زبان خارجی

امتحان YDS: صفر تا صد آزمون زبان خارجی YDS (راهنمای ۲۰۲۰)

آزمون YDS چیست؟

امتحان YDS (مخفف عبارت YABANCI DIL BILGISI SEVIYE TESPIT SINAVI) یکی از چندین آزمونی است که در ترکیه سالانه برگزار می‌شود. سازمان سنجش ترکیه (مرکز انتخاب و جایگزینی دانشجو) مسئولیت برگزاری این آزمون را مانند آزمون آلس (ALES) بر عهده دارد. در واقع آزمون YDS نوعی آزمون سنجش استعداد زبان خارجی است.

با توجه به نزدیکی کشور ترکیه و رفت و آمدهای آسان بدون ویزا و گرانی‌های اخیر دانشجویان زیادی ترجیح می‌دهند که به جای تلاش برای مهاجرت به کشورهایی مانند فرانسه و ایتالیا به سراغ این کشور بروند. این کشور با وجود حضور دانشگاه‌های معتبر و همچنین شرکت‌های بزرگ بین‌المللی انتخاب جذابی برای مهاجرت محسوب می‌شود.

 

مقاله پییشنهادی : هزینه های مهاجرت به ترکیه در سال ۲۰۲۰
مهاجرت به ترکیه

 

در این یادداشت به بررسی امتحان YDS یکی از جایگزین‌های آسان تافل و آیلتس خواهیم پرداخت. 

YDS یک آزمون اجباری است که کارمندان مناصب دولتی به منظور ارتقا شغلی یا دریافت کمک هزینه باید در آن شرکت کنند. در واقع دولت با توجه به نمره کسب شده مبلغی اضافه به کارمندان پرداخت می‌کند. همچنین دانشجویان جهت تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا باید حداقل نمره مورد نظر را کسب کنند. بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه برای پذیرش دانشجویان خارجی این آزمون را قبول می‌کنند.

در سال ۲۰۱۳ سازمان سنجش ترکیه تصمیم گرفت که دو آزمون ÜDS و KPDS را تحت عنوان یک آزمون به نام امتحان YDS برگزار کند. این آزمون از نظر محتوایی تفاوتی با KPDS ندارد.

 

امتحان YDS

 

ساختار آزمون‌های YDS

این آزمون متشکل از ۸۰ سوال چند گزینه‌ای است. این امتحان همچنین از ۱۱ بخش متفاوت تشکیل شده است که مهارت‌های شما را در زمینه گرامر، خواندن، لغات و درک مطلب ارزیابی می‌کنند.  این ۸۰ سوال به شکل زیر در یازده بخش ظاهر می‌شوند:

·         لغات: ۶ سوال

·         گرامر: ۱۰ سوال

·         کلوز تست: ۱۰ سوال

·         تکمیل جمله: ۱۰ سوال

·         ترجمه انگلیسی به ترکی: ۳ سوال

·         ترجمه ترکی به انگلیسی: ۳ سوال

·         تکمیل پاراگراف: ۴ سوال

·         تعیین جمله بی‌ربط در پاراگراف: ۵ سوال

·         تکمیل مکالمه: ۵ سوال

·         بازنویسی: ۴ سوال

·         درک مطلب: ۲۰ سوال

این آزمون به چندین زبان مختلف اما عمدتا انگلیسی برگزار می‌شود. شرکت‌کننده ۱۵۰ دقیقه زمان دارد که این ۸۰ سوال را پاسخ دهد.

زمان برگزاری و هزینه آزمون

این امتحان هر ۶ ماه یک‌بار برگزار می‌شود. سالانه بیش از ۱۰۰ هزار نفر در آزمون YDS شرکت می‌کنند. این آزمون به دو صورت آنلاین و کاغذی برگزار می‌شود. آزمون آنلاین را با نام EYDS می‌شناسند. آزمون YDS کاغذی هر ۶ ماه یک بار در ماه آوریل و در ماه سپتامبر برگزار می‌شود. نتایج آزمون کاغذی بیست روز پس از آزمون اعلام می‌شود. برخلاف آزمون کاغذی EDYS هر ماه برگزار می‌شود اما فقط در سه شهر ترکیه. نتایج این آزمون دوازده ساعت پس از برگزاری آزمون اعلام می گردد.

این آزمون در ۸۱ شهر مختلف ترکیه و قبرس در اولین یکشنبه ماه‌های می و نوامبر برگزار می‌شود. در بیشتر موارد متقاضیان ایرانی شهر وان را با توجه به نزدیکی و راحتی مسافرت زمینی انتخاب می‌کنند. در ضمن شما برای شرکت در این آزمون نیاز به اخذ اقامت ندارید.

برای شرکت در این آزمون باید یک ماه قبل از برگزاری آن به سایت سازمان سنجش ترکیه مراجعه کنید. هزینه مورد نیاز برای شرکت در این آزمون ۱۳۰ لیر است. البته فراموش نکنید که در صورت تاخیر در ثبت‌ نام مجبور به پرداخت ۱۹۵ لیر خواهید شد. بنابراین بهتر است که ثبت ‌نام آن را برای روزهای آخر نگذارید.

مقاله پییشنهادی : آزمون یوس (YöS) ترکیه چیست؟
آزمون yos

چه کسانی باید در آزمون YDS شرکت کنند؟

در حالی‌که ممکن است در مقطع ارشد نیازی به ارائه این مدرک در برخی از دانشگاه‌ها نباشید اما در تمامی دانشگاه‌های ترکیه جهت ادامه تحصیل در مقطع دکترا الزامی است. به طور کل افرادی که در لیست زیر به آن‌ها اشاره شده است باید در این آزمون شرکت کنند.

·         فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی که تمایل دارند در مقاطع بالاتر تحصیل کنند.

·         داوطلبان مقطع دکترا و دانشیارها

·         دانشجویایی که مشغول به طی کردن سال آخر دوره کارشناسی خود هستند می‌توانند به منظور ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در این آزمون شرکت کنند.

·         کارمندانی که در موسسه‌های دولتی مشغول به کار هستند می‌توانند سطح دانش خود را برای گرفتن کمک هزینه زبان یا حق ماموریت خارج از کشور تعیین کنند.

·         متقاضیان آزمون تخصص پزشکی یا دندان‌پزشکی

·         کارمندانی که قصد شرکت در آزمون‌های KPSS به منظور تبدیل شدن به یک کارمند دولتی را دارند می‌توانند در صورت درخواست سازمان خود در آزمون YDSبرای ارزیابی سطح دانش زبان خارجی خود شرکت کنند.

امتحان YDS

ارزیابی

شعار “به ازای هر پاسخ صحیح یک امتیاز بگیرید و برای هر پاسخ نادرست ۰٫۲۵ نمره را از دست بدهید” در این امتحان صدق نمی‌کند. در واقع ارزش هر پاسخ درست یا نادرست در امتحان YDS ،۱٫۲۵ در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال اگر شما به نمره ۶۰ نیاز دارید لازم است که ۴۸ مورد صحیح (۶۰=۱٫۲۵*۴۰) را پاسخ دهید.

هر سطح نیاز به یک نمره مشخص دارد که شرکت‌کننده ملزم به کسب آن است. نمره مورد نیاز به هر سطح به شرح زیر است:

·         سطح A: 90-100

·         سطح B: 80-89

·         سطح C: 70-79

·         سطح D: 60-69

·         سطح E: 50-59

نتایج آزمون YDS بیست روز پس از برگزاری امتحان اعلام می‌شوند.

مقاله پییشنهادی : آشنایی با آزمون SAT ترکیه
آزمون sat

اعتبار

اگر شما چندین بار در امتحان YDS شرکت کنید و نمرات مختلفی کسب کنید، بالاترین نمره‌ی شما در نظر گرفته می‌شود. در واقع تنها این نمره دارای اعتبار است و سایر نمره‌های شما مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

با توجه به اظهار نظر رئیس سازمان سنجش نمره آزمون YDS برای اعضای هیئت علمی دانشگاه به مدت نامعلومی معتبر است. با این حال ممکن است شرایط هر دانشگاه با سایر دانشگاه متفاوت باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود که داوطلبان قبل از هر تصمیمی اطلاعیه‌های مربوط به دانشگاه مورد نظر خود را مطالعه کنند.

اعتبار این آزمون در سایر موارد ۵ سال است. لازم به ذکر است نمره این آزمون در موسسه‌های دولتی و بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه معتبر است.

امتحان YDS

آزمون آنلاین EYDS

از سپتامبر ۲۰۱۴ آزمون آنلاین EYDS هم در کنار آزمون کاغذی قرار گرفته است. تمام شرایطی که در رابطه با آزمون کاغذی بیان شد در این آزمون نیز صادق است. البته این آزمون برخلاف آزمون کاغذی ۱۲ بار در سال برگزار می‌شود.

با توجه به بیانیه سازمان سنجش هیچ گونه آموزش رایانه‌ای برای متقاضیان آزمون آنلاین EYDS در نظر گرفته نشده است. به همین دلیل داوطلبانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند باید از حداقل دانش و مهارت استفاده از کامپیوتر برخوردار باشند.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی با آزمون TUS
آزمون tus

حداقل نمره قبولی در امتحان YDS

در صورت تمایل به پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد متقاضی ملزم به ارائه نمره ۵۵ امتحان YDS است. برای پذیرش در مقطع دکترا حداقل نمره مورد نیاز ۶۵ در نظر گرفته شده است.

برخی از دانشگاه‌ها ممکن است که برای متقاضیان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا آزمون زبان خود را ارائه دهند. در این صورت متقاضی ملزم به ارائه حداقل نمره YDS موسسه مورد نظر خود است. فراموش نکنید در صورت ارائه نکردن مدارک نمره زبان خود در زمان مقرر پذیرش شما از طرف دانشگاه مقصد لغو خواهد شد.

منابع آزمون YDS

بدیهی است که کلید موفقیت در هر آزمونی مطالعه منابع در زمان مناسب است. با توجه به ساختار آزمون YDS توصیه می‌شود که متقاضیان بیش از پیش به ساختار متون و درک مطلب (لغات و دستور زبان) توجه کنند. نقاط ضعف هر مهارت خود را شناسایی کنند و برای رفع آن تلاش کنند.

همچنین می‌توانید نمونه سوال‌های سال‌های گذشته را دانلود و مطالعه کنید.

با توجه به این مساله که امتحان YDS تنها درک مطلب دانشجو را ارزیابی می‌کند به مراتب از تافل و آیلتس آسان‌تر است. بنابراین در صورتی ‌که به هر دلیلی توانایی کسب نمره کافی در آزمون آیلتس و تافل را ندارید پیشنهاد می‌کنیم که در این آزمون شرکت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا