مقالات مدیریت پروژه

ماتریس سوات یا SWOT

ماتریس SWOT : تحلیل محیط داخلی و عوامل خارجی سازمان یکی از مهم­ترین نکاتی است که سازمان­های امروزی باید به آن مبادرت داشته باشند تا بتوانند در محیط­ های رقابتی خود باقی بمانند و شکست نخورند.

استفاده از ابزارها و استراتژی­های مناسب در این راه به سازمان­ ها کمک می­کند تا راحت­تر عوامل بیرونی و درونی سازمان خود را تحلیل کنند.

یکی از ابزارهای بسیار کاربردی و در عین حال بسیار پراستفاده ماتریس SWOT است که در عین سادگی می­تواند راه حل بسیاری از مشکلات درونی و بیرونی یک سازمان باشد. در این مقاله قصد داریم تا علاوه بر بررسی ماتریس سوآت به نکاتی در خصوص تحلیل ماتریس SWOT و چگونگی استفاده ماتریس در بهبود شرایط سازمانی بپردازیم.

 

ویدئو پیشنهادی : مدیریت پروژه
آموزش مدیریت پروژه

 

ماتریس سوات

ماتریس SWOT چیست؟

یکی از قدیمی­ترین ابزارهای تحلیل استراتژی ماتریس SWOT است که در عین سادگی می­تواند مفاهیم عمیقی را در خصوص شرایط فعلی سازمان چه در داخل و خارج از سازمان نمایان کند.

این ابزار برای نخستین­بار در دانشگاه هاروارد مورد استفاده قرار گرفت و سیر تحولی آن در کشورهای انگلیس و آمریکا اتفاق افتاد.

برخی از مشخصه‌های ماتریس سوات به مدرسه کسب‌وکار هاروارد و کتاب سیاست‌های کسب‌وکار نوشته اندروز، گات، لرند و کریستینسن بازمی‌گردد. با این‌ حال در این کتاب تنها به فرصت‌ها، خطرات، محیط و مشکلات اشاره شده است و مرجع آن نیز سخنرانی پروفسور کنت اندروز است. دیدگاهی دیگر آن است که SWOT از پژوهش استنفورد به سرپرستی آلبرت همفری در سال ۱۹۶۰ مشتق شده است.

ماتریس سوات

اجزای ماتریس سوات چیست؟

یکی از ساده­ترین و ابتدایی­ترین انواع ماتریس، ماتریس SWOT بوده که در حالت اصلی از دو وجه تشکیل شده است. بخش اول، وضعیت درونی سازمان را پوشش می­دهد و بخش دیگر آن متوجه عوامل بیرونی یک سازمان است.

 • عوامل درونی ماتریس SWOT :

به صورت کلی منظور از عوامل درونی در یک سازمان، مواردی است که در اختیار سازمان بوده و به نوعی بر آن­ها تسلط دارد. به عبارت دیگر می­توان گفت، کنترل سازمان بر عوامل درونی، ارادی بوده و تا حدود زیادی آن­ها را تحت کنترل خود دارد.

 •  عوامل بیرونی ماتریس SWOT :

برخلاف عوامل درونی در ماتریس SWOT، عوامل خارجی تحت کنترل سازمان نبوده و درواقع برای سازمان غیرارادی تلقی می­شود. شرایط محیطی در خارج یک سازمان همان عوامل بیرونی موجود در ماتریس SWOT است.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش نرم افزار MSP
آموزش نرم افزار MSP

 

مفاهیم مورد استفاده در ماتریس SWOT چیست؟

همانطور که در قسمت قبل بیان کردیم، ماتریس SWOT از دو قسمت عوامل درونی و بیرونی تشکیل شده است که هرکدام خود دارای دو قسمت است.

 •  عوامل درونی ماتریس SWOT :

نقاط قوت (Strengths): مفهوم نقطه قوت در سازمان همان مزیت پایداری است که یک سازمان در خود داشته که می­تواند به مخاطبان هدف و مشتریان بالقوه خود ارائه دهد. به نوعی نکته مثبت درونی در سازمان همان نقطه قوت آن مجموعه خواهد بود.

نقاط ضعف (Weakness): در طرف مقابل اگر سازمانی در بخش­های درونی خود دچار کمبود و اختلالی شده باشد به اصطلاح دارای نقطه ضعف خواهد بود.

 •  عوامل بیرونی ماتریس SWOT :

فرصت­ها (Opportunities): موقعیت­هایی که ممکن است در آیندهبرای سازمان ایجاد شود و باعث پیشرفت و رشد بیشتر یک سازمان باشد به عنوان فرصت­ها شناخته می­شود.

تهدیدها (Threads): موقعیت­هایی که سازمان­ها را در آینده دچار خطر خواهند کرد و ممکن است در کار شرکت خللی ایجاد کنند و مدیران سازمان­ها موظف هستند با شناسایی این موارد سازمان خود را از آن مصون بدارند.

 

 

مراحل تحلیل سازمان به وسیله ماتریس SWOT چیست؟

حال که مفصل اجزا ماتریس SWOT را مورد بررسی قرار دادیم، می­خواهیم مراحل مربوط به تحلیل این ماتریس برای تدوین استراتژی مناسب بررسی کنیم.

 1. شناسایی عوامل خارجی و داخلی: همانطور که در قسمت قبل عنوان کردیم بررسی و شناسایی عوامل داخلی و خارجی در سازمان­ها به عنوان اولین قدم برای تدوین یک استراتژی مطلوب و مناسب برای سازمان خواهد بود. بعد از شناسایی نقاط قوت و ضعف ماتریسی تحت عنوان ماتریس عوامل داخلی (IFE) تشکیل شده و بعد از شناسایی تهدیدها و فرصت­ها ماتریس عوامل خارجی (EFE) به وجو می­آید.
 2. وزن­دهی به عوامل داخلی و خارجی: مرحله دوم در خصوص تحلیل ماتریس، وزن­دهی و اعتباردهی یا به عبارت دیگر درجه­بندی و اهمیت موارد شناسایی شده خواهد بود که آن را براسا نمراتی که به درجه اهمیت یک عمل می­دهیم تعریف می­کنیم.
 3. ایجاد ماتریس ارزیابی عوامل داخلی و خارجی: حال باید این عوامل را براسا درجه اهمیت آن نمره داده و از کم (نمره ۱) یا زیاد (نمره ۵) امتیازدهی کنید و در ماتریس­های جداگانه خود یادداشت کنید.
 4. طراحی ماتریس SWOT: پس از گذراندن این مراحل در نهایت باید ماتریس نهایی SWOT خود را تدوین کرده و عوامل مهم از دیدگاه خود و مجموعه در قسمت های مشخص شده یادداشت کنید.

ماتریس SWOT

استراتژی­ های مورد استفاده در ماتریس SWOT چیست؟

مهم­ترین قسمت در خصوص تحلیل ماتریس SWOT، استفاده از استراتژی­های مناسب برای هربخش است که قصد داریم در بخش پایانی این مطلب، استراتژی­های مختلفی که می­توان در تحلیل ماتریس سوات استفاده کرد را توضیح داده و بررسی کنیم.

 1. استراتژی محافظه­کارانه (WO): هدف این استراتژی، استفاده از فرصت­های موجود آینده به منظور پوشش نقاط ضعف سازمان است.
 2. استراتژی تدافعی (WT): عموما سازمان در این شرایط سازمان در وضعیت مخاطره­آمیزی قرار دارد و هرحظه اماکن انحلال و توقف فعالیت­ها آن وجود دارد. لذا برای جلوگیری از این منظور سازمان باید تلاش کند تا علاوه بر پرهیز از تهدیدهای بیرونی، نقاط ضعف­های خود را کاهش داده تا به خطر جدی مواجه نشود.
 3. استراتژی تهاجمی (SO): بهترین وضعیت برای سازمان بوده چراکه سازمان می­تواند با تکیه بر نقاط قوت خود فرصت­های خارجی موجود در محیط بیرونی خود را شکار کند.
 4. استراتژی رقابتی (ST): معمولا در این وضعیت سازمان­ها به دنبال استفاده از نقاط قوت خود به منظور جلوگیری از تهدیدهای خارجی است.

در این مطلب سعی شد تا علاوه بر بررسی کلی ماتریس SWOT ، اجزا هر بخش را به صورت مجزا توضیح داده و در انتها استراتژی­ های مناسب برای سازمان­ ها به منظور تحلیل وضعیت موجود خود داشته باشند.

البته در انتها شایان ذکر است که برای تحلیل وضعیت سازمان یا کسب­ و­کار ابزارهای بسیاری مورد استفاده قرار می­گیرند که هرکدام در جایگاه خود دارای اهمیت و کاربرد مجزاست.

به همین جهت توصیه می­کنیم مدیران استراتژیک در سازمان ­ها برای راحتی کار و بررسی همه­ جانبه وضعیت موجود در سازمان خود از ابزارهای مختلفی استفاده کنند تا تحلیل آن­ها از سازمان­ها با دقت بیشتری همراه باشد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا