زبان خارجی

یادگیری زبان ترکی در منزل

ترکی که گاهی به آن زبان ترکی استانبولی نیز گفته می‌شود، زبان رسمی ترکیه و قبرس شمالی است. به طور کلی 78.5 میلیون نفر از این زبان به عنوان زبان مادری استفاده می‌کنند. همچنین این زبان به عنوان نوزدهمین زبان پرگویش در جهان شناخته می‌شود که فرهنگ و تمدن باستانی ترک‌های عثمانی را در سراسر اروپای شرقی و آسیای غربی گسترش داده است و می‌دهد.

امروزه گروه‌های قابل توجهی از ترک زبانان در یونان، آلمان، اتریش، بوسنی و سایر کشورهای اروپایی که با ترکیه هم مرز هستند، زندگی می‌کنند. ترکی به عنوان یک زبان پر مخاطب، می‌تواند برای زبان آموزان مبتدی در دسترس تر باشد، زیرا از الفبای لاتین استفاده می‌کند.

ترکی دارای برخی خصلت‌های تلفظی است که می‌تواند آن را کمی چالش برانگیز کند، از جمله هماهنگی مصوت و ترتیب کلمه موضوع-مفعول-فعل. با این حال، مزایایی مانند گرامر ثابت و نفوذ گسترده در بین اروپا و آسیا را نیز دارد که ترکی را به یک انتخاب کاربردی و جذاب برای یادگیری تبدیل کرده است. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، یادگیری زبان ترکی استانبولی را به دلایل تجاری، مسافرتی، مهاجرتی و تحصیلی انتخاب می‌کنند.

اگر شما نیز به زبان ترکی استانبولی علاقه دارید و می‌خواهید خیلی زود این زبان زیبا و کاربردی را یاد بگیرید، باید بدانید که یادگرفتن زبان صرفاً نیازی به شرکت در کلاس‌ها و دوره‌های حضوری ندارد. شما می‌توانید با راهکارهای مناسبی، آموزش زبان ترکی استانبولی در منزل را شروع کنید. به این ترتیب حتی اگر محدودیت زمان و یا شرایط خاصی نیز داشته باشید، باز هم یادگیری زبان ترکی برایتان انکان پذیر خواهد بود. با این مقاله از مجله علمی آموزشی مکتب خونه همراه ما باشید تا شما را با روش‌های یادگیری زبان ترکی در خانه، آشنا کنیم.

نحوه یادگیری ترکی توسط خودتان در خانه

یادگیری زبان ترکی فقط به خاطر سپردن و بازخوانی عبارات و واژگان نیست. بلکه در مورد درک فرهنگ ترکی و یادگیری زبانی است که توسط ترک زبانان بومی استفاده می‌شود. آموزش‌های آنلاین بسیار، روش‌ها و منابع خود آموز، تکنیک‌های یادگیری در منزل، کتاب‌های کمک آموزشی، اپلیکیشن های مختلف و منابع بسیاری برای یادگیری یک زبان جدید وجود دارند.

شما باید روش‌هایی را انتخاب کنید که مناسبتان باشند و باعث شوند، زودتر به اهدافتان برسید. مکتب خونه برای زبان آموزان به ایجاد محیط‌های آموزشی شبیه سازی شده پرداخته است. بنابراین زبان آموزان در محیطی مشابه با محیط کلاس، زیر نظر برترین اساتید زبان، آموزش خود را به شکلی پویا، دنبال می‌کنند.

مبتدیان از همان اولین درس امکان صحبت کردن به زبان ترکی را دارند. همچنین در کنار روش‌های صوتی و تصویری که ارتباطات عمیق‌تری را به وجود می‌آورند، مکتب خونه همواره از راه‌های به روز و استاندارد برای یک یادگیری باکیفیت، استفاده می‌کند. شما با شرکت در یک دوره آنلاین آموزش زبان ترکی در مکتب خونه می‌توانید به راحتی ترکی صحبت کرده و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

اگر شما مهاجرت به ترکیه را دارید و به دنبال بهترین راه‌های شروع یادگیری زبان ترکی هستید، گزینه‌های رایگان و کم هزینه زیادی برای رسیدن به هدف خود در منزل، پیش رو دارید.

در اینجا، ما راه‌هایی را لیست کرده‌ایم که بسیار عالی هستند. البته این راه‌های آسان شما را یک شبه مسلط نمی‌کنند اما برای تسلط به هر زبانی نیاز به زمان و تمرین است. خوب است بدانید که زبان ترکی آن قدرها که فکر می‌کنید، سخت و پیچیده نیست. در ادامه چندین راه برای یادگیری زبان ترکی در منزل را به شما معرفی می‌کنیم.

روش‌های یادگیری زبان ترکی در منزل

برای یادگیری سریع و آسان زبان ترکی در خانه، از روش‌های زیر استفاده کنید.

مرحله 1: با الفبای زبان ترکی آشنا شوید

برای اینکه زبان ترکی را یاد بگیرید، نیاز دارید که ابتدا الفبای ترکی که ممکن است برایتان بسیار ترسناک به نظر برسد را یاد بگیرید. یادگیری 29 حرف الفبای ترکی آنقدر که به نظر می‌رسد سخت نیست. الفبای ترکی نسخه‌ای از الفبای لاتین است و دارای 6 حرف اضافی – ç، ğ، ı، ö، ş، ü – می‌باشد، در حالی که – q، w، x – حذف می‌شوند. تلفظ حروف الفبا شبیه به انگلیسی است.

بهترین راه برای یادگیری الفبای ترکی تماشای ویدیوهای یوتیوب برای یادگیری تلفظ صحیح از همان ابتدا است. بسیاری از حروف الفبا ممکن است یکسان به نظر برسند، اما تفاوت جزئی آن‌ها معنی را تغییر می‌دهد. همانطور که حروف را یاد می‌گیرید خواهید دید که چقدر زود کلمات بسیاری را یاد گرفته‌اید.

مرحله 2: زبان ترکی را به صورت آنلاین یاد بگیرید

می‌توانید زبان ترکی را با استفاده از منابع آنلاین همچون وبسایت های آموزشی و یا منابع موجود در اینترنت یاد بگیرید. بهترین پلت فرم‌های آموزش زبان حتی به صورت رایگان در اینترنت وجود دارند که به چندین زبان مختلف از جمله ترکی آموزش‌های لازم را ارائه می‌کنند.

گوش دادن به ترانه‌های ترکی، استراتژی آموزش مبتنی بر تمرکز، تمرین و تکرار عبارات کلیدی، یادگرفتن هر چه بیشتر کلمات و درس‌های طراحی شده در این پلتفرم‌ها، همگی باعث می‌شوند که حس پیشرفت واقعی را داشته باشید.

پلت فرم زبان شامل یک وب سایت آموزش زبان و یک برنامه تلفن همراه است. پلت فرم‌های بسیاری از جمله Duolingo، Busuu، Mondly، Babbel، Rosetta Stone، Yunus Emre و البته maktabkhooneh وجود دارند. از میان همه این منابع، سایت مکتب خونه به زبان فارسی بوده و یادگیری را برای شما ساده‌تر می‌کند. هر دوره در مکتب خونه بخش‌هایی دارد که مهارت‌ها و پیشرفت شما را مشخص می‌کند. هنگام شروع یادگیری زبان ترکی، یک هدف روزانه را برای خود تعیین کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

همچنین استراتژی یادگیری خود را انتخاب کنید. درست است که استفاده منظم از یک پلتفرم، پیشرفت شما را در زبان ترکی تضمین می‌کند، اما استراتژی یادگیری شما نیز مهم است. قبل از اینکه به مهارت بعدی بروید، می‌توانید بین تمام سطوح هر مهارت تصمیم بگیرید.

مرحله 3: کانال‌های YouTube ترکی را بررسی کنید

برای اینکه زبان ترکی را یاد بگیرید، در خانه آن را با TurkishClass101.com بیاموزید. چرا که YouTube یکی از مهمترین منابع خودآموز زبان ترکی استانبولی است. این کانال دارای مجموعه‌های مختلف آموزش ترکی است که جنبه‌ها و سطوح مختلف زبان را پوشش می‌دهد. از طرفی TurkishClass101.com، ویدئوهایی را به اشتراک می‌گذارد که ساده، کوتاه و لذت بخش هستند.

توجه داشته باشید که یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری زبان ترکی یا هر زبان دیگری، سرگرم کنندگی و تعاملی کردن آن است. می‌توانید از ویدیوهای انیمیشن کوتاه استفاده کنید و اصول اولیه زبان ترکی را بیاموزید. این کانال حدود 30 زبان را پوشش می‌دهد، اما مجموعه بزرگی از دروس ترکی را نیز دارد.

مرحله 4: با افراد بومی ترکی تمرین کنید

ارتباط کلید صحبت کردن به هر زبانی است. شما هرگز نمی‌توانید یک زبان را تنها با مطالعه آن یاد گرفته و به راحتی صحبت کنید. مهم نیست که چقدر سخت مطالعه می‌کنید. مطالعه زبان ترکی به شما کمک می‌کند واژگان و گرامر خود را بهبود ببخشید اما به صحبت کردن کمکی نمی‌کند. چیزی که به زبان آموزان کمک می‌کند که تنها در عرض چند ماه سطح خود را در ترکی ارتقا بدهند، تمرین کردن است.

اگر در ترکیه زندگی و کار کنید. خیلی زود متوجه می‌شوید که کلمات یا جملاتی که در پلتفرم‌ها یا سایر منابع آموزشی یاد گرفته‌اید، تا چه اندازه کاربردی هستند. بنابراین خوب است که تمرین ترکی را روزانه در هر محیطی انجام دهید تا زودتر به تسلط در آن برسید.

همچنین می‌توانید با استفاده از پلت‌فرم‌های مجازی به مکالمات و جوامع با افراد بومی ترک زبان بپیوندید. دو مورد از پلتفرم‌های تمرین ترکی با افراد بومی، عبارتند از:

Italki: این پلت فرم یک جامعه جهانی یادگیری زبان است که زبان‌آموزان و معلمان را برای درس‌های زبان آنلاین یک به یک جفت می‌کند. ایتالکی 5 میلیون زبان آموز و 10،000 معلم عالی دارد. با Italki، می‌توانید با شرکای زبان ارتباط برقرار کنید یا اینکه یک معلم زبان ترکی را با کمتر از 10 دلار در ساعت رزرو کنید. علاوه بر این، می‌توانید با سرعت بیشتر و طبق برنامه خود، زبان ترکی را یاد بگیرید.

HelloTalk: این نیز یک پلت فرم رایگان تبادل زبان دیگر است که شما را با بیش از 18 میلیون گوینده بومی زبان در سراسر جهان مرتبط می‌کند. خوبی HelloTalk از این جهت است که می‌توانید با افراد واقعی ملاقات کرده و با آن‌ها صحبت کنید. بنابراین وقتی در حال یادگیری ترکی هستید، می‌توانید افرادی را پیدا کنید که علاقه مند به یادگیری زبان مادری شما هستند و مکالمات خود را با آن‌ها تمرین کنید.

مرحله 5: سریال‌ها و فیلم‌های ترکی زیادی را تماشا کنید

همه چیزهایی که قبلاً ذکر کردم در هنگام یادگیری یک زبان جدید بسیار مهم و کارآمد هستند، اما می‌توانند واقعاً خسته کننده باشند. یاد گرفتن از فیلم‌ها و سریال‌ها تنها راهی است که هرگز با آن‌ها احساس بی حوصلگی یا سرخوردگی نخواهید کرد. به طور کلی سریال‌ها و فیلم‌های ترکی، کمک زیادی به پیشرفت یادگیری زبان شما می‌کنند.

مرحله 6: از کتاب‌های مخصوص مطالعه زبان ترکی استفاده کنید

کتاب‌های آموزشی در یادگیری یک زبان جدید بی فایده نیستند. آن‌ها در واقع کمک زیادی به ساختن پایه و ساختار زبان در ذهن شما می‌کنند. درست است که برای مطالعه زمان بیشتری را باید صرف کنید، اما این روش بسیار عالی کار می‌کند. در اینجا چند مورد از کتاب‌های مناسب برای آموزش زبان ترکی را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید یکی دو مورد از آن‌ها را انتخاب کنید و ببینید کدام یک بیشتر برای شما کاربردی هستند.

  1. دوره آموزش کامل ترکی مبتدی تا متوسط: این کتاب، یادگیری خواندن، نوشتن، صحبت کردن و درک یک زبان جدید را ارائه می‌دهد.
  2. لذت‌های یادگیری ترکی: این یک کتاب درسی خودآموز برای زبان آموزان ترکی است.
  3. مجموعه کامل کتاب‌های دوره زبان ترکی استانبولی: 5 کتاب برای سطوح مبتدی تا پیشرفته: A1 A2 B1 B2 C1 و C1 را ارائه می‌دهند.
  4. کتاب دوره سطح مبتدی زبان ترکی برای خارجی‌ها با کتاب کار: این نیز یک منبع عالی برای خارجی‌ها می‌باشد تا بتوانند به شکل ملموسی، مباحث زبان ترکی را همراه با تمرین‌های مناسب، یاد بگیرند.
  5. کتاب لغات زبان ترکی

مرحله 7: با انگیزه بمانید

یادگیری یک زبان جدید می‌تواند بسیار دشوار به نظر برسد. به همین دلیل حفظ انگیزه و تمرکز برای تمام مراحل یادگیری بسیار مهم است. اگر شخصاً دلایلی دارید که تصمیم به یادگیری این زبان گرفته‌اید، هر زمان که در مورد ادامه ترکی احساس ناراحتی کردید به خودتان یادآوری کنید که به دنبال چه هدفی هستید. سعی کنید با انتخاب چیزی که می‌خواهید در مورد آن بیاموزید و چیزی که از آن لذت می‌برید، برای خود یک سبک یادگیری سرگرم کننده ایجاد کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا