مهارت های عکاسی

عکس ضدنور (سیلوئت) چیست؟

چگونه عکس ضدنور بگیریم؟

عکس ضدنور: کاری که سنسور دیجیتال در دوربین انجام می‌دهد، تا ما عکس‌ها را در پیش زمینه به صورت سایه مشاهده کنیم، این است که شی را در پس زمینه بسیار نورانی و روشن قرار می‌دهد. دلیل اینکه پیش زمینه سیاه به‌ نظر می‌رسد، این است که سنسور جزئیات دقیق شئ تیره‌تر را نمی‌تواند نظاره کند و کنتراست میان شئ پیش زمینه تاریک و پس زمینه خیلی روشن، بسیار زیاد است.

چیزی که بهتر از هر سنسور دیگری جزئیات عکس‌ها را در هر موقعیت نوری می‌تواند ببیند، دیدگان ما هستند؛ ولی در نهایت چیزی که چشمان ما می‌بینند نیز فقط یک سایه است.

صفحه پیشنهادی: آموزش عکاسی
آموزش عکاسی

 

به عنوان مثال اگر شیئی را مقابل نور خورشید نگه دارید جزئیات آن کمتر به چشم می‌آیند و بیشتر سیاهی را می‌بینیم. به عکس‌هایی که تفاوت رنگی بسیاری میان سوژه اصلی در فورگراند و پس زمینه است، عکس‌های ضدنور یا سیلوئت می‌گوییم. از این نوع عکس‌ها، به دلیل سادگی آن‌ها می‌توان به راحتی داستان عکس را فهمید.

سوژه‌ای با نفوذ و قدرت بالا برگزینید

از آنجا که در عکس ضدنور جزئیات زیادی دیده نمی‌شود، از شیئی استفاده کنید که شکل کلی مناسب و قابل تشخیصی داشته باشد؛ زیرا همین موضوع است که عکس شما را زیبا و پرقدرت می‌کند. سوژه‌هایی که برای این نوع عکس‌ها بسیار مناسب است سوژه‌های طبیعی هستند مانند حیوانات، درختان و پرندگان، از عالی‌ترین و جذاب‌ترین سوژه های این عکاسی می‌توان انسان را نام برد. زیرا کنجکاوی بیننده را تحریک می‌کند و بر راز‌ آلودی عکس نیز می‌افزاید.

روی سوژه متمرکز شوید نه روی پس زمینه

اگر می‌خواهید عکسی که می‌گیرید، جذاب و زیبا شود اطمینان حاصل کنید که تمرکز دوربین روی سوژه باشد نه پس زمینه. زیرا این اختلاف نور بین سوژه و پس زمینه است که باعث ایجاد عکسی خارق‌العاده می‌شود.

دوربین را روبه‌روی سرچشمه نور قرار دهید

در این نوع عکس‌ها باید مطمئن باشید که نور پس زمینه تفاوت زیادی با سوژه داشته باشد (نور پس زمینه بیشتر از خود سوژه باشد). در نتیجه باید سوژه خود را مقابل منبع نور قرار دهید و به جای نورپردازی روی سوژه، روی پس زمینه این کار (نورپردازی) را انجام دهید. در طبیعت نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم در هنگام طلوع یا غروب خورشید این عکاسی را انجام دهید زیرا هرچقدر ارتفاع خورشید نسبت به سوژه پایین‌تر باشد، عکس بهتر و جذاب‌تری دریافت می‌کنید.

نور درها و پنجره‌ها انتخابی مناسب برای فضاهای بسته و داخلی

اگر قصد دارید در فضای داخلی عکاسی ضدنور انجام دهید، بهترین کار این است که سوژه در مقابل نورهای پنجره و یا درها باشد زیرا علاوه بر خود سوژه محیط اطراف نیز باید در سایه باشند؛ خود این کار باعث می‌شود عکس شما رمزآلود شود.

برای سوژه کادر ایجاد کنید

برای اینکه جذابیت عکس ضد نوری که می‌گیرید بیشتر شود، بهترین کار این است که سوژه مدنظر خودتان را داخل کادر بگذارید. این کادرها می‌تواند شامل درخت‌ها، پنجره‌ها و حتی ساختمان‌ها نیز بشود. ضمن اینکه اشیا‌یی که سوژه را محاصره کرده‌اند تیره و تاریک‌تر دیده می‌شوند و باعث می‌شوند سوژه مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.

تا حد امکان سوژه و تصویر خود را در ساده‌ترین حالت باقی بگذارید

برای ثبت عکس ضدنور، سعی کنید تنها یک سوژه داشته باشید؛ اگر بیشتر از یک سوژه داشتید سعی کنید تا حد امکان آن‌ها را جدا از هم قرار دهید. همچنین فضای پس زمینه نیز ساده و دور از به هم ریختگی باشد. با رعایت این نکات امکان گیج شدن بیننده نیز کمتر می‌شود.

از ارتفاع پایین و زاویه دید پایین عکس بگیرید

برای اینکه پس زمینه مزاحمت کمتری در عکس ایجاد کند، بهتر است از ارتفاع پایین عکاسی کنید. علاوه بر آن عکسی جذاب خلق کنید.

از زمان طلوع و غروب خورشید غافل نشوید

برای اینکه در عکستان از رنگ‌های نارنجی و قرمز بی بهره نمانید بهترین زمان برای عکاسی زمان طلوع و غروب خورشید است که به آسمان نیز جلوه‌ای زیبا و دراماتیک اضافه می‌کند.

از حرکت‌ها عکسبرداری کنید

برای اینکه بتوانید از حرکات عکاسی کنید نیاز به سرعت شاتر بالاتری خواهید داشت، و همچنین به نور مناسب. هنگام عکاسی از حرکات نیز بهتر است پشت هم و بی وقفه عکاسی کنید که پس از عکاسی بهترین عکس را انتخاب کنید. این روش در عکاسی ضد نور نیز جذابیتی چشم‌گیر به عکس‌ها می‌دهد.

۱۰-زمان اصلاح و ویرایش عکس کنتراست را افزایش دهید

برای افزایش جذابیت و قدرتمند شدن عکستان در هنگام ویرایش کنتراست را افزایش دهید. اضافه کردن تیرگی به حاشیه‌های عکس توجه ها را روی مرکز عکس زیاد کرده و به جذاب شدن و بهتر شدن عکستان کمک می‌کند.

عکس ضدنور با موبایل

این نوع عکاسی یکی از پرطرفدارترین نوع عکاسی است که شما می‌توانید با گوشی خود نیز از این نوع عکس‌ها بگیرید. بهترین زمان برای عکاسی از سوژه با این روش طلوع و غروب خورشید است. در این نوع عکاسی نور در پشت سوژه قرار می‌گیرد. عکس‌های زیبایی را می‌توان با این تکنیک عکاسی کرد در ادامه به شما می‌گوییم که چگونه این عکس‌ها را با دوربین موبایل خود بگیرید.

نور

نور یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که برای این تکنیک استفاده می‌شود؛ اگر شما با گوشی هوشمند بخواهید  از یک سوژه که مخالف نور است عکس برداری کنید، گوشی شما به صورت خودکار سیلوئت می‌کند و از همین جهت این نوع عکاسی با گوشی راحت‌تر است.

معمولا خورشید در این نوع از عکاسی در کادر پایین‌ترین نقطه است؛ پس دقت کنید که نسبت به جایی که در آن قرار دارید خورشید و یا منبع نور دیگری جلوی دیدتان باشد. اگر می‌خواهید در فضای آزاد این نوع عکس ها را با گوشی خود بیاندازید پیشنهاد می‌کنیم که به کنار دریا یا در پارک‌ها بروید تا عکس‌های زیباتری بتوانید بگیرید.

انتظار می‌رود که حتما نور از بالا و از آسمان به سوژه بتابد تا عکس بهتر شود ولی بهتر است در انتخاب کادر بندی کمی باجسارت عمل کنیم و کادرهای دیگری برای عکاسی انتخاب کنیم. برای مثال می‌توانید از سطحی مانند پیاده‌رو برای عکاسی به عنوان یک منبع نور استفاده کنید.

اما اگر می‌خواهید در فضای بسته از سوژه مورد نظر عکاسی کنید بهتر است او را روبه‌روی پنجره‌ای قرار داده که از سوژه جلوی نور را بگیرد تا بتوانید عکس‌هایی زیباتر و جذاب‌تری را خلق کنید.

تنظیم مناسب نور

وقتی سوژه شما بخش زیادی از تصویر را بگیرد، خودکار گوشی شما نورسنجی می‌کند و عکس‌های شما خراب می‌شود بنابراین قبل عکاسی حتما به تنظیمات گوشی خود سر بزنید و این کار زیر را انجام دهید:

Exposure را به Manual تغییر دهید؛ سپس روی پرنورترین قسمت تصویر ضربه بزنید و نور مناسب را برای خود انتخاب کنید و این‌گونه سوژه شما تاریک‌تر از محیط عکس به نظر می‌آید.

مبحث بعدی بعد از نور، سوژه برای عکاسی است تا عکس‌های جذاب‌تری بگیرید. شما می‌توانید شی یا گیاهان را نیز با این تکنیک عکاسی کنید اما بهترین سوژه برای این نوع عکس عکاسی از مردم است.

عکس‌های ضد نور پر از احساس هستند و به بیننده حس‌های زیادی را القا می‌کنند زیرا این عکس‌ها داری رازی پنهان هستند و به کسی که به عکس می‌نگرد این فرصت را می‌دهد که بخشی از عکس را با تصورات خود کامل کند؛ زیرا تصویر واضح نیست و برای بیننده جذاب‌تر نیز ممکن است باشد.

سوژه عکاسی

اگر سوژه عکاسیتان یک شیء باشد، شاید حس رازآلودی در عکس نباشد تا بیننده بتواند آن را کشف کند و عکس برایش جذاب‌تر شود؛ بنابراین مردم سوژه عالی برای ثبت عکس ضدنور می‌باشند.

اگر با گوشی خود زیاد عکاسی می‌کنید باید دریابید که چگونه از مردم عکاسی کنید. بدون آن که آن‌ها و خودتان موذب شوید نگران نباشید اگر زیاد با گوشی خود از مردم عکاسی نکرده‌اید؛ می‌توانید با سرچ کردن ترفندهای عکاسی خیابانی عکس‌های بهتری را از مردم بدون آن که آنان متوجه شوند بگیرید.

با اینکه می‌توانید سوژه‌های مختلفی برای عکاسی ضد نور انتخاب کنید بهتر است سوژه‌ای انتخاب شود که به راحتی قابل تشخیص باشد. در این نوع عکاسی، اطلاعات کاملی از رنگ و ظاهر سوژه و یا بافت آن به مخاطب داده نمی‌شود. از این رو در انتخاب سوژه دقت بیشتری کنید.

برای ادیت و ویرایش عکس‌هایتان، برنامه Snappseed را پیشنهاد می‌کنیم که جزء بهترین برنامه‌ها است.

 نتیجه گیری در مورد عکس ضدنور

و در آخر در مورد عکاسی با تکنیک ضدنور سایه‌ها با موضوع مناسب می‌تواند یک عکس زیبا و قوی باشد؛ همچنین منظره‌ای جزئی که از موضوع شما باقی می‌ماند را نشان می‌دهد. گاهی مواقع نور بیشتری در این عکس‌ها حس می‌شود و عکس را سه بعدی نشان می‌دهد؛ بنابراین در انتخاب مکان و سوژه دقت کنید.

در مطالب فوق کمی درباره عکس‌های ضدنور پرداخته شد؛ امیدواریم برایتان این مطالب مفید باشد و توانسته باشیم کمی به دانش عکاسی شما اضافه کرده باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا