زبان خارجی

تحصیل در ترکیه: صفر تا صد چگونگی تحصیل در کشور ترکیه (راهنمای کامل ۲۰۲۰)

فرصت‌های تحصیلی در ترکیه

سالانه به تعداد دانشجویانی که تحصیل در ترکیه را انتخاب می‌کنند افزوده می‌شود. این کشور با توجه به موقعیت خود از نظر جغرافیایی مقصد بسیاری از دانشجویان اروپایی و آسیایی است. با توجه به رتبه‌بندی QS سیستم آموزش عالی کشور ترکیه توانست در بین ۵۰ کشور برتر دنیا قرار بگیرد. ترکیه با داشتن ۸ میلیون دانشجو بیشترین تعداد دانشجو را در سطح اروپا در اختیار دارد. فرهنگ منحصر به فرد شرق و غرب، مناظر طبیعی، بناهای تاریخی و شهرت علمی در حال رشد دانشگاه‌های دولتی و خصوصی و امکانات فراوان آموزشی، تفریحی و اقامتی اساتید و دانشجویان زیادی را جذب می‌کنند.

آموزش در دانشگاه ترکیه در سطح بسیار بالایی ارائه می‌شوند. در حقیقت دوره‌های تحصیلی دانشگاه‌های ترکیه همیشه این مساله را منعکس کرده‌اند که سیستم آموزش عالی تمام تلاش خود را می‌کند تا با ارائه آموزش در سطح بسیار بالا سطح زندگی جامعه را ارتقا دهد.

 

 

با توجه به فرصت‌های شغلی و همچنین اعتبار مدارک دانشگاه‌های ترکیه مورد تایید وزارت علوم دانشجویان زیادی از ایران به دنبال تحصیل در این کشور هستند. از آن گذشته با توجه به حضور ترکیه در اروپا و آسیا و روابط این کشور با سایر کشورها برخی از دانشجویان ایرانی به چشم دروازه ورودی اروپا به این کشور نگاه می‌کند. در ادامه به بررسی کامل شرایط تحصیل بدون کنکور، هزینه تحصیل و تحصیل رایگان در ترکیه خواهیم پرداخت.

تحصیل در ترکیه

چرا تحصیل در ترکیه؟

تحصیل در ترکیه با توجه به ۲۰۷ دانشگاه این کشور با بیش از ۶۰۰۰۰ دوره مختلف تحصیلی جذابیت خاص خودش را دارد. در حقیقت ترکیه با نرخ ۹۴٫۲ درصدی تحصیل خود دومین کشور جهان از نظر دسترسی به آموزش عالی شناخته شده است. یکی از دلایل اصلی انتخاب کشور ترکیه وجود برنامه‌های متعدد تبادل دانشجو مانند اراسموس است.

با توجه به این مساله که در هر شهر حداقل یک دانشگاه وجود دارد می‌توان گفت که این کشور با دانشجو و زندگی دانشجویی غریبه نیست. به جرات می‌توان گفت که دانشجویان فعال‌ترین قشر شهرهای ترکیه را تشکیل داده‌اند. به لطف کافه‌ها، رستوران‌ها و کتابخانه‌ها زندگی شبانه‌روزی در ترکیه جریان دارد. در واقع بهتر است نگران زندگی دانشجویی خود در ترکیه و دلتنگی‌های غربت نباشید زیرا مهمان‌نوازی مردم ترکیه زبانزد خاص و عام است.

یکی از نگرانی‌های دانشجویان هنگام مهاجرت تحصیلی فرهنگ جامعه مقصد است. ترکیه طی هزاران سال فرهنگ‌های مختلفی را به خود دیده است که حتی ممکن است بخشی از ریشه خود را در آنجا پیدا کنید. از آن گذشته با توجه به نزدیکی ترکیه و ایران می‌توان گفت که اشتراک‌های این دو کشور بسیار بیشتر از تفاوت‌ها است. علاوه بر این به دلیل وجود جاهای دیدنی ترکیه هیچوقت خسته‌کننده نخواهد شد. شما می‌توانید هنگام تحصیل در ترکیه از مناظر بی‌شمار طبیعی و بناهای متعدد تاریخی که هر کسی را مجذوب خود می‌کنند نیز لذت ببرید.

زندگی در کشور ترکیه بسیار مقرون به صرفه است. شما می‌توانید نیازهای خود مانند اقامت، غذا و نوشیدنی و سرگرمی را با قیمت‌های مناسب برآورده کنید. حمل و نقل برای دانشجویان با وجود بلیت‌های ویژه ارزان‌تر تمام می‌شود. در ضمن مهم نیست شما کدام یک از ۲۰۷ دانشگاه ترکیه را انتخاب خواهید کرد زیرا یک زندگی دانشگاهی مدرن و راحت را در کنار آخرین فناوری‌های روز دنیا تجربه خواهید کرد.

تحصیل در ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه

در ترکیه حداقل طول دوره تحصیلی موسسه‌های آموزش عالی دو سال است. تحصیل در ترکیه در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا امکان‌پذیر است. شرایط تحصیل در این کشور بسته به نوع موسسه آموزش عالی متفاوت است اما به طور کلی برای شروع به یک مدرک دیپلم دبیرستان نیاز دارید.

همانطور که در بسیاری از کشورها دانشگاه ستون سیستم آموزشی به حساب می‌آید در ترکیه نیز این مساله صادق است. دانشگاه با استقلال خاصی مسئول تحقیقات علمی، آزمایش و اختراع و فعالیت‌های آموزشی در سطح عالی شناخته می‌شوند. هر دانشگاه از دانشکده‌ها و کالج‌هایی تشکیل شده است. دوره کارشناسی در ترکیه ۴ سال زمان می‌برد در حالی‌که دوره‌های کارشناسی ارشد با پایان‌نامه یا بدون پایان‌نامه در ۲ سال به پایان می‌رسند. در دوره‌های با پایان‌نامه پس از تکمیل دوره مشخص شده دانشجو موظف است که یک پایان‌نامه را ارائه دهد. با این حال در دوره بدون پایان‌نامه دانشجو تنها دوره تحصیلی مشخص شده را گذرانده و در انتها یک پروژه را تحویل می‌دهد.

شرایط تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا کمی متفاوت‌تر از سایر مقاطع است. قبل از هر چیزی برای دسترسی به دوره‌های این مقطع ارائه یک مدرک کارشناسی ارشد الزامی است. دوره‌های دکترا حداقل ۴ سال زمان می‌برد. این ۴ سال شامل گذراندن دوره‌ها، آزمون صلاحیت و تهیه و دفاع از تز دکترا می‌شود. دانشگاه‌ها در تعیین تعداد دانشجویان پذیرفته شده در دوره‌های دکترا و همچنین شرایط پذیرش و برنامه‌های درسی و مدارک مورد نیاز مطابق با قوانین و مقررات کلی آزاد هستند.

سن یکی دیگر از شرایط تحصیل در ترکیه است که برای پذیرش دانشجو در هر مقطع یک حداکثر سنی در نظر گرفته شده است. دانشجویان برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و دوره تحقیقاتی به ترتیب نباید بیش از ۲۱، ۳۰، ۳۵ و ۴۵ سال سن داشته باشند.

تحصیل در ترکیه

پذیرش

روند درخواست برای دانشگاه ترکیه بسیار ساده است. معمولا متقاضیان بین‌المللی باید دیپلم دبیرستان را به منظور تحصیل در مقطع کارشناسی یا مدرک کارشناسی خود جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را ارائه دهند. شرایط تحصیل در ترکیه ممکن است با توجه به مقطع تحصیلی و دانشگاه مورد نظر دانشجو متفاوت باشد. با این حال به طور کلی موارد زیر را هر دانشجو باید رعایت کند:

 • فرم درخواست به طور کامل تکمیل شود.
 • مدرک فارغ‌التحصیلی
 • در صورت انتخاب دوره تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه نمره مهارت زبان انگلیسی (تافل یا آیلتس)
 • انگیزه‌نامه
 • گواهی تمکن مالی
 • پرداخت هزینه درخواست (معمولا بین ۳۰ تا ۱۰۰ دلار)

معمولا دانشجو تا ۱ آگوست زمان دارد که مدارک خود را تهیه و ارسال کند. این مدارک توسط دانشگاه بررسی و نتیجه آن اعلام خواهد شد. یکی از شرایط تحصیل در ترکیه ارائه نمره مهارت زبان انگلیسی است. به طور کلی در بیشتر موارد دانشجو به نمره ۶ آیلتس برای کارشناسی، ۶ تا ۶٫۵ برای کارشناسی ارشد و ۶ تا ۷٫۵ برای مقطع دکترا نیاز دارد. برخلاف مقطع کارشناسی دو مقطع تحصیلات تکمیلی علاوه بر تمام موارد ذکر شده دانشجو باید در یک مصاحبه حضور پیدا کند.

 

مقاله پییشنهادی : دانشگاه‌های شهر استانبول

 

ویزای تحصیلی

برای تحصیل در ترکیه ابتدا باید دوره تحصیلی خود را از دانشگاه انتخاب و موفق به اخذ پذیرش در آن شوید. سپس در نزدیک‌ترین کنسول‌گری ترکیه نسبت به دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنید. برای دریافت این ویزا به موارد زیر نیاز دارید:

 • کپی از نامه پذیرش شما از یکی از دانشگاه‌های ترکیه
 • فرم تکمیل شده ویزای تحصیلی ترکیه
 • گذرنامه معتبر و کارت شناسایی (تاریخ انقضا گذرنامه شما باید بیش از پایان اقامت مورد نظر شما به منظور تحصیل در ترکیه باشد)
 • عکس‌ (باید با عکس‌های گذرنامه همخوانی داشته باشد)
 • هزینه‌های بررسی و صدور ویزا

به طور کلی از زمان درخواست تا صدور ۸ هفته زمان میبرد. پس از ورود به ترکیه تا یک ماه اجازه دارید که نسبت به دریافت اجازه اقامت اقدام کنید. این کار را می‌توانید از طریق نزدیک‌ترین مقر پلیس انجام دهید. البته فراموش نکنید که این امر مستلزم انجام دادن کارهای ثبت‌نام در دانشگاه و ارائه گذرنامه و ویزای تحصیلی و عکس است.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه

بدیهی است که هر فردی قبل از مهاجرت تحصیلی به فکر هزینه‌های زندگی و تحصیل در کشور مقصد باشد. هزینه تحصیل در ترکیه مانند تمام کشورها به دانشگاه مقصد بستگی دارد. با توجه به نزدیکی ترکیه و دسترسی راحت به این کشور هزینه‌های آن نسبت به سایر مقاصد اروپایی ارزان‌تر تمام خواهد شد.

دانشگاه‌های دولتی بسیار ارزان‌تر از موسسه‌های خصوصی در ترکیه هستند. یک مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه دولتی بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار هزینه خواهد برد در حالی که هزینه گرفتن این مدرک در یک دانشگاه خصوصی ممکن است تا ۲۰۰۰۰ دلار افزایش پیدا کند. یکی از دلایل اصلی این مساله تامین هزینه‌های دانشگاه خصوصی به وسیله خود دانشگاه است.

 

مقاله پییشنهادی : مدارس ترکیه

 

علاوه بر این، هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در بیشتر دانشگاه‌های دولتی گران‌تر از تحصیل به زبان ترکی است. حتی در بعضی از موارد ممکن است دانشجو تا ۳ برابر بیشتر از دوره تحصیلی به زبان ترکی هزینه کند. یکی از شرایط تحصیل در ترکیه در مقاطع بالاتر به خصوص دکترا کسب حداقل نمره در آزمون YDS است. برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد متقاضی به نمره ۵۵ و برای تحصیل در مقطع دکترا به نمره ۶۵ نیاز دارد. لازم به ذکر است قبل از اقدام بهتر است از طریق وب‌سایت دانشگاه حداقل نمره آزمون YDS را بررسی کنید.

برای کاهش هزینه‌های تحصیل در ترکیه می‌توانید دانشگاهی را با توجه به بودجه خود انتخاب کنید. بنابراین حتی اگر موفق به کسب بورسیه تحصیلی ترکیه نشدید باز هم می‌توانید هزینه آن را تامین کنید. نگران نباشید زیرا ۲۰۷ دانشگاه در ترکیه وجود دارد که بدون شک یکی از آن‌ها با جیب شما می‌خواند.

تحصیل رایگان در ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه نسبت به سایر کشورها بسیار مقرون به صرفه است. با این حال شاید شما به تحصیل رایگان در ترکیه علاقه داشته باشید. به همین منظور باید بتوانید یک بورسیه تحصیلی را به دست بیاورید. قبل از هر چیزی باید بدانید یک درخواست قوی با رزومه چشم‌گیر مهم‌ترین و حیاتی‌ترین قدم در تحصیل رایگان در ترکیه است.

در برخی موارد سابقه علمی دانشجو هر چند خاص ممکن است کافی نباشد. مهارت‌ها، گواهی‌نامه‌ها، تجربه و شخصیت دانشجو باعث افزایش امتیاز و شانس دانشجو خواهند شد. تحصیل رایگان در ترکیه تنها به شهریه رایگان ختم نمی‌شود. به وسیله یک بورسیه تحصیلی مناسب هزینه‌های اقامت نیز صفر می‌شوند. علاوه بر این به کمک بیمه درمانی تمام هزینه‌های درمانی فرد رایگان تمام خواهند شد. از آن گذشته دانشجویان ماهیانه مبلغی را با توجه به مقطع تحصیلی خود به عنوان کمک هزینه نیز دریافت می‌کنند. به همین دلیل بورسیه‌های تحصیلی متقاضی زیادی دارند.

با توجه به وجود درخواست‌های فراوان بهتر است دانشجو بسیار زودتر از سایر متقاضیان اقدام کند. به همین منظور جدول زمان‌بندی دانشگاه مقصد را از طریق وب‌سایت آن مطالعه کنید. فراموش نکنید که تنها و تنها یک فرصت برای ارائه خود و سابقه علمی و تجربه‌هایتان برای تحصیل رایگان در ترکیه در اختیار شما قرار دارد که باید به بهترین شکل از آن بهره ببرید.

تحصیل رایگان در ترکیه

کاهش هزینه تحصیل در ترکیه

بدون تردید زندگی در ترکیه بسیار مقرون به صرفه‌تر از مقاصد اروپایی است. با کمتر از ۵۰۰ دلار در ماه می‌توانید هزینه‌های خوابگاه، غذا، آب، برق و حتی مسافرت خود را تامین کنید. علاوه بر این هنگام تحصیل در ترکیه می‌توانید از خدمات اقامتی ارزان قیمتی که دانشگاه‌ها ارائه می‌دهند بهره ببرید. فراموش نکنید که یکی از راه‌های کاهش هزینه تحصیل در ترکیه زندگی در دانشگاه است. در حقیقت به علاوه اقامت در خوابگاه غذای خود را می‌توانید در دانشگاه بخورید و از امکانات تفریحی آن استفاده کنید.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی با دانشگاه مارمارا

 

اگر چه قانون کار برای دانشجویان بین‌الملل آنچنان شفاف نیست اما بدیهی است که یک شغل نیمه وقت می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌های تحصیل در ترکیه شود. فرصت‌های شغلی زیادی از تدریس خصوصی تا فروشندگی در ترکیه وجود دارد که می‌توانید در طول مدت حضور خود در این کشور به دست بیاورید. لازم به ذکر است قبل از هر کاری با دفتر دانشجویان بین‌الملل دانشگاه خود مشورت کنید.

برنامه‌های داوطلبانه مانند کار در مزرعه هر چند که به سختی یافت می‌شوند می‌توانند به دانشجو در کاهش هزینه‌های تحصیل در ترکیه و حتی رایگان کردن آن‌ها کمک کنند. این برنامه‌ها نه تنها غذا و خوابگاه رایگان را برای دانشجو تامین می‌کنند بلکه به او کمک می‌کنند که زبان و فرهنگ محلی ترکیه را بیش از پیش بهتر فرا بگیرد.

تحصیل پزشکی در ترکیه

تحصیل پزشکی در ترکیه

رشته‌های پزشکی یکی از انتخاب‌های پیش‌رو دانشجویان به منظور تحصیل در ترکیه به حساب می‌آیند. دانشگاه‌های پزشکی ترکیه در این سال‌ها تلاش زیادی برای بهبود وضعیت و بازسازی سیستم آموزشی متناسب با تحولات اخیر آموزش پزشکی در سراسر جهان کرده‌اند.

تحصیلات پزشکی در ترکیه ۶ سال زمان می‌برد. در ترکیه ۴۷ دانشگاه پزشکی وجود دارد که به غیر از ۳ مورد سایر دانشکده‌ها همچنان از سیستم‌های سنتی و یکپارچه پیروی می‌کنند. به همین دلیل با دیپلم دبیرستان مستقیم می‌توانید وارد دانشگاه‌های پزشکی ترکیه بشوید. با توجه به سابقه تحصیلی شما برای مثال نمره بالا در دروس زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی شرایط و پذیرش تغییر می‌کند. لازم به ذکر است در سال‌های اخیر به منظور بالا بردن کیفیت آموزش دانشگاه‌های پزشکی تصمیم گرفتند که نسبت به گذشته دانشجو کمتری را پذیرش کنند.

چندین دانشگاه‌های دولتی و خصوصی آموزش پزشکی به زبان انگلیسی را نیز ارائه می‌دهند. البته به خاطر داشته باشید که از سال سوم به بعد شما به صورت عملی با بیمار به زبان ترکی در ارتباط خواهید بود. در بیشتر موارد این مساله مشکل بزرگی نبوده است زیرا پس از ۳ سال دانشجو در سطحی قرار دارد که به راحتی به زبان ترکی ارتباط برقرار کند.

 

مقاله پییشنهادی : دانشگاه حاجت تپه ترکیه

دانشجو به منظور ورود به یکی از دانشگاه‌های پزشکی باید بتواند حداقل نمره مورد نیاز دانشگاه را در آزمون YOS کسب کند. در برخی موارد ممکن است دانشگاه برای بررسی صلاحیت متقاضی آزمونSAT را ملاک قرار می‌دهند. به همین دلیل قبل از هر اقدامی شرایط دانشگاه مورد نظر خود را مطالعه کنید. هزینه تحصیل در ترکیه برای رشته‌های پزشکی دانشگاه به دانشگاه متفاوت است. به طور کلی هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی به زبان انگلیسی چیزی در حدود ۱۴۰۰۰ تا ۲۷۵۰۰ دلار در سال است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا