فیلتر لنز چیست؟

شیشه‌های شفاف یا نیمه شفافی در سطح لنز نصب می‌شود که باعث محافظت لنز می‌شود که به آن فیلتر لنز می‌گویند. این فیلترها کارایی دیگری چون تنظیم نور، دادن افکت های مختلف و… دارد به طوری ‌که اغلب عکاسان مطرح بدون فیلتر به سمت عکاسی‌کردن نمی‌روند. فیلترها انواع مختلفی دارند که اکنون در این مطلب می‌خواهیم به معرفی انواع فیلترهای لنز دوربین عکاسی بپردازیم. با ما تا پایان این مطلب همراه شوید.

ویدئو پییشنهادی : آموزش عکاسی با موبایل مقدماتی
آموزش عکاسی به ساده‌ترین زبان

فیلتر کشویی لنز دوربین عکاسی

فیلتر کشوییئ لنز دوربین عکاسی

استفاده از این فیلترها به تنهایی کفایت نمی‌کند چرا که برای آنان نگه‌دارنده‌هایی وجود دارند که روی لنز تعبیه شده‌اند. از این رو این فیلترها در آن‌ها نگهداری می‌شود. این نگهدارنده‌ها حاوی چندین شیار هستند که باعث می‌شوند شما چند فیلتر را با آن نگه دارید و استفاده کنید. این نوع فیلترها از نظر متخصصان و عکاسان حرفه‌ای از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشند. علاوه بر ویژگی‌های خاص این فیلتر، برای لنز دوربین عکاسی نقش محافظت‌کننده ندارند. یکی از مهم‌ترین مزیت فیلتر کشویی این است که با استفاده از آن می‌توان فیلترهای بزرگ‌تر را بر روی انواع مختلف لنزهای کوچک و بزرگ نصب کرد. قابل ذکر است همیشه نمی‌توان آن‌ها را با یک فیلتر پیچی استفاده کرد.

فیلترهای پیچی لنز دوربین

فیلترهای پیچی لنز دورببین
فیلترهای پیچی لنز دورببین

انواع مختلف فیلترهای پیچشی دارای قطرهای متنوع و متفاوت‌اند. به این نوع فیلترها، فیلترهای دایره‌ای نیز می‌گویند. برای استفاده از این نوع فیلترها، از آنان مستقیم بر روی لنز دوربین استفاده می‌کنند. فیلترهای پیچی را ایده‌آل به شمار می‌آورند چرا که برای لنز‌های مختلف که قطرهای آن‌ها متفاوت و متنوع است، به فیلتر‌های پیچی مختلفی نیاز خواهد بود. لنزهایی که دارای قطرهای بیشتری می‌باشد بعد از استفاده سبب ایجاد رنگ‌آمیزی در عکس‌ها می‌شوند و زیبایی خاصی را در تصاویر خلق می‌کنند.

فیلتر کاهنده نور لنز دوربین

فیلتر کاهنده نور لنز دوربین
فیلتر کاهنده نور لنز دوربین

فیلترهای کاهنده نور، طوسی رنگ هستند. این نوع فیلترها، از آن دسته فیلترها محسوب می‌شوند که سبب کاهش شدت نور می‌شوند و به منظور کاهش نور ورودی به داخل لنز مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طوری که نور ورودی به لنز را به نحوی کاهش می‌دهند .شما با استفاده از این فیلتر می‌توانید کاملا بر جزئیات عکس مشرف شوید به عبارتی دیگر، فیلتر کاهنده نور به شما این امکان را می‌دهد تا سرعت شاترهای بیشتری انتخاب کنید و علاوه بر کاهنده نور هیچ تاثیر دیگری ندارد. به طور کلی می‌توان گفت که عملکرد این گونه فیلترها دقیقا همانند شیشه عینک آفتابی می‌باشد.

فیلتر UV لنز دوربین

فیلتر کاهنده نور لنز دوربین
فیلتر کاهنده نور لنز دوربین

فیلترهای UV تقریبا بی‌رنگ می‌باشند. استفاده از این فیلتر باعث مسدود شدن اشعه فرابنفش خورشید می‌شود و از ورود آن نور به دوربین جلوگیری می‌کند. اما قابل ذکر است که این نوع فیلترها بر روی نور مرئی عبوری تاثیری نخواهند داشت. علاوه بر این، فیلتر یو وی کاربرد دیگری همچون محافظت از لنز شما در برابر هرگونه خش و گرد و خاک را نیز دارد. برخی استفاده از این فیلتر را الزامی می‌دانند و بعضی استفاده از آن را پیشنهاد نمی‌کنند.

دلیل استفاده نکردن آن‌ها این است که معتقداند فیلترهای UV مقداری تأثیر منفی بر روی کیفیت عکس‌ها دارند. آن‌ها می‌خواهند بالاترین کیفیت و وضوح ممکن را در عکس‌های خود داشته باشند و نمی‌خواهند در عکس‌هایشان موارد غیرطبیعی را ببینند. به همین دلیل آن‌ها باور دارند که استفاده نکردن از این فیلتر بهتر است و آن را در هنگام عکاسی کنار می‌گذارند.

مقاله پییشنهادی : لیست تجهیزات عکاسی با موبایل
آموزش عکاسی به ساده‌ترین زبان

 

فیلترهای پولاریزه لنز دوربین

فیلترهای پولاریزه لنز دوربین
فیلترهای پولاریزه لنز دوربین

فیلتر پولاریزه سبب می‌شود تصاویر شما از حالت بی روح و بی‌رنگ در بیاید. وقتی شما از این نوع فیلتر استفاده می‌کنید با تنظیم زاویه و چرخاندن چرخاندن فیلتر، بسیاری از عوامل بی رنگی و بی‌روحی عکس ثبت شده ما حذف می‌شود و همچنین باعث بهبود بخشی حجم رنگ و کنتراست تصویر ما می‌شود. این فیلترها به سادگی می‌توانند با چرخش در جهت عقربه‌های ساعت و یا برعکس آن، شما را با نتیجه دلخواهی که می‌خواهید روبرو کند. فیلتر پولاریزه شامل دو نوع می‌باشد فیلتر خطی و فیلتر دایره‌ای. اکثر عکاسان استفاده از فیلتر حلقوی پولاریزه را ترجیح می‌دهند زیرا که نظر آنان این است که فیلترهای خطی باعث آسیب زدن به کیفیت، رنگبندی و نوردهی می‌شود.

فیلتر مات‌کننده ملایم لنز دوربین

فیلتر مات‌کننده ملایم لنز دوربین
فیلتر مات‌کننده ملایم لنز دوربین

این نوع فیلتر بهترین انتخاب برای عکاسی کلوز آپ از چهره مردم می‌باشد. علاوه بر آن، گزینه مناسب از انواع فیلترها برای عکاسی از مناظر و آثارهای تاریخ و… می‌باشد. این فیلتر به کمک یک منبع پخشی، قسمت‌هایی از بک گراند با وضعیت و موقعیت نامناسب را با قسمت‌های سالم بک گراند ترکیب می‌کند که در کل باعث می‌شود بک گراند مورد نظر بهتر نشان داده شود.

فیلتر تعادل رنگ لنز دوربین

فیلتر تعادل رنگ لنز دوربین
فیلتر تعادل رنگ لنز دوربین

فیلترهای تعادل رنگ برای اصلاح کردن رنگ نوری که در عکس‌های متنوع و متفاوت ثبت می‌گردند به کار می‌آید. برخی از متخصصان و عکاسان برای خلق جلوه‌های هنری زیبا از این نوع فیلترها استفاده می‌کنند. امروزه استفاده از این نوع فیلترها دیگر همانند گذشته مورد استقبال همگان نیست چرا که با وجود پیشرفت برنامه‌های عکاسی همچون فتوشاپ دیگر از این فیلترها استفاده نمی‌گردد و مردم با استفاده از فتوشاپ، تعادل رنگ سفید که روی نور مورد انجام است را اصلاح می‌کند و با وجود آن دیگر ملزم به استفاده فیلتر تعادل رنگ در دوربین خود نمی‌باشید.

فیلتر برای سیاه و سفید کردن تصاویر لنز دوربین

فیلتر برای سیاه و سفید کردن تصاویر لنز دوربین

نوع دیگری از فیلترها همچون فیلتر برای سیاه و سفید کردن تصاویر نیز وجود دارد که عکاسان برای داشتن تصاویری سیاه و سفید با عمق زیاد استفاده می‌کنند. این فیلتر به آنان اجازه می‌دهد که نحوه تبدیل شدن رنگ‌ها به طیف‌های مختلف رنگ خاکستری را کنترل کنند.

مقاله پییشنهادی : عکاسی دیجیتال از گذشته تا به‌ حال
آموزش عکاسی به ساده‌ترین زبان

 

کاربرد فیلترها در عکاسی

با معرفی این نوع فیلترها متوجه شدیم که استفاده از آن‌ها با جلوه دادن و همچنین رنگ و لعاب دادن به عکس‌ها موقع عکاسی سبب خلق بهترین تصاویر می‌شود و تغییرات دراماتیکی را به‌وجود می‌آورند. هنگام استفاده از فیلترهای مختلف عکاسی شما به تغییرات اساسی پی میبرید. شما با استفاده از انواع فیلترها می‌توانید به تجارب خود در جهت ثبت بهترین عکس‌ها و نحوه برخورداری از آنان اضافه کنید.
امیدواریم مطالب گفته شده به شما کمک‌های لازم را کرده باشد و از آن‌ها استفاده کافی را برده باشید. همچنین برای آموزش عکاسی می توانید از دوره های جامع عکاسی مکتب خونه استفاده کنید. در صورت تمایل می‌توانید نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در رابطه با این مطلب با ما در میان بگذارید.