زبان خارجی

بهترین اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی

ضرورت استفاده از اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی

یادگیری زبان آلمانی افق گسترده‌ای برای علاقمندان به یادگیری این زبان و فرهنگ باز می‌کند. در این بین استفاده از اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی، به مراتب فرصت استفاده از زمان‌های مرده را برای زبان‌آموز فراهم می‌کند. اگر شما به واسطه مشغله کاری و یا درسی، فرصت شرکت در انواع کلاس‌های آموزش زبان آلمانی را نداریدو یا به دلایل خاصی دسترسی به کتب آموزش زبان معتبر دسترسی ندارید، می‌توانید از این نرم‌افزارها استفاده نمایید.  به طور کلی، هنگامی که در راه مدرسه، دانشگاه و یا محل کار هستید، می‌توانید از نرم افزار آموزش زبان آلمانی استفاده نمایید. در این حالت شما نه تنها واژگان، عبارات و دستورهای زبان جدید را فرا می‌گیرید، بلکه می‌توانید به طور غیر مستقیم نسبت به مرور آموخته‌های خود برآیید.

استفاده‌ از نرم‌افزارهای آموزشی به‌طور گسترده‌ای درحال افزایش است، تا آنجا که برخی آن را جایگزینی برای یادگیری‌های سنتی می‌دانند. این افراد و بویژه زبان‌آموزان سطوح ابتدایی دسترسی به اپلیکیشن آموزش زبان
را ساده‌تر از حضور در کلاس یا مطالعه‌ی انواع کتب آموزشی می‌دانند. اما بهتر است اذعان کنیم که نرم‌افزار نیز همانند دیگر وسایل آموزشی مانند کتاب، وسیله‌ای برای یادگیری زبان است.

در هنگام انتخاب نرم‌افزار زبان آلمانی بهتر است به سطح زبان و الویت‌های زبانی خود توجه ویژه نمایید. اگر شما در سطحی متوسط و بالاتر بر زبان آلمانی تسلط دارید، اپلیکیشن زبان سطوح ابتدایی را نباید انتخاب نمایید. هم‌چنین به موارد زبانی که آن نرم‌افزار تحت پوشش قرار داده است نیز دقت کنید. آیا آن نرم‌افزار بیشتر به آموزش لغت جدید توجه نموده یا نکات دستوری زبان و یا آنکه مهارت‌های زبانی را هدف خود می‌داند. مسلما چنانچه شما زبان آلمانی را با هدف تسلط بر مهارت‌های زبانی فرا می‌گیرید، فراگیری نکات دستوری چندان برای شما لذت‌بخش نخواهد بود.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی با سطوح زبان آلمانی

اپلیکیشن‌های آموزش زبان آلمانی

در این مقاله چند نمونه نرم‌افزار آموزش زبان آلمانی را به شما معرفی می‌کنیم. نرم‌افزارهای زیر بواسطه‌ی پیشرفت وسایل ارتباطی، انواع مختلف آن برای محیط‌ها و سیستم‌های نرم‌افزاری مختلف مانند WINDOWS ،ios ،Android و … در دسترس خواهد بود.

1- DuoLingo

این اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی، با استفاده از تمرین و تکرار فراوان مطالب آموزشی به شما در یادگیری مطالب کمک می‌کند. در این نرم‌افزار، بویژه در تلفظ عبارات و کلمات از آلمانی‌زبانان بومی استفاده شده است. جهت القای معانی کلمات از تصاویر و یا اشکال استفاده شده است. در سطح‌های بالاتر نیز معانی کلمات آلمانی را با ترجمه‌ی انگلیسی آن نشان می‌دهد.

 

اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی

 

محیط این نرم‌افزار را با استفاده‌ی موارد بسیاری هم‌چون بازی‌های ویدئویی، مرحله‌بندی‌ها و پاداش‌دهی بواسطه‌ی جواب صحیح به سوالات، بسیار جذاب طراحی شده است.

متخصصان امر یادگیری زبان در تهیه این اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی همکاری کرده‌اند. آنان با طراحی‌های فرح‌بخش، تنوع خاصی به محیط یادگیری بخشیده‌اند. لازم به ذکر است این اپلیکیشن زبان آلمانی، آموزش چندین زبان زنده‌ی دنیا را نیز در خود گنجانده و بالغ بر 300 میلیون نفر در سراسر جهان از این اپلیکیشن استفاده می‌کنند. این برنامه آموزش زبان آلمانی، با رویکرد آموزشی علمی مطالب جدید را در حافظه‌ی بلند مدت به خوبی ماندگار می‌سازد.

در توصیف تاثیر Duoingo، روزنامه نیویورک تایمز چنین بیان می‌کند:

این برنامه و وب سایت رایگان یکی از موثرترین روش های یادگیری زبان است که من امتحان کرده ام، زیرا این درس ها به صورت چالش‌های مختصر ارائه می‌شوند.

چالش‌هایی مثل صحبت کردن، ترجمه کردن، پاسخ دادن به سؤالات چند گزینه‌ای باعث می‌شود من همیشه برای یادگیری موارد بیشتر بازگردم.

2- Rosetta Stone

بی‌شک تمامی زبان‎‌آموزان زبان آلمانی، یک‌بار در طول دوران آموزش ، نام این اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی را شنیده‌اند. این نرم‌افزار با استفاده از طراحی زیرکانه خود، به هیچ وجه زبان آموز را مجبور به حفظ یا ترجمه کلمات و عبارات جدید و نا آشنا نمی‌کند. این نرم‌افزار با ترکیب انواع متن، تصاویر، ویدئو و فایل صوتی مواد درسی را به شما آموزش می‌دهد. علاوه بر این در این نرم‌افزار شما امکان برقراری ارتباط با سایر زبان‌آموزان آلمانی را نیز دارید.
در رزتا استون صفحه‌ی کاری مجزا در اختیار شما قرار خواهد گرفت. شما بدون ترجمه و یا هرگونه واسطه‌ای، مفاهیم دستوری زبان و انواع عبارات جدید را فراگرفته و تسلط خود را بر این زبان افزایش خواهید داد. این نرم‌افزار قابلیت کارکرد در شرایط آفلاین را نیز دارد. به عبارت دیگرچنانچه دروس مورد نظر را دانلود کرده باشید، بدون نیاز به اینترنت می‌توانید به یادگیری ادامه دهید.

3- Babbel

اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی دیگری که به شما معرفی می‌کنیم، می‌توان یکی از بهترین‌های نرم‌افزار آموزش زبان دانست. بی‌شک شما هم مانند دیگر زبان‌آموزان مبتدی، به یک معلم مسلط به فنون آموزشی نیازمند هستید. این اپلیکیشن نیز با استفاده از جدیدترین فنون اموزشی زبان، یاری‌گر شما در مسیر یادگیری زبان خواهد بود. این نرم‌افزار آموزش زبان آلمانی یکی از اولین ابزارهای آموزش آنلاین زبان آلمانی است.

در ایجاد محیط مفید آموزشی، متخصصان ترکیبی از نکات آموزشی زبان، روان‌شناختی و رفتارشناختی را به کار گرفته‌اند. مراحل درسی این نرم‌افزار زبانی نیز ارتباطی تنگاتنگ و درونی برقرار شده است. به طوری که با گذراندن هر مرحله، شما هم به مسائل آموزشی مسلط‌تر می‌شوید و هم بیشتر روحیه رقابتی می‌یابید.

مکالمات آموزشی در این مجموعه برگرفته از شرایط واقعی است. مفاهیم و مضامین داخل هر درس نیز مطابق علائق و اهداف زبانی شما است. کاربرد نظریه‌های شناختی آموزشی به شما در حفظ و یادگیری عمیق مطالب بیشتر کمک می‌کند. هم‌چنین استفاده از صدای واقعی انسان در بیان کلمات و جملات درعوض صدای کامپیوتری، حسی واقعی‌تر به شما القا می‌کند.

برطبق نتایج محققان در دانشگاه ییل(YALE)، اغلب کاربران این ‌نرم‌افزار در مدت سه ماه به نحوه صحیح تلفظ کلمات تسلط کامل یافتند. در تحقیق دیگری نیز که از سوی محققان دانشگاه ایالت میشیگان انجام شد، زبان‌آموزان با گذشت مدت زمان نسبتا طولانی قادر به پاسخ‌گویی به سوالات زبانی با بهترین امتیاز بودند.

4- Fluentu

فهرست بلند اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی را نمی‌توان به چند مورد فوق محدود نمود. Fluentu، یکی دیگر از موثرترین‌های این حوزه است. این نرم‌افزار محیطی جذاب را برای کاربران زبان‌آموز خود فراهم کرده است.

 

اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی

 

این نرم‌افزار برای بیان بهتر نکات دستوری و آوایی از انواع ویدئوهای برگرفته از فیلم، سریال و مستندات علمی استفاده کرده است.

 

هم‌چنین اگر در جمله‌ای صورت فعل یا اسم کلمه‌ای جدید به کار رفت، نرم‌افزار توضیحی کافی به کاربر یا زبان‌آموز ارائه می‌کند.

پس از اتمام ویدئو، فهرستی از واژگان جدید به کار رفته در فیلم را نیز در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. جهت تقویت مهارت شنیداری و نیز بهبود تلفظ کلمات، شما به نمونه فایل‌های صوتی دسترسی خواهید داشت که معمولا شامل مکالمات ابتدایی و یا تلفظ لغات منتخب است.

از دیگر امکانات Fluentu، می‌توان به فلش کارت اشاره نمود. ابزاری فوق‌العاده که به شما در یادآوری معنا و تلفظ واژگان کمک بسیاری می‌کند. علاوه بر این نوع فلش‌کارت‌ها، به شما امکان ساخت نمونه‌های جدید را نیز می‌دهد.

5- Busuu

BUSUU، نام خود را مدیون یکی از زبان‌های درحال انقراض یکی از روستاهای کشور کامرون است. ایده‌ی آموزش آنلاین این زبان، موجب ساخت چنین نرم‌افزازی گشت که امروزه آموزش زبان آلمانی را نیز در لیست خود دارد. این اپلیکیشن نیز مانند دیگر موارد نامبرده، دارای ویژگی‌های خاص خود است. به عنوان مثال می‌توان از ویژگی آموزش آفلاین نام برد. شما در این نرم‌افزار، می‌توانید دروس را ذخیره کرده و در فرصت مناسب تمرین کنید. هم‌چنین در زمان‌های اصطلاحاً مرده، به مرور واژگان بپردازید. در این اپلیکیشن به تمرینات بی‌شمار نوشتاری دسترسی خواهید داشت که در بهبود مهارت زبانی شما تاثیر قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.

اپلیکیشن زبان آلمانی

اپلیکیشن‌های مفید دیگر

غیر از نرم‌افزارهایی که ذکر شده در ادامه نمونه دیگر را نیز نام می‌بریم :

1- Memrise

2- Anki

3- Wie Geht’s

4- Slow German

5- DER DIE DAS

در این موارد نیز سعی سازندگان بر تقویت و افزایش دانش زبانی کاربران با استفاده از جدیدترین متدهای آموزش زبان بوده است. در این نمونه‌ها نیز از به‌روزترین مواد آموزشی مانند ویدئوها و انواع فایل‌های صوتی و تصاویر استفاده شده است. به خاطر داشته باشید، فارغ از نوع انتخاب شما، آنچه سبب افزایش کیفیت یادگیری می‌شود، نوع برنامه‌ریزی و تداوم و تکرار مطالب خواهد بود. شما نیز به نوبه خود سعی کنید روزانه حداقل 30 دقیقه به یادگیری و کار با نرم‌افزار اختصاص دهید.

مواردی که هنگام استفاده از اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی باید در نظر بگیرید.

پیش از دانلود هرگونه اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی بهتر است به نرم‌افزار زبان آلمانی به عنوان منبعی کاملا مطمئن اتکا نکرده و به موارد زیر نیز در راستای یادگیری بهتر زبان آلمانی توجه نمایید:

 

مقاله پییشنهادی : بهترین روش یادگیری زبان آلمانی در خانه

الف- به سایر منابع آموزشی مراجعه نمایید.

در راستای یادگیری زبان آلمانی، شما می‌توانید به انواع مختلفی از منابع آموزشی مراجعه نمایید. برای مثال به برنامه‌های تلویزیونی، رادیو، موسیقی و گفتگوهای حضوری یا مجازی با افراد مسلط بر زبان آلمانی، کتاب و انواع مجلات، نیز توجه کنید. هنگام یادگیری زبان آلمانی یا سایر زبان‌ها هیچ‌گاه خود را محدود نکرده و سعی کنید از انواع ابزارهای یادگیری بهره ببرید.

ب- برای خود درکنار برنامه آموزشی، اهداف آموزشی تعیین کنید.

یادگیری بهتر نکات آموزشی نرم‌افزار زبان آلمانی براساس تمرین و تکرار بیشتر عملکرد بهتری به دست می‌دهد. پس برای آنکه بتوانید به مطالب تسلط کافی یابید، بهتر است برنامه‌ی آموزشی مخصوص برای خود تهیه نمایید. در کنار آن، شما می‌بایست هدف از یادگیری زبان را به طور دقیق‌تر مشخص نمایید. به عنوان مثال مشخص کنید که در طول یک ماه استفاده از نرم‌افزار زبان آلمانی به چه سطحی از زبان می‌خواهید برسید؟

 

اپلیکیشن زبان آلمانی

ج- نرم‌افزار آموزش زبان یا بازی کامپیوتری.

در هنگام تهیه‌ی نرم‌افزار آموزش زبان آلمانی و یا سایر زبان‌ها، برنامه‌نویسان نرم‌افزار از ترفند‌ها و مضمون‌های بازی کامپیوتری استفاده می‌کنند. آنها سعی دارند با تنوع بخشی محیط مجازی شما را بیشتر به ادامه مسیر یادگیری زبان سوق دهند. به ندرت ممکن است بشنوید شخصی در مدت زمانی اندک حجم زیادی از کتاب آموزشی را به پایان رسانده باشد ولی قطعا به افرادی برخورد کرده‌اید که مراحل مختلف یادگیری و یا بازی کامپیوتری را در یک هفته یا کمتر به اتمام رسانده باشد.

د- نظرات خود را درباره نرم‌افزار زبان اعلام کنید.

تهیه‌کنندگان اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی، به دنبال پی‌بردن به نظرات شما هستند. آنها پس از بررسی دیدگاه‌ها، نسبت به اعمال تغییرات نرم‌افزار آموزش زبان آلمانی بر‌می‌آیند. معمولا نظرات شما دو مورد را به تهیه‎‌کنندگان نرم‌افزار القا می‌کند:

1- میزان انگیزه شما در یادگیری زبان آلمانی از طریق بررسی میزان استفاده شما از نرم‌افزار زبان آلمانی.

2- اظهار نظر شما درباره‌ی استفاده از نرم‌افزار، به صورت غیر مستقیم به بهبود و ارتقا کیفیت آن نرم‌افزار آموزش زبان آلمانی نیز کمک می‌کند. در نتیجه این عوامل، سازندگان دست به تغییر پیاپی اپلیکیشن می‌زنند که در ادامه به افزایش کاربران می‌انجامد.

ه- در گروه‌های زبانی شرکت کنید.

به هنگام ثبت‌نام یا پیش از آن، سعی کنید با دوستان یا گروه‌های زبان‌آموز که در محیط نرم افزار آموزش زبان آلمانی تعبیه شده، در ارتباط باشید. این امر در ادامه روند یادگیری به شما حس رقابت را القا خواهد کرد. چه بسا موجب شرکت شما در کلاس‌های آموزش زبان آلمانی یا تهیه کتب آموزشی نیز گردد.

نتیجه گیری

اگر شما هم تصمیم به یادگیری زبان آلمانی دارید، استفاده از اپلیکیشن آموزش زبان آلمانی برای شما مناسب خواهد بود. در این ایام به دلایل مختلفی مانند ویروس Covid19، قوانین قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی، حضور در کلاس درس را سخت‌تر کرده است. استفاده از نرم‌افزارهای آموزشی برای علاقمندان، مثمر ثمر خواهد بود. بهتر است با توجه به اهمیت موضوع، در انتخاب نرم‌افزار مناسب دقت شود. نرم‌افزارها به شما در یادگیری واژکان جدید و عبارات مختلف به زبان آلمانی یاری می‌رسانند و شما قادر به بهبود دانش دستوری خواهید بود که در پی آن به زبان آلمانی مسلط‌تر خواهید شد. اپلیکیشن آموزش زبا آلمانی به شما فرصت تمرین و تکرار و در نتیجه به خاطرسپاری بلند مدت را می‌دهد. هم‌چنین شما به مراتب هزینه مالی کمتری در مقابل کلاس‌های آموزشگاهی می‌پردازید. پس این روند به لحاظ مالی برای شما به صرفه و توجیه‌پذیر خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا