پروژه تلاش موقت برای تولید محصول، خدمت یا نتیجه‌ای منحصر به فرد است. موسسه مدیریت پروژه (PMI) مدیریت پروژه را به کارگیری دانش، مهارت، ابزار و تکنیک در قبال طیف وسیعی از فعالیت‌ها تعریف می‌کند که جهت برآورده شدن الزامات یک پروژه انجام می‌شوند.

مدیریت پروژه تا قبل از نیمه دوم قرن ۲۱ به صورت غیر رسمی به کار گرفته می‌شد اما از آن دوران به بعد تبدیل به یک حرفه مجزا شد. در این میان وجود یک کتاب مدیریت پروژه برای مسیر پیش‌ رو الزامی است اما یک کتاب مدیریت پروژه خوب چه ویژگی‌هایی را دارد؟

 

کتاب مدیریت پروژه راهنمای مسیر

ریشه‌ی مدیریت پروژه به به حدود صد سال پیش برمی‌گردد اما این روزها شرکت‌ها دائماً درگیر یک رقابت هستند و وجود مدیریت پروژه به یک عامل کلیدی تبدیل شده است.

مدیران پروژه برخلاف مدیران تجاری شرکت، فعالیت‌های خود را محدود به نظارت بر یک جنبه از عملیات نمی‌کنند و همچنین برای رسیدگی به یک سری مسائل مدیریتی محدودیت زمانی هم ندارند. مدیر پروژه وظیفه‌ی خیلی مهم و پیچیده‌ای بر عهده دارد. آن‌‌ها باید همه جوانب پروژه را بررسی کنند، از اجرای درست و به موقع پروژه مطمئن شوند و در تمام طول مسیر محدوده‌ي بودجه را در نظر داشته باشند.

برای موفقیت در این مسیر پیچیده اما جذاب، مدیران پروژه باید یک سری مهارت‌های خاص کسب کنند و در مقابل آموختن مهارت‌ها با گرفتن مدرک و مجوز صلاحیت خود را برای انجام این شغل تایید کنند. یک مدیر پروژه باید ذهن تحلیل‌گری داشته باشد و به خوبی بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند. برای افرادی که از پس سختی‌ها و پیچیدگی این کار به خوبی برمی‌آیند مدیریت پروژه یک شغل لذت بخشی می‌تواند باشد.

کتاب های مدیریت پروژه

مدیریت پروژه چابک

در پروژه‌هایی که زمان در اجرای آن‌ها نقش کلیدی دارد، مدیریت پروژه چابک نقشش پررنگ‌تر خواهد بود. سرعت ویژگی اصلی مدیریت پروژه چابک بوده و در واقع مهندسان با استفاده از این سبک از مدیریت پروژه زمان تحویل پروژه را کوتاه‌تر کرده و سرعت انجام آن را بالا می‌برند. نکته اصلی در مدیریت پروژه چابک تقسیم هر دسته به زیرشاخه‌های بیشتر است.  در هر دسته قابلیت کنترل بر اجرای آن دسته نیز فراهم بوده و از افزایش مدت زمان پروژه جلوگیری خواهد شد. واضح است که تقسیم وظایف علاوه بر افزایش سرعت انجام یک پروژه، نظم و بازدهی بیشتری نیز در بر خواهد داشت.

میزان تمرکز در کار با مدیریت پروژه چابک افزایش یافته و همچنین به دلیل ساده سازی پروژه از طریق تبدیل آن به بخش‌های اجرایی کوچک‌تر قابلیت تغییر برنامه بدون آن‌که به مراحل دیگر و حتی کلیت ماجرا لطمه وارد کند، وجود دارد. در مقابل اگر مراحل انجام یک پروژه کم و کلی باشد، در صورت تغییر در یک برنامه لازم است بقیه‌ی مراحل را نیز متناسب با آن تغییر دهید.

کتاب آموزشی مدیریت پروژه

مدیریت پروژه چابک

راهنمای خوبی برای به کارگیری متد چابک یا agile است. در واقع متد چابک از یک رویکرد تکرار شونده استفاده کرده و در فواصل زمانی مشخص، اجزایی از پروژه که قابل تحویل باشند را تولید می‌کند. متدهای چابک بر اساس دانش جمع آوری شده از موفقیت‌ها و شکست های پروژه‌های متفاوت خلق شده‌اند. موسسه‌ی مدیریت پروژه و اتحادیه‌ی چابک این کتابچه را برای ایجاد درک بهتر و جامع‌تری از رویکرد چابک در میان اعضای سازمان تهیه کرده‌اند.

چشم انداز کتاب مدیریت پروژه چابک، تجهیز پروژه با امکانات بیشتر، در دست داشتن دستور العمل‌های مختلف برای موقعیت‌های متفاوت و شناخت رویکردها و روش‌های گوناگون برای رسیدن به نتایج بهتر است.

معرفی کتاب مدیریت پروژه

انجمن مدیریت پروژه APM

در سال ۱۹۹۲، انجمن مدیریت پروژه APM اولین سری استاندارد دانش مدیریت پروژه (Project Management Body of Knowledge)که به اختصار PMBOK خوانده می شود، ارائه نمود. این استاندارد تاکنون چهار بار بازنگری شده و حاوی الزاماتی برای مدیریت پروژه می‌باشد که تضمین کننده‌ی رسیدن به اهداف تعریف شده‌ی یک پروژه می‌باشد. بر اساس PMBOK هر پروژه به پنج مرحله‌ی آغاز، برنامه‌ ریزی، اجرا، کنترل و خاتمه تقسیم شده است. راهنمایی‌های کاربردی برای اجرای موفق تک تک این پنج مرحله توسط این استاندارد ارائه شده است.

 

کتاب مدیریت پروژه در سال ۲۰۵۰

کتاب مدیریت پروژه در سال ۲۰۵۰ نوشته‌ی رضا امانی، با پشتوانه علمی و پژوهشی از بزرگترین موسسات و مدیران پروژه در دنیا، تلاش می‌کند با روندی علمی و عملی، جایگاه مدیریت پروژه و نوع فعالیتی که مدیران پروژه در سال ۲۰۵۰ انجام خواهند داد، به تصویر بکشد. این کتاب در سه بخش حاضر شده و در بخش اول عوامل تاثیرگذار بر آینده مدیریت پروژه معرفی شده و سپس در یک سفر به آینده با ویژگی‌های مدیران پروژه آینده آشنا شده و در ادامه با ارائه‌ی داستان‌های آینده و روایانی از گذشته تلاش می‌کند که آينده را از دید ذی‌ نفعان پروژه ببیند.

 

ویدئو پیشنهادی : آموزش نرم افزار MSP
آموزش نرم افزار MSP

 

معرفی کتب مدیریت پروژه

همان طور که گفتیم مدیریت پروژه نقش کلیدی برای پیشبرد اهداف پروژه و به ثمر رسیدن تلاش‌های یک تیم دارد. شما به عنوان یک مدیر پروژه در ابتدا باید روحیات یک مدیر پروژه بودن را داشته باشید و در مرحله‌ی بعدی با شرکت در کارگاه‌ها و دوره‌‌های مختلف و استفاده از کتاب‌های مدیریت پروژه مهارت‌های خود را بیشتر کنید. در این بخش به معرفی کتب مدیریت پروژه خواهیم پرداخت. کتاب اصول مدیریت پروژه از ادیک باغداساریان در ۱۶۱ صفحه و به زبان فارسی بوده و راهنمای خوبی برای بررسی اصول اولیه مدیریت پروژه است.

کتاب مدیریت پروژه‌های بزرگ و کوچک اثر ریچارد لوئک به بررسی دو جنبه‌ی اساسی تکنیک‌های مدیریت پروژه و بسیاری از مسائل ضروری مرتبط به تیم‌ها پرداخته و محتوای آن برگرفته از مقالات و خصوصاً مطالب مربوط به مدیریت پروژه و رهبری تیم در بخش تربیت مدیران هاروارد است.

به بیان ریچارد لوئک در کتاب مدیریت پروژه‌های بزرگ و کوچک، مدیریت پروژه یکی از ابزارهای مهم در مدیریت نوین خصوصاً برای انجام کارهای بزرگ، منحصر به فرد و کارهایی که نیازمند مهارت‌های گوناگون هستند، است. در بخشی از کتاب مدیریت پروژه آمده است که یک رهبر باید در انجام کارها خصوصاً زمینه‌هایی که از نظر توانایی از مزیت برخوردار است، مشارکت داشته باشد. به صورت ایده‌ آل این مشارکت می‌تواند شامل یک یا دو کار نامطلوبی که دیگران تمایلی به انجام آن ندارند، باشد. انجام این کار باعث انتقال این حس می‌شود که رهبر تیم عضوی از تیم است، نه یک رئیس سنتی.

کتاب پیاده‌سازی PMO

کتاب پیاده‌سازی PMO در سازمان‌های پروژه محور نوشته‌ی نوید فتحی و مصطفی بداقی، راهنمای مناسبی برای مدیران در دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی است تا بتوانند کارائی مسئولیت خود را در مدیریت طرح‌های توسعه از طریق ایجاد ساختار مناسب مدیریت پروژه بهبود ببخشند.

کتاب مدیریت پروژه

کتاب مدیریت پروژه نوشته‌ی الاف پسنهایم، به مرور کلی روش‌ها و ابزارهایی که برای مدیران پروژه موفق بوده‌اند، پرداخته است. در بخشی از کتاب مدیریت پروژه آمده است که هدف این است که بتوان در توسعه‌ی راهکارهای پیچیده و سازمان یافته بهترین نتیجه ممکن را به دست آورد. فعالیت های پیچیده در سازمان‌ها و تشکیلات بزرگ نیازمند وجود هماهنگی کامل میان بخش‌های مختلف و متخصصین و همچنین تسلط چندجانبه می‌باشد.

کتاب مدیریت پروژه نوشته‌ی اندی بروس و کن لانگدن

کتاب مدیریت پروژه نوشته‌ی اندی بروس و کن لانگدن، برای مدیران در تمام سطوح مناسب است و آن‌ها را با دانش چگونگی رهبری هرگونه پروژ‌ی بزرگ یا کوچک آشنا کرده و به یک نتیجه‌ی موفق می‌رساند.

 

 

جمع‌بندی

یادگیری مدیریت پروژه علاوه بر آن که به صاحبان کسب و کارهای کوچک کمک می‌کند تا بهتر بتوانند کسب و کار خود و فرآیندهای آن را مدیریت کنند، می‌تواند به استخدام در موقعیت شغلی مدیریت پروژه در سازمان‌های کوچک و بزرگ هم کمک کند. یکی از راه‌های یادگیری که باعث درک عمیق مطالب می‌شود، مطالعه کتاب‌های مرتبط با رشته مورد نظر است. در این مقاله با معرفی کتاب های مدیریت پروژه سعی کردیم شما در مسیر یادگیری مدیریت پروژه همراهی کنیم. البته که مطالعه این کتاب ها به تنهایی نمی‌تواند از شما یک مدیر پروژه بسازد و شرکت در دوره‌‌های مختلف باعث تقویت مهارت‌های شما می‌شود. دوره‌ آموزش مدیریت پروژه برای مدیران و مهندسان مکتب خونه می‌تواند شروعی برای یک مسیر پر از موفقیت باشد.