زبان خارجی

دانشگاه بیرونی استانبول: صفر تا صد تحصیل در دانشگاه بیرونی ترکیه

آشنایی با دانشگاه بیرونی استانبول

دانشگاه بیرونی استانبول (Biruni Üniversitesi) یکی از برترین دانشگاه‌های ترکیه به حساب می‌آید که وزارت آموزش عالی ترکیه آن را معتبر می‌داند. دانشگاه بیرونی ترکیه مکان جذابی در استانبول دارد. این دانشگاه همچنین با شرکت در کنفرانس‌ها و رویدادهای متعدد بین‌المللی ارتباط خود را با دانشگاه‌های بیشتری در اروپا، آمریکا، آسیا، خاورمیانه و آفریقا حفظ می‌کند. مدارک و گواهینامه‌هایی که پس از اتمام دوره اعطا می‌شود در سراسر جهان با توجه به اعتبار دانشگاه قابل قبول است.

 

 

نیاز به گفتن نیست که نام این دانشگاه از نام دانشگاه بزرگ ابوریحان بیرونی الهام گرفته است. دلیل این امر کمک شایان این دانشمند بزرگ در زمینه‌های بسیاری به ویژه پزشکی، داروسازی، نجوم، ریاضیات و فیزیک است. در حقیقت دلیل هدف و تفکر پشت تاریخ انتخاب این نام جاودانه ساختن نام دانشمندی است که نام وی در صفحه تاریخ با دانش و ایده‌های خلاقانه در مسیر تعالی جامعه همراه است. به همین دلیل خیلی از دانشجویان در ایران این دانشگاه را به نام دانشگاه ابوریحان بیرونی ترکیه می‌شناسند.

دانشگاه بیرونی استانبول در سال ۲۰۱۴ تاسیس شده است و عمر زیادی ندارد. با این حال توانست به سرعت رشد کرده و به عنوان یک نهاد برجسته و معتبر شناخته شود. این دانشگاه در حقیقت یک موسسه آموزش عالی خصوصی است که در مرکز کلانشهر بزرگ استانبول با جمعیتی بالغ بر ۱۵ میلیون واقع شده است.  موقعیت مکانی این دانشگاه (توپ‌قاپی) این فرصت را برای دانشجو فراهم می‌کند که در کنار تحصیل از اماکن تاریخی نیز بهره ببرد.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی با دانشگاه‌های استانبول

 

دانشگاه بیرونی استانبول

دانشکده‌های دانشگاه بیرونی استانبول

دانشگاه بیرونی ترکیه در حال حاضر پذیرای بیش از ۹۷۴۰ دانشجو از سراسر جهان است. این دانشجویان در رشته‌های ۶ دانشکده مختلف ثبت‌نام کرده‌اند که مشهورترین آن‌ها رشته‌های پزشکی است. علاوه بر این این دانشگاه از ۳۰۰ نفر از بهترین متخصصان و اساتید ترکیه برای آموزش استفاده می‌کند.

۶ دانشکده دانشگاه بیرونی استانبول به شرح زیر است:

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندان‌پزشکی
 • دانشکده داروسازی
 • دانشکده علوم سلامت
 • دانشکده آموزش
 • دانشکده مهندسی و علوم طبیعی

علاوه بر این ۶ دانشکده یک آموزشگاه حرفه‌ای خدمات بهداشتی و درمانی نیز در این دانشگاه واقع شده است.

 

مقاله پییشنهادی : دانشگاه‌های مورد وزارت علوم در ترکیه

 

اهداف و چشم‌انداز

دانشگاه بیرونی استانبول به منظور تبدیل شدن به یک دانشگاه پیشرو و مورد تایید جهان و ترکیه تحقیقات، خدمات و آموزش ارزشمندی را ارائه می‌دهد. همچنین بهترین فرصت‌های آموزشی و تمرین عملی در هر زمینه مراقبت بهداشتی را در یک فضای بیمارستانی در اختیار دانشجویان گذاشته است.

علاوه بر این یکی دیگر از اهداف این دانشگاه آموزش و تربیت محققان و اساتید با صلاحیتی است که در آینده بتوانند در مورد مشکلات حوزه سلامت تحقیق کنند تا قادر به ارائه پیشنهادات و راه‌حل‌های مفیدی باشند.

همچنین با هدف ارائه کلیه ملزومات و امکانات برای ارتقا مهارت‌های دانشجویان یک توافق‌نامه همکاری با Erasmus+ امضا کرده است.

هدف اصلی دانشگاه بیرونی استانبول ارائه یک آموزش دانشگاهی است که بتوان در پی آن چشم‌انداز قابل قبولی را برای بشریت در حوزه درمان و سلامت متصور شد. باید احترام به تنوع قومی و نظرات مردم و برآورده کردن انتظارات دانش‌آموزان با رعایت استانداردهای جهانی پایه و اساس این دانشگاه دانست. با توجه به اهداف بزرگ این دانشگاه می‌توان گفت که شعار «آینده‌ی علم» برازنده‌  است.

دانشگاه بیرونی ترکیه

۷ دلیل اصلی انتخاب دانشگاه بیرونی استانبول

 • دانشگاه بیرونی ترکیه فرصت‌های یادگیری عملی و تعلیم در هر زمینه‌ای را در خود دانشگاه یا سایر موسسه‌های وابسته فراهم کرده است.
 • تخصص اصلی این دانشگاه در زمینه پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی است. بنابراین دانشگاه بیرونی ترکیه کاملا به وسیله ابزارها و آزمایشگاه‌های مورد نیاز برای آموزش دانشجویان دانشکده‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی مجهز شده است.
 • این دانشگاه پیوسته تلاش می‌کند که برنامه‌های خود را با ارائه یک رویکرد ابتکاری به منظور تضمین ارائه یک آموزش دانشگاهی موثر توسعه می‌دهد.
 • این دانشگاه دانشجویان را به انجام تحقیقات علمی از طریق مرکز تحقیقات دانشگاه بیرونی استانبول ترغیب می‌کند.
 • این دانشگاه فعالیت‌های مختلف فرهنگی، هنری و ورزشی را نیز برای دانشجویان در نظر گرفته است. دانشجویان می‌توانند در مسابقات برگزار شده توسط دانشگاه بیرونی ترکیه نیز شرکت کرده و جوایز مختلفی را از آن خود کنند.
 • آموزش در این دانشگاه به دو زبان ترکی و انگلیسی صورت می‌گیرد. علاوه بر این دانشگاه بیرونی استانبول ۳۵۰ ساعت درسی را بر خلاف اکثر دانشگاه‌های ترکیه برای آموزش زبان انگلیسی در نظر گرفته است. به همین منظور دانشجو در سال اول در کنار دروس دوره تحصیلی خود به یادگیری زبان انگلیسی می‌پردازد.
 • موقعیت بسیار مطلوب مکانی این دانشگاه این فرصت را در اختیار دانشجویان گذاشته است که به کمک وسایل حمل و نقل عمومی از هزینه‌های حمل و نقل سرسام‌آور استانبول دوری کنند. همچنین آن‌ها می‌توانند از خوابگاه‌های اطراف دانشگاه نیز بهره ببرند.

دانشگاه بیرونی ترکیه

شهریه دانشگاه بیرونی استانبول

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که هنگام انتخاب دانشگاه مقصد در کشور خارجی در نظر گرفته می‌شود شهریه دانشگاه است. شهریه دانشگاه بیرونی استانبول برای رشته‌های پزشکی به زبان انگلیسی و ترکی ۲۳۰۰۰ دلار در نظر گرفته شده است. طول دوره پزشکی در این دانشگاه ۶ سال است.  شهریه رشته‌های دندان‌پزشکی، داروسازی، پرستاری و مهندسی پزشکی نسبت به رشته پزشکی به مراتب کمتر است. شهریه این رشته‌ها به ترتیب ۲۰۰۰۰، ۱۵۰۰۰، ۸۰۰۰ و ۱۱۵۰۰ دلار است. طول این دوره‌ها نیز به ترتیب ۵، ۵، ۴ و ۴ سال است.

به طور کلی شهریه دانشگاه بیرونی استانبول به دوره تحصیلی و زبان انتخابی دانشجو بستگی دارد. لازم به ذکر است دوره‌های تحصیلی به زبان ترکی از تخفیف بیشتری نسبت به دوره به زبان انگلیسی برخوردار هستند. دانشگاه بیرونی استانبول بورس‌های تحصیلی ویژه‌ای ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ درصد را نیز به دانشجویان خود ارائه می‌دهد. این بورس‌های  تحصیلی فرصت بسیار خوبی برای کسب مهارت با هزینه کم است که باعث ترغیب بیشتر دانشجویان خارجی می‌شود.

از آن گذشته شهریه دانشگاه بیرونی استانبول نسبت به سایر موسسه‌های آموزش عالی خصوصی کم‌تر است. دانشگاه بیرونی ترکیه به دلیل کاهش فشار شهریه این امکان را در اختیار دانشجویان گذاشته است که شهریه را به صورت اقساط بپردازند.

 

مقاله پییشنهادی : هزینهزندگی در ترکیه

 

شرایط اخذ پذیرش و مدارک مورد نیاز

دانشجو در ابتدا باید یکی از دوره‌های تحصیلی دانشگاه را در مقطع مناسب انتخاب کند. سپس پس از آن باید درخواست خود را برای دانشگاه بیرونی استانبول ارسال کند تا پس از بررسی بتواند در این دانشگاه به تحصیل مشغول شود. نمره مورد نیاز تافل این دانشگاه ۷۹ و حداقل نمره مورد نیاز تومر (TOMER) 70 است.

به طور کلی شما باید پرونده خود را با مدارک زیر تکمیل نمایید.

 • تمام مدارک تحصیلی
 • پر کردن فرم آنلاین
 • مدرک آیلتس
 • مدرک تافل
 • پاسپورت
 • شماره تماس
 • پرداخت اپلیکیشن فی
 • توصیه‌نامه (مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری)
 • رزومه
 • بیمه درمانی
 • ویزای دانشجویی
 • انگیزه‌نامه
 • ارزیابی مدارک تحصیلی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا