زبان خارجی

نحوه نمره‌دهی در آزمون تافل

آشنایی با نحوه نمره‌دهی آزمون تافل

آزمون تافل امتیازی بین ۱۲۰-۰ برای ارزیابی دانش زبان انگلیسی داوطلبان در نظر گرفته است. ۱۲۰ امتیاز مجموع امتیازهایی است که به چهار مهارت ریدینگ، لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ تعلق می‌گیرد که هر کدام آن‌ها ۳۰ امتیاز را به خود اختصاص می‌دهند. در این‌جا قصد داریم به ارزیابی نمرات در سطوح مختلف بپردازیم و نحوه نمره دهی تافل بپردازیم.

تقریباً ۶ روز پس از آزمون می‌توانید نمراتتان را در حساب ETS  خود مشاهده کنید. وقتی امتیازات شما در دسترس قرار گیرد، ایمیلی دریافت خواهید کرد. شما می‌توانید به صورت آنلاین از طریق https://www.ets.org/mytoefl به اکانت خود دسترسی پیدا کنید.

امتیازات شما ۲ سال معتبر است، بنابراین ممکن است بخواهید یک نسخه PDF از گزارش نمره آزمون خود را از حساب خود دانلود کنید. گزارش‌های نمرات شما در قالب  PDF ظرف ۸ روز پس از آزمون آماده دانلود هستند.

با چه نمره‌ای در آزمون تافل قبول شویم؟

در واقع هیچ نمره قبولی یا عدم قبولی توسط تافل یا ETS تعیین نشده است. هر موسسه یا سازمان الزامات نمره مورد تایید خود را با توجه به نیاز دانش زبان انگلیسی خود تعیین می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در تفسیر امتیازات تافل باید مستقیماً با موسسه یا سازمان منتخب خود تماس بگیرید و یا از طریق وب سایت مختص مراکز از شرایط پذیرش آن‌ها مطلع شوید.

 

مقاله پییشنهادی : آشنایی با بهترین کتاب‌های ریدینگ تافل

 

نمره دهی تافل

 

همان‌طور که در جدول زیر نشان داده شده است، برای هر یک از مهارت‌های چهارگانه (ریدینگ، لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ) سطوح مختلفی در نظر گرفته شده است. شما با توجه به نمره‌ای که کسب می‌کنید، در یکی از این سطح‌ها قرار می‌گیرید که در ادامه به تفکیک توضیح خواهیم داد که هریک از این سطح‌ها چه میزان دانشی را شامل می‌شود و نمره دهی تافل بر چه اساس است.

 

Skill Level
Reading Advanced (24–۳۰)
High-Intermediate (18–۲۳)
Low-Intermediate (4–۱۷)
Below Low-Intermediate (0–۳)
Listening

Advanced (22–۳۰)
high-intermediate (17–۲۱)
Low-Intermediate (9–۱۶)
Below Low-Intermediate (0–۸)

Speaking

Advanced (25–۳۰)
high-intermediate (20–۲۴)
Low-Intermediate (16–۱۹)
Basic (10–۱۵)
Below Basic (0–۹)

Writing

Advanced (24–۳۰)
high-intermediate (17–۲۳)
Low-Intermediate (13–۱۶)
Basic (7–۱۲)
Below Basic (0–۶)

 

نمره‌ دهی ریدینگ تافل:

 

 • (Advanced (24-30: وقتی نمره‌ی شما بین ۲۴ تا ۳۰ قرار می‌گیرد به این معناست که شما می‌توانید به راحتی در دانشگاه‌های انگلیسی زبان تحصیل کنید. همان‌طور که می‌دانید زبان آکادمیک دارای دایره‌ ای از لغات دشوارتر و ساختارهای پیچیده‌تری نسبت به زبان عمومی است. کسب سطح پیشرفته (Advanced) در آزمون تافل به منزله‌ی توانایی بالا در درک، استدلال و استنباط اطلاعات است.

 

 • (High-Intermediate (18-23: با کسب نمره‌ای بین ۱۸ تا ۲۳ دانش شما در سطحی است که قادر هستید ایده‌ها و جزئیات مهم متن را پس از خواندن دریافت کنید. سطح بالاتر از متوسط (High-Intermediate) نشان‌دهنده‌ی داشتن درک صحیح از واژگان معمول آکادمیک و درک کم‌تر از واژگان کم استفاده در مباحث آکادمیک است.

 

 • (Low-Intermediate (4-17: این گستره‌ی نمره در کارنامه‌ی تافل به این معناست که شما تنها برخی از ایده‌های اصلی را می‌توانید از خواندن یک متن آکادمیک دریافت کنید و درک ناقصی از ارتباط بین ایده‌ها دارید و استنباط متن برای شما دشوار است.

 

 • (Below Low-Intermediate (0-3: نمره‌ی زیر ۴ نشان‌دهنده‌ی سطح پایین‌تر از متوسط است.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش ریدینگ تافل
TOEFL iBT: Writing

نمره دهی لیسنینگ تافل:

 

 •  (Advanced (22-30: داوطلبانی که نمره‌ی آن‌ها در این سطح قرار می‌گیرد مکالمات و سخنرانی‌های پیچیده‌ی آکادمیک را به راحتی درک و دریافت می‌کنند.

 

 • (High-Intermediate (17-21: این سطح نشان‌دهنده‌ی درک صحیح ایده‌های اصلی و جزئیات مهم سخنرانی‌ها و مکالمات آکادمیک است.

 

 • (Low-Intermediate (9-16: وقتی در یک سخنرانی ایده به صورت گسترده و مکرر مطرح می‌شود، افراد دارای این سطح معمولا می‌توانند آن ایده‌ها و نکات را دریافت کنند.

 

 • (Below Low-Intermediate (0-8: کسب نمره‌ی زیر ۹ به این معناست که مهارت لیسنینگ شما هنوز به سطح متوسط نرسیده است.

 

 

نمره دهی آزمون تافل

 

نمره دهی اسپیکینگ تافل:

 • (Advanced (25-30: وقتی نمره‌ی شما بین ۲۵ تا ۳۰ قرار می‌گیرد به این معناست که شما می‌توانید به راحتی در دانشگاه‌های انگلیسی زبان تحصیل کنید و توانایی صحبت به زبان آکادمیک را دارید. کسب سطح پیشرفته (Advanced)  در آزمون تافل به منزله‌ی توانایی بالا در درک، استدلال و استنباط به زبان انگلیسی است.

 

 • (High-Intermediate (20-24: با کسب نمره‌ای بین ۲۰ تا ۲۴ دانش شما در سطحی است که قادر هستید ارتباط برقرار کنید و در بیش‌تر مباحث با موضوعات عمومی ایده‌ی خود را به زبان انگلیسی بیان کنید. سطح بالاتر از متوسط (High-Intermediate) نشان‌دهنده‌ی داشتن توانایی صحبت کردن واضح با مکث‌ها و استرس‌های به جاست. ممکن است توضیح برخی جزئیات برای زبان‌آموزان در این سطح اندکی دشوار به نظر برسد.

 

 • (Low-Intermediate (16-19: این گستره‌ی نمره در کارنامه‌ی تافل به این معناست که فرد تنها در برخی مکالمات عمومی می‌تواند با وضوح کمی صحبت کند. ممکن است گاهی افراد به خاطر تلفظ یا استفاده‌ی نادرست از تاکید گذاشتن بر هجاها که موجب تغییر معنی و نامفهوم شدن مطلب شده است در این رده قرار بگیرند.

 

 • (Basic (10-15: این سطح نشان دهنده‌ی توانایی محدود در برقراری ارتباط است. افراد در این سطح معمولا با سرعت کمی صحبت می‌کنند، گرامر و دایره‌ی لغات محدودی را استفاده می‌کنند و هنگام جست و جوی کلمات مکث می‌کنند.

 

 • (۰-۹) Below Basic: کسب نمره‌ی زیر ۱۰ به این معناست که مهارت اسپیکینگ شما هنوز به سطح basicنرسیده است.

 

مقاله پییشنهادی : انواع سوالات رایتینگ تافل و نمونه‌های پاسخ آن‌ها

نمره دهی رایتینگ تافل:

 

 • (Advanced (24-30: کسب این سطح به منزله‌ی توانایی نوشتن به طور گسترده و در طیف وسیعی از مباحث آکادمیک و غیرآکادمیک به زبان انگلیسی است. افرادی که نمره‌ی راتینگ تافل آن‌ها بین ۲۴ تا ۳۰ است، می‌توانند متن انگلیسی واضح و دارای انسجام تولید کنند، نظر خود را به انگلیسی به قلم بیاورند و جزئیات و توضیحات مناسب جهت اثبات ایده‌ی خود را ارائه دهند.

 

 • (High-Intermediate (17-23: اگر چه داوطلبان با این سطح از رایتینگ قابلیت نوشتن متون انگلیسی و اظهار نظر و توسعه‌ی ایده‌ی خود را به انگلیسی دارند اما گاها نوشته‌های آن‌ها دارای خطاهای دستوری و نگارشی است.

 

 • (Low-Intermediate(13-16: شرکت‌کنندگان در این سطح می‌توانند متون ساده‌ای بنویسند اما اغلب آن‌چه می‌نویسند محدود، کم جزئیات و دارای توضیحات ناکافی است . اغلب خطاهای بسیاری در نوشته‌ی افرادی که دراین سطح قرار می‌گیرند، مشاهده می‌شود.

 

 • (Basic (7-12: در رایتینگ افرادی که در این سطح قرار می‌گیرند، به کرات ساختار ضعیف جملات، عدم یکدستی و هماهنگی متن، عدم وجود جزئیات و عبارات نامشخص به چشم می‌خورد.

 

 • (Below Basic(0-6: داوطلبان با امتیاز زیر ۷ هنوز مهارت در سطح Basic را کسب نکرده‌اند.

 

ویدیو پییشنهادی : آموزش رایتینگ تافل
TOEFL iBT: Writing

محاسبه‌ی نمره‌ی تافل

 

محاسیه نمره تافل دارای فرمولی و ساختاری مختص ETS است و برای تخمین نمره‌ی خود می‌بایست از امتیاز کلیه‌ی سوالاتی که به آن‌ها پاسخ داده‌اید، مطلع باشید.

حتما شنیده‌اید که معمولا تخمین نمره‌ی آزمون با آن‌چه در واقعیت مشاهده می‌شود متفاوت است چرا که به عنوان مثال نمرات بخش ریدینگ و لیسنینگ شما با توجه به عملکرد سایر متقاضیان در همان دوره ارزیابی خواهد شد. مثلا اگر ممکن است شما به ۸۰ درصد سوالات پاسخ درستی دهید و از آن‌جا که اغلب شرکت‌کنندگان بالای ۹۰ درصد از سوالات را درست پاسخ داده‌اند، از نمره‌ی شما کاسته می‌شود. یعنی ممکن است با تعداد یکسانی پاسخ درست در بخش ریدینگ تافل یکبار ۲۴ بگیرید و بار دیگر با همان تعداد ۲۸.

آزمون تافل ۱۲۰  امتیاز دارد و یک رقابت بین متقاضیان در سراسر دنیا برگزار خواهد کرد. بیش از آن‌که نگران سختی یا آسانی سوالات دوره‌ای که در آن شرکت می‌کنید باشید، توانایی متقاضیان دیگر است که باید در نظر بگیرید و سعی کنید بهترین خود را در این ماراتن به نمایش بگذارید. موفق باشید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا