زبان خارجی

دانشگاه مدیپول استانبول: بررسی و معرفی کامل یکی از ۹۰ دانشگاه برتر کشور ترکیه

آشنایی با دانشگاه مدیپول

دانشگاه مدیپول استانبول یکی از برترین دانشگاه‌های اروپا به حساب می‌آید. این دانشگاه از آخرین فن‌آوری‌های روز دنیا جهت تشویق و ترغیب دانشجویان جهت رسیدن به بالاترین سطح آموزش و پرورش استفاده می‌کند.

مدیپول دارای دو پردیس است که یکی از آن‌ها در کاواجیک  و دیگری در منطقه هالیچ واقع شده است. این دو پردیس دانشگاه شامل کلاس‌های بزرگ به همراه جدیدترین تجهیزات صوتی و تصویری، زمین‌های تنیس، بسکتبال و مکان‌های تفریحی دانشجویی از جمله سینما، تئاتر و اتاق عکاسی است.

در سال‌های اخیر شاهد افزایش محبوبیت تحصیل در ترکیه میان دانشجویان ایرانی بوده‌ایم. دانشگاه خصوصی مدیپول یکی از دانشگاه‌های استانبول است که سالانه دانشجویان ایرانی به خصوص علاقه‌مندان تحصیل داروسازی در ترکیه جهت اخذ پذیرش آن اقدام می‌کنند. در حال حاضر حدود ۷۵ دانشجوی ایرانی در این دانشگاه مشغول به تحصیل است. در ادامه به بررسی کلی این دانشگاه پرداخته شده است.

 

دانشگاه مدیپول

دانشگاه مدیپول در یک نگاه

این دانشگاه خصوصی فعالیت خود را در سال ۲۰۰۹ آغاز کرد و در سال ۲۰۱۰ اولین دانشجویان خود را پذیرفت. این دانشگاه از ۱۲ دانشکده از جمله دانشکده پزشکی، دانشکده داروسازی و دانشکده دندان‌پزشکی تشکیل شده است. در کنار این ۱۲ دانشکده ۵ مدرسه حرفه‌ای در زمینه‌های اجتماعی، فنی و بهداشتی مانند مدرسه فنی حرفه‌ای علوم اجتماعی مشغول فعالیت هستند.

دانشجویان در این دانشگاه می‌توانند در مقاطع مختلف مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به دو زبان ترکی و انگلیسی تحصیل کنند. پردیس هالیچ در سمت اروپایی استانبول واقع شده است که دارای دو دانشکده داروسازی و دندان‌پزشکی است. با این حال پردیس کاواجیک در بخش آسیایی استانبول واقع شده است که دانشکده‌های داروسازی، مهندسی، علوم اجتماعی، بهداشت، هنر و ادبیات را در خود جای داده است. پردیس کاواجیک ستون اصلی تحقیقات دانشگاه، اقامتگاه‌های دانشجویی و امکانات رفاهی دانشگاه به حساب می‌آید.

 

 

دانشگاه مدیپول استانبول یکی از برترین دانشگاه‌های ترکیه است که به دلیل نقش مفید خود به کمک بیمارستان دانشگاه (Medipol Mega University Hospital) بسیار محبوب است. این بیمارستان یکی از بزرگترین پروژه‌های حوزه بهداشت و سلامت کشور ترکیه به حساب می‌آید که فرصت‌های استثنایی را در اختیار دانشجویان جهت یادگیری عملی و حرفه‌ای قرار داده است. این بیمارستان ۴۷۰ تختخوابی شامل بخش‌های عمومی، سرطان‌شناسی، دندان‌پزشکی و قلب و عروق و ۲۵ اتاق عمل است.

دانشگاه مدیپول تلاش می‌کند که به یکی از دانشگاه‌های برتر و پیشرو در سطح جهانی تبدیل شود. علاوه بر این یکی از اهداف اصلی آن‌ها ارائه نتایج تحقیقات علمی جهت کمک به توسعه اجتماعی کشور است. به همین دلیل یکی از ماموریت‌های اصلی دانشگاه تربیت دانشجویانی است که بتوانند به خواسته‌های اجتماعی کشور ترکیه پاسخ بدهند و مسئولیت بهبود جامعه را بر عهده بگیرند.

برنامه اراسموس

دانشگاه مدیپول استانبول توانست در سال ۲۰۱۲ در برنامه اراسموس پذیرفته شود. از این سال به بعد این دانشگاه با ۵۰ دانشگاه عضو این برنامه جهت تبادل دانشجو در ارتباط است. علاوه بر این همچنان تلاش می‌کند که با موسسه‌های آموزش عالی بیشتری در اروپا توافق‌نامه‌هایی جهت تبادل دانشجو امضا کند.

اراسموس یکی از معتبرترین و محبوب‌ترین بورسیه‌های تحصیلی مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا است. در چارچوب این برنامه که در سال ۱۹۸۷ ایجاد شده است دانشجویان می‌توانند یک یا دو دوره تحصیلی خود را در یکی از دانشگاه‌های پذیرفته‌شده در اروپا بگذرانند.

شهریه دانشگاه و هزینه زندگی یکی از مسائل حیاتی است که در بیشتر موارد هنگام برنامه‌ریزی جهت تحصیل در خارج از کشور به خصوص اروپا و آمریکا نقش بازدارنده دارد. دانشجویان تحت این برنامه نه تنها مبلغ اضافه‌ای جهت تحصیل در دانشگاه مقصد پرداخت نمی‌کنند بلکه می‌توانند جهت اخذ کمک هزینه زندگی نیز اقدام کنند.

هدف اصلی این برنامه تشویق و ترغیب دانشجویان جهت تحصیل در کشورهای مختلف به منظور کسب تجربه بیشتر و بهبود وضعیت تحصیلی آن‌ها است.

دانشگاه مدیپول

چرا دانشگاه مدیپول استانبول؟

 • دانشگاه مدیپول دارای آزمایشگاه‌هایی با آخرین فناوری‌ها برای کلیه گرایش‌های دانشگاه است.
 • این دانشگاه همچنین دارای یک کتابخانه عظیم به مساحت ۱۲۴۰ متر مربع است که علاوه بر تسهیل روند فعالیت‌های تحقیقی دانشگاه در بهبود کیفیت آموزش دانشجویان نیز نقش موثری دارد. کتابخانه حدود ۴۴ هزار کتاب چاپی، ۵۱۶ هزار کتاب الکترونیکی و ۴۵ هزار مجله الکترونیکی در اختیار دانشجویان قرار داده است.
 • این دانشگاه دارای مراکز مشاوره‌ای است که دانشجویان می‌توانند جهت رفع مشکلات خود و بهبود وضعیت روحی خود از راهنمایی‌های متخصصان این مراکز بهره ببرند.
 • این دانشگاه دارای مراکز تحقیقات کاربردی و بهداشتی با جدیدترین تجهیزات است.
 • این دانشگاه سالانه مسابقه‌ها و فعالیت‌های زیادی از جمله مسابقات ورزشی، کنسرت و مسابقه‌های عکاسی را برگزار می‌کند.
 • این دانشگاه دارای یک سالن غذاخوری بسیار بزرگ با انواع غذاهای مختلف با کیفیت با یک محیط سالم و تمیز است.
 • ارائه خدمات درمانی و بهداشتی ۲۴ ساعته در هر دو پردیس دانشگاه در صورت بروز موارد اضطراری بدون هیچ هزینه اضافی
 • بیش از ۸۵ انجمن دانشجویی مختلف در این دانشگاه فعالیت می‌کند که توسط خود دانشجویان اداره می‌شود.
 • دانشجویان سال چهارم پزشکی این دانشگاه طبق توافق دانشگاه با دانشگاه هاروارد فرصت گذراندن دوره کارآموزی خود را در این دانشگاه دارند.
 • ارائه یک کلاس فشرده آموزش زبان انگلیسی برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی
 • این دانشگاه یکی از ۹۰ دانشگاه برتر کشور ترکیه است.

شهریه دانشگاه مدیپول استانبول

دانشگاه مدیپول استانبول به دنبال ارائه آموزش باکیفیت به تمام دانشجویان از تمام سطوح جامعه است. این دانشگاه در سال‌های اخیر مورد استقبال افراد استثنایی بسیاری قرار گرفته است که در زمینه تحقیق و نوآوری‌های علمی درخشیده‌اند.

شهریه دانشگاه با توجه به مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است. نرخ شهریه دوره‌های تحصیلی به زبان ترکی و انگلیسی مقداری ارزان‌تر از دوره‌ها به زبان انگلیسی در نظر گرفته شده است. برای مثال شهریه رشته پزشکی در این دانشگاه به زبان انگلیسی ۲۵۰۰۰ دلار و به زبان ترکی و انگلیسی ۲۳۰۰۰ دلار در نظر گرفته شده است. علاوه بر این شهریه دانشگاه جهت تحصیل در رشته دندان‌پزشکی به زبان انگلیسی، دندان‌پزشکی به زبان ترکی و انگلیسی، داروسازی به زبان ترکی و حقوق به زبان ترکی و انگلیسی به ترتیب ۲۰۰۰۰ دلار، ۱۸۵۰۰ دلار، ۹۵۰۰ دلار و ۹۵۰۰ دلار است. علاوه بر این دانشگاه جهت تحصیل در مدارس حرفه‌ای ۳۰۰۰ دلار در نظر گرفته است.

دانشگاه مدیپول فرصت‌های فراهم کرده است که دانشجویان از بورسیه‌های تحصیلی ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ درصد استفاده کنند. علاوه بر این تمام پرداخت‌های نقدی دانشجویان بین‌المللی شامل ۱۰ درصد تخفیف می‌شوند. بیش از ۵۰ درصد دانشجویان دانشگاه در حال حاضر از بورسیه‌های ۵۰ و ۱۰۰ استفاده کرده‌اند.

شهریه خوابگاه‌های دانشگاه مدیپول استانبول

امنیت خوابگاه‌های مدیپول به کمک دوربین‌های نظارتی ۲۴ ساعته تامین می‌شود. رفت و آمد دانشجویان توسط مسئولان خوابگاه کنترل می‌شود و دانشجویان موظف هستند که قبل از ساعت ۱۱:۳۰ شب به خوابگاه برگردند. استفاده از خوابگاه برای تمام دانشجویان امکان‌پذیر است. در این خوابگاه‌ها ۳ وعده غذایی، خدمات نظافتی از جمله تمیزی اتاق‌ها، سرویس‌ بهداشتی‌ها، حمام‌ها و راهرو و خدمات لباسشویی و اتوکشی ارائه می‌شود.

شهریه سالانه به مساحت اتاق بستگی دارد و این امکان فراهم شده است که به صورت اقساطی دانشجویان شهریه خوابگاه خود را بپردازند. شهریه اتاق‌های ۱ نفره پسرانه و دخترانه سالانه ۲۳۵۰۰ لیر و ۱۱۰۰۰ لیر در نظر گرفته شده است. با این حال اقامت در اتاق‌های ۳ نفره مقرون به صرفه‌تر است. شهریه اتاق‌های ۳ نفره پسرانه و دخترانه سالانه به ترتیب ۱۱۰۰۰ لیر و ۱۰۰۰۰ لیر است. در صورت پرداخت نقدی شهریه خوابگاه دانشجویان می‌توانند از تخفیف ۵ درصدی بهره‌مند شوند.

دانشگاه مدیپول

شرایط پذیرش

پذیرش دانشگاه مدیپول استانبول از دو طریق آزمون ورودی و بدون آزمون صورت می‌گیرد. این دانشگاه خصوصی شرایطی را فراهم کرده است که در صورت ارائه معدل دیپلم بالاتر از ۱۵ دانشجویان بتوانند بدون آزمون در این دانشگاه تحصیل کنند. لازم به ذکر است دانشگاه شهریه بیشتری برای این دانشجویان در نظر گرفته است.

دانشجویان همچنین می‌توانند با شرکت در آزمون یوس خود دانشگاه و کسب نمره مطلوب (حداقل ۵۰) جهت اخذ پذیرش اقدام کنند. اگر چه این دانشگاه نمره آزمون یوس سایر دانشگاه‌ها را نیز می‌پذیرد اما در این حالت نمره متقاضی باید بالاتر از ۶۰ باشد. حداقل نمره آزمون تافل آی‌بی‌تی و آزمون PTE به ترتیب ۸۴ و ۷۱ است.

به طور کلی جهت ثبت‌نام در دانشگاه مدیپول به مدارک زیر نیاز دارید:

 • تکمیل فرم درخواست آنلاین و ارسال آن به دانشگاه
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک
 • ترجمه ترکی یا انگلیسی مدارک تحصیلی دبیرستان به همراه ریز نمرات
 • مدارک شناسایی به همراه چند قطعه عکس
 • ترجمه ترکی یا انگلیسی مدرک لیسانس و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات جهت تحصیل در یکی از مقاطع کارشناسی ارشد یا دکترا
 • گواهی تمکن مالی
 • انگیزه‌نامه و معرفی‌نامه
 • ارائه نمره یکی از آزمون‌های زبان انگلیسی مانند تافل یا PTE

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا