دسته‌بندی نشدهمهارت های عکاسی

معرفی بهترین کتاب عکاسی

برخی تصور می‌کنند که حرفه‌ی عکاسی بسیار ساده است اما برای گرفتن بهترین و با کیفیت‌ترین عکس‌ها نیاز به مهارت کافی است. در ادامه چند کتاب عکاسی معرفی می‌کنیم که مقدمه‌ای است برای ورود به دنیای بزرگ عکاسی و عکس‌هایی که در زمینه‌های مختلف انجام می‌گیرد.

۱٫کتاب «عکاسی آسان است»

اگر مایل هستید که با هنر عکاسی و ابعاد مختلف آن آشنا شوید، کتاب «عکاسی آسان است» اثر دکتر پدرام حکیم زاده گزینه بسیار خوبی برای شماست. در این کتاب، دکتر حکیم زاده تجربیات خود را به طور کامل و به شکل مفیدی در اختیار شما قرار می‌دهد که با خواندن آن می‌توانید اطلاعات اولیه راجب به این هنر را یاد بگیرید.

کتاب «عکاسی آسان است»

کتاب «مجموعه عکس» اثر اسماعیل عباسی از نشر پرگار برای معرفی مجموعه عکس‌ها‌ و شاخه‌های آن اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد. رویکرد این کتاب به مجموعه عکس‌های خبری بیشتر نزدیک است. (به دوستانی که مایلند عکاسی خبری را دنبال کنند پیشنهاد می‌شود).

ویدئو پییشنهادی : مهارت های عکاسی به ساده‌ترین زبان (درس اول)
آموزش عکاسی به ساده‌ترین زبان

 

۲٫کتاب عکاسی خیابانی

به تازگی عکاسی خیابانی بسیار پرطرفدار شده است زیرا سوژه بسیار برای عکاسی در سطح جامعه پیدا می‌شود و موضوع عکاسی هم بسیار آسان است. «اریک کیم» در کتاب «عکاسی خیابانی» به بحث در مورد موضوع عکاسی خیابانی پرداخته و مفاهیم اولیه مثل بهترین موقعیت های عکاسی، غلبه بر ترس و افزایش اعتماد به نفس برای عکاسی خیابانی در این کتاب آموزش داده است. اگر علاقه‌مند به این نوع عکاسی هستید، به شدت این کتاب به شما پیشنهاد می‌شود.

کتاب عکاسی خیابانی

 

۳٫کتاب عکاسی پرتره

عکاسی چهره و پرتره هم یکی از پرطرفدارترین شکل‌های عکاسی است که سالیان سال انجام می‌گیرد. اما  از آنجایی که نتیجه کار بسیار مهم است، نیاز به آموزش‌های کافی و تکنیک‌های مختلف دارید. کتاب «عکاسی پرتره» از شهریار خوان ساره، با توضیح تجربیات خود و معرفی بسیاری از قوانین اساسی این نوع عکاسی و انتخاب حالات بدن بهترین پیشنهاد ما به شماست.

کتاب عکاسی پرتره

 

 

۴٫کتابی برای نورسنجی در هر لحظه

در واقع پایه و اساس شروع عکاسی، شناخت نور و نورپردازی صحیح است. این کتاب یکی از بهترین مرجع هاست. با خواندن این کتاب یاد می‌گیرید که چه در شب و روز و چه در مکان‌های تاریک و روشن، کدام نوری مناسب برای عکاسی شماست و حتی می‌توانید به کمک این کتاب، نورپردازی را هم به شکل دستی انجام دهید.

کتابی برای نورسنجی در هر لحظه

 

ویدئو آموزشی پییشنهادی : آموزش رایگان اصول اولیه عکاسی
آموزش عکاسی به ساده‌ترین زبان

 

بهترین کتاب آموزش عکاسی رایگان

اگر هنرجو عکاسی هستید و یا به دنبال یک کتاب آموزش عکاسی مناسب و آموزنده می‌گردید،

۵٫کتاب پرتره از صفر

کتاب «پرتره از صفر» اثر آقای رضا صاد، می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای شما باشد. این کتاب علاوه بر آموزش عکاسی پرتره، به مسائل زیر نیز پرداخته است:

  • نحوه رفتار عکاس‌ها
  • انتخاب لنز مناسب
  • نورپردازی
  • خلاقیت و ترکیبات رنگ
  • پوزیشن‌های عکاسی
  • اشتباهات یک عکاس حرفه‌ای و…

این کتاب برای کسانی است که می‌خواهند کسب و کار خود را آغاز کنند و یا حتی از دوستان، فامیل و خانواده خود عکاسی کنند. این کتاب مناسب کسانی است که خجالت می‌کشند درخواست عکاسی بدهند! و حتی در آن راجع به مسائل مالی هم صحبت شده است. خلاصه با خواندن این کتاب صفر تا صد عکاسی را یاد خواهید گرفت.

این کتاب به شکل رایگان در اختیار شما قرار دارد و می‌توانید به راحتی آن را از اینترنت دانلود کنید.

کتاب «پرتره از صفر

 

 

کتاب های ادیت عکس‌ها با فتوشاپ

یکی از مسائل بسیار مهم در زمینه‌ی عکاسی، روتوش و ادیت عکس‌هاست. همانطور که می‌دانید، امروزه هزاران اپلیکیشن برای ادیت عکس‌ها تولید شده اما هیچ یک امکانات و معروفیت برنامه فتوشاپ را ندارد. برای هر عکاس، در درجه اول این آموزش‌ها بسیار مهم و حیاتی هستند. بنابراین به شما کتاب راهنمای فتوشاپ را معرفی می‌کنیم. این کتاب یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در جهان است که برنده جوایز مختلفی نیز شده است.

 

ویدئو پییشنهادی : آموزش فتوشاپ (مقدماتی)
آموزش عکاسی به ساده‌ترین زبان

 

۶٫کتاب اسکات کلبی

نویسنده‌ی این کتاب «اسکات کلبی» یکی از تاثیرگذارترین افراد، در زمینه ادیت عکس است. این کتاب با زبانی ساده و دوستانه، نحوه عملکرد ابزارها و استراتژی‌های جالب برای خلق یک اثر هنری قوی را به شما آموزش می‌دهد.

 

۷٫کتاب مفاهیم عکاسی

شاید هم مایل باشید راجع به مفاهیم عکاسی اطلاعاتی جمع آوری کنید. کتاب مفاهیم عکاسی یکی از درخشان‌ترین آثار در زمینه تحلیل عکس و رسانه‌ی عکاسی می‌باشد که تاکنون وجود داشته است. این کتاب اثر دیوید بیت است. در آن نوعی مباحث عمیق‌‌تری را مطرح می‌کند و از این رو پیش نیاز آن مطالعه‌ی کتاب‌های دیگری در همین زمینه در عکاسی است. البته به نوعی شاید برای شروع خسته‌کننده و نامفهوم باشد اما به شدت برای دانشجویان این رشته و یا دانش آموزان هنرستان مفید است. پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را در صورتی مطالعه کنید که کتابی مثل «تاریخ عکاسی بیومنت نیوهال» یا کتاب‌های دیگری از نویسندگانی مثل سوزان سونتاگ، جان برجر و بارت را مطالعه کرده‌اید.

 

کتاب بعدی که به شما پیشنهاد می‌کنیم، کتاب «عکاسی درآمدی انتقادی» اثر  «لیز ولز» از نشر مینوی خرد است. این کتاب مباحث کلیدی در زمینه تحلیل رسانه عکاسی و سبک‌ها و ژانرهای مختلف آن را ارائه می‌کند.

مقاله پییشنهادی : عکاسی دیجیتال از گذشته تا به‌ حال
آموزش عکاسی به ساده‌ترین زبان

 

آشنایی با عکاسان بزرگ تاریخ

کتاب «نگاهی به عکس‌ها» اثر جان سارکوفسکی از نشر سمت از بهترین کتب برای آشنایی با عکاسان بزرگ تاریخ است. جان سارکوفسکی در این کتاب عکاسان مهم را در طول تاریخ عکاسی معرفی کرده است. به همراه آوردن یک عکس از آن‌ها و یک یادداشت کوتاه. برای آشنایی با عکاسان، این کتاب می‌تواند اطلاعات خوبی از زبان منتقد طراز اول عکاسی بدهد.

مقاله پییشنهادی : مهارت های عکاسی به ساده‌ترین زبان (درس دوم)
آموزش عکاسی به ساده‌ترین زبان

بخش تاریخ عکاسی

شاید شما هم مایل باشید راجع به گذشته‌ی عکاسی اطلاعاتی به دست آورید و تاریخ این حرفه برایتان جذاب باشد.

۷٫کتاب داستان عکاسی

کتاب «داستان عکاسی» اثر مایکل لنگفورد از نشر افکار به شما پیشنهاد می‌شود. این کتاب از دو بخش تشکیل شده است. در بخش اول نویسنده به مباحث تکنیکی و پیشرفت تاریخی فیلم دوربین و چگونگی ثبت آن در دوره‌های مختلف می‌پردازد. در بخش دوم درباره مباحث فرهنگی، اجتماعی و سبک‌های مختلف آن بحث می‌کند. برای افرادی که مایل به آشنایی اولیه با تاریخ عکاسی و چگونگی پیشرفت این هنر هستند، مفید خواهد بود.

۸٫کتاب تاریخ عکاسی

کتاب پیشنهادی دوم در این زمینه، کتاب «تاریخ عکاسی» اثر بیومنت نیوهال از نشر مرکب هنر با همکاری نشر مرکب سپید است. بیومنت نیوهال بسیار مفصل‌‌تر از لنگفورد، درباره تاریخ عکاسی می‌نویسد. برای بحث‌های تخصصی‌تر، این کتاب را پیشنهاد می‌کنیم. این کتاب یک سیر پیوسته تاریخی اجتماعی دارد و البته که کاستی‌هایی در همه کتاب‌ها وجود دارد و برای یافتن جزئیات نیاز است چندین کتاب را مورد بررسی قرار دهید. اما همچنان می‌تواند برای علاقه‌مندان، مرجعی سودمند و کافی باشد. ترجمه‌ی این کتاب بسیار روان و شیوا است.

 

 

عکاسی در زیر شاخه رشته‌های هنری قرار می‌گیرد و انواع گوناگون دارد. حتی برای انجام آن به شکل تخصصی، رشته دانشگاهی نیز دارد. پس قطعا کتاب‌های عکاسی بسیاری در این زمینه چاپ شده‌اند که برخی از آن‌ها ارزش مطالعه دارند. در این مقاله سعی شد تا خواننده را با کتاب‌‌های رشته عکاسی آشنا کنیم.

هر کتاب دارای آموزش‌های مختلفی است که پس از خواندن هر یک، می‌توان نکات تازه ای را دریافت. در کنار کتاب‌ها، مجلات حرفه‌ی عکاسی هم بسیار سودمند هستند و می‌توانند تکنیک‌هایی مثل حالات بدن، نورپردازی، چیدمان، ترکیب رنگ‌ها و… را به شکل بصری به شما آموزش دهند. در نهایت امیدواریم از این مطالب نهایت استفاده را کرده باشید و مورد توجهتان قرار گرفته باشد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا