شود، چنانچه خواهان یادگیری و طراحی بهتر و شناخت عمیق‌تر سوژه‌ها به صورت تکمیلی‌تر و با جزئیات بیشتر و شناخت انواع سایه‌ها و طیف‌های خاکستری هستید، دوره­‌ی طراحی مقدماتی را همزمان با دوره­‌ی آبرنگ پشت سر بگذارید. گذراندن این دو دوره به‌صورت همزمان، باعث تقویت مهارت‌­های اجرایی، چه در طراحی و چه در اجرای آبرنگ می‌شود.

برای آشنایی با طراحی و یادگیری اصول اولیه‌ی آن، می‌توانید از کتاب‌های آموزشی نیز، به‌عنوان جایگزین ویدئوهای آموزشی استفاده نمایید. درست است که یادگیری به ‌صورت تصویری و ویدئویی اثر و بازده بیشتری دارد، اما کتاب‌های بسیار مفیدی نیز در حوزه‌ی طراحی چاپ شده‌اند که می‌توانید از  آن‌ها بهره ببرید.

سرفصل‌های دوره آموزش نقاشی با آبرنگ مقدماتی

معرفی
05:19 ساعت
02:19
Combined Shape Created with Sketch. 11 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در فصل اول آموزش آبرنگ مقدماتی ابتدا مدرس دوره سرکار خانم آناهیتا کریمی معرفی می‌شود و سپس به طور مفصل به بیان روش‌ها و تکنیک‌های نقاشی، معرفی ابزار و وسایل مورد نیاز نقاشی با آبرنگ، انواع روش‌ها و تکنیک‌های نقاشی آبرنگ، تعریف چرخه‌­ی رنگ و نور و سایه پرداخته‌ می‌شود. 

مقدمه
"14:53
معرفی لوازم آبرنگ
"20:09
معرفی مقوای آبرنگ
"12:36
انواع بافت‌ها و تکنیک‌های آبرنگ 1
"17:21
انواع بافت‌ها و تکنیک‌های آبرنگ 2
"21:25
غلظت رنگ
"20:32
ارسال تمرین غلظت رنگ (اختیاری)
"60:00
ترکیب رنگ
"12:01
ارسال تمرین ترکیب رنگ (اختیاری)
"60:00
نور و سایه
"20:09
ارسال تمرین نور و سایه (اختیاری)
"60:00
طبیعت
19:32 ساعت
04:32
Combined Shape Created with Sketch. 27 جلسه
بارم:
25%
نمایش جلسات فصل  

در فصل دوم دوره نقاشی با آبرنگ، آموزش عناصر موجود در طبیعت شامل نقاشی برگ­ها، آسمان، درختان، سنگ­ها، پرسپکتیو، دیوار آجری، کوهستان درختان برفی، فیگور و ... بیان می‌شود و سپس به همراه با مدرس به طراحی و اجرا چند منظره­ی ساده‌ی آبرنگی پرداخته می‌شود

منظره ساده آبرنگی
"23:02
ارسال تمرین منظره ساده آبرنگی (اختیاری)
"60:00
برگ‌ها
"27:33
ارسال تمرین برگ‌ها (اختیاری)
"60:00
آسمان‌ها
"21:33
ارسال تمرین آسمان‌ها (اختیاری)
"60:00
درخت‌ها 1
"15:49
ارسال تمرین درخت‌ها 1 (اختیاری)
"60:00
درخت‌ها 2
"21:37
ارسال تمرین درخت‌ها 2 (اختیاری)
"60:00
سنگ‌ها
"23:10
ارسال تمرین سنگ‌ها (اختیاری)
"60:00
پرسپکتیو
"27:40
ارسال تمرین پرسپکتیو (اختیاری)
"60:00
دیوار آجری
"17:04
ارسال تمرین دیوار آجری (اختیاری)
"60:00
کوهستان
"20:16
ارسال تمرین کوهستان (اختیاری)
"60:00
درختان برفی
"27:22
ارسال تمرین درختان برفی (اختیاری)
"60:00
فیگور
"15:14
ارسال تمرین فیگور
"60:00
منظره‌ی بهاری
"16:58
ارسال تمرین منظره بهاری (اختیاری)
"60:00
منظره‌ی زمستانی
"15:29
ارسال تمرین منظره زمستانی (اختیاری)
"60:00
پروژه اول: طبیعت

 (الزامی)

100.0%
     
"120:00
گل‌ها
10:04 ساعت
02:04
Combined Shape Created with Sketch. 13 جلسه
بارم:
25%
نمایش جلسات فصل  
طبیعت بی‌جان
10:00 ساعت
02:00
Combined Shape Created with Sketch. 13 جلسه
بارم:
25%
نمایش جلسات فصل  
حیوانات
06:30 ساعت
01:30
Combined Shape Created with Sketch. 9 جلسه
بارم:
25%
نمایش جلسات فصل  

تالار گفت‌وگو

استاد دوره
آناهیتا کریمی آناهیتا کریمی

سرکار خانم آناهیتا کریمی مدرس طراحی و تکنیک‌های آبرنگ و آکرولیک، فراگیری نقاشی را از هفت سالگی نزد استادان عالی‌مرتبه‌ای مانند استاد بهمن نیکو آعاز کرده است. از سبک‌های مورد علاقه‌ی ایشان می‌توان به سورئالیسم، اکسپرسیونیسم انتزاعی و رئالیسم اشاره کرد. سرکار خانم کریمی از سال 1395 آتلیه شخصی خود را با نام پالت آبی تاسیس کرده است و در این مدت بیش از 500 هنرآموز حضوری و 200 هنرآموز مجازی نزد ایشان به فراگیری نقاشی پرداخته‌اند.

یکی از آثار سرکار خانم کریمی در سال 1399 منتخب اولین دوره از داوری نمایشگاه بین‌المللی IWS کالیفرنیا شده است.

 

 

 

 

اطلاعات بیشتر
درباره گواهینامه
مکتب‌خونه مکتب‌خونه
حد نصاب قبولی در دوره:
75.0 نمره
فارغ‌التحصیل شدن در این دوره نیاز به ارسال تمرین‌ها و پروژه‌های الزامی دارد.

ویژگی‌های دوره آموزش نقاشی با آبرنگ مقدماتی

Combined Shape1 Created with Sketch. گواهی‌نامه مکتب‌خونه

در صورت قبولی در دوره، گواهی نامه رسمی پایان دوره توسط مکتب‌خونه به اسم شما صادر شده و در اختیار شما قرار می گیرد.

 

مشاهده نمونه گواهینامه

خدمات منتورینگ

خدمات منتورینگ به معنای برخورداری دانشجو از راهنما یا پشتیبان علمی در طول گذراندن دوره می‌باشد. این خدمات شامل پاسخگویی به سوالات آموزشی(در قالب تیکتینگ)، تصحیح آزمون یا پروژه های دوره و ارائه باز خورد موثر به دانشجو می‌باشد.

پروژه محور

این دوره طوری طراحی شده است که محتوای آموزشی دوره حول چند پروژه واقعی و کاربردی هستند تا یادگیری دانشجو در طول دوره به کاربردهای عملی تبدیل شود و به این ترتیب بالاترین سطح یادگیری را فراهم نمایند.

تمرین و آزمون

با قرار گرفتن تمرین ها و آزمون های مختلف در طول دوره، محیطی تعاملی فراهم شده است تا بهره گیری از محتوا و یادگیری بهتر و عمیق تر شود.

تالار گفتگو

شما می توانید از طریق تالار گفتگو با دیگر دانشجویان دوره در ارتباط باشید، شبکه روابط حرفه ای خود را تقویت کنید یا سوالات مرتبط با دوره خود را از دیگر دانشجویان بپرسید.

نظرات  (13 نظر)

صفحه 

از 

2

مهشید
12:16 - 1400/10/09
دانشجوی دوره
سلام،با تشکر از استاد خوب خانم کریمی و دست اندرکاران مکتبخونه ،خیلی دوست داشتم آبرنگ را اصولی یاد بگیرم و اصلا فکر نمی کردم دوره های مجازی بتواند اینقدر پر بازده باشد.توضیحات کامل و خوب استاد، من را بیشتر به کار با آبرنگ علاقمند کرد.تنها پیشنهاد من این است که کیفیت ویدئو ها بهتر باشند.ظاهرا هرچه نمونه های اجرایی در ابعاد کوچک آموزش داده میشود کیفیت نمایش آنها نیز پایین تر می آید به نظر اگر حد اقل یک تصویر واضح از کار آموزشی در آخر ویدئو ها گذاشته شود، کمک زیادی به هنرآموزان میکند.
سیداحمد رضا
19:29 - 1400/09/12
دانشجوی دوره
با سلام و عرض ادب این دوره بسیار بسیار بسیار عالیه به نظر من دوره آموزش آبرنگ مجازی کامل تر از این نداریم خانم کریمی عزیز به طور کامل کامل تمام تکنیک ها اتفاقات و سوژه های آبرنگی را به طور کامل توضیح دادند با توضیحات ایشان دیگه نقطه ابهامی باقی نمی مونه من بهتون پیشنهاد می کنم اگر آبرنگ دوست دارید ، این دوره آبرنگ را از صفر شروع میکنه و به طور عالی تمامی سوژه ها و تکنیک ها را آموزش می دهد من بسیار بسیار از این دوره راضی ام و خوش حالم که در این دوره فوق العاده آبرنگ شرکت کرده ام با تشکر از مکتب خونه و خانم کریمی عزیز
زهرا
07:41 - 1400/09/04
دانشجوی دوره
خانم کریمی عالی‌ان،هم آموزششون هم تعاملشون با هنرجو.آموزش‌ها کامل و با جزییات و خیلی روان هستن،تمام مراحل کار،تکنیک‌هایی که باید اجرا بشه ،رنگ های مورد استفاده و... همه‌شون توی ویدیوها ذکر شده.و خود خانم کریمی،استاد بی‌نظیری که هنرجو رو تشویق میکنه راه خودش رو بره و خلاقیتش رو به کار بندازه و با تشویق و‌راهنماییشون توی این راه هنرجو رو‌ کمک می‌کنه.پیشنهاد می‌کنم دوره رو شرکت کنید حتما.پشیمون نمیشید👌🏻
اکرم
19:09 - 1400/08/03
دانشجوی دوره
عرض سلام و احترام خدمت شما و استاد گرامی.... بسیار خوشحالم که در این دوره ی فوق العاده آبرنگ ثبت نام کردم واقعا همه چی خوب و عالیه، آموزش گام به گام توضیحات کامل نحوی فیلمبرداری، عالیییی خوشحالم از اینکه تونستم به این سایت مفید دسترسی پیدا کنم. مهمتر از همه اینکه تونستم از هنرجویان استاد گرامی باشم به خودم میبالم. برای سرکار خانم کریمی عزیز آرزوی سلامتی و موفقیت در هنر و زندگی رو دارم
رویا
15:43 - 1400/06/27
دانشجوی دوره
آموزشها بسیارکاربردی و مفید هستند ولی متأسفانه کیفیت تصاویر پائین است و HD واقعی نیست با توجه به اینکه اینگونه آموزشها نیاز به نکات بصری زیادی دارد بایستی هنگام آموزش مجازی دارای تصاویری گویا با وضوح تصویری بالایی باشند و شایسته است که عزیزان دست اندرکار امکان نمایش ویدئوها با وضوح کامل روبرای هنرآموزفراهم کنند. به نظر من واقعا" حیف است که تأثیر زحمات کشیده شده تیم شما فقط به خاطر یک نکته کوچک کاهش پیداکند.
پشتیبانی مکتب‌خونه
همراه عزیز؛ از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم. موارد مطرح شده جهت بررسی بیشتر به بخش مربوطه ارسال شد. در صورت نیاز به پیگیری بیشتر با شما در ارتباط خواهیم بود.
زهرا
00:20 - 1400/04/31
دانشجوی دوره
سلام من علاقه زیادی به آموزش آبرنگ داشتم مدتها پیش از طریق اینستا کاراشون رودنبال میکردم وآرزو میکردم کاش تهران بودم ومیتونستم درمحضر استاد کریمی آبرنگ رو یاد بگیرم ووقتی متوجه شدم که کلاس های مجازی آبرنگ رومیزارن خیلی خوشحال شدم روزنه امیدی برام گشوده شد با ماندن در خانه بخاطر کرونا تصمیم گرفتم دوره‌ای مجازی روببینم واصلا باورم نمیشد که اینقدر با آرامش وصبر وگفتن تمام تکنیک ها آبرنگ رو آموزش ببینم با ورود به مکتب خونه ودیدن آموزش های زیبای استاد کریمی دنیا برام رنگ قشنگی پیدا کرد خودم روباور کردم که میشه درکنار استاد خوب وفرهیخته حتی با سن بالا آموزش دید ولحظه های بهتری ساخت سپاس وتشکر موفق باشید
فاطمه
18:34 - 1400/04/24
دانشجوی دوره
من نیمی از ویدیو ها رو تماشا کردم و از روشون تمرین انجام دادم و باید بگم بسیار لذت بخش بود. توضیحات عالی خانم کریمی که همه جزئیات و فوت و فن ها و از اون مهم تر ترکیب رنگ ها (که دونستنشون برای یک نقاش بسیار مهم هست) رو شامل میشه، کار رو بسیار راحت تر کرده. ممنونم بابت این دوره ی عالی. امیدوارم هر چه زودتر دوره پیشرفته آبرنگ هم آغاز بشه:))))))
مهشاد
21:59 - 1400/04/23
دانشجوی دوره
یکی از بهترین تصمیم‌هایی که برای سلامتی روان و آرامش خودم در این دوران پر اضطراب و ایام کرونایی گرفتم شرکت در این دوره آبرنگ بود. واقعا تدریس مدرس به نحوی هست که هیچ سوالی بی جوابی باقی نمی‌ماند و تمام جزییات و مراحل به صورت کاملا کاربردی و اصولی توضیح میدهند که واقعا برای من که هیچ شناختی به آبرنگ نداشتم مهم بود جزییات و اساس کار رو یادبگیرم با اینکه وقت کمی میتونم بگذارم اما آخر هفته‌ها با شوق دوره رو پیش میبرم و شاهد پیشرفتم هستم و نکته زیبا اینجاست که هر بار از اول نگاه میکنم نه تنها خسته نمیشم بلکه نکته ای رو در نحوه اجرا متوجه میشم و بیشتر یاد میگیرم. واقعا یک دنیا ممنونم از مکتبخونه و خانم کریمی نازنین که این فرصت در این دوران فراهم کردند🙏🌻
پریسا
17:37 - 1400/04/23
دانشجوی دوره
قبل از آشنایی با این دوره من دوره آبرنگ دیگه ای رو هم شرکت کرده بودم ولی اصلا راضی نبودم. ولی این آموزش از پایه و به شکل اصولی به آموزش آبرنگ میپردازه و من واقعا لذت بردم. به شدت منتظر دوره آبرنگ پیشرفته هستم. با تشکر از استاد کریمی عزیز که واقعا برای این دوره زحمت کشیده بودند‌. امیدوارم دوره های هنری این چنینی باز هم توی مکتب خونه ارائه بشن.
نازی
14:23 - 1400/04/23
دانشجوی دوره
عالی هست آموزششون،بسیار عالی .😍 با بیان توضیحات کامل استاد کریمی موقع آموزش ،نقطه ابهامی باقی نمیمونه. هر آموزش نسبت به آموزش قبلی هیجان انگیز تر و دوست داشتنی تر هست.🤩 به امید دوره های پیشرفته تر آبرنگی🌈

سوالات پرتکرار

آیا در صورت خرید دوره، گواهی نامه آن به من تعلق می گیرد؟
خیر؛ شما با خرید دوره می توانید در آن دوره شرکت کنید و به محتوای آن دسترسی خواهید داشت. در صورتی که در زمان تعیین شده دوره را با نمره قبولی بگذرانید، گواهی نامه دوره به نام شما صادر خواهد شد.
آیا گواهی‌نامه‌های دانشگاهی به صورت رسمی و توسط دانشگاه مربوطه صادر می‌شود؟
بله؛ گواهی نامه ها توسط دانشگاه مربوطه و با امضای رئیس دانشگاه یا مسئول مربوطه که حق امضای گواهی نامه ها را دارد صادر می شود و گواهی نامه معتبر دانشگاه است که به اسم هر فرد صادر می شود.
حداقل و حداکثر زمانی که می توانم یک دوره را بگذرانم چقدر است؟
برای گذراندن دوره حداقل زمانی وجود ندارد و شما می توانید در هر زمانی که مایل هستید فعالیت های مربوطه را انجام دهید. برای هر دوره یک حداکثر زمان تعیین شده است که در صفحه معرفی دوره می توانید مشاهده کنید که از زمان خرید دوره توسط شما تنها در آن مدت شما از ویژگی های تصحیح پروژه ها توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه بهره مند خواهید بود.
در صورت قبولی در دوره، آیا امکان دریافت نسخه فیزیکی گواهی نامه دوره را دارم؟
خیر، به دلیل مسائل زیست محیطی و کاهش قطع درختان، فقط نسخه الکترونیکی گواهی‌نامه در اختیار شما قرار می‌گیرد
پس از سپری شدن زمان دوره، به محتوای دوره دسترسی خواهم داشت؟
بله؛ پس از سپری شدن مدت زمان دوره شما به محتوای دوره دسترسی خواهید داشت و می توانید از ویدئوها، تمارین، پروژه و دیگر محتوای دوره در صورت وجود استفاده کنید ولی امکان تصحیح تمارین توسط پشتیبان و دریافت گواهی نامه برای شما وجود نخواهد داشت.

اطلاعات بیشتر

آموزش آبرنگ مقدماتی

هنر نقاشی، از دیرباز در زندگی بشر وجود داشته ‌است؛ با نگاهی به گذشته، درمی‌یابیم که انسان از ابتدا، برای بیان احساسات و عواطف خود، دست به قلم شده و طرح و نقش‌هایی بر روی سنگ، زمین و یا دیوار غارها پدید می‌آورد.

تولد سبک‌ها و تکنیک‌های جدید در زمینه‌های هنری، به خصوص در نقاشی، باعث بقا و ماندگاری هنر، در طول سالیان طولانی وجود آن، شده ‌است. با گذشت زمان، شخصیت و سلایق مردم تغییر می‌کند؛ هنری زنده خواهد ماند که بتواند با توجه به خواست و نیاز مردم تغییر کرده و بروز باشد. 

یکی از محبوب‌ترین تکینک‌های متولد شده در نقاشی، که طرفداران زیادی در میان تمام سنین مختلف، به ویژه کودکان دارد، تکنیک آبرنگ است. همین محبوبیت بالا سبب شده تا آموزش تکنیک آبرنگ، از اهمیت و استقبال بالایی برخوردار بوده و پس از رنگ روغن، بیشترین هنرجو را در آموزشگاه‌های نقاشی به خود اختصاص دهد.

در دوره‌ی آموزش آبرنگ مقدماتی، قصد داریم تا این تکنیک نقاشی محبوب را به شما معرفی کرده و توانایی رسم با آبرنگ را، در حد مقدماتی و پایه، در شما ایجاد نماییم. اما پیش از آن، بیایید با آبرنگ بیشتر آشنا شویم. 

 

نقاشی با آبرنگ چیست؟

تکنیک نقاشی با آبرنگ، همانطور که از نام آن پیداست، ترکیبی از رنگدانه‌های مولد با صمغ بوده که برای استفاده لازم است با آب مخلوط شود؛ آبرنگ تکنیکی بسیار جذاب و هیجان‌انگیز در نقاشی است. از آنجایی که کنترل نقاش بر روی آبرنگ کم بوده و رنگ به سمتی که خود میل دارد حرکت می‌کند، نقاشی با آن دقت بالایی نیاز داشته و در عین‌حال بسیار هیجان‌انگیز است. 

آبرنگ‌ها بر اساس کاربردشان، به سه نوع اصلی آبرنگ‌های خشک، مرطوب و مایع، تقسیم می‌شوند. معروف‌ترین و متداول‌ترین نوع آبرنگ میان مردم، آبرنگ‌های خشک قرصی هستند.

نقاشی با آبرنگ نسبت به نقاشی با گواش و یا رنگ‌روغن، مهارت و دقت بالاتری را می‌طلبد. ساختار آبرنگ بسیار لطیف و درخشان بوده و بسیار انعطاف‌پذیر است. همین انعطاف بالای آن است که کنترلش بر روی سطح نقاشی را کمی سخت می‌کند.

آبرنگ، بسیار ترکیب‌پذیر بوده و حلال سمی نداشته و وابسته به آب است، از همین جهت آموزش نقاشی با آبرنگ برای کودکان و نوجوانان که پوست آسیب‌پذیر دارند، مناسب‌تر بوده و آسیب احتمالی کمتری را وارد می‌کند.

از آنجایی که روش‌ها و تکنیک‌های نقاشی آبرنگ بسیار وسیع و متنوع‌اند و نقاشی‌های آبرنگی بسیار متفاوتی می‌توان خلق کرد. پس در نقاشی با آبرنگ، می‌توان مطمئن بود، که تکرار و ملال به آن راه نداشته و از تنوع بسیار زیادی در سبک و تکنیک و رنگ برخوردار است. 

آبرنگ از نظر قیمت نیز، به‌صرفه‌تر بوده و تکنیک ارزان‌تری، نسبت به سایر تکنیک‌های نقاشی، حساب می‌شود. قیمت نسبتا پایین‌تر آبرنگ و حجم زیاد آن، بر جذابیت و تنوع تکنیک نقاشی با آبرنگ برای هنرجویان افزوده است.

 

انواع روش‌ها و تکنیک‌های نقاشی آبرنگ:

تکنیک نقاشی با آبرنگ یکی از ده‌ها تکنیک در نقاشی بوده و درون خود نیز چندین تکنیک متنوع دارد. همه‌ی این تکنیک‌ها، پایه‌ی اولیه‌شان آبرنگ است اما براساس خلاقیت نقاشان و پیشرفت‌ها در طی سالیان، ابزاری نیز در کنار آن قرار گرفته و یک تکنیک جدید را ایجاد کرده است.  

تکنیک‌های به‌وجود آمده در آبرنگ بسیارند که که به اختصار نام ‌می‌بریم:

 •  خیس در خشک
 •  خیس در خیس
 •  خشک در خشک
 •  خشک در خیس
 •  رنگ‌زدن یکنواخت
 •  تکنیک خراشیدن کاغذ
 •  لعاب‌کاری در آبرنگ

توضیح تمام  آن‌ها، از حوصله‌ی متن و هدف اصلی ما خارج است؛ از همین‌رو، در این قسمت تنها به معرفی و بررسی چهار تا از مهمترین و پرکاربردترین تکنیک‌های نقاشی با آبرنگ بسنده می‌کنیم.

 

1. تکنیک رنگ‌زدن یکنواخت:

به کشیدن یکنواخت قلم‌موی آغشته به آبرنگ، بر روی سطح نقاشی، به‌گونه‌ای که به‌صورت یکنواخت جذب شده و هیچ سایه‌روشنی بوجود نیاید، رنگ‌زدن یکنواخت می‌گوییم. نکته‌ی اصلی در این تکنیک، کنترل رنگ است. تکنیک رنگ‌زدن یکنواخت کامل در نقاشی با آبرنگ، زمانی  بدست می‌آید که هیچ ناحیه‌ی تاریک‌تر یا روشن‌تری وجود نداشته‌باشد.

2. تکنیک خراشیدن کاغذ:

از تکنیک‌های محبوب در نقاشی با آبرنگ، تکنیک خراشیدن سطح است. زمانی که کاغذ آبرنگ مرطوب شده‌است، به‌راحتی می‌توان سطح آن را با یک شیء نوک تیز خراش داد. اینکار باعث جذب بیشتر و سریع‌تر رنگ در کاغذ می‌شود.

پس از خشک‌شدن رنگ، قسمت‌های خراش‌داده‌شده تیره‌تر از باقی قسمت‌ها می‌شوند. از تکنیک خراشیدن کاغذ در نقاشی با آبرنگ بیشتر برای کشیدن آسمان شب و سایه‌روشن استفاده می‌شود. 

3. تکنیک خیس در خیس:

بیشتر نقاشان، روش خیس در خیس را مهم‌ترین روش در نقاشی با آبرنگ می‌دانند. دلیل آن این‌است که در این تکنیک، نقاش هیچ کنترلی بر روی رنگ نداشته و آبرنگ است که راه خود را پیدا کرده و تشکیل طرح می‌دهد. 

تکنیک خیس در خیس به این صورت اجرا می‌شود که، در ابتدا با قلمو، کل سطح نقاشی را با آب خیس کرده و بعد از اینکه آب کمی جذب شد، رنگ‌آمیزی را شروع می‌کنیم. این تکنیک در نقاشی با آبرنگ، یکی از تکنیک‌های عالی، برای خلق پس‌زمینه‌های محو با جزئیات اندک است .

4. تکنیک لعاب‌کاری در آبرنگ:

لعاب‌کاری، روش خیس در خشک در نقاشی با آبرنگ محسوب می‌شود. وقتی سطح کار ما خشک و یکنواخت بوده و روی آن یک لایه رنگ یکنواخت بکشیم، لعاب زده‌ایم. از این روش برای شفافیت کار و یا ترکیب رنگ و پررنگ‌تر شدن آن، استفاده می‌کنیم. 

سایر  روش‌ها و تکنیک‌های نقاشی آبرنگ بسیار بیشتر این مواردند اما، محبوب‌ترین و پرکاربردترین  آن‌ها، این چهار تکنیک بوده و سایر تکنیک‌ها به‌نوعی، ترکیبی از همین تکنیک‌ها هستند. 

در آخر باید به این نکته توجه کرد که نقاشی‌های آبرنگ، لازم ‌است با اسپری محافظ، پوشانده‌ شوند. این‌کار، رنگ را ثابت نگه‌داشته و از سطح نقاشی نیز، محافظت می‌کند. 

ابزارها و وسایل مورنیاز:

نقاشی با آبرنگ، با اینکه تکنیک ارزانی محسوب می‌شود اما به وسایل و ابزار بیشتری، نسبت به سایر تکنیک‌ها نیاز دارد. بیشتر بودن ابزار مورد نیاز، به این خاطر است که بتوان، رنگ را تا حدودی کنترل‌پذیر کرده و توانایی جهت‌دهی بیشتری به رنگ را به‌دست ‌آوریم. 

از ابزارهای مهم و مشترک در تکنیک‌های مختلف نقاشی، می‌توان به قلم‌مو، پالت و کاغذ اشاره کرد. هر یک از این ابزار، لزوما باید مخصوص آبرنگ باشند. 

برای مثال، قلم‌موی مناسب آبرنگ، باید دارای موهای لطیف و انعطاف‌پذیر باشد تا توانایی جذب بالای رنگ را داشته‌باشد. برای نقاشی با آبرنگ مبتدیان، بهتر است از قلم‌موی گرد و ساخته‌شده از موی حیوانات استفاده شود.

کاغذهای مناسب نقاشی با تکنیک آبرنگ نیز، متفاوت بوده و باید قدرت جذب بالا و مقاومت بیشتری نسبت به کاغذهای معمولی داشته‌باشد.

دیگر وسایل ضروری برای تکنیک آبرنگ، زیردستی و تخته‌شاسی، چسب کاغذ، مداد و مدادتراش، کاردک، ظرف آب، ظرف شستوشوی رنگ و اسپری آبرنگ هستند. 

×

ثبت نظر

به این دوره از ۱ تا ۵ چه امتیازی می‌دهید؟

معرفی
05:19 ساعت
02:19
Combined Shape Created with Sketch. 11 جلسه
بارم:
0%
نمایش جلسات فصل  

در فصل اول آموزش آبرنگ مقدماتی ابتدا مدرس دوره سرکار خانم آناهیتا کریمی معرفی می‌شود و سپس به طور مفصل به بیان روش‌ها و تکنیک‌های نقاشی، معرفی ابزار و وسایل مورد نیاز نقاشی با آبرنگ، انواع روش‌ها و تکنیک‌های نقاشی آبرنگ، تعریف چرخه‌­ی رنگ و نور و سایه پرداخته‌ می‌شود. 

مقدمه
"14:53
معرفی لوازم آبرنگ
"20:09
معرفی مقوای آبرنگ
"12:36
انواع بافت‌ها و تکنیک‌های آبرنگ 1
"17:21
انواع بافت‌ها و تکنیک‌های آبرنگ 2
"21:25
غلظت رنگ
"20:32
ارسال تمرین غلظت رنگ (اختیاری)
"60:00
ترکیب رنگ
"12:01
ارسال تمرین ترکیب رنگ (اختیاری)
"60:00
نور و سایه
"20:09
ارسال تمرین نور و سایه (اختیاری)
"60:00
طبیعت
19:32 ساعت
04:32
Combined Shape Created with Sketch. 27 جلسه
بارم:
25%
نمایش جلسات فصل