مهارت های عکاسی

رفلکتور عکاسی چیست؟

رفلکتور چیست؟

رفلکتور ابزاری است که به عکاس کمک می کند تا به کمک سطح دیگری برای بازتاب نور، نور را دستکاری کند. رفلکتورها ابزارهای ارزان قیمتی هستند که می توانند تاثیر زیادی روی تصاویر شما بگذارند.

عکاسان برای گرفتن عکس‌های خاص، خوب و مطلوب از نظر بیننده نیازمند یک سری ابزار‌های خاص هستند؛ یکی از این ابزارها رفلکتور عکاسی است که به وسیله‌ی سطح آن، بازتاب نور بر روی سوژه اتفاق می‌افتند و در نهایت عکس‌هایی با کیفیت و نور بهتری گرفته می‌شود. استفاده از این ابزار موجب نظر و رای مطلوب بیننده می‌شود.

صفحه پییشنهادی: آموزش عکاسی
آموزش عکاسی

 

این بازتاب و انعکاس نور موجب می‌شود تا عکس‌ها مشتری پسند باشند. هرچه سطح یا به عبارت دیگر هرچه مساحت رفلکتور کوچک‌تر باشد، نوری که بازتاب می‌شود نیز سخت‌تر است؛ اما به‌عکس هرچه رفلکتور عکاسی مساحت، یا سطح آن بزرگ‌تر باشد موجب می‌شود تا بازتاب نور در سطح بزرگتری پخش شود لذا بازتاب نور به صورت ضعیف‌تر است.

تفاوت رفلکتورها در چیست؟

تفاوت رفلکتورها در رنگ، قابل حمل بودن یا نبودن و ابعاد می‌باشد.

 

انواع رفلکتورها براساس اندازه و سایز

رفلکتورهایی که از سطح بزرگتری برخوردار هستند معمولا برای مواقعی استفاده می‌شوند که می‌خواهند قسمت‌های روشن و تاریک به صورت طبیعی‌تر و نرم‌تری دیده شوند؛ همچنین رفلکتورهای کوچک زمانی استفاده می‌شوند که می‌خواهند سایه‌ها به صورتی عینی و واضح دیده شوند؛ لذا از این نوع رفلکتور برای اشیاها استفاده می‌شود.

انواع رفلکتورها براساس رنگ

به طور کلی۵ نوع رفلکتور در بازار وجود دارد که در عکس برداری از آن‌ها استفاده می‌شود. تمامی رفلکتورهای عکاسی مقداری از نور را جذب می‌کنند؛ درواقع مشخصه‌ی هر رفلکتور عکاسی همین است اما تفاوت‌هایی نیز در آن‌ها دیده می‌شود، که تفاوت این رفلکتورها در رنگ‌های آن‌ها است.

از برخی رفلکتورها برای افزایش دید فرد نسبت به سایه‌ها استفاده می‌شود اما از برخی آن‌ها برای نرم کردن تصویر استفاده می‌شود برای مثال در هنگام گرفتن یک عکس از چهره‌ی افراد از رفلکتورهایی استفاده می‌شود که نور به صورت نرم به چهره‌ی فرد بتابد؛ در این صورت است که یک نتیجه‌ی خوب حاصل می‌شود.

رفلکتور سفید

رفلکتورهای سفید برای نورپردازی‌هایی است که در آن نمی‌خواهید از فلاش استفاده کنید. این رفلکتور یک انتخاب کلاسیک و عمومی است که در عکس برداری و محیط‌های باز کاربرد دارد.

این رفلکتور باعث نرم شدن رنگ پوست صورت می‌شود و همین موضوع باعث شده است تا این نوع رفلکتور نزد مردم به محبوبیت برسد به گونه‌ای که بسیاری از افراد از این نوع رفلکتور برای عکس گرفتن استفاده می‌کنند؛ حتی عروس و داماد‌ها در جشن خود از رفلکتور سفید استفاده می‌کنند تا درصد کنتراست را بین کی لایت یا همان نورهای اصلی و فیل لایت یا همان نورهای فرعی به حداقل ممکن برسانند.

البته از نکاتی که بسیار مهم و حائز اهمیت است و باید به آن توجه کنید این است که در زمان عکس برداری به وسیله‌ی رفلکتور سفید این است که این رفلکتور را باید به سوژه یا سوژه‌ها نزدیک نگه دارید چرا که این رفلکتورهای سفید نور را به صورت ضعیف بازتاب می‌دهند و لازمه‌ی عکس گرفتن با این رفلکتورها این است که تا حد ممکن این رفلکتورها را به سوژه‌ها نزدیک کنید تا بازتاب نور به صورت موفقیت آمیز انجام شود.

رفلکتور نقره‌ای

این رفلکتور نسبت به بقیه‌ی رفلکتورها بازتاب نوری بیشتری می‌دهد بنابراین به صحنه‌هایی که خود کم نور هستند و نیازمند نور بیشتر و کنتراست بالا هستند از این نوع رفلکتور استفاده می‌شود. قابل به ذکر است که اگر در مکان‌های باز از این رفلکتور نقره‌ای استفاده شود می‌تواند این رفلکتور نور را سردتر کند.

رفلکتورهای نقره‌ای دارای دو نوع مات و براق است که هر کدام از این نوع‌ها در شرایط خاصی کاربرد دارد؛ برای مثال رفلکتور مات و نقره‌ای در عکس‌های پرتره مناسب است و نوع براق آن در عکس گرفتن از ورزشکارها کاربرد دارد چرا که باعث می‌شود عضلات فرد برجسته‌تر شود و در نهایت بیشتر به چشم بیاید.

این رفلکتور از نظر نزدیکی و یا دور بودن نسبت به سوژه دقیقا برعکس رفلکتور سفید است؛ چرا که رفلکتور سفید باید به جسم نزدیک‌تر باشد اما در رفلکتور نقره‌ای باید از جسم دورتر باشد چرا که اگر نزدیک باشد باعث می‌شود عکس کیفیت اصلی خود را از دست بدهد.

رفلکتور طلایی

رفلکتور طلایی برای شاداب کردن پوست در هنگام عکس برداری استفاده می‌شود. این رفلکتور دمای رنگ را به گرمی نزدیک می‌کند. این مدل و نوع از رفلکتورها در هنگام عکس گرفتن در زمان غروب آفتاب کاربرد دارد و باعث جلوه دادن به چشم‌ها و شاداب کردن پوست صورت می‌شود.

اما بهتر است اگر در زمان ظهر عکس می‌گیرید، از رفلکتورهای سفید و نقره‌ای استفاده کنید تا کنتراست نور را که در درجه‌ی بالایی قرار دارد را متعادل کنید.

 

نکته‌ی قابل توجه و حائز اهمیت در توجه به این رفلکتور این است که در صورتی که احتیاط نکنید این رفلکتور رنگ پوست را به شدت زرد می‌کند؛ یکی از دلایلی که گفته می‌شود از این دستگاه در داخل استادیوم و یا با فلاش عکس برداری نکنید.

از این رفلکتور می‌توانید در زمان‌هایی همچون زمانی که خورشید در پشت سوژه‌ی مورد نظر قرار دارد و یا زمانی که سوژه در ساحل قرار گرفته است، استفاده کنید چرا که در این زمان‌ها جذابیت عکس را استفاده از این رفلکتور بیشتر می‌کند.

رفلکتور مشکی

این رفلکتور مخصوص عکاسی در استودیو است و لازمه‌ی عکس گرفتن در استودیو همین رفلکتور مشکی است. از کارهای این رفلکتور این است که سایه‌ی عمیق به سوژه‌ی شما می‌دهد و نور را به صورت کامل دریافت می‌کند، البته رفلکتور مشکی دمای نور را تغییر نمی‌دهد.

رفلکتور شفاف

این رفلکتور معمولا برای روزهای آفتابی کاربرد دارد. معمولا از این رفلکتور برای مواقعی استفاده می‌کنند که نور شدت بالایی دارد و با استفاده از این رفلکتور برای کاهش شدت نور استفاده می‌شود؛ از آنجایی که معمولا در روزهای آفتابی درجه‌ی نور به شدت بالاست، برای کیفیت عکس برداری از رفلکتور شفاف برای کاهش شدت نور استفاده می‌کنند.

برای این نوع عکس برداری از دو وسیله یا به عبارت دیگر دو رفلکتور استفاده می‌شود؛ اولین وسیله رفلکتوری است که نور را جذب میکند و بازتاب می‌کند و دومین وسیله رفلکتور شفاف است که باعث می‌شود تا نور پخش شود و عکس با کیفیت بالاتری ثبت و ضبط شود.

اگر در روز آفتابی یک رفلکتور شفاف بالای سوژه قرار دهید باعث می‌شود جریان نور کاهش پیدا کند.

 

زمان استفاده از رفلکتور عکاسی

با استفاده از رفلکتور کنتراست تصویرتون صورت بهبود بخشیده می‌شود؛ همچنین باعث می‌شود نورپردازی بهتر بر روی سوژه‌ی مد نظر انجام شود.

زمانی که نور نرم نیاز دارید بهتر است از رفلکتورهای سفید و نقره‌ای استفاده کنید و فاصله‌ی میان سوژه و رفلکتور را به حداقل برسانید و آن را تا حد ممکن به سوژه نزدیک نگه دارید.

اگر از رفلکتورهای نقره‌ای و طلایی زمانی که سوژه زیر نور خورشید است، استفاده می‌کنید باید به سوژه اطلاع دهید که به صورت مستقیم به صفحه‌ی رفلکتور نگاه نکند چرا که نگاه کرده صفحه‌ی رفلکتور به صورت مستقیم باعث می‌شود که چشم وی در معرض مستقیم نور بازتاب شده قرار بگیرد و در نهایت چشمان او اذیت شود، که از نظر عموم و توده‌ی بالایی از مردم اصلا خوشایند نیست.

به این نکته نیز در هنگام عکس برداری باید توجه کنید که هر چقد منشأ نور بیشتر باشد بازتاب نور نیز بیشتر خواهد بود و به عکس هر چقد منشأ اصلی نور کم‌تر باید نور بازتاب شده نیز خواهد بود.

اینکه تشخیص دهید نور در زمان استفاده از رفلکتورهای نقره‌ای و طلایی از چه نقطه‌ای بتابد و نسبت فاصله بین منشأ اصلی نور و این رفلکتورها به چه صورت باشد بهتر است چندان کار سختی نیست اما وقتی از رفلکتور سفید استفاده می‌کنید این مسئله به شدت مهم و تا حدی نیز سخت می‌شود و نیاز به زمان دارد تا با توجه به نور بهترین مکان را برای قرار دادن رفلکتور، پیدا کنید.

استفاده از رفلکتور عکاسی برای عکاسن مختلف

برای تکمیل نکات در این بخش به نکته‌هایی که در پایین نوشته شده است توجه کنید:

  • عکاسان پرتره حتما باید از رفلکتور سفید و نقره‌ای استفاده کنند.
  • عکاسان طلا و جواهرات نیز از رفلکتور مشکی باید استفاده کنند.
  • برای عکاسی از خیابان‌ها و کوچه‌ها باید از رفلکتور طلایی و شفاف استفاده کنید.

عکاسی در جامعه‌ی امروزی یک هنر است. در عکاسی باید به نکات‌های مختلفی توجه کرد؛ توجه به این نکات باعث می‌شود یک کار تمیز و با کیفیت به دست بیاورید. یکی از این نکات توجه به این رفلکتورها است. در این مقاله به انواع رفلکتوها و اینکه چگونه به وسیله‌ی این رفلکتورها یک عکس محبوب مردمی بسازیم و در چه مکان‌هایی از رفلکتورهای مختلف استفاده کنیم، هرکدام از این رفلکتورها چه کاربردی دارند، اگر سطح این رفلکتورها بزرگ یا کوچک شود چه تغییری در فرایند عکاسی اتفاق می‌افتند همچنین در این مقاله حتی گفته شد معنا و مفهوم و کاربرد هریک از رفلکتورها چیست و چرا در عکاسی استفاده از این ابزار، واجب و ضروری است.

امیدواریم با خواندن این مقاله‌ی مفید، به نکات مختلفی که در پارت‌ها و بخش‌های متفاوت اشاره شد، رسیده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا