زبان خارجی

بهترین روش های بهبود املای زبان انگلیسی

تقویت املای زبان انگلیسی

در راستای یادگیری زبان انگیسی، یکی از مواردی که می تواند دانش زبانی فرد را به چالش بکشد، املای زبان انگلیسی است. منابع بسیاری، از کتاب‌های زبان گرفته تا فیلم‌های آنلاین و آف‌لاین آموزشی وجود دارد که می‌توان با یک جستجوی ساده در اینترنت آن‌ها را یافت، اما هر یک روش‌های گوناگونی را ذکر می کنند که گاهاً سبب سردرگمی می‌شود. برای اجتناب از این امر، در این مقاله چند روش جهت بهبود املای زبان انگلیسی را پیشنهاد کرده‌ایم.

۱- قوائد واژه شناسی را یاد بگیرید.

یکی از روش‌های تقویت املای زبان انگلیسی یادگیری برخی از قوائد واژه شناسی است. حتما برای شما نیز بارها اتفاق افتاده که  به کلمه‌ای برخورد کرده‌اید که در نگاه اول پیچیده به نظر می‌رسد.  اگر پیشتر برخی از قوائد واژه شناسی را یاد گرفته باشید به راحتی می‌توان از آن ابزار در بخاطر سپاری املا (Spelling) کلمه مورد نظر استفاده کرد.

آموزش زبان انگلیسی مقدماتی

برای مثال در املای کلمه‌ FRIENDLINESS ، از کلمه ساده Friend  و دو پسوند Ly و Ness تشکیل شده است. در این حالت، تنها با کمی دقت در نوشتار کلمه، می‌توانید کلمه اصلی را تشخیص دهید. حال متوجه شده اید تا چه حد یادگیری املای صحیح  انگلیسی ساده شده است.

۲- از غلط‌های املایی خود یادداشت برداری کنید

هر کس ممکن است به دلیل خاصی، املای کلمات را به اشتباه بنویسد. چنانچه املای کلماتی خاص را مکررا اشتباه نوشته باشید، با مراجعه به یک فرهنگ لغت استاندارد یا کتاب آموزشی، مجددا به بررسی نحوه صحیح نوشتار آن بپردازید و در دفترچه واژگانی خود یادداشت کنید. سپس املای آن را دو الی سه بار تکرار کنید. البته استفاده آن در جملات باعث درک بهتر واژه خواهد شد.

 

اشتباهات املای انگلیسی

۳- غلط های املایی پر تکرار را به خوبی بررسی کنید

املای برخی کلمات انگلیسی، ممکن است نه تنها برای زبان آموزان بلکه برای بومی زبان ها هم مشکل باشد. لازم است که توجه ویژه‌ای به این امر داشته باشید تا در دام چنین لغاتی گرفتار نشوید . معمولا چنین کلماتی ممکن است دارای حروفی هستند که نوشته می‌شوند ولی تلفظ نمی‌شوند. مانند Know که حرف  K  تلفظ نمی‌شود. حتی تفاوت‌های لهجه‌های انگلیسی نیز بر املای واژگان تاثیر گذار است. مثلا در واژه Water بر طبق لهجه‌ی بریتانیایی بر خلاف لهجه‌ی امریکایی حرف r مانند Ə (شوا) تلفظ می شود که ممکن است شنونده را گمراه کند.

۴- ریشه‌های واژگان‌ را بیاموزید

بسیاری از واژگان‌ انگلیسی دارای ریشه‌هایی از زبان یونانی و لاتین هستند. به عبارت دیگر، برخی کلمات انگلیسی معنایی در زبان دیگر داشته و در طول زمان وارد زبان دوم شده اند. با مراجعه به فرهنگ لغت معتبر و یادگیری  آن‌ها، می‌توانید املای انگلیسی خود را بسیار بهبود ببخشید. به عنوان مثال در کلمه‌ی Bicycle ، بخش Bi به معنای دو در زبان لاتین می باشد و Cycle در معنی چرخ است که با ترکیب آنها دوچرخه معنی می‌دهد و یا در کلمه triangle چنانچه به بخش های کوچکتر تقسیم کنیم. Tri به معنای سه خواهد بود و angle نیز به معنای گوشه یا کنج است که با ترکیب یکدیگر معنای مثلث یا سه گوش را بخود می‌گیرید. حال که به ریشه‌ی این واژگان پی بردیم، یادگیری املای آنها بسیار آسان خواهد بود.

ریشه کلمات برای تقویت املای انگلیسی

۵- کلمات را بخش‌بندی کنید

برخی از کلمات بخاطر طولانی بودن ممکن است، املای انگلیسی آن مشکل به نظر برسند. در این حالت می‌توان با تقسیم کردن آن به بخش‌های کوچک‌تر و بخاطر سپردن جداگانه اجزا به رفع این مشکل کمک کرد. برای نمونه به واژه‌ی Productive دقت کنید. آن را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم می کنیم Pro ,duc ,tive. حال Spelling بخش‌های کوچک‌تر را یاد می گیریم.

آموزش 504 لغات ضروری انگلیسی

 

به یاد داشته باشید بخش‌بندی‌ها بهتر است از ترکیب حروف صامت،مصوت و صامت باشد.بدین نحوه تشخیص املای واژه‌ها ساده‌تر خواهد بود.

۶- به کلمات هم آوا دقت کنید

از میان سایر عوامل موثر در تقویت املای زبان انگلیسی ، می‌توان به کلمات هم آوا اشاره کرد. هم آوا‌ها کلماتی هستند که به یک شکل تلفظ می‌شوند اما معنای متفاوتی دارند و در برخی از آنها حتی ممکن است صورت نوشتاری متفاوتی نیز داشته باشند. مانند rose که هم به معنای گل رز است و هم صورت گذشته‌ی فعل rise.

۷- متون مختلف بخوانید

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌تواند به تقویت spelling کلمات انگلیسی گوناگون کمک کند، خواندن متون مختلف انگلیسی است . همانطور که با شنیدن مکالمه افراد به بهبود قدرت شنیداری خود کمک می‌کنید، مطالعه‌ی مطالب متنوع نیز می به بهبود املا کمک می‌کند. هنگام خواندن بهتر است بیشتر به کلمات جدید توجه کنیم. معنا و تلفظ دقیق آنها را فرا بگیریم و سپس به املای آن توجه کنیم. چه بسا ممکن است نوشتن چندباره‌ی آنها نیز لازم باشد. هنگامی که املای واژه‌ی جدید را یاد گرفتید چند بار بر روی دفتر بنویسید و پس از دو روز برای بار دوم تکرار کنید و کم کم Spelling  کلمات جدید را در حافظه‌ی خود ماندگار کنید.

خواندن متون مختلف برای بهبود املای انگلیسی

۸- بنویسید

یکی دیگر از روش های تقویت املای زبان انگلیسی ، نوشتن است. نوشتن را می توان در ابتدا با رونویسی متون کوتاه مانند چکیده‌ی مقالات و یا بخش کوتاهی از یک داستان و یا رمان دلخواه شروع کرد. در ادامه سعی کنید افکار، نظرات خود را به زبان انگلیسی بنویسید. در نهایت، در صورت تمایل خود، برای بررسی اشتباهات املایی در اختیار مربی خود قرار دهید. حتی در طول روز بهتر است خود را در موقعیت هایی قرار دهید که مجبور باشید پیام ها و ایمیل های خود را در حد توان به زبان انگلیسی بنویسید. این امر نه تنها بر توانایی شما در نوشتن صحیح کلمات موثر است، بلکه دانش واژگانی و دستوری شما را نیز بهبود ‌می‌بخشد.

۹- بازی با کلمات

به عنوان آخرین مورد تقویت املای زبان انگلیسی در این مقاله، می توان به بازی کلمات اشاره کرد. این روش در عین سرگرمی و تفریح می‌تواند آموزنده نیز باشد. حل کردن جدول‌های روزنامه‌ها و مجلات تنها یکی از راه‌های موجود می‌باشد. جدول‌های فارسی برای بسیاری از افراد کاری بس ساده است. اما اگر از پس حل جدول های انگلیسی زبان نیز بر آییم، این کار به نوبه‌ی خود در بهبود املای انگلیسی کمک شایانی خواهد نمود. از میان نمونه‌های بازی با کلمات می توان به انواع جدول‌ها مانند جدول کلاسیک، مرتب سازی حروف پراکنده و . . . اشاره کرد.

مرجع کامل آموزش زبان انگلیسی

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا