مهارت های عکاسی

آموزش کاربردی روش‌های عکاسی پانوراما

امروزه عکاسی از پانوراما از همیشه آسان‌­تر است. اکثر دوربین‌­ها، از جمله تلفن‌­ها، حالت پانورامای خودکار دارند و تنها نیاز به عکس گرفتن در سراسر صحنه است. در این آموزش، ما تلفن­‌ها، نکات عکسبرداری خودکار و حالت دستی و همچنین ترکیب، تجهیزات و بهترین روش‎‌ها را برای مبتدیان ارائه خواهیم کرد. اگر از قبل در عکاسی از پانوراما حرفه‌ای هستید، نحوه ویرایش پانوراما برای شما مناسب است. ترکیب­‌بندی پانوراما نیز به شما در درک موضوع کمک می‌کند.

استانداردهای عکاسی پانوراما

برای عکاسی پانوراما، استانداردهای ترکیبی سنتی اعمال می‌شود اما اکنون باید کمی قوانین را رعایت کنید.

لازم به ذکر است اگر قبل از نمایش دادن عکس‌­ها، به صورت دستی عکاسی می‌کنید و می‌خواهید ترکیب آن را ببینید، با استفاده از حالت پانورامای داخلی تلفن، یک عکس آزمایشی بگیرید.

 

مقاله پیشنهادی: اصطلاحات عکاسی
انواع لنز دوربین عکاسی

 

 زمینه مورد علاقه

در استفاده از لنزهای زاویه باز برای پانوراما مراقب باشید: علاقه مندی به پیش زمینه­‌های بزرگ و زمینه­‌های کوچک باعث اذیت شدن مبتدیان می­‌شود.

 

قانون یک سوم

قانون یک سوم، همان ترکیب کلاسیک است: شبکه ۳*۳ و ۹ فاصله؛ اما نسبت گسترش یافته دارد.

خطوط پیشرو

خطوط پیشرو در پانوراما حتی بیشتر قدرت می­‌گیرند: چشم جای بیشتری برای کاوش دارد!

توصیه­‌ها در مورد تجهیزات پانوراما

سه پایه + سر سه پایه

سه پایه برای پانوراما تقریباً ضروری است. یک سر سه پایه با حرکت ظرف قفل (یک طرف به آن طرف) و یک سطح حباب دار حتی بیشتر مفید است. حرکت قفل صفحه، تضمین‎‌کننده یک عکس واضح است. همچنین، برای پانوراما، ما می‌خواهیم مطمئن شویم که هر بار در یک محور، عکس می‎‌­گیریم، در غیر این صورت عکس ما تاب پیدا می‌­کند. یک سطح حبابدار به شما در مورد تعادل سه پایه و سر سه پایه اطمینان می‌­دهد.

 

سه پایه و سر سه پایه

 

 

حباب­‌ساز

همان­طور که در بالا گفته شد، یک سطح حباب­ساز تنظیم شما را متعادل می‌کند. اگرچه عکاسان همیشه باید پانورامای خود را قبل از عکس­برداری بسازند و بررسی کنند اما این امر باعث می­‎‌شود که آن­‌ها از زوایای عجیب و غریب عکس نگیرند یا داده‌ها را از دست ندهند.

حباب­‌ساز

 

براکت L

طراحی L-Bracket  برای عکاسی سراسرنما کمک‌کننده است. این موارد به هر عکاس از هر سطح و دوره‌ای، توصیه می‌شود. به جای این­که هر بار که از افقی به حالت عمودی (افقی و عمودی) تغییر می‌کنید، سر سه پایه را تغییر مکان دهید، این ابزار به عکاسان اجازه می‌دهد تا دوربین را به راحتی دور بزنند. با گرفتن یک عکس افقی کوچک، دوربین را بچرخانید و سپس مستقیماً وارد تجارت شوید.

 

توجه: مطمئن شوید که براکت L مناسب دوربین خود را خریداری کرده‌اید.

براکت L

اسلاید گرهی

اسلاید گرهی اختلاف منظر را کاهش می‌دهد. همانطور که یاد می‌­گیرید چگونه عکاسی پانوراما انجام دهید، بهره‌گیری از آن ضروری‌تر می­‌شود. این مسئله از نظر عملی این است که به چیزی از نزدیک نگاه کنید. به طور متناوب یک چشم را بعد از دیگری ببندید. آیا جابجایی جسم را مشاهده می‌کنید؟ این اختلاف منظر اساسی است. یک مسئله بزرگ برای پانوراما که توسط اسلایدهای گرهی اصلاح می‌شود. اسلاید گرهی به ویژه در عکاسی پانوراما با زاویه دید گسترده بسیار مفید است و البته تقریباً ضروری است.

 

 

اسلاید گرهی

روش‌­های عکسبرداری پانوراما

روش ۱

۹۹٪ استاندارد پانوراماها با سه پایه، سر توپ (با حباب) و در حالت عمودی فعال می­‌شوند (به لطف L براکت). بیایید با اصول راه اندازی شروع کنید.

شما نیاز دارید به:

  • سر سه پایه حباب­ساز
  • L براکت
  • ریموت
  • سه پایه حباب­ساز
  • سر سه پایه

ابتدا سه پایه خود را تراز کنید. طول پایه‌ها را تا حباب در مرکز تغییر دهید. بعد، دوربین را در حالت عمودی روی سه پایه خود قرار دهید. اگر L-Bracket ندارید، باید دوربین را به سمت پایین بچرخانید که تنظیم دقیق آن دشوارتر است.

توجه داشته باشید که برای کسانی که کنترل از راه دور (ریموت) استفاده می­‎‎‌کنند، ابتدا آن را وصل کنید وگرنه باید دوربین را دوباره از ابتدا تنظیم کنید!

 

روش‌­های عکسبرداری پانوراما

 

سوم، ساخت شات. اطمینان حاصل کنید که هر آنچه در پانورامای شما مورد نیاز است به خوبی در آن قرار دارد. به یاد داشته باشید که تا زمانی که به طور عمیق به عکس پانوراما توجه نکنید. به دلیل برش و مشکلات زاویه باز، خطر از دست دادن داده وجود دارد. پس از آن سر سه پایه خود را تراز کنید و شات را دوباره امتحان کنید. در صورت نیاز تنظیم کنید. در آخر، اولین نوردهی خود را آماده کرده و سر سه پایه را قفل کنید. همه چیز برای عکسبرداری آماده است.

.

روش ۲

دست آزاد (شامل عکسبرداری از تلفن)

به منظور عکاسی پانوراما بصورت آزاد، معمولاً دوربین را از سمت چپ بدن خود به سمت راست و به صورت نقطه محوری (ایستاده) قرار می­‌دهیم.

روش‌­های عکسبرداری پانوراما دست آزاد

در واقع بهترین راه، حرکت در یک محیط نیمه دایره­‌ای و استفاده از دوربین به عنوان نقطه محوری است. چیزی پیدا کنید تا به وسیله آن با آن خود را تثبیت کنید. اگر داخل یک ساختمان بودید، می‌­توانید بعضی اوقات یک پا را روی پله‌­ای بالاتر از خود قرار دهید، پای دیگر را جلوی خود گذاشته و ببندید. عکاسی آزاد واقعا نمودی عجیب از یوگا است. به طور معمول، تمرکز خود را به سمت میانه زمینه معطوف نمایید و به آرامی حرکت کنید. شما می­‌خواهید یک عنصر برای ردیابی مستقیم در ترکیب خود پیدا کنید؛ مانند افق یا خط الراس، در غیر این صورت عکس شما یکدست و غمگین است.

 

مقاله پیشنهادی: بهترین کتاب عکاسی
انواع لنز دوربین عکاسی

 

حالت تقلب هاردکور

شما همچنین می‌توانید از حالت HDR در دوربین خود استفاده کنید. این کار به طور خودکار هر براکت را تراز می‌کند و آن­‌ها را برای گرفتن عکس نهایی که می‌توانید روی کامپیوتر ویرایش کنید، قرار می­‌دهد.

 

توصیه‌­ها برای عکاسی سراسرنما

همیشه عکس‌های خود را همپوشانی کنید: وقتی روی عکس بعدی می‌روید، همیشه با عکس قبلی همپوشانی داشته باشید. اگر عکس­برداری کنید، ۵۰٪ از آخرین عکس را دوباره عکس­برداری نمایید. کمتر از ۲۰٪ استفاده نکنید.

عکاسی سراسرنما

 

به عنوان نکته توجه داشته باشید که منظره‌­یاب و شبکه ۳*۳ را در تنظیمات دوربین روشن کنید. قبل از این­که به عکس بعدی بروید، یکی از ویژگی­‌های خط اول را یادداشت کنید. حرکت کنید تا خط دوم در عکسبرداری بعدی قرار بگیرد.

عکاسی پانوراما

حساسیت به نور/ISO:

اگر براکت می­کنید، از قبل دقت کنید که ISO خود را به صورت دستی تنظیم کنید. مشکل پانوراما و ISO این است که اگر دوربین شما به طور خودکار ISO را برای شما کنترل می­‌کند، همانطور که از ویژگی به ویژگی دیگر می­روید، نور تغییر می­‌کند و دوربین شما به آنچه فکر می‌­کنید نیاز است تنظیم می­‌شود. وقتی کوک می­زنید، بعضی از عکس­‌ها کاملاً متفاوت از نور خواهند بود!

 

 

تمرکز:

تمرکز همه به آنچه شما می­‌گیرید بستگی دارد. دورنمای شهر؟ آن را روی f / 9 تنظیم کنید، روی ساختمانی در میانه زمین تمرکز کنید و به شهر بروید. متأسفانه، اینجاست که فاصله کانونی بوجود می­‌آید. اگر چیزهای خاصی دارید که باید در ترکیب مورد نظر تمرکز کنید، به صورت دستی تنظیم کنید. با تمرکز اواسط و پس زمینه در کنار هم بازی کنید.

زمان­بندی:

توجه داشته باشید که عکاسی پانوراما به زمان نیاز دارد. محیط به سرعت تغییر می‌­کند و مدیریت افراد در حال عبور و تکان دادن پرچم مشکلات خاصی را برای عکاسی پانوراما ایجاد می­‌کند. به علاوه، رنگ‎‌­های ساعت طلایی می­‌توانند زودگذر باشند. گاهی اوقات مجبورید سخت انتخاب کنید و عکسبرداری کنید. زمان­بندی این گونه تلخ و شیرین می‌­باشد.

زودتر از موعد برنامه ریزی کنید. اطمینان حاصل کنید که محیط اطراف خود را مدیریت کنید تا بتوانید تا آنجا که ممکن است بدون مانع عکسبرداری نمایید.

شایان توجه است که ممکن است اشیا در حال حرکت با دوربین حرکت کنند، مانند افراد و قایق‌­ها. مکث کنید و اجازه دهید آن­‌ها عبور کنند تا در هر نوردهی شی یکسانی نداشته باشید.

تعادل رنگ سفید:

تعادل رنگ سفید، دقیقاً مانندISO اگر برای تصمیم‌­گیری در دوربین باقی بماند، هر نوردهی بر اساس آنچه دوربین نشان می­‌دهد تغییر می­‌کند. اگر تعادل رنگ سفید را کنترل نکنید، ممکن است برخی از نوردهی­‌های شما بسیار متفاوت باشد. این یک تعرفه برای رفع تعادل رنگ سفید یا تهیه یک جعبه دستمال برای عذاب پیش­رو است. از پروفایل‌­های دوربین خود (آفتابی، تنگستنی، ابری و غیره) استفاده کنید و منظره‌­یاب خود را روشن کنید تا ببینید آیا آن نمایه صحیح است.

 

عکاسی پانوراما

 

با توجه به آن چه بیان گردید، برای تجربه موفق عکسبرداری پانوراما، توجه به استانداردهای کار، ابزار عکسبرداری پانوراما بسیار با­ اهمیت است. علاوه بر این لازم است مهارت­‌های فردی ناشی شده از تجربه نیز وجود داشته باشد. برخی از نکته‌­ها در این زمینه در مقاله بیان گردید و به نظر می­‌رسد پویایی کار به گونه­‌ای است که همواره نکات جدیدی برای تجربه موفق‌­تر این نوع عکاسی وجود داشته باشد. امید است که از این مقاله استفاده‌ی کامل را برده باشید. نظرات خود را در این باره با ما در میان بگذارید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا