زبان خارجی

آزمون TUS: هر آنچه که در مورد آزمون ورودی دوره تخصص پزشکی باید بدانید.

آزمون TUS چیست؟

آزمون TUS برای دانشجویانی که مشغول تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی هستند و یا فارغ‌التحصیل شده اند، نامی آشنا است. امتحان TUS که به عنوان امتحان تخصصی پزشکی و آزمون ورودی دوره تخصص پزشکی شناخته می‌شود مخفف «Tıpta Uzmanlık Sınavı» است.

تمام دانشجویان بومی یا غیربومی فارغ‌ التحصیل دانشکده‌های پزشکی به غیر از زیست‌شناسی برای گذراندن دوره تخصص باید در این آزمون شرکت کنند.

تمام افرادی که بتوانند این آزمون را با موفقیت بگذرانند پس از اتمام دوره طبق آیین‌نامه پزشک متخصص شناخته می‌شوند.

 

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش زبان ترکی
ترکی استانبولی

 

شاید برای شما هم سوال‌های زیادی در مورد این آزمون از چگونگی برگزاری تا منابع پیش آمده باشد. در این یادداشت تلاش کردیم که به تمام سوال‌های شما پاسخ دهیم.

آزمون TUS یکی از سخت‌ترین امتحان‌های دانشگاهی است. این آزمون در دو نوبت صبح (ساعت ۹:۳۰) و ظهر  ( ۱۳:۳۰) در دو بخش علوم پایه و علوم بالینی برگزار می‌شود.

همانطور که شما هم می‌دانید هر کسی که تحصیلات پزشکی را پشت سر بگذراند عنوان پزشک عمومی را دریافت می‌کند. اگر پزشکی بخواهد در یک زمینه خاص آموزش ویژه ببیند می‌تواند در دوره‌های ۳ تا ۶ ساله در دانشکده‌های پزشکی، بیمارستان‌های آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت بهداشت یا موسسه‌های پزشکی قانونی پس از موفقیت در امتحان TUS شرکت کنند.

 

مقاله پییشنهادی : هزینه های مهاجرت به ترکیه در سال ۲۰۲۰
مهاجرت به ترکیه

ساختار آزمون

در آزمون TUS سوالاتی از شش سال تحصیل پزشکی پرسیده می‌شود. در دو جلسه جداگانه صبح و ظهر در مجموع ۲۴۰ سوال پرسیده می‌شود. شرکت‌کننده باید به ۱۲۰ سوال از علوم پایه و ۱۲۰ سوال از علوم بالینی در ۳۰۰ دقیقه پاسخ دهد.

سوالات آزمون علوم پایه معمولا از دروس آناتومی، بیوشیمی، بافت‌شناسی، فیزیولوژی، میکروب‌شناسی، فارماکولوژی و آسیب‌شناسی که در ۳ سال اول تحصیل در دانشکده پزشکی آموزش داده می‌شوند انتخاب می‌شوند.

سهم هر درس از ۱۲۰ سوال متفاوت است. به طور متوسط ۲۲ سوال از بخش‌های بیوشیمی، میکروب‌شناسی، فارماکولوژی و آسیب شناسی، ۱۴ سوال از آناتومی، ۱۰ سوال از فیزیولوژی و ۸ سوال از بافت شناسی و جنین‌شناسی مطرح می‌شود.

در بخش بالینی شرکت‌کننده با سوالاتی از ۳ سال آخر تحصیل خود مواجه می‌شود. سوالاتی از دوره‌های پزشکی داخلی (۳۰ سوال)، کودکان (۳۰ سوال)، جراحی عمومی (۳۰ سوال)، زنان و زایمان (۱۲ سوال) و دوره انترنی (۲۳ سوال) پرسیده می‌شود.

 

آزمون TUS

زمان برگزاری، هزینه و اعتبار آزمون

این آزمون از سال ۱۹۸۷ هر ساله دو بار در در ماه‌های آپریل و سپتامبر برگزار می‌شود. متقاضی باید دو ماه قبل از تاریخ آزمون اقدام کند.

تا سال ۲۰۱۲ این آزمون تنها در آنکارا برگزار می‌شد. اما از آن سال به بعد ۱۴ تا ۱۶ هزار متقاضی سالیانه در سه شهر استانبول، ازمیر و آنکارا در این آزمون شرکت می‌کنند.

هزینه این آزمون ۳۵۰ لیر است. البته ممکن است با توجه به خدمات مختلف موسسه‌های برگزار کننده این عدد تغییر کند.

اعتبار این آزمون بستگی به طول دوره تخصص شما دارد. در حقیقت نتیجه این آزمون تا اتمام دوره تخصص شما معتبر است. برای مثال طول دوره تخصص قلب و عروق ۴ سال و جراحی مغز و اعصاب ۵ سال است. بنابراین اعتبار این آزمون هم به ترتیب ۴ و ۵ سال است.

 

مقاله پییشنهادی : آزمون یوس (YöS) ترکیه چیست؟
آزمون yos

چه کسانی می‌توانند در امتحان TUS شرکت کنند؟

هر شخصی که از دانشگاه‌های پزشکی فارغ‌التحصیل شده است حق شرکت در آزمون TUS را دارد. البته دانشجویان دوره کارآموزی نیز مجاز به شرکت در آزمون هستند. بدیهی است که این دانشجویان پس از پایان دوره دانشگاه حق ورود به دوره تخصص را دارند.

فارغ‌التحصیلان داروسازی، شیمی و دامپزشکی هم می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. لازم به ذکر است که این دانشجویان تنها مجاز به شرکت در بخش علوم پایه هستند. تنها فارغ‌التحصیلان پزشکی می‌توانند در آزمون علوم بالینی شرکت کنند.

آزمون TUS

حداقل نمره قبولی

به منظور شرکت در این آزمون پزشک فارغ‌التحصیل باید حداقل نمره مورد نیاز را در یکی از امتحان‌های مورد قبول سازمان سنجش ترکیه مانند YDS کسب کند. به همین منظور هر متقاضی باید قبل از هر چیزی موفق به کسب حداقل نمره ۵۰ در یکی از آزمون‌های زبان شود.

متقاضی می‌تواند نمره معادل یک مدرک زبان بین‌المللی مورد پذیرش سازمان سنجش ترکیه را هم ارائه دهد.

داوطلبانی که در آزمون TUS شرکت می‌کنند با توجه به نمره خود رتبه‌بندی می‌شوند. تنها و تنها شرکت‌کننده‌های این آزمون صلاحیت ورود به دوره‌های تخصص را دارند. در واقع شایستگی افراد توسط این آزمون بررسی می‌شود.

هر داوطلب باید مفاهیم اساسی، اصول و روش را بداند و توانایی استفاده از دانش خود را داشته باشد.

حداقل نمره قبولی در امتحان TUS به انتخاب شما بستگی دارد. بسته به دوره تخصص و حتی دانشگاه مقصد حداقل نمره شما تغییر می‌کند. برای مثال حداقل نمره برای شرکت در دوره تخصص قلب و عروق ۷۰، جراحی مغز و اعصاب ۵۶، جراحی پلاستیک ۵۹، پوست ۵۷ و اورولوژی ۵۶ است.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی با آزمون SAT ترکیه
آزمون sat

منابع امتحان TUS

اگر چه مانند آزمون ALES منابع منسجمی برای این آزمون در دسترس نیست اما شما می‌توانید از طریق سایت‌هایی مانند VK یا Welcominturkey به ویدیوها و دوره‌های آنلاین ارزشمندی دست پیدا کنید.

همچنین یکی از اصلی‌ترین منابع برای آزمون TUS سوالات امتحان‌های چند سال اخیر به خصوص سوال‌های تکرار شده است. از جزوه‌ها و نکاتی که در کلاس‌ها و دوره‌های آمادگی امتحان TUS بیان شده است هم می‌توانید استفاده کنید.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام.من دانشجوی سال دوم پزشکی عمومی در ایران هستم.پس از اتمام دوره و طرح قصد مهاجرت به ترکیه رو دارم.قصد دارم اونجا در آزمون tus شرکت کنم ولی نگرانی من این هست که نسلط من برای شرکت در این ازمون به زبان ترکی کافی نباشه.موسسه ای در ایران وجود داره که من بتونم اونجا اموزش های لازم رو ببینم و به زبان هم مسلط بشم تا اینکه این ازمون رو با موفقیت بدم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا