زبان خارجی

کشورهای ترک زبان: چند نفر در دنیا به زبان ترکی صحبت می‌کنند؟

وقتی صحبت از کشورهای ترک زبان می‌شود اولین کشورهایی که اکثر مردم به آن‌ها اشاره می‌کنند ترکیه و آذربایجان است. اما آیا می‌دانستید که زبان رسمی کشور قبرس زبان ترکی است؟ آیا می‌دانستید بیش از ۲۰۰ میلیون در سراسر جهان به این زبان صحبت می‌کنند؟

آشنایی با زبان ترکی

کمتر کسی به این مساله دقت کرده است که خانواده زبان‌های ترکی ریشه‌های خود را از اروپا تا خاور دور گسترش داده است.

آموزش زبان ترکی استانبولی سطح A1.2

 

در این یادداشت به بررسی این مساله که در حال حاضر چه تعداد از مردم دنیا به زبان ترکی صحبت می‌کنند و همچنین به بررسی کلی در مورد کشورهایی که این جمعیت در آن‌ها پراکنده شده‌اند نیز پرداخته خواهد شد.

تاریخچه مختصری از زبان ترکی

ترکی استانبولی به همراه قزاقستانی، ازبکی و ۳۲ زبان دیگر بخشی از خانواده بزرگ زبان‌های ترکی است. زبان‌های ترکی بخشی از خانواده بزرگ آلتایی است که شامل زبان‌های مغولی و منچو-تونگوزی می‌شود. از ۳۵ زبان خانواده بزرگ زبان‌های ترکی ۲۵ زبان از جمله زبان‌های توفا، زبان‌های یاکوتی و زبان چولیمی در خطر انقراض قرار دارند. در صورتی که گویشوران یک زبان کمتر از یک میلیون باشد آن زبان به عنوان زبان در حال انقراض شناخته می‌شود. شرایط زبان چولیمی با تنها ۴۴ گویشور به مراتب بحرانی‌تر است. در حال حاضر کمتر از ۲۵ میلیون نفر در سطح دنیا به یکی از این ۲۵ زبان صحبت می‌کند. زبان ترکی استانبولی با بیش از ۸۰ میلیون گویشور بومی بخش بزرگی از گویشوران زبان ترکی را به خود اختصاص داده است.

 

مقاله پییشنهادی : تفاوت زبان ترکی استانبولی با ترکی آذری

 

زبان ترکی در کشورهای ترک زبان و سایر نقاط جهان توسط افراد زیادی صحبت می‌شود. در قرن بیستم همه چیز برای زبان ترکی تغییر کرد. امپراتوری عثمانی سقوط کرد و از دل آن در سال ۱۹۲۳ جمهوری ترکیه تاسیس شد. ۵ سال پس از تاسیس جمهوری ترکیه دولت جدید الفبای لاتین را جایگزین خط عربی ترکی قبلی کرد. علاوه بر این بسیاری از تاثیرات خارجی زبان را نیز از بین بردند تا ترکی مدرن متولد شود.

کشورهای ترک زبان

کشورهای ترک زبان

کشورهای ترک زبان به کشورهایی گفته می‌شود که اکثریت جمعیت آن‌‌ها را ترک زبان‌ها تشکیل داده‌اند. با همین تعریف می‌توان گفت که ۶ کشور عضو سازمان ملل متحد ترک زبان به حساب می‌آیند. در حقیقت ترک زبانان ۹۴ درصد از جمعیت جمهوری آذربایجان، ۷۶ درصد از جمعیت ترکمنستان، ۷۵ درصد از جمعیت ازبکستان، ۷۶ درصد از جمعیت ترکیه، ۷۲ درصد از جمعیت قرقیزستان و ۶۵ درصد از جمعیت قزاقستان را تشکیل داده‌اند. لازم به ذکر است علاوه بر کشورهای ترک زبان اشاره شده بخشی از جمعیت جمهوری‌های فدرالی مانند تاتارستان و سین کیانگ را نیز ترک زبانان تشکیل داده‌اند.

زبان ترکی استانبولی زبان رسمی کشور ترکیه است. همچنین زبان ترکی یکی از زبان‌های رسمی قبرس است. در حقیقت قسمت شمالی قبرس خود را جمهوری ترکی قبرس شمالی می‌نامد. این کشور خود را کشوری مستقل می‌داند. در سال ۱۹۷۴ ترکیه پس از کودتای نظامی به منطقه شمالی قبرس حمله کرد. از آن زمان قبرس‌های ترک در یک سوم شمالی جزیره زندگی می‌کنند. سایر ساکنان در دو سوم جنوبی ساکن شدند. نیروهای سازمان ملل متحد در مرز گشت زنی می‌کنند اما نه سازمان ملل متحد و نه هیچ کشوری غیر از ترکیه استقلال این بخش را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل به طور رسمی به عنوان یکی از کشورهای ترک زبان شناخته نمی‌شود.

تقویت مهارت خواندن در زبان ترکی استانبولی

 

در اکتبر سال ۲۰۰۳ با حضور کشورهای جمهوری آذربایجان، ترکیه، قزاقستان، ازبکستان و قرقیزستان و با انتخاب مجارستان به عنوان ناظر شورای همکاری کشورهای ترک زبان فعالیت خود را آغاز کرد. هدف از تشکیل این شورا تقویت روابط سیاسی، تجاری و فرهنگی میان اعضا به منظور ارتقا جایگاه منطقه‌ای بیان شده است.

کشورهای ترک زبان

تعداد گویشوران در کشورهای ترک زبان و جهان

همانطور که به آن اشاره شد زبان ترکی به شکل بسیار گسترده‌ای در سطح جهان در حال استفاده است. به همین دلیل گویشوران این زبان در کشورهایی به غیر از کشورهای ترک زبان نیز حضور دارند. برای مثال می‌توان به مناطقی از امپراتوری عثمانی از جمله کوزوو و مقدونیه اشاره کرد. از آن گذشته زبان ترکی در کشورهای عراق، یونان، بلغارستان، رومانی، آلبانی و صربستان توسط گروه‌های کوچکی استفاده می‌شود. به علاوه سالانه به تعداد مهاجران ترک زبان در کشورهای اروپایی به ویژه آلمان و هلند نیز اضافه می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت که در حدود ۱۴ کشور و اتحادیه اروپا گویشوران ترک حضور دارند که بیشترین تعداد گویشور به کشورهای ترکیه، ازبکستان و ایران تعلق دارد.

زبان ترکی زبان مادری تقریبا ۱۷۰ میلیون نفر از جمعیت جهان است. با توجه به گسترش زبان ترکی این جمعیت تنها در کشورهای ترک زبان حضور ندارند. در حقیقت با در نظر گرفتن افرادی که زبان ترکی زبان دوم آن‌ها است بیش از ۲۰۰ میلیون نفر گویشور به زبان ترکی صحبت می‌کنند.

طبق آمارهای دولتی حدود ۷۶ درصد از جمعیت کشور ترکیه را ترک زبانان به خود اختصاص داده‌اند. در حقیقت ترکیه در بین کشورهای ترک زبان بیشترین تعداد ترک زبان (۷۵ میلیون) را به خود اختصاص داده است. پس از ترکیه می‌توان به ازبکستان با ۲۵ میلیون و قزاقستان با ۱۵ میلیون نفر ترک زبان اشاره کرد. همانطور که اشاره شد به دلیل مهاجرت زیاد در حال حاضر آلمان بیش از ۱٫۵ میلیون نفر ترک زبان را در خود جای داده است. بعد از آلمان کشورهای بلغارستان، هلند و فرانسه به ترتیب با ۶۰۰۰۰۰، ۲۵۰۰۰۰ و ۲۲۱۰۰۰ گویشور پس از آلمان قرار گرفته‌اند.

 

مقاله پییشنهادی :  آشنایی با غذاهای ترکیه‌ای

یادگیری زبان ترکی

همانطور که در این یادداشت متوجه شدید تعداد بسیار زیادی گویشور علاوه بر جمعیت کشورهای ترک زبان در سراسر جهان حضور دارند. این مساله می‌تواند یکی از دلایل اصلی یادگیری زبان ترکی باشد. برای مثال با یادگیری زبان ترکی می‌توانید از فرصت‌های شغلی کشورهای ترک زبان بهره ببرید.

مرجع کامل انواع آموزش زبان ترکی استانبولی

 

از آن گذشته با توجه به وجود مناطق زیبای طبیعی و همچنین تاریخی در کشورهای ترک زبان می‌توان با یادگیری زبان ترکی هنگام بازدید از این کشورها نهایت استفاده را برد. با توجه به این مساله که بر خلاف زبان‌های هند و اروپایی زبان ترکی یک زبان پیوندی است یادگیری آن ممکن است به نظر سخت برسد. بهتر است که نگران نباشید زیرا به کمک دستور زبان ساده و ساختار آوایی آن به راحتی می‌توانید آن را یاد بگیرید.

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. عزیز مطالبی که اینجا نوشتی بیشتر گمراه کننده بود تا راهنمایی کننده.
  بین مفهوم خانواده زبان ترکی و زبان ترکی استانبولی هیچ فرقی نذاشتی که باعث ایجاد تصورات غلط در ذهن خواننده میشه.

  برای مثال رابطه زبان ترکی استانبولی با قزاقی و ترکمنی و قرقیزی مثل رابطه المانی با انگلیسی یا فارسی با پشتو هست.
  دونستن زبان انگلیسی باعث نمیشه که شما المانی رو کاملا بفهمی و بتونی به این زبان صحبت کنی ولی فرایند یادگیری زبان المانی رو تسهیل می کنه.

  .حتی در اجلاس کشور های ترک زبان هم از زبان روسی به عنوان زبان واسطه استفاده شد، پس یادگیری زبان روسی برای کار کردن در کشورهایی که بعد از فروپاشی شوروی تشکیل شدن خیلی کاربردی تره.

  جمله اخر هم جای تامل داره
  “بهتر است که نگران نباشید زیرا به کمک دستور زبان ساده و ساختار آوایی آن به راحتی می‌توانید آن را یاد بگیرید.”

  ایادگیری زبان های اوایی مثل چینی و ترکی و …. برای گویشوران زبان های غیر اوایی مثل فارسی و انگلیسی و…. سخت تره چون در زبان مادریشون تن یا اوا وجود نداره.

  دستور زبان ترکی هم جز دستور زبان هایی ساده نیست، مگر اینکه زبان مادریت ترکی باشه در غیر اینصورت با ساختار دستوری کاملا متفاوت طرفی.

  1. چرا چرتو پرت میگی کی گفته باهم فرق میکنن ؟مثلا تو همه اون کشورها تو شمارش بیر ایکی اوچ میگن وتنها تفاوت اونا تو لهجه اس ..مثل لهجه اصفهانی و مشهدی تو فاسی …یکم عقده ای نباشین یا ندونسته حرف نزنین …ترک ترکه ..اینجا جانبدارانه حرف زده ایران با چهل میلیون ترک اصلا حرفشم اینجا نشده …تهران دومین شهر ترک نشین دنیاست اسمشم اینجا نیست …هر و۳ت تو آلمانی به شمادش یک دو سه گفتن اونوقت بیا اینجا مطلب بذلر .. از قزاقستان بگیر تا رومانی همه ترک هستن و فقط فرق لهجه است ..ریشه کلمات مثل همه … اون کشورهام دیگه باهمدیگه روسی حرف نمیزنن …مثلا برو دیدلر رئیس جمهور ازبکستان با قزلقستان چند روز پیشو نگا کن ببین به چ زبونی حرف مبزنن البته اگه مبتونی فر۳ روسی با ترکی رو متوجه بشی …التماس تفکر

  1. چون ایشان نمبحام بگم چی تشریف دارن ولی خودشون میدونن که چرا نگفتن تو کشور ایران ۳۵ میلیون تورکی صحبت میکنن هیچ اشاره نکرده در ضمن کل دنبا ۴۲۰ میلیون نفر زبان مادریشون تورکی هست
   بله بگین هم مبگن شما تورک نیستین آزری هستین بر پدر استالین لعنت که کلمه ازری ساخته اون بی پدر مادره

 2. زبان ترکی و یا لهجه های زبان ترکی کمی تفاوت داره و گرنه کلمات ۹۰ درصد یکی هست بنده به اکثر لهجه های زبان ترکی اشراف دارم شانسی حرف نمی زنم و در استانبول زندگی کردم و با ازبکها و یا ترکمنها هم کلام شدم اگر یکی ترک ایران باشه زبان ترکی در استانبول رو نفهمه مشکل از خودش و یا عدم قبول لهجه دیگری هست. در سوریه هم با ترکهای اونجا هم کلام شدم همون ترکی استانبولی هست و بیشتر برای ایجاد تفرقه به ترکهای ترکیه ترک و بقیه اسم ترکمن و یا اذری گذاشته شده توسط انگلیس که رقابت شدیدی با امپراتوری عثمانی داشته و در نهایت با همین نقشه های کثیف موفق شده امپراتوری عثمانی را از بین ببره و کشوری مثل اسرائیل را در خاک کشور عثمانی و بالا سر اعراب بزاره در صورتی که خودش را قیوم و مدافع اعراب برای درگیری با دولت عثمانی قلمداد کرده بود و حتی کمک نظامی به اعراب می کرد و همچنین به یهودیان.و یا ارامنه

 3. متاسفانه بسیار ناقص و اشتباه هست. همونجوری که گفتند زبان ترکی از کشورهای اسیای میانه ، اذربایجان و ترکیه و حوزه بالکان و نیز ایران و خیلی کشورهای دیگه صحبت‌میشه، و همه هم در قالب زبان ترکی هستند هر چند اختلافاتی هم با هم دارند. همانند زبان فارسی که در کاشان، قم، شیراز، یزد و… صحبت میشه و اختلافاتی با هم دارند و همه جزو فارسی هستند.
  پس بدون تعصب، اطلاعات درست به خواننده بدید.
  من یک خلج زبان هستم و با تمام اختلافات زیادی که با زبان ترکی دارد، اما خود را جزو ترک زبانان میدانم.
  با افتخار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا