در سال‌های اخیر مدیریت پروژه خود را از دیگر زیرشاخه‌های مدیریت جدا کرده و به صورت یک زمینه تحصیلی و کاری جدا مطرح می‌شود. این شغل در کشورهای پیشرفته دنیا تا حدی جدی گرفته می‌شود که حقوقی برابر با مشاغلی مثل برنامه‌نویسی دارد.

مدیر پروژه کسی است که می‌تواند اهداف مشخص را در زمان کم با منابع محدود، محقق کند. از همین جهت نمی‌توان مسئولیت مدیر پروژه را به یک مدیر ساده سپرد و از او انتظار اثربخشی چشم‌گیری داشت.

همه این دلایل، مدیریت پروژه را به یک زمینه کاری پردرآمد تبدیل کرده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی حق الزحمه مدیریت پروژه بپردازیم و میزان حقوق مدیریت پروژه را در کشورهای مختلف بیان کنیم.

 

عوامل موثر بر درآمد مدیر پروژه:

حقوق مدیریت پروژه با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود. باید توجه داشت که این شغل در حال حاضر به شکلی که در کشورهای پیشرفته جا افتاده است، در ایران جایگاه ویژه ندارد.

اما بدون شک با گذشت زمان این اتفاق در ایران هم خواهد افتاد و اجتناب ناپذیر است. اما چه عاملی باعث بالا رفتن حقوق مدیریت پروژه می‌شوند؟ با هم بررسی می‌کنیم:

 • سابقه کاری

این عامل بین بیشتر زمینه‌های شغلی مشترک است. سابقه کاری و کیفیت تجربیاتی که در گذشته داشته‌اید برای کارفرمای فعلی، در حکم مهر تاییدی برای مهارت‌های شما خواهد بود.

علاوه بر این، هر چه سال‌های بیشتری در یک شرکت فعالیت داشته باشید، سابقه کاری شما بالا رفته و حقوق شما به همان نسبت افزایش پیدا خواهد کرد. البته این افزایش حقوق بسته به شرکت و سبک مدیریت آن تغییر می‌کند و ممکن است بسیار ناچیز باشد. اما معمولا افزایش حقوق با افزایش سابقه کاری رابطه مستقیمی دارد.

 • اعتبار علمی

برخورداری از مدارک و گواهینامه‌های علمی راه دیگری است که از طریق آن توانایی‌های شما به کارفرما اثبات می‌شود. در آمریکا کسانی که مدرک مدیریت پروژه را دریافت کرده‌اند، به طور میانگین ۲۰ هزار دلار بیشتر از مدیران پروژه تجربی حقوق می‌گیرند. وجود اعتبار علمی باعث افزایش اعتماد کارفرما، کاهش ریسک و در نتیجه افزایش حقوق مدیریت پروژه می‌شود.

 • مسئولیت‌های جانبی

گاهی یک شرکت شما را صرفا برای انجام یک پروژه و به صورت موقت استخدام می‌کند. گاهی هم ممکن است شما به عنوان مدیر پروژه به تیم یک شرکت اضافه شده و در پروژه‌های مختلف به کار گرفته شوید.

گاهی هم چندین مسئولیت در کنار مدیریت پروژه به شما سپرده می‌شود. نوع کار در شرکتی که شما را به کار می‌گیرد، تاثیر ویژه‌ای روی میزان حق الزحمه مدیریت پروژه خواهد گذاشت.

 • پست و موقعیت شغلی

هر سازمان سلسله مراتب خاص خود را دارد. در بسیاری از سازمان‌ها اگر در انجام وظیفه خود پس از ورود موفق شوید، به تدریج پیشرفت کرده و جایگاه بهتری پیدا خواهید کرد.

برای مثال یک مدیر پروژه می‌تواند به تدریج مدیر بخش و در نهایت یکی از اعضای هیئت مدیره شود. پست سازمانی در شرکت‌هایی که ساختار سلسله‌مراتبی دارند، تاثیر ویژه‌ای روی حقوق مدیریت پروژه خواهد گذاشت.

 

 

میزان حقوق مدیریت پروژه در کشورهای پیشرفته

همانطور که گفتیم مدیریت پروژه در ایران هنوز به عنوان یک جایگاه شغلی ویژه جا نیفتاده است اما در کشورهای پیشرفته دنیا بسیار جدی گرفته می‌شود. در کشورهایی مثل آمریکا، کانادا و استرالیا، یک مدیر پروژه می‌تواند مبلغی بالاتر از ۱۰۰ هزار دلار در سال درآمد داشته باشد.

البته رسیدن به جایگاه‌های ایده‌آل مدیریت پروژه در این کشورها در گرو داشتن مدرک PMP یا مدرک فوق لیسانس مدیریت پروژه است. از عوامل دیگری که روی میزان حق الزحمه مدیریت پروژه در این کشورها تاثیر می‌گذراند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اندازه تیم: برای مثال در آمریکا به ازای هر پنج نفر، ده هزار دلار به حقوق مدیر پروژه افزوده می‌شودو.
 • نوع تخصص: مدیریت پروژه در کشورهای پیشرفته کاملا تخصصی بوده و زیرشاخه‌های مجزایی دارد. در این کشورها مدیر پروژه ممکن است تخصص برنامه‌ریزی پروژه، اجرای پروژه یا مدیریت پورتفولیو را داشته باشد که هر کدام حقوق و مزایا و جایگاه مخصوص به خود را دارد.
 •  صنعت: هر صنعتی برای حقوق مدیریت پروژه نرخی مجزا دارد. بدیهی است که هر چه پروژه‌ها فاز عملیاتی سخت‌تری داشته باشند (مثل کار در معدن) درآمد مدیر پروژه هم بیشتر خواهد بود. چرا که ریسک و خط کار او بیشتر است. بیشترین حقوق مدیریت پروژه در آمریکا مربوط به کار با منابع (زمین کشاورزی، معدن و…) بوده و کمترین حقوق به صنعت IT تعلق دارد.
 • منطقه: در کشورهای ایالتی مثل آمریکا، هر منطقه تعرفه‌های مخصوص به خود را دارد.

میزان حقوق مدیریت پروژه در کشورهای بزرگ دنیا (سالانه به طور میانگین) عبارت است از:

 1. سوئیس: $۱۳۲,۰۸۶
 2. آمریکا: $۱۱۶,۰۰۰
 3. استرالیا: $۱۰۱,۳۸۱
 4. آلمان:  $۹۶,۹۸۷
 5. هلند: $۹۳,۸۳۹

 

 

آیا مدیریت پروژه آینده شغلی مناسبی را برای شما رقم می‌زند؟

این سوال پاسخ قطعی ندارد. چرا که مدیریت پروژه نیازمند وجود استعداد در وجود فرد در کنار پشتکار خواهد بود. اگر توانایی جذب و رهبری افراد دیگر یا اصطلاحا کاریزما دارید، یا خود را در مدیریت منابع مستعد می‌دانید، بهتر است همین امروز یادگیری مدیریت پروزه را آغاز کنید. دوره مدیریت پروژه مکتب خونه شما را با اصول اولیه مدیریت پروژه آشنا کرده و مسیر رسیدن به موفقیت در این زمینه را پیش روی شما قرار می‌دهد.

توجه داشته باشید که در حال حاضر مدیریت پروژه برای کسانی که قصد مهاجرت کاری از ایران به کشورهایی مثل کانادا، آمریکا، استرالیا یا آلمان را دارند گزینه مناسب‌تری است.

چرا که در این کشورها با برخورداری از مدرک و گواهی‌نامه معتبر در کنار تجربه مدیریتی، می‌توان به جایگاه و حقوق بسیار خوبی دست پیدا کرد. اما در کل مدیریت پروژه را می‌توان یک شغل آینده‌دار در ایران و جهان دانست. چرا که پروژه‌ها در حال گسترش بوده و مدیریت تخصصی پروژه نیاز روز است.

میزان حقوق مدیریت پروژه

نتیجه گیری

مدیریت پروژه عبارت است از رهبری تیم برای تحقق اهدافی مشخص در زمانی محدود و با منابع محدودتر. این کار سخت و پر از چالش در دنیای امروزی تبدیل به یک گرایش تحصلیی و یک زمینه کاری شده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

این زمینه کاری در حال حاضر یکی از پردرآمدترین مشاغل در کشورهای پیشرفته به حساب می‌‎آید؛ اما در ایران تا رسیدن به جایگاه واقعی خود فاصله دارد.

 برای موفقیت در این زمینه کاری و رسیدن به بالاترین حقوق مدیریت پروژه مواردی مثل استعداد مدیریت منابع و افراد، دیدن آموزش‌های لازم، تجربه مدیریتی و کاریزمای شخصی لازم است. اگر استعداد این کار را در خود مشاهده می‌کنید، برای یادگیری آن همین امروز شروع کنید.