زبان خارجی

غذاهای ترکیه‌ای: ۲۳ غذای ترکی خوشمزه که نباید از دست داد! (به همراه عکس)

۲۳ غذای ترکی که باید امتحان کنید

بدون شک اولین چیزی که بعد از شنیدن نام ترکیه به ذهن ما خطور می‌کند کباب است. اما این غذای لذیذ تنها یک نمونه کوچک از دنیای خوشمزه غذاهای ترکیه‌ای است. با توجه به مساحت ۷۳۸۰۰۰ کیلومتری ترکیه می‌توان گفت که این تنوع غذایی ناشی از توپوگرافی و عرض جغرافیایی متنوع این کشور است.

فلات‌ها و دشت‌های حاصل‌خیز، کوه‌های پوشیده از برف و رودخانه‌های خروشان را می‌توان در میان یک سفره رنگی و متنوع مشاهده کرد. غذاهای ترکیه‌ای بر پایه روغن زیتون مدیترانه، شیرینی‌های خوشمزه آناتولی مرکزی و طعم تند شرقی و جنوب شرقی حداقل چیزی است که باید از غذاهای ترکیه انتظار داشت.

آموزش زبان ترکی استانبولی سطح A2.2

 

یک غذای ترکی بیشتر از آن‌که به چاشنی‌های مختلف وابسته باشد به مواد تازه و خوشمزه‌ای که با دقت، اشتیاق و تخصص به طور کامل رول، شکل داده و پخته می‌شوند وابسته هستند. این عشق و علاقه ترک‌ها به غذاهای خود باعث شده است که مزه غذاهای ترکیه هرگز از زیر زبانتان نرود. این عشق و علاقه تا جایی پیش رفته است که حتی در مورد غذاهای خود ترانه‌های مختلفی سروده‌اند. برای مثال می‌توان به آهنگ معروف  Domates, biber, patlican (گوجه، فلفل، بادمجان) اشاره کرد که توسط باریش مانچو از مشاهیر موسیقی راک ترکیه اشاره کرد.

با بررسی لیست غذاهای ترکیه‌ای که در ادامه بیان شده است می‌توانید به دنیای خوشمزه پنهان شده پشت نام کباب وارد شوید.

غذای ترکی Piyaz

لوبیا را می‌توان ملکه آشپزخانه‌های ترکیه دانست. سالاد پیاز آنتالیا یکی از معروف‌ترین غذاهای ترکیه است که ماده اصلی آن لوبیا است. این لوبیا هر لوبیای سفیدی نیست بلکه یک لوبیای معروف به candir است که نام خود را از استان محل رشد خود گرفته است.

با ظرافت و عطر و طعم لوبیا سفید با ارده رقیق شده به وسیله آب، آب‌لیمو، سرکه، نمک، سیر، جعفری برگ تخت و روغن زیتون مخلوط می‌کنند.

در نسخه کاملا سنتی این غذای ترکی یک تخم‌مرغ پخته شده را در کنار غذا مشاهده خواهید که قبل از سرو با آن مخلوط می‌شود.

غذای ترکی Piyaz

ازوگلین چورباسی

طبق افسانه‌ها و داستان‌ها این غذای ترکیه‌ای ساخته‌ی ذهن یک زن متاهل به نام Ezo است که به دلیل زندگی نه چندان شاد در تلاش بود دل مادر شوهر خود را از طریق شکم به دست بیاورد. به همین منظور او سوپ دلپذیری را به وسیله دال عدس، رب گوجه فرنگی، گوجه فرنگی و پیاز تازه رنده شده آماده کرد که روی آن نعناع خشک و فلفل حلبی پاشیده بود.

 

مقاله پییشنهادی : هزینه زندگی در ترکیه

 

هیچ شواهدی مبنی بر واقعی بودن این داستان وجود ندارد اما در هر صورت نام این غذا از نام آن زن اهل غازی عینتاب است. این غذا همچنان غذای مورد علاقه دختران دم بخت است.

ازوگلین چورباسی

شاک شوکا

خانواده غذاهای ترکیه‌ای شامل طیف وسیعی از غذاهای گیاهی معروف به zeytinyagli yemegi (غذاهای پخته شده در روغن زیتون) است.

پایه و اساس اکثریت این غذاها سبزیجات از جمله لوبیا سبز، کنگر و بادمجان است. یکی از خوشمزه‌ترین پیشنهادات این خانواده بدون شک شاک شوکا است.

در این غذا بادمجان‌های مکعبی شکل با کدو سبز، سیر، گوجه فرنگی و پودر فلفل پخته می‌شود. مقدار مواد مورد نیاز بسته به نقطه‌ای از ترکیه دارد که این غذا پخته شود.

غذای ترکی شاک شوکا

کیسیر

حاصلخیزی خاک و شرایط جغرافیایی خاص ترکیه باعث شده است که  غلات جایگاه خاصی در آشپزخانه‌های  این کشور به دست بیاورد.  گندم در ترکیه مانند کشور ما نماد فراوانی و برکت است. این نماد در هنر سنتی ترکیه از جمله قالی به وفور مشاهده می‌شود.

بغلور که با خرد شدن گندم به دست می‌آید را باید یکی از محبوب‌ترین عناصر اصلی غذاهای ترکیه‌ای دانست. کیسیر سالادی است که از بلغور ریز، گوجه فرنگی، سیر، جعفری و نعنا تشکیل شده است.

نسخه‌های بیشماری از این میان‌وعده لذیذ در سراسر ترکیه وجود دارد اما نسخه‌ی شیره انار ترش (رب انار مایع) و فلفل حلبی آن بسیار محبوب است. کیسیر یکی از غذاهای ترکیه‌ای است که شباهت زیادی به سالاد تبولی لبنان دارد.

غذای ترکی کیسیر

غذای ترکی Mercimek kofte

این غذای ترکیه‌ای در میان مردم دیاربکر به نام belluh که یک گیاه لذیذ است شناخته می‌شود.

این غذای ترکی از دال عدس، بلغور ریز، نمک، پایز ریز خرد شده، تره فرنگی، گوجه فرنگی و سس تند فلفل قرمز و گشنیز خرد شده تهیه می‌شود. این غذا در اندازه یک لقمه سرو می‌شود.

کافی است یکی از این لقمه‌های معطر و خوشمزه را روی یک برگ کاهو بگذارید و پس از یک فشار لیمو آن را میل کنید.

غذای ترکی Mercimek kofte

غذای ترکی Yaprak dolma (دلمه‌ی برگ)

در نسخه‌ی اسپارتای دلمه‌ی برگ برنج با گوجه فرنگی، یک دسته جعفری، پیاز، سیر، رب گوجه، روغن زیتون، فلفل سیاه، نمک و آب پخته می‌شود.

یک قاشق از این مخلوط را روی یک برگ مو قرار داده، برگ‌ها را به سمت داخل جمع کرده و با دقت بسیار زیاد استوانه‌های کوچکی را به وجود می‌آورند.

 

مقاله پییشنهادی : هزینه های مهاجرت به ترکیه در سال ۲۰۲۰

 

اگر چه برگ‌ دلمه‌ در بیشتر بازارها و خیابان‌ها فروخته می‌شود اما هیچ برگ دلمه‌ای جای برگ درخت همسایه که نیمه شب چیده می‌شود را نمی‌گیرد.

دلمه‌ی برگ از غذاهای دریای اژه است و گاهی اوقات یک مخلوط دارچین را نیز به منظور یادآوری تاریخ خود با آن مخلوط می‌کنند.

غذای ترکی یاپراک دلمه

کوفته اینه‌گول

کوفته‌ چیزی فراتر از تنها یک توپ گوشتی در غذاهای ترکیه‌ای است.

هر سبک و نوع کوفته تاریخ خاص و منحصر به فرد خود را دارد. یکی از مشهورترین کوفته‌های ترکیه اینه‌گول است که توسط مصطفی افندی اختراع شده است.

وی اصالتا اهل بلغارستان بود و در قرن نوزدهم به اینه گل در شمال غربی ترکیه مهاجرت کرد. بر خلاف سایر کوفته‌های ترکیه در ترکیب وی فقط از گوشت گاو یا بره، و آرد سوخاری با چاشنی پیاز استفاده می‌شود.

غذای ترکی کوفته اینه‌گول

اسکندر کباب

شهر بورسا که در شمال غربی ترکیه واقع شده است به سه چیز مهم مشهور است: ابریشم، زمین‌های اسکی و نوعی کباب به نام اسکندر!

تقویت مهارت خواندن در زبان ترکی استانبولی

 

ظاهرا آقایی به همین نام برای اولین بار در سال ۱۸۶۷ این غذا را برای کارگران در بازار این شهر پخته است.

برش‌های نازک گوشت دونر را با احترام خاصی روی تکه‌های نان پیتا تپل قرار داده و در سس گوچه‌فرنگی تازه غوطه‌ور می‌کنند. این غذا با ماست تند، گوجه کبابی و فلفل سبز سرو می‌شود.

اسکندر کباب

کاگ کباب

زندگی بدون گوشت برای مردم ارزروم امکان‌پذیر نیست. تا آنجا که حاضر هستند بیش از ۱۲ ساعت منتظر یک کباب گرم و خوشمزه بره بمانند.

ابتدا گوشت را با مخلوطی از پیاز، نمک و فلفل سیاه آغشته کرده و می‌گذاریم تا نیم روز بماند تا به خوبی طعم‌دار شود.

سپس با استفاده از یک سیخ بلند آن را به صورت افقی روی آتش چوپ می‌گذاریم تا کباب شود.

کباب کاگ به تنهایی خودش کافی است اما می‌توان آن را بین نان داغ تازه بگذارید و با گوجه فرهنگی، پیاز سفید و فلفل‌های سبز میل کنید.

کاگ کباب

غذای ترکی Hamsili pilav

هامسی یا همان ماهی آنچوی اروپایی یکی از مواد اصلی آشپزخانه دریای سیاه ترکی به حساب می‌آید. در شهر ریزه ماهی‌های باریک را با برنج آماده می‌کنند تا این غذای ترکیه‌ای خاص و خوشمزه درست شود.

مایه این غذا از پیاز سرخ شده، کره، بادام زمینی، فلفل دلمه‌ای و کشمش تهیه می‌شود که در انتها با جعفری تازه و شوید مخلوط می‌شود. سپس فیله آنچو را روی برنچ چیده و کل آن را در فر می‌پزند.

غذای ترکی Hamsili pilav

غذای ترکیه‌ای پرد پیلاوی

شهر سعرد را باید خانه غذای ترکی پرد پیلاوی یا همان پرده پلو دانست. ظرفی مبتنی بر برنج که در خمیر آغشته به کره پیچیده شده در کوره پخته می‌شود و گرم گرم سرو می‌شود.

پرده پلو معمولا در عروسی‌ها سرو می‌شود. این غذا با مرغ، مویز، بادام، مغز کاج و کره طبخ می‌شود. چاشنی آن نمک، پونه کوهی و فلفل است. تصور می‌شود شکل ظرف حاکی از یک خانه جدید است. برنج نماد باروری و مویز نشان کودکان آینده است.

غذای ترکیه‌ای پرد پیلاوی

مانتی

محبوب‌ترین مانتی را می‌توان در قیصریه پیدا کرد. مربع‌های کوچک خمیر که با مواد مختلف پر شده‌اند. نسخه آناتولی مرکزی مانتی یک بسته کوچک حاوی یک قاشق غذاخوری گوشت چرخ‌کرده است.

مقاله پییشنهادی : افتتاح حساب در ترکیه

 

مانتی را درون آب در حال جوش ریخته و روی آن ماست و فلفل حلبی می‌ریزیم. طبق افسانه‌های ترکی یک زن خانه‌دار خوب ترک می‌تواند آن‌ها را به حدی کوچک کند که ۴۰ عدد روی یک قاشق جا بگیرد.

مانتی

غذای ترکیه‌ای Testi kebab

این غذای ترکی منطقه نوشهر است. ویژگی اصلی این منطقه سفال‌های ساخته شده در آوانوس به کمک خاک رس قرمز رودخانه معروف قزل‌ایرماق است. این سفال‌ها برای به وجود آوردن یک غذای خوش‌طعم به کمک مردم این منطقه آمده‌اند.

ابتدا کوزه سفالی با گوشت گاو، گوجه فرنگی، فلفل دلمه‌ای، سیر و کره پر می‌شود. دهانه آن با یک برش از سیب‌زمینی پوست‌کنده مهر و موم می‌شود. سپس دور آن را با فویل پوشانده و در اجاق چوبی قرار می‌دهند.

پس از آماده شدن محتویات، آشپز باید فویلی را که دور آن پیچیده را در یک دست و یک چکش کوچک را در دست دیگر خود نگه دارد تا بتواند غذا را از کوزه رها کند.

غذای ترکیه‌ای Testi kebab

غذای ترکی گزلمه

یکی از غذاهای ترکیه‌ای محبوب به خصوص برای گیاه‌خوران است. این غذای ترکی معمولا با پنیر سفید شور و اسفناج پر می‌شود. اگر گیاه‌خوار نیستید می‌توانید به سراغ مدلی بروید که با گوشت چرخ‌کرده‌ی گاو پر می‌شود.

این غذای روستایی برای پهن کردن خمیر کاغذی نازک خود بدون پاره شدن به تخصص کافی نیاز دارد.

کلمه goz به معنی چشم است. در واقع مردم ترکیه معتقد هستند که نام gozleme از لکه‌‌های  تیره‌ای گرفته شده است که پس از پخت و جذب روغن باعث ایجاد چشم می‌شوند.

غذای ترکی گزلمه

پیده

پیده را باید یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای ترکیه‌ای در بین ترک‌ها و سایر مردم دانست. خوشمزه‌ترین آن‌ها از دریای سیاه نشات گرفته‌اند.

از محبوب‌ترین مواد می‌توان به sucuklu yumurta که یک سوسیس تند ترکی است و همچنین تخم‌مرغ مخلوط شده با پنیر گوسفند زرد اشاره کرد. البته مزه اسفناج با پنیر چیزی از این ترکیب کم ندارد.

قسمت خشک نان است که باعث می‌شود که پیده خوشمزه‌تر شود. در یک اجاق چوبی در دمای بالا پخته می‌شود که باعث می‌شود ترد شود و برای هر نوع ماده‌ای ایده‌آل باشد.

غذای ترکی پیده

بورک پنیری

غذاهای ترکیه‌ای بر پایه خمیر بورک نام دارند. این غذای ترکیه‌ای لذیذ به کمک ورقه‌های لایه لایه یک خمیر خوب به نام یوفکا تهیه می‌شود که مواد خام آن از فلات‌های آناتولی مرکزی است.

صدها سال پیش توسط گله‌داران عشایر به ترکیه آورده شده است. در حال حاضر انواع مختلفی را از آن می‌توان در سراسر کشور، اروپای مرکزی و شرقی یافت.

طعم سو بورکی به پنیر سفید، کره، روغن زیتون و نمک متکی است.

بورک پنیری

نان سیمیت

اگر در نظر بگیریم که ترکیه با شکم کار می‌کند نان سیمیت سوخت مورد نیاز مسیر است.

این نان‌ها در همه جا فروخته می‌شود. توسط دستفروشان خیابانی که سبدی حمل می‌کنند یا چرخ‌دستی را هل می‌دهند، در نانوایی‌ها و کافه‌ها، ایستگاه‌های تراموا، قطار، مترو و حتی در کشتی‌ها شما می‌توانید این غذای ترکی خیابانی را پیدا کنید.

گفته می‌شود که سیمیت در آشپزخانه‌های کاخ سلیمان یکم در سال‌های ۱۵۰۰ به وجود آمده است اما هیچ مدرک یا سابقه‌ای وجود ندارد.

در اکتبر سال ۲۰۱۹ واژه سیمیت توسط دیکشنری انگلیسی آکسفورد به طور رسمی شناخته شد.

نان سیمیت

لحم‌عجین

به گفته‌ اولیا چلبی جهانگرد معروف عثمانی در قرن ۱۷ لحم‌عجین نام خود را از واژه عربی لحم بعجين گرفته است.

این غذای ترکی به عربی به معنای گوشت و خمیر است. سس این غذا از گوشت چرخ‌کرده کم‌چربی استفاده می‌شود که با رب گوجه‌فرنگی، سیر و ادویه‌جات مخلوط می‌شود. در انتها روی خمیر نازک پیتا پاشیده می‌شود و بنا بر سلیقه می‌توان آن را تندتر کرد.

آموزش زبان ترکی استانبولی سطح A1.2

 

ترک‌ها این غذای ترکیه‌ را بیش از ۳۰۰ سال است که با جعفری تازه و آب‌ لیمو میل می‌کنند.

غذای ترکی لحم‌عجین

غذای ترکیه‌ای چی کوفته

چی کوفته غذای مخصوص شانلی‌اورفه است که نام خود را از دستور اصلی خود یعنی گوشت چرخ‌کرده خام گرفته شده است که با بلغور، رب گوجه، سیر، پیاز، فلفل و ادویه‌جات ترکی مخلوط می‌شود.

این مخلوط آنقدر ورز داده می‌شود تا زمانی که تشخیص داده شود که آماده است. برای پی بردن به این مساله می‌توانید یک تکه را به سمت سقف پرتاب کنید اگر به سقف چسبید آماده است.

این روزها گوشت کاملا جای خود را به بلغور و بعضا گردوی آسیاب‌شده داده است. این یک تغییر مثبت و سالم است که به همان اندازه دستور پخت قبلی خوشمزه است.

غذای ترکیه‌ای چی کوفته

باقلوا

مردم غازی عینتاب یا همان عنتب در منطقه جنوب شرقی آناتولی به خوبی می‌دانند که بهترین باقلوا در یک اتاق تاریک با دمای کنترل شده‌‌ی مناسب برای قرار دادن ۴۰ ورق شیرینی نازک  رشته‌ای درست می‌شود.

ابتدا هر ورق را با یک قلمو به کره آغشته می‌کنیم و سپس پسته‌های آسیاب شده را هر چند لایه یک بار پاشیده می‌شود. پس از آن عسل روی محتوای آن ریخته می‌شود. در انتها شیرینی تا حدی که طلایی شود پخته می‌شود.

نسخه‌های مختلف باقلوا نام‌های خوشمزه‌ای دارند که به راحتی دل هر کسی را به دست می‌آورند. بدون شک شما نمی‌توانید در مقابل عمامه پیچ‌خورده، آشیانه بلبل، باقلوا کاخ یا سایر مدل‌ها مقاومت کنید.

باقلوا را می‌توانید بدون هیچ چیز دیگری یا با خامه لخته میل کنید.

باقلوا

دوندورما

در بین غذاهای ترکیه‌ای بد نیست نگاهی به یک بستنی خامه‌ای ویژه بیندازیم. کجای دنیا بستنی که برای خوردن آن باید از چاقو و چنگال استفاده کنید را می‌توانید پیدا کنید؟ بدون شک تنها در قهرمان‌مرعش خانه‌ی بستنی سنتی ترکیه دوندورما!

دوندورما سنتی (در ترکی به معنای بسیار سرد است) از شیر و دو ماده مخصوص ثعلب و کندر درست می‌شود. ثعلب نوعی آرد است که از گل ارکیده تهیه می‌شود تا پوششی نرم و مخملی به بستنی ببخشد. در حالی که کندر که یک آدامس طبیعی به حساب می‌آید یک قابلیت منحصر به فرد جویده شدنی به این بستنی اضافه می‌کند.

دوندورما

راحت‌الحلقوم

غذاهای ترکیه‌ای را باید با دسر ترکی میل کرد در غیر اینصورت پازل خوش‌طعمی ناقص خواهد ماند.

راحت‌الحلقوم که در انگلیسی به نام Turkish Delight معروف است به قرن‌ها قبل بر می‌گردد. با این حال تا اواسط قرن نوزدهم مورد توجه سلاطین عثمانی قرار نگرفت. آن زمان بود که نشاسته ذرت کشف و سپس حاجی بکر آن را به لیست مواد اولیه افزود.

 

ویدئو پییشنهادی : آموزش ترکی استانبولی

 

این ترکیب ساده از آب، نشاسته و شکر با هم جوشانده شده تشکیل شده است. خوردن مکعب‌های ظریفی که توسط گلاب، پسته و سایر طعم‌دهنده‌ها مزه‌دار شده‌اند لذت‌بخش است.

راحت‌الحلقوم

دسر Ekmek kadayifi

در انتها اجازه بدهید لیست غذاهای ترکیه‌ای را با یک دسر بسیار لذیذ ببندیم. آیا شما طرفدار دسرهای شیرین و شربت‌دار مدیترانه‌ای مانند باقلوا هستید؟ بهتر است حتما دسر محبوب ترکی به نام اکمک کادایف را از دست ندهید.

بهترین روش توصیف برای این کلاسیک ترکی چیزی شبیه به مخلوط کردن باقلوا و پودینگ نان است. در واقع این دسر بسیار ساده است که در شربت آب، لیمو و شکر غرق شده است. در انتها روی آن با کیماک یا همان خامه لخته شده ترکی پوشانده می‌شود.

این دسر  را نباید با tel kadayifi یکی از دیگر از دسرهای محبوب ترکیه اشتباه گرفت. این دسر متعلق به شهر افیون قره‌حصار است که بخشی از آشپزخانه امپراتوری عثمانی بوده است.

با این اوصاف شما در سفر به ترکیه یا زندگی در این کشور خوش آب و هوا هیچ نگرانی از بابت غذا نخواهید داشت. همانطور که مشاهده کردید دنیای غذاهای ترکیه‌ای تنها در نام کباب خلاصه نمی‌شود. در حقیقت ترکیه بهترین مکان برای عاشقان شکم است که به هیچ عنوان دست خالی بر نخواهند گشت. از آن گذشته می‌توانید غذاهایی را بر اساس سلیقه خود انتخاب و همین حالا طرز پخت آن را پیدا کنید. امتحان کردن یک طعم جدید فرای مزه‌های همیشگی می‌تواند فراموش‌نشدنی باشد.

دسر Ekmek kadayifi

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا