امروزه یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که برخی سازمان‌ها و ادارات با آن مواجه هستند، نظارت، برنامه‌ریزی و از همه مهم‌تر کنترل پروژه می‌باشد. البته نرم‌ افزار‌هایی در دنیا وجود دارند که بتوانند این مشکل را به صورت کلی حل کنند.

در این مقاله به معرفی و بررسی دو نرم افزار کنترل پروژه با نام های Primavera Enterprise6 و MSP می‌پردازیم. شما قادر هستید با استفاده از نرم افزار پریماورا P6 پروژه‌های سازمان خود را به صورت پله به پله و ریز به ریز مدیریت و کنترل کنید. MSP نیز مخفف شده Microsoft Project می‌باشد و آن را می‌توان رقیبی سر سخت برای پریماورا دانست.

  • نرم افزار کنترل پروژه Primavera Enterprise6

نرم افزار پریماورا P6 برای شرکت‌ها، سازمان‌ها و تمام صنایعی که قصد دارند پروژه‌های خود را مدیریت و کنترل کنند، خیلی کاربردی است و تمام نیاز‌های صاحبان صنایع و شرکت‌ها را رفع خواهد کرد.

شما در نرم افزار پریماورا توانایی این را دارید که پروژه‌های خود را به صورت مرحله به مرحله و با رعایت سلسله مراتب پیش ببرید و کنترل کنید؛ این نرم افزار به صورت اختصاصی و با هدف استفاده سازمان‌‎ها برای پروژه‌هایشان ساخته شده است و به راحتی ‌می‌توان کنترل پروژه‌های مستقل را نیز در آن انجام داد.

به طور کلی این نرم افزار تمام ابزار و امکاناتی که برای ایجاد، مدیریت و کنترل پروژه‌ها را نیاز دارید، در اختیار شما می‌گذارد و باعث کیفیت بخشیدن به پروژه‌هایتان خواهد شد. از جمله ویژگی‌‎های بسیار خوب این نرم افزار می‌توان به کنترل دقیق و برنامه ریزی برای پروژه‌ها و همچنین مدیریت مسائل مالی ( هزینه‌ها ) و منابع، اشاره کرد.

پریماورا P6 نرم افزارهای گوناگون و جانبی دارد که اگر هر کدام از آن‌ها را به کار بگیرید، مطمئن باشید در کنار یکدیگر، مجموعه نرم افزارهای جامع مدیریت و کنترل پروژه را در اختیار خواهید داشت؛ قطعا این مسئله به بهبود کیفیت پروژه و به شکل کلی سازمان‌هایی که استفاده می‌کنند، کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

Primavera Expedition یکی از نرم افزارهای بسیار ضروری برای پروژه‌های شما می‌باشد زیرا در آن می‌توانید تمام اسناد و مدارکی که به شخص طرف حساب‌تان ارائه کردید یا از او دریافت کردید را ثبت کنید و در صورت پیشرفت کار آن اسناد و مدارک را ارتقاء دهید یا در صورت کنسل شدن آن‌ها را حذف کنید. همچنین با نرم افزار پریماورا اکسپدیشن قادر هستید که پروژه‌هایتان را از نظر مالی و هزینه‌ای هم کنترل کنید و مورد بررسی قرار دهید.

Primavera Pertmaster نرم افزار دیگری از پریماورا است که مقدار ریسک را در هر دوره زمانی از پروژه به شما می‌گوید و هزینه و زمان را کنترل و بررسی می‌کند. این نرم افزار هم جزو آن دسته از نرم افزارها می‌باشد که می‌تواند در کنار دیگر نرم افزارها بسیار تاثیر گذار باشد.

Primavera Portfolio Management هم یکی دیگر از نرم افزارهای کاربردی و البته پر استفاده در پریماورا می‌باشد؛ از آن‌جایی که مدیریت پورتفولیو یکی از مسائل مهم در کنترل و مدیریت پروژه‌ها می‌باشد، می‌توان گفت که این نرم افزار از ابتدا یا 0 پروژه تا انتها یا همان 100 پروژه کاربرد دارد و همواره شما باید به آن توجه کنید.

Primavera Earned Value Management هم مانند دیگر نرم افزارهای پریماورا کاربردی است؛ Primavera Earned Value Management به شما کمک می‌کند تا از همان ابتدای طرح ریزی پروژه بتوانید هزینه‌ها را بفهمید و تقریبا هم با استفاده از این نرم افزار هزینه‌های طرح و هزینه‌های انجام پروژه مطابقت بالایی دارد.

Methodology Manager نرم افزاری است که به منظور ثبت و ذخیره الگو

های برنامه ریزی شده، طراحی شده است؛ به عبارتی دیگر این نرم افزار برای زمان‌بندی کردن کارهایتان کاربردی می‌باشد و تقریبا می‌تواند در طول انجام پروژه تاثیر گذار باشد.

Portfolio Analyst نیز به منظور گروه‌بندی پروژه‌های متفاوت و گوناگون توسط مدیر سازمان ساخته شده است؛ این نرم افزار به مدیران و رئیسان سازمان‌ها، شرکت‌ها و دیگر مشاغل و ارگان‌های نیازمند به نرم افزار کنترل پروژه این امکان را می‌دهد که پروژه‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه کنند و حتی بر روی آن‌ها آنالیز و بررسی انجام دهند.

Timesheet Application هم برای بهتر و با کیفیت‌تر صحبت کردن و یا دیدن اعضای پروژه ساخته شده است؛ با استفاده از نرم افزار Timesheet Application اعضای پروژه قادر هستند تا از طریق وب و با کمک این نرم افزار با یکدیگر اطلاعات مربوط به پروژه را به اشتراک بگذارند و یا صحبتی درباره پروژه داشته باشند.

Web Application نرم افزاری است که به اعضای پروژه این قابلیت را می‌دهد تا جایی که دسترسی برای‌ آن‌ها ایجاد شده، به اطلاعات مختلف پروژه آگاه باشند و بتوانند با یکدیگر درباره پروژه از طریق وب تبادل اطلاعات کنند.

Primavera Software Development Kit آخرین نرم افزار پریماورا می‌باشد که برای‌ شما معرفی می‌کنیم؛ این نرم افزار به شما این قابلیت را می‌دهد که اطلاعات و آمار را از برنامه‌ای به برنامه دیگر منتقل کنید و بدون استفاده از این برنامه قادر نیستید که این‌ کار را انجام دهید. این برنامه از شروع تا پایان پروژه‌هایتان کاربردی می‌باشد.

  • نرم افزار کنترل پروژه MSP

اما همانطور که گفته شد دومین نرم افزار کنترل پروژه‌ای که در این مقاله به شما اطلاعاتی درباره آن می‌دهیم، MSP نام دارد؛ MSP مخفف شده Microsoft Project می‌باشد و یکی از بهترین نرم افزارهای کنترل پروژه است.

MSP دارای ویژگی و مزیت‌های بسیار زیادی می‌باشد که در ادامه برای‌ شما تمام آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

MSP باعث پیشرفت پروژه و همچنین بیشتر شدن هوش سازمان در مسائل مختلف به ویژه مسائل تجاری می‌شود؛ این نرم افزار به دلیل ارائه توضیحات کاملی درباره پروژه از جمله تمام ریسک‌های موجود، پیشرفت پروژه، نقاط قوت و ضعف آن و … باعث بیشتر شدن هوش تجاری و … سازمان خواهد شد.

همکاری و هماهنگ شدن در MSP در هر نقطه‌ای از جهان که باشید بسیار راحت است و می‌توان اهداف و برنامه‌ریزی‌های مشترک سازمان درباره پروژه را به تمامی افراد عضو پروژه و سازمان در جای جای جهان با کمک وب اکسس در MSP ارسال کرد و تمامی اعضای پروژه را از اهداف و برنامه‌ریزی‌های سازمان آگاه نمود.

ویدیو پیشنهادی :آموزش نرم افزار MSP
آموزش نرم افزار MSP

 

یکی از مهمترین مسائل بعد از استفاده MSP قطعا خروجی آن است؛ مطمئن باشید شما یا هر کدام از همکارانتان بعد از اتمام پروژه و استفاده از MSP در حین انجام پروژه، خروجی خوبی در انتها خواهید گرفت و بدون شک MSP نقش بسیار مهم و کاربردی در موفقیت پروژه شما خواهد داشت.

اگر به دنبال نرم افزار کنترل پروژه می‌گردید که بتواند به خوبی پروژه‌های شما را کنترل و مدیریت کند، بدون شک یکی از اصلی‌ترین انتخاب‌های شما MSP خواهد بود؛ شما با کمک این نرم افزار می‌توانید پروژه‌های پیشنهادی و حتی فعالیت‌های پیشنهادی خود را به پروژه‌های اجرایی تبدیل کنید و همواره با شناخت نقاط قوت و ضعف پروژه‌های خود، به قدرتمندتر شدن سازمان‌تان کمک کنید.

یکی دیگر از ویژگی یا مزیت‌های استفاده از MSP استفاده بسیار راحت، مدیریت و کنترل بسیار کامل آن بر روی پروژه می باشد؛ به عبارتی دیگر MSP به دلیل اینکه در تمام مدت پروژه به شما اطلاعات درباره آن ارائه می‌دهد، قطعا به کنترل بهتر پروژه‌‎هایتان کمک خواهد کرد.

به دلیل اینکه MSP همواره در حال کمک و ارائه اطلاعات کلیدی مربوط به پروژه‌هایی که در آن ایجاد کردید می‌باشد، پس به هیچ عنوان استرس افت پروژه را ندارید زیرا مطمئن هستید که همواره با شناخت نقاط ضعف و قوت پروژه‌های خود و همچنین دست‌یابی به اطلاعات کامل درباره پروژه، همیشه پروژه‌های شما توسعه و پیشرفت پیدا خواهد کرد.

شما در MSP می‌توانید چندین پروژه در کنار هم داشته باشید و برای آن‌ها اولویت تعیین کنید؛ به همین دلیل دیگر به هیچ عنوان دچار سردرگمی نخواهید شد و همواره طبق برنامه‌ریزی که انجام دادید، پیش خواهید رفت. سعی کنید با توجه به مدت زمان و هزینه‌های پروژه‌هایتان، آن‌‌ها را اولویت بندی کنید و مرحله به مرحله پیش بروید.

MSP به دلیل اینکه از بهترین اطلاعات و ابزار کمک می‌گیرد همواره برای شما سود آور خواهد بود Microsoft Windows Server ، Microsoft SQL Server و Windows SharePoint Services برنامه‌هایی هستند که MSP از آن‌ها در جهت پیشرفت پروژه‌هایتان و همچنین پیاده کردن استراتژی روز دنیا، کمک می‌گیرد.

ابزار MSP و نرم افزارهای جانبی که دارد اگر در موقعیت‌های درستی از آن‌ها بهره گرفته شود، نه تنها باعث پیشرفت عظیم پروژه‌هایتان می‌شود، بلکه باعث کاهش بسیار زیاد هزینه‌های پروژه، بالا رفتن سرعت انجام و تحلیل و بررسی پروژه، کارایی اثر بخش‌تر پروژه و از همه مهمتر بالا رفتن کیفیت پروژه‌ها می‌شود.

 

جمع بندی نهایی

به طور کلی MSP مربوط به شرکت مایکروسافت یکی از معروف‌ترین شرکت‌های نرم افزاری در دنیا می‌باشد و می‌توان گفت از کارایی بسیار زیاد و البته پر سرعت‌تری برخوردار است و آن‌را می‌توان از نظر رقابت با Primavera Enterprise6، برتر دانست.

اما قطعا پریماورا هم حرف‌های بسیار زیادی برای مقابله با MSP دارد و حتی رقیب بودن خود را با ارائه نرم افزارهای جانبی که اگر در کنار هم به کار گرفته شوند قدرت بسیار زیادی دارند، نشان داده است و انصافا هم جدی‌ترین رقیب MSP در زمینه کارایی، سرعت، اثر بخشی، پیش‌بینی و برنامه ریزی، هزینه‌ها و مسائل دیگری که مربوط به پیشرفت پروژه‌هایتان می‌باشد، همین نرم افزار کنترل پروژه Primavera Enterprise6 است.

مقاله پیشنهادی : آشنایی با نرم افزار primavera
آشنایی با نرم افزار primavera

 

امیدواریم با توجه به توضیحاتی که داده شد، یکی از این دو نرم افزار را برای استفاده در پروژه‌هایتان برگزینید و در سریع‌ترین زمان ممکن بازخورد بسیار مناسبی از آن‌ها دریافت کنید.