C/C++

C/C++

آموزش زبان c و c++

 7 نتیجه برای "C/C++ --- زبان‌های برنامه‌نویسی --- برنامه‌نویسی" با فیلترهای مشخص شده در مکتب‌خونه موجود است.
مرتب‌سازی نتایج بر اساس:

آموزش C++

با وجود گذشت نزدیک به چهار دهه، C++ همچنان یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی است که توسط بیش از 4 میلیون برنامه‌نویس در سراسر جهان استفاده می‌شود. امروزه تقاضاهای بسیار زیادی برای یادگیری این زبان برنامه‌نویسی و شرکت در یک دوره آموزش c++ جامع و کامل بسیار زیاد است. با مشاهده فهرست دوره‌های آموزشی مربوط به یادگیری زبان برنامه‌نویسی C++ در وب‌سایت مکتب‌خونه، مشاهده خواهید کرد دوره‌های آموزشی رایگان و غیررایگان زیادی به این منظور تهیه و منتشر شده است.

قبل از اینکه به معرفی دوره‌های آموزش c++ در مکتب خونه برای برنامه‌نویسی با این زبان بپردازیم، ابتدا به اهمیت زبان سی پلاس پلاس و لزوم یادگیری این زبان برنامه‌نویسی می‌پردازیم.

در کنار زبان‌های جاوا و پایتون، C++ یکی از بهترین زبان‌های همه‌منظوره موجود در جهان است. این زبان یکی از بهترین زبان های برنامه‌نویسی در جهان است که به‌خوبی پشتیبانی می‌شود؛ مستندات خوبی دارد و بسیار قوی است. همچنین این زبان کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارد و در امور و حوزه‌های مختلف از آن استفاده می‌شود. به همین جهت نیاز به یادگیری این زبان با شرکت در یک دوره آموزش c++ با کیفیت همواره یکی از نیازهای علاقه‌مندان به یادگیری این زبان بوده است.

C++ چیست؟

C++ اولین بار در سال 1985 به‌عنوان ورژن تکامل یافته زبان C منتشر شد و می‌توان گفت: C++ یک تکرار (++) از زبان C است. نکات زیر در رابطه با زبان سی پلاس پلاس از اهمیت بالایی برخوردار هستند:

C++ تقریباً به هرکجا که نگاه کنید یافت می‌شود. موتورهای جستجو، برنامه‌های کاربردی VR، سفرهای هوایی، تولید فیلم و حتی کاوش در مریخ…! به همین جهت C++ یکی از پرکاربردترین زبان‌های برنامه‌نویسی است.
C++ بیشتر برای ساختن زیرساخت‌های نرم‌افزاری بزرگ و برنامه‌هایی که با منابع محدود اجرا می‌شوند، استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که C++ می‌تواند مستقیماً سخت‌افزار (ماشینی) را که روی آن اجرا می‌شود دست‌کاری کند، برنامه‌نویسان می‌توانند کد خود را طوری تنظیم کنند که به‌طور مؤثر در هر محیطی اجرا شود. خروجی این زبان به برنامه‌هایی تبدیل می‌شود که به‌سرعت و با اطمینان روی دستگاه‌های مختلف اجرا می‌شوند. همچنین کار با ساختمان داده ها در سی پلاس پلاس بسیار آسان است.
امروزه تقاضا برای مشاغل مربوط به سی پلاس پلاس بسیار زیاد است از همین رو در مکتب خونه چندین دوره آموزش c++ جامع قرار داده‌شده است تا کاربران از آن به نحو احسن استفاده کنند.

ویژگی‌های C++

در ادامه به مهم‌ترین ویژگی‌های زبان سی پلاس پلاس اشاره شده است. این ویژگی‌ها زبان سی پلاس پلاس را به یک‌زبان منحصربه‌فرد تبدیل می‌کنند:

مقیاس‌پذیری
 C++ به دلیل مدیریت حافظه گسسته و مستقیم و عملکردهای دستگاه سطح پایین به‌عنوان یکی از بهترین زبان‌های موجود برای برنامه‌های کاربردی بزرگ و مقیاس‌پذیر شناخته‌شده است.

شی‌ءگرا و رویه‌ای
C++ می‌تواند به‌عنوان یک‌زبان رویه‌ای و همچنین یک‌زبان شی‌ءگرا مورد استفاده قرار گیرد. تعداد بسیار کمی از زبان‌های برنامه‌نویسی را می‌توان به دو صورت استفاده کرد.

تکامل یافته زبان C
سی پلاس پلاس نمونه تکامل یافته زبان سی می‌باشد و با گذشت زمان، این زبان به زبانی کامل و تا حدودی متمایز تبدیل شده است. در طول سال‌هایی که از ارائه این زبان می‌گذرد، آپدیت‌ها و بهبودهای زیادی را پشت سر گذاشته است. کتابخانه‌ها و مخازن C++ گسترده هستند و کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارد.

توسعه‌پذیر
C++ را از نظر توسعه‌پذیری، قابلیت حمل و مقیاس‌پذیری می‌توان با زبان جاوا مقایسه کرد. این زبان اولین زبانی است که بسیاری از برنامه‌نویسان آن را به‌عنوان پایه یاد‌ می‌گیرند؛ به همین جهت سی پلاس پلاس به‌عنوان یکی از ضروری‌ترین زبان‌ها در نظر گرفته می‌شود. مهاجرت از C++ به زبان‌های دیگر نسبتاً آسان است و همین امر باعث می‌شود که زبان پایه محبوبی باشد و نیاز به یک دوره آموزش جامع c++ افزایش یابد.

موارد استفاده از سی پلاس پلاس

بخش‌های زیادی از پایگاه کد در بسیاری از برنامه‌ها و سیستم‌های مورد استفاده ما به زبان C یا C++ نوشته‌شده است.  ویندوز، مرورگرهای مختلف وب، بازی‌های مورد علاقه‌مان و نرم‌افزار‌هایی که به منظور ویرایش ویدیو از آن‌ها استفاده می‌کنیم، همه و همه به این زبان برنامه‌نویسی وابسته هستند. کاربردهای C++ را تقریباً در همه برنامه‌های امروزی می‌توان یافت؛ از همین رو نیاز به یک دوره آموزش c++ جامع بسیار بیشتر از گذشته احساس می‌شود. در بخش چند مورد از برنامه‌های کاربردی و زمینه‌های فعالیت گوناگون زبان C++ آورده شده است:

1. سیستم‌عامل
C++ یک‌زبان برنامه‌نویسی سریع و قوی است که به گزینه‌ای ایده‌آل برای توسعه سیستم‌عامل تبدیل شده است. حجم زیادی از کدنویسی Mac OS X به زبان C++ نوشته‌شده است. اکثر نرم‌افزارهای مایکروسافت مانند ویندوز، مایکروسافت آفیس، IDE Visual Studio و Internet Explorer نیز به زبان C++ نوشته‌شده‌اند.

با استفاده از یک دوره آموزش c++ شما می‌توانید به‌عنوان توسعه‌دهنده یا محقق درزمینهٔ سیستم‌عامل فعالیت کنید.


2. بازی‌ها
ازآنجایی‌که C++ به سخت‌افزار نزدیک‌تر است، شرکت‌های سازنده بازی از آن به‌عنوان انتخاب اصلی خود برای توسعه سیستم‌های بازی استفاده می‌کنند. این زبان به‌راحتی می‌تواند منابع را دست‌کاری کند و می‌تواند پیچیدگی‌های بازی‌های سه‌بعدی و شبکه‌های چند نفره را نادیده بگیرد.


3. برنامه‌های کاربردی مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی
C++ همچنین برای توسعه برنامه‌های کاربردی مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی و دسکتاپ استفاده می‌شود. اکثر برنامه‌های Adobe مانند Photoshop، Illustrator و غیره با استفاده از C++ توسعه‌یافته‌اند.


4. مرورگرهای وب
مرورگرهای وب باید در اجرا سریع باشند زیرا کاربران دوست ندارند زمان زیادی را منتظر بارگذاری صفحات وب بمانند. به همین دلیل است که اکثر مرورگرها در C++ برای اهداف رندر توسعه داده می‌شوند. موزیلا فایرفاکس کاملاً با ++C توسعه‌یافته است. برنامه‌های Google مانند Chrome و Google File System تا حدی به زبان C++ نوشته‌شده‌اند.


5. سیستم‌های جاسازی‌ شده
سیستم‌های جاسازی‌ شده مختلفی که نیازمند نزدیک‌تر شدن برنامه به سخت‌افزار هستند، مانند ساعت‌های هوشمند، سیستم‌های تجهیزات پزشکی و…، با ++C توسعه‌یافته‌اند. برخلاف سایر زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا، سی پلاس پلاس می‌تواند تعداد زیادی فراخوانی عملکرد سطح پایین را ارائه دهد.


6. برنامه‌های کاربردی بانکی
ازآنجایی‌که برنامه‌های بانکی نیاز به هم‌زمانی، چند رشته‌ای و کارایی بالا دارند، C++ انتخاب پیش‌فرض زبان برنامه‌نویسی است. Infosys Finacle یک برنامه بانکی محبوب است که با استفاده از ++C توسعه‌یافته است.


7. کامپایلرها
کامپایلرهای بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی در C و C++ توسعه‌یافته‌اند. این به این دلیل است که در مقایسه با سایر زبان‌های سطح بالاتر سطح نسبتاً پایین‌تری دارند و به سخت‌افزار نزدیک‌تر هستند.


8. نرم‌افزار مدیریت پایگاه داده
C++ همچنین برای نوشتن نرم‌افزار مدیریت پایگاه داده استفاده می‌شود. محبوب‌ترین پایگاه داده منبع باز جهان، MySQL، به زبان C++ نوشته‌شده است.


9. ابر و سیستم‌های توزیع‌شده
سیستم‌های ذخیره‌سازی ابری که به‌طور گسترده مورداستفاده قرار می‌گیرند، باید نزدیک‌تر به سخت‌افزار کار کنند. این امر C++ را به انتخاب پیش‌فرض برای پیاده‌سازی سیستم‌های ذخیره‌سازی ابری تبدیل می‌کند. این سیستم‌ها همچنین برای ساخت برنامه‌های هم‌زمان که از تحمل بار پشتیبانی می‌کنند، نیاز به پشتیبانی چند رشته‌ای دارند که C++ ارائه می‌کند.

 بلومبرگ یک برنامه RDBMS توزیع‌شده است که در اصل به زبان C نوشته‌شده است، اما محیط توسعه و مجموعه کتابخانه‌های آن همگی با C++ نوشته‌شده‌اند.

ورود به حوزه ابر و سیستم‌های توزیع‌شده با استفاده از یک دوره پیشرفته آموزش c++ برای شما کاملاً فراهم می‌شود.


10. کتابخانه‌ها
کتابخانه‌ها به محاسبات ریاضی، عملکرد و سرعت بسیار بالا نیاز دارند. ازاین‌رو C++ زبان برنامه‌نویسی اصلی است که توسط اکثر کتابخانه‌ها استفاده می‌شود. Tensorflow، یکی از پرکاربردترین کتابخانه‌های یادگیری ماشینی، از C++ به‌عنوان زبان برنامه‌نویسی باطن خود استفاده می‌کند.


11. سوئیچ‌ها
ازآنجایی‌که C++ یکی از سریع‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی است، به‌طور گسترده برای برنامه‌نویسی روترها، سوئیچ‌های تلفن و کاوشگرهای فضایی استفاده می‌شود.


12. محاسبات و گرافیک پیشرفته
درست مانند مرورگرهای وب، همه برنامه‌های گرافیکی نیاز به رندر سریع دارند. نرم‌افزارهای پردازش گرافیکی پیشرفته، بینایی کامپیوتری یا پردازش تصویر دیجیتال، همگی از C++ به‌عنوان زبان برنامه‌نویسی بک‌اند استفاده می‌کنند.

 

چند ابزار برنامه‌ریزی‌شده در C++ عبارت‌اند از:

فتوشاپ
Adobe Illustrator
سیستم‌عامل ویندوز
مایکروسافت آفیس
MySQL
C++ همچنین برای توسعه Backend برای چندین برنامه وب مانند Spotify، YouTube و Amazon استفاده‌شده است.

مزایای سی پلاس پلاس

C++ حوزه‌های بسیار زیادی مورد استفاده قرار گرفته است. بسیاری از محبوب‌ترین و قدرتمندترین پروژه‌های جهان به کمک این زبان برنامه‌نویسی اجرا می‌شوند. بااین‌حال، نسبت به بسیاری از زبان‌های دیگر برای توسعه برنامه‌های کاربردی وب و طراحی سایت کاربرد کمتری داشته است.


مزایای C++ نسبت به سایر زبان‌ها

1. شی‌ءگرا
C++ یک‌زبان برنامه‌نویسی شی‌ءگرا است. به این معنی که تمرکز اصلی بر روی اشیاء و دست‌کاری‌های اطراف این اشیا است. این کار برخلاف برنامه‌نویسی رویه‌ای یا ساختاری که نیاز به انجام یک سری مراحل محاسباتی دارد، دست‌کاری کد را بسیار آسان‌تر می‌کند.

2. سرعت
در هر پروژه‌ای که سرعت یک معیار مهم به شمار می‌رود، اولین انتخاب C++ است. زمان کامپایل و اجرای برنامه C++ بسیار سریع‌تر از اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی عمومی است.

3. کامپایلری
برخلاف سایر زبان‌های برنامه‌نویسی که نیازی به کامپایل نیست. هر کد ++C ابتدا باید به یک‌زبان سطح پایین کامپایل شده و سپس اجرا شود.

4. پشتیبانی از کتابخانه غنی
کتابخانه قالب استاندارد C++ (STL) دارای عملکردهای زیادی برای کمک به نوشتن سریع کد است. به‌عنوان‌مثال، STL برای کانتینرهای مختلف مانند جداول، نقشه‌ها، مجموعه‌ها و غیره وجود دارد.

5. پشتیبانی از اشاره‌گر
C++ از اشاره‌گرهایی پشتیبانی می‌کند که اغلب در سایر زبان‌های برنامه‌نویسی موجود نیستند.

6. نزدیک‌تر به سخت‌افزار
C++ نسبت به اکثر زبان‌های برنامه‌نویسی همه‌منظوره به سخت‌افزار نزدیک‌تر است. این باعث می‌شود که در مناطقی که سخت‌افزار و نرم‌افزار با هم پیوند نزدیک دارند و پشتیبانی سطح پایین در سطح نرم‌افزار مورد نیاز است، بسیار مفید واقع شود.

 

چالش‌های سی پلاس پلاس

هیچ زبانی کامل نیست و بیشتر برنامه‌نویسان در هنگام توسعه متوجه این چالش‌ها می‌شوند. در این بخش چند چالش مربوط به سی پلاس پلاس آورده شده است:

مدیریت حافظه برنامه‌نویسی C++ می‌تواند در درجه اول به دلیل اشاره‌گرها و مدیریت حافظه آن دشوار باشد. اشاره‌گرها باید مستقیماً مدیریت شوند - این باعث می‌شود برنامه‌نویسی کاملاً بی‌نظم باشد. علاوه بر این، جمع‌آوری زباله ندارد، بنابراین برای جلوگیری از نشت حافظه باید مستقیماً حافظه را مدیریت کنید.
ممکن است مشکلات امنیتی وجود داشته باشد. عناصر C++ مانند متغیرهای سراسری می‌توانند امنیت کد C++ را سخت‌تر کنند. در نتیجه، برخی از برنامه‌نویسان از C++ به سمت زبان‌های مدرن‌تر حرکت می‌کنند.
++C خیلی انعطاف‌پذیر نیست. در مقایسه با زبانی مانند پایتون، سینتکس آن کمی دشوار است.
بااین‌حال، با استفاده از دوره‌های آموزش C++ جامع و استاندارد یادگیری این زبان نسبتاً آسان خواهد بود.


مقایسه بین C++ با جاوا و پایتون

یک برنامه‌نویس مبتدی معمولاً زبانی مانند C، پایتون یا جاوا را یاد می‌گیرد؛ اما چگونه مردم می‌توانند بین آن‌ها انتخاب کنند؟

در مقایسه با C++، پایتون و جاوا برای یادگیری آسان تر به نظر می‌رسند، اما C++ پایه قوی‌تری را فراهم می‌کند. بگذارید این‌طور بیان کنیم که برنامه‌نویسان ++C می‌توانند Python و Java را راحت یاد بگیرند و در طرف مقابل برنامه‌نویسان Python زبان برنامه‌نویسی سی پلاس پلاس یا جاوا را سخت‌تر یاد می‌گیرند.

همان‌طور که گفته شد، جاوا و پایتون هر دو زبان‌های جوان‌تر هستند. جاوا اغلب در بازار کار تقاضای بیشتری نسبت به C++ دارد، اگرچه همه‌چیز بستگی به تخصص و تقاضا دارد.

پایتون در مقایسه با سی پلاس پلاس زبان مدرن‌تری محسوب می‌شود. هر کاری که در پایتون قابل انجام باشد را می‌توان در C++ انجام داد. از سوی دیگر، C++ کارآمدتر و مقیاس‌پذیرتر است. کد در C++ سریع‌تر پردازش می‌شود. زبان سی پلاس پلاس درست ماندن html و css یک زبان پایه برای شروع برنامه نویسی به حساب می آید.

در نهایت همه‌چیز به هدف برنامه‌نویس بستگی دارد. C++ عملکرد عالی و دسترسی بیشتر به عملکردهای دستگاه سطح پایین را ارائه می‌دهد.

نحوه کد نویسی در C++

C++ یک‌زبان کامپایل شده است. برای کد نویسی در C++، یک برنامه‌نویس می‌تواند کد را در یک ویرایشگر متنی مانند notepad بنویسد و سپس آن را از طریق یک کامپایلر مانند GCC اجرا کند؛ اما بیشتر برنامه‌نویسان از یک IDE (محیط توسعه یکپارچه) مانند Notepad++ یا Visual Studio استفاده می‌کنند.

یک IDE یا حتی فقط یک ویرایشگر برای شروع یادگیری مفید است زیرا می‌تواند syntaxe ها مانند توابع و نام متغیرها را برجسته کند. در یک IDE، ویرایشگر و کامپایلر می‌توانند از طریق یک پلتفرم اجرا شوند، بنابراین دسترسی کامپایل به‌سادگی فشار دادن یک دکمه است. اکثر IDE ها همچنان باید برای C++ پیکربندی شوند و کامپایلر همچنان باید نصب شود.

هنگامی‌که کدگذاری از طریق کامپایلر فشار داده می‌شود، تمام خطاها را می‌گیرد. قبل از اینکه کد به‌درستی کامپایل شود، باید این خطاها برطرف شود که چیز خوبی است. این برخلاف زبانی مانند جاوا اسکریپت است که تا زمانی که به یک خطای مهلک برسد اجرا می‌شود.

پس از اتمام کامپایلر، یک فایل اجرایی تولید می‌شود. هدف C++ اجازه دادن به کامپایل کردن در هر مکانی است، برخلاف هدف جاوا که اجازه اجرا در هر مکانی را می‌دهد.

یادگیری با دوره‌های آموزش C++

بسیاری از افراد در دانشگاه نحوه کد نویسی به زبان C++ را آموزش می‌بینند. این زبان در کنار پایتون و جاوا یکی از رایج‌ترین زبان‌ها در مدارس و دانشگاه‌های سراسر جهان است؛ اما برای کسانی که آن را یاد نگرفته‌اند و یا به دانشگاه نرفته‌اند استفاده از دوره‌های آموزش C++ بهترین گزینه است.

برخی از افراد از طریق اینترنت به‌صورت خودآموز شروع به یادگیری این زبان می‌کنند، زیرا در سطح اینترنت و وب درس‌ها و آموزش‌های زیادی در دسترس است. به دلیل اینکه سی پلاس پلاس پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد اغلب منابع موجود در سطح اینترنت که رایگان هستند با محدودیت این آموزش‌ها را ارائه می‌دهند. استفاده از یک دوره آموزش C++ یا یک بوت کمپ C++ راه بهتری برای یادگیری آن است. استفاده از یک دوره آموزش ایده آل و حرفه ای، سی پلاس پلاس را به یک زبان ساده برای یادگیری تبدیل میکند.

یکی دیگر از راه‌های عالی برای یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی پیچیده مانند C++، توسعه یک پروژه شخصی در این زبان و همچنین مطالعه کد پروژه‌های دیگر است.

مشاغل مرتبط با C++

مشاغل بسیار زیادی با یادگیری این زبان با استفاده از یک دوره آموزش C++ در انتظار شما است، ازجمله:

مهندسی نرم‌افزار
برنامه‌نویسی بازی
تجزیه‌وتحلیل نرم‌افزار، الگوریتم و فلوچارت
طراحی اپلیکیشن
و...
بسیاری از مشاغل مهندسی نرم‌افزار که شامل بازی‌ها، برنامه‌های کاربردی بومی و برنامه‌های دسکتاپ می‌شوند، این زبان را شامل می‌شوند؛ و این رشته‌ها بسیار پردرآمد هستند.

اگرچه C++ عمر طولانی دارد، اما رشد و محبوبیت آن همچنان بالاست و احتمالاً برای سال‌های آینده به‌عنوان یک مهارت مورد توجه باقی خواهد ماند.

مزایای استفاده از دوره‌های آموزش C++ مکتب خونه

C++ یک‌زبان برنامه‌نویسی همه‌منظوره است که برای توسعه اپلیکیشن، اپلیکیشن‌های موبایل، بازی‌های ویدئویی، سیستم‌عامل‌ها و غیره استفاده می‌شود. زبان‌های مشابه C++ شامل جاوا و پایتون هستند.

یک‌زبان شی‌ءگرا، C++ هم قدرتمند و هم مقیاس‌پذیر است و اغلب برای برنامه‌های کاربردی بزرگ استفاده می‌شود. برنامه‌نویسان ++C می‌توانند درآمد قابل‌توجهی داشته باشند، زیرا تجربه و تخصص در این زبان بسیار مورد نیاز است.

 

 

آموزش برنامه نویسی

آموزش جاوا

آموزش جاوا اسکریپت