زبان خارجی

یادگیری زبان آلمانی چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان یادگیری زبان آلمانی و عوامل تاثیرگذار

سؤال‌هایی مثل یادگیری زبان آلمانی چقدر طول می‌کشد؟ آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟ چه مدت زمانی برای یادگیری زبان آلمانی لازم است؟ ممکن است بخشی از سوالات ذهنی بسیاری از شما خوانندگان گرامی این مقاله باشد. شما نیز به دلایل مختلف مانند تحصیل، تجارت، شغل مناسب، مهاجرت و . . . ممکن است به دنبال یادگیری زبان آلمانی باشید. حدود ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا به این زبان صحبت می‌کنند. کشور آلمان نیز که خود به یکی از قدرت‌های اقتصادی جهان تبدیل شده است. مجموعه عوامل مشابه ممکن است، انگیزه لازم را برای شروع یادگیری زبان آلمانی در درون شما ایجاد کند. لذا در پاسخ به این‌گونه سؤالات ابتدا در این مقاله به بررسی عوامل تاثیرگذار در تعیین مدت زمان یادگیری زبان آلمانی بپردازیم.

 

ویدیوهای پییشنهادی : الفبای زبان آلمانی
آموزش الفبای آلمانی

عوامل موثر بر تعیین مدت زمان یادگیری زبان آلمانی

پاسخ به این سوال چندان ساده نیست. هر کس با توجه به شرایط، توانایی‌ها و زمان آزاد خود، مدت زمان یادگیری زبان آلمانی را تعیین می‌کند. شما نیز می‌بایست قبل از هر چیز به چند عامل تاثیرگذار در این زمینه توجه کنید. همانطور که می‌دانید یادگیری زبان جدید همانند مهارت‌های دیگر در یک دوره‌ی خاص محدود نمی‌شود. زیرا که این مهارت، یادگیری صرف زبان نیست بلکه آشنایی و تسلط بر آداب و رسوم یک فرهنگ جدید است. حال در این قسمت به شرح کوتاهی از عوامل تاثیرگذار در این زمینه می‌پردازیم.

 

مدت زمان یادگیری زبان آلمانی

۱- تعداد زبانی که تاکنون یاد گرفته‌اید.

تعداد زبانی که به انها تسلط دارید، می‌تواند به میزان زیادی بر مدت زمان یادگیری تاثیر بگذارد. اگر زبان آلمانی را به عنوان زبان سوم یاد می‌گیرید، تا حد زیادی با روند یادگیری زبان جدید آشنا هستید. بر اساس مطالعات علمی، اشخاص دوزبانه به راحتی بر زبان سوم چیره می‌شوند. اگر دو زبانه باشید احتمالال در شرایط بسیاری با تفاوت‌های آوایی زبان و رسم‌الخط‌های گوناگون برخورد کرده‌اید. علاوه بر آن، روان صحبت کردن شما در چند زبان و قدرت یادآوری واژگان جدید در مکالمات اثر مثبت در تعیین مدت زمان لازم برای یادگیری زبان آلمانی می‌گذارد. با این حال، چنانچه تنها به زبان مادری خود تسلط دارید، بهتر است با تماشای فیلم آلمانی زبان یا شنیدن ترانه‌های این زبان، خود را بسیار در معرض برخورد با این زبان‌ قرار دهید. مواجه با زبان‌های جدید بویژه زبان آلمانی، به یادگیری این زبان سرعت می‌بخشد.

۲- ریشه زبانی مشترک با زبان آلمانی

دومین عامل موثر در مدت زمان یادگیری این زبان، داشتن اشتراک زبانی است. زبان آلمانی همانند زبان فارسی در میان زبان‌های هند و اروپایی است اما هر یک در زیر شاخه جداگانه قرار دارند. زبان آلمانی به زبان انگلیسی بیش از فارسی به زبان فرانسه یا دیگر زبان‌های اروپایی نزدیک است. اگر شما به زبان انگلیسی یا سایر زبان‌های اروپایی تسلط داشته باشید، می‌توانید سریع‌تر این زبان را فراگیرید. اشتراکاتی مانند تلفظ، دستور زبانی، واژگان و الفبا می‌تواند از زمان یادگیری بکاهد.

 

مدت زمان یادگیری زبان آلمانی

۳- مدت زمان تمرین زبان آلمانی

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر طول دوره یادگیری، مقدار زمان تمرین این زبان در یک دوره است. هرچه زمان تمرین بیشتر باشد، یادگیری زبان سریع‌تر خواهد بود. مسلما اگر شما به مدت ۲ ساعت هر روز تمرین کنید نتیجه متفاوتی از شخصی بدست می‌آورید که روزانه ۳۰ دقیقه زمان صرف می‌کند. بر اساس لیست میزان سختی زبان‌های خارجه با معیار نزدیکی به زبان انگلیسی که موسسه خدمات امور خارجه (FSI) در کشور ایالات متحده آمریکا ارائه کرده است. مدت زمان لازم برای یادگیری زبان آلمانی ۳۰ هفته معدل ۷۵۰ ساعت کلاس درسی است. برای تمرین بهتر، داشتن همراه در سطح زبانی نزدیک به شما به تمرین بهتر کمک می‌کند.

۴- دسترسی به معلم زبان خوب و کلاس آموزشی مناسب

در یادگیری زبان آلمانی وجود معلم خوب زبان آلمانی چقدر تاثیر می‌گذارد؟ آیا بدون او یادگیری زبان آلمانی سخت است؟ دلایل مطرح شدن این پرسش‌ها را زمانی بهتر درک می‌کنیم که در محیط زبانی قرار گیریم یا به یک راهنمای موثر دسترسی یابیم. هنگامی که شروع به یادگیری زبان آلمانی می‌کنیم دسترسی به یک راهنما مانند معلم خوب در صرفه‌جویی زمانی بسیار تاثیر مثبتی دارد. او به شما منابع یادگیری موثق و به‌روز را معرفی می‌کند. اشکالات دستوری یا سایر مسائل زبانی شما را برطرف می‌کند.در کنار آن حضور در محیط کلاسی زبان آلمانی به مرور آموخته‌های زبانی شما تاثیر مثبت می‌گذارد. علاوه بر آن، شما در کلاس درسی یادگیری زبان آلمانی، انگیزه و شوق بسیاری نیز کسب می‌کنید.

۵- روش یادگیری زبان آلمانی

نوع روش یادگیری زبان آلمانی در تعیین مدت زمان یادگیری زبان آلمانی نقش ویژه‌ای بازی می‌کند. راه و روش یادگیری زبان بسیار اهمیت دارد. اگر شما خود را محدود به مدت زمان کلاس کنید، ممکن است مدت طولانی‌تری به یادگیری این زبان اختصاص دهید. در کنار حضور در کلاس می‌بایست در محیط بیرون به تمرین و تکرار آموخته‌های خود بپردازید. در طول دوره یادگیری به کیفیت یادگیری نیز توجه کنید. سعی کنید با جستجوی مداوم بهترین روش‌های یادگیری زبان آلمانی را بیابید. شما می‌توانید از معلم زبان خود یا از طریق جستجوی اینترنتی به روش‌های جدید یادگیری زبان پی ببرید. سعی کنید آن‎‌ها را در برنامه خود بگنجانید. علاوه بر آنچه در کلاس می‌آموزید، با روش‌هایی مانند تماشای فیلم و سریال آلمانی زبان یا گوش دادن به رادیو و تلویزیون آلمانی به دانش خود بیافزایید.

 

مقاله پییشنهادی : بهترین روش یادگیری زبان آلمانی در خانه

۶- حفظ انگیزه و تلاش مستمر

داشتن انگیزه برای یادگیری زبان و میزان آن می‌تواند بر مدت زمان یادگیری تاثیر مستقیم بگذارد. اگر در انجام هر کاری انگیزه کافی نداشته باشید، احتمال موفقیت در آن بسیار ضعیف خواهد بود. تلاش مستمر و ادامه‌دار و سنجش میزان معلومات زبانی شما باعث افزایش انگیزه شما در یادگیری زبان آلمانی خواهد شد.برای حفظ انگیزه یادگیری زبان، اهداف خود از یادگیری زبان آلمانی را یادآوری کنید. نتیجه‌ی حاصل از این موفقیت را در ذهن خود مجسم کنید. بدین ترتیب یکی از دلایل مهم در کاهش مدت زمان یادگیری زبان آلمانی و هم‌چنین موفقیت را حفظ کنید.

 

مدت زمان یادگیری زبان آلمانی

۷- سطح زبان مورد نظر

اگر در حال یادگیری زبان آلمانی هستید یا قصد شروع آن را دارید از خود بپرسید به دنبال کدام سطح از تسلط بر این زبان می‌باشید. هدف شما از یادگیری زبان آلمانی به طور دقیق چه چیزی است؟ آیا به دنبال کسب پذیرش در یک دانشگاه آلمانی هستید؟ آیا قصد مهاجرت به یکی از کشورهای آلمانی زبان را دارید؟ یا در آینده قصد شروه روابط تجاری با کشوری آلمانی زبان را دارید؟ دلیل شروع به یادگیری زبان آلمانی هرچه باشد در تعیین مدت زمان یادگیری اهمیت ویژه‌ای دارد. شخصی که به دنبال پذیرش در دانشگاه برای ادامه تحصیل است. فرد دیگری می‌خواهد صرفا در کشور دیگری زندگی کند، هر یک سطح متفاوتی از تسلط بر مهارت زبان آلمانی را دنبال می‌کند. در نتیجه چنین تفاوتی، زمان یادگیری نیز متفاوت خواهد بود.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی با سطوح زبان آلمانی

نتیجه گیری

هر آنچه در این مقاله کوتاه به عنوان عوامل تاثیرگذار بر تعیین مدت زمان یادگیری زبان آلمانی بیان کردیم، تنها بخشی کوچک از فهرستی بلندتر بود. برای پی بردن به پاسخ این سوال که یادگیری زبان آلمانی چقدر طول می‌کشد؟ باید به جوانب بسیاری توجه کرد. گاه یک عامل یا مجموعه چند عامل در تعیین مدت زمان دقیق یادگیری زبان آلمانی و کاهش زمان لازم تاثیر فراوان دارد. در کنار برخی عوامل تاثیرگذار خارجی، مطمئنا افزایش توانمندی خود در بهبود مهارت‌های زبانی تا حد بسیاری، زمان یادگیری زبان آلمانی را کوتاه‌تر خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا