زبان خارجی

کشورهای آلمانی زبان کدامند؟

آشنایی با کشورهای آلمانی زبان

یکی از بهترین دلایل یادگیری زبان آلمانی را، می‌توان سفر یا تحصیل در کشورهای آلمانی زبان دانست. کشورهایی که در قاره اروپا واقع شده‌اند و زبان آلمانی را به عنوان زبان اول و یا دوم در سرزمین خود تعیین نموده‌اند. تعداد جمعیتی بالغ بر ۱۴۰ میلیون نفر در کشورهایی مانند آلمان، اتریش، سوییس، لیختنشتاین، بلژیک، لوگزامبورگ و دیگر کشورهای دنیا ساکن هستند. همه‌ی آنها به زبان آلمانی تکلم می‌کنند.

 

ویدیوهای پییشنهادی : آموزش الفبای آلمانی
آموزش الفبای آلمانی

 

کشورهایی نیز هستند که در بخش‌هایی گروه‎‌های اقلیتی به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. جمعیتی نزدیک به هفت و نیم میلیون نفر در ۴۲ کشور شامل بخش شمالی کشور ایتالیا، شرق بلژیک، هلند، دانمارک، شرق فرانسه، لهستان، جمهوری چک، روسیه و رومانی زندگی می‌کنند که به آلمانی تکلم می‌کنند. علاوه بر  این اشتراک زبانی و فرهنگی بسیار نزدیک بین زبان‌های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی برقرار می‌باشد.

حال در یک نگاه اجمالی به بررسی برخی از کشورهای آلمانی زبان می‌پردازیم:

۱- آلمان

کشور آلمان دارای جمعیت ۸۱ میلیون نفری است که یکی از کشورهای پرجمعیت جهان، به لحاظ تراکم جمعیتی، به شمار می‌آید. تحصیلات دانشگاهی در کشور آلمان برای همگان رایگان است.

لازم به ذکر است که آلمان هفتمین کشور بزرگ اروپایی است و با تولید ناخالص داخلی به مقدار ۳٫۷۳ میلیارد دلار در جایگاه چهارمین اقتصاد جهان پس از کشورهای آمریکا، چین و ژاپن قرار گرفته است و در زمینه‌ی تولید انرژی پاک از سال ۲۰۱۱ پیشگام بوده است.  همچنین این کشور بزرگ‌ترین تولیدکننده اتومبیل در جهان است که تنها در سال۲۰۱۱، ۵٫۹ میلیون اتومبیل فروخته است.در سال ۲۰۱۳ نیز اتومبیل‌های فولکس‌واگن، مرسدس، آئودی و بی‌ام‌دبلیو پرفروش‌ترین مدل‌ها بوده است. یکی دیگر از موارد قابل ذکر درباره این کشور، چاپ  انبوه کتاب است. در طول یک سال تقریبا ۹۴۰۰۰ عنوان کتاب به چاپ می‌رسد. همچنین اولین مجله چاپ شده در این کشور به سال ۱۶۶۳ تعلق دارد. از دلایل دیگر یادگیری این زبان، می‌توان به انواع پیشرفت‌های علمی و پزشکی اشاره نمود که در نتیجه آن این کشور به یکی از قطب‌های تولید علم و دانش تبدیل شده است.

 

کشورهای آلمانی زبان

۲- اتریش

اتریش، دومین کشور آلمانی زبان در فهرست ما است که مرز جغرافیایی طولانی با خاک کشور آلمان دارد و در جنوب کشور آلمان قرار گرفته است. شاید تصویری که شما در ذهن دارید با موسیقی کلاسیک نامدارانی چون باخ، موتزارت، بتهوون و… همراه باشد. شهرت کشور اتریش تنها به موسیقی محدود نمی‌شود. زمانی که درباره‌ی خدمات بهداشتی، ثبات سیاسی، تحصیل، جرم و جنایت و .. صحبت می‌کنیم، شهرهای اتریش در بالاترین سطح رفاه، آسایش و امنیت قرار دارند.

 

دوره‌های پییشنهادی : آموزش زبان انگلیسی در خانه

 

اتریش را کشور سبز نیز نام‌گذاری کرده‌اند، زیرا که تقریبا ۶۵% زباله‌ها در این کشور بازیافت می‌شود که در مقایسه با کشورهای دیگر مقدار قابل توجهی است. در طول قرون گذشته، کشور اتریش قلب هنر اروپا بوده است که هنر معاصر متاثر از تلاش هنرمندان آن دوران است. علاوه بر تمام موارد مذکور، به ساخت فیلم سینمایی با نام آوای موسیقی در سال ۱۹۶۵ می‌توان اشاره کرد. فیلمی که لوکیشن آن در سالزبورگ فیلمبرداری شده است و از آن زمان مقصد بسیاری از توریست‌های جهان شده است. از دیدگاه زبان‌شناسی، گرچه اقلیت‌ها به زبان‌های کرواسی، مجاری، اسلوونی، ترکی و غیره تکلم می‌کنند، اما زبان اول در این کشور زبان آلمانی است. لهجه‌ی باواریایی زبان آلمانی در این کشور رواج بیشتری دارد به طوری که اصطلاح باواریایی-اتریشی نیز به آن اطلاق می‌شود.

۳- سوییس

محال است درباره‌ی کشور های آلمانی زبان صحبت کنیم اما نامی از کشور سوییس به میان نیاید. کشوری که اغلب آن را با انواع شکلات‌ها، ساعت‌ها و بانک‌های معتمد می‌شناسیم. کشوری کوچک با جمعیتی برابر ۸ میلیون نفر که ۲۵% آن را مهاجران تشکیل می‌دهند. مردم این کشور به چهار زبان مختلف صحبت می‌کنند که به ترتیب زبان آلمانی (۶۴%)، زبان فرانسوی (۲۰%)، زبان ایتالیایی( ۵/۶%) و زبان رومانی (با ۱%)  متکلم دارند.

از نکات مثبت این کشور می‎‌توان به میزان بیکاری در این کشور اشاره کرد.برطبق آمار سال ۲۰۱۷، میزان بیکاری در این کشور در حدود ۸/۴% بوده است که نتیجه اقتصادی با ثبات و ایمن است. یکی دیگر از نشانه‌های اقتصاد سالم سوییس، میزان بالای حقوق پرداختی به کارکنان است. کارکنانی که اکثریت آن را جمعیتی تحصیل کرده و متخصص تشکیل می‌‌دهد. کشور سوییس در میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی رتبه سوم در پرداخت دستمزد بالا را دارد به طوری که متوسط مبلغ دریافتی یک نفر در طول سال ۵۷۰۸۲ دلار است.

۴- لیختنشتاین

کشور آلمانی زبان دیگر، لیختنشتاین است. کشوری کوچک که فقط ۳۸۰۰۰ نفر جمعیت دارد و جمعیت بزرگ‌ترین شهر این کشور، ۶۰۰۰ نفر است. مساحت این کشور ۸ برابر کوچک‌تر از لوس‌آنجلس است. این کشور به لحاظ اندازه کوچک در رتبه‌ی چهارم پس از واتیکان، موناکو و سنت مارینو قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۶، بر اساس بنیاد سیاست‌ها کلی و قانون اساسی این کشور، نیروی کار از کشورهای همسایه مانند سوییس، اتریش و آلمان رفت‌و‌آمد کرده‌اند. همچنین این کشور فاقد فرودگاه است و نزدیک‌ترین فرودگاه به آن کشور، در شهر زوریخ، با فاصله تقریبی یک و نیم ساعت واقع شده است.

کشور آلمانی زبان

۵- بلژیک

بلژیک، پنجمین کشور آلمانی زبان است که در این مقاله به توصیف آن می‌پردازیم. این کشور از لحاظ تنوع فرهنگی، تاریخی، هنری بسیار غنی است. بلژیک را می‌توان قلب تپنده اتحادیه اروپا نامید چرا که مقر آن در این کشور قرار دارد. تاثیر کشورهای همسایه‌ بر تاریخ و زبان آن بسیار پیچیده و در هم تنیده است. جمعیت ۱۲ میلیون نفری این کشور به یکی از این سه زبان هلندی، فرانسوی یا آلمانی صحبت می‌کنند و در کنار این زبان‌ها زبان انگلیسی را نیز فرا‌می‌گیرند. درحالی که زبان آلمانی یکی از سه زبان رسمی این کشور است اما تعداد اندکی به این زبان صحبت می‌کنند. اکثریت کسانی که به زبان آلمانی در این کشور صحبت می‌کنند در مرز این کشور با کشور آلمان سکونت دارند.

 

مقاله پییشنهادی : آموزش مکالمه زبان انگلیسی

 

۶- لوگزامبورگ

یکی دیگر از کشورهایی که در آن به زبان آلمانی صحبت می‌کنند، کشور لوگزامبورگ است. اگرچه همانند بلژیک در این سرزمین نیز جند زبان را به عنوان زبان رسمی اعلام کرده اند، این کشور را می‌توان کشور آلمانی زبان نامید. اکثریت مردم این کشور به زبان لوگزامبورگی صحبت می‌کنند. زبانی که می‌توان آن را حاصل ادغام دو زبان فرانسوی و آلمانی دانست. از آنجا که زبان لوگزامبورگی محدودیت بسیاری دارد، واژه‌سازی در آن اغلب از کلمات دو زبان فرانسوی و آلمانی صورت می‌گیرد. در این کشور اکثریت کتب درسی به زبان آلمانی تالیف می‌شوند. پس همه دانش‌آموزان می‌بایست زبان آلمانی استاندارد و صحیح را در طول دوران تحصیل فراگیرند. زبان آلمانی در رسانه‌ی این کشور نیز پرکاربرد است به طوری که ۶۵% درصد مطالب به زبان آلمانی بیان می‌شود.

کشور آلمان
کشور آلمان

نتیجه گیری

آنچه تاکنون بیان شد، کل کشورهای آلمانی زبان نبوده و درجای‌جای دنیا و در گوشه و کنار کشورهای مختلف، مردمان بسیاری به این زبان صحبت می‌کنند. باید اذعان داشت که زبان آلمانی یکی از زبان‌های ارزشمند مورد استفاده در میان کشورها است.

افراد سرشناس بسیاری در طول تاریخ و حتی در عصر حاضر آثار ادبی، هنری، فرهنگی خود را به این زبان نوشته و به دنیا ارائه کرده‌اند. در این بین کشور آلمان تنها کشور آلمانی زبان نیست. در سرتاسر جهان، در طول تاریخ به دلایل گوناگون زبان آلمانی بر فرهنگ و زبان آن منطقه تاثیر نهاده است. یادگیری زبان آلمانی می‌تواند دریچه‌ای نو بر روی بازارهای کشورهای آلمانی زبان برای تاجران و بازرگانان در سرتاسر جهان بگشاید. همچنین یادگیری این زبان، علاقمندان به گشت‌و‌گذار را به سرزمین‌های پرشکوه و زیبایی هدایت خواهد کرد. علاوه بر آنچه ذکر شد، با ترجمه یا نگارش آثار مکتوب به زبان آلمانی، با سرعت و گستردگی بیستری در دسترس افراد علاقمند قرار خواهد گرفت.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید به وبلاگ مکتبخونه (مکتوب) مراجعه کنید.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا